Jump to content

Αλλαξαμε μπουζι fault misfire 3 cylinder P0303


Recommended Posts

εμενα δουλευει ψηλα περιπου 3.0 μπαρ βεβαια σε παιδικη πιεση στον κοφτη περιπου 1.33 αλλα μισφαιερ ουτε για δειγμα δεν μου πεταει, και εχει και 230.000χλμ η πισω αντλια

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι πρόσφατα το Πήγα και έβαλα shift + lunch control και από τότε με το παρουσιάζει στα δύο μπαρ πίεση βγάζει μεις fire στο 1,8 δεν έχω κανένα πρόβλημα

Σε ποιες στροφες (με vag com) εχεις αυτες τις πιεσεις? Στις 6000στρ τι πιεση (με vag com) εχεις?

 

Δηλαδη μονο εκει ψηλα εχεις μισφ ή και σε αλλο φασμα?

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Για να πεταει σφαλμα 6800, εχει ξεκινησει τα μισφαιρς πολυ νωριτερα...

Αν εχεις wg και σηκωνεις υπερβολικη πιεση ειτε τερματιζουν τα μπεκ ειτε χοροπηδαν τα ελατηρια βαλβιδων εκει ψηλα..

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Άκουσε να δεις έχω κόφτη 7000 στροφές από τότε που έβαλα τα Προγραματα για κάποιον λόγο μερικές φορές πάει 7000 και καπιες άλλες 7300 εμένα κάνει στις 6870 που το είδα στο vagcom και μια λέει στον κύλινδρο 3 και επόμενη βλάβη all cylinder

στις 6870 είναι ο εργοστασιακός κόφτης.....μήπως εκεί κοντά κλείνει πεταλούδα ή αλλάζει το αβανς στιγμιαία; κανένα bug στο πρόγραμμα δηλ.

αλλά το να πάει άλλες φορές 7000 και άλλες 7300 είναι θέμα.....μήπως έχει να κάνει με το τί σχέση έχεις στο κιβώτιο;

Link to comment
Share on other sites

το  καλυτερο θα ειναι να βγεις με τον προγραμματιστη σου να το δει και θα καταλαβει πιστευω απο που προερχεται, λυσεις υπαρχουν το θεμα ειναι να βρεθει η αιτια πιστευω....

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει μόνο στα ψηλά φορτία πουθενά άλου μου το έκανε πολύ τρανταχτά μια φορά στο δυναμομετρο και μετά αλαξα πολλαπλασιαστές και τα παραπάνω αλλά συνέχισε δεν μου το βγάζει βλάβη απλά εσθανομαι το αμάξι να γονατίζει και Μπένι στο vagcom και βλέπω βλάβη παρά μόνο μια φορά αναβοσβεινε σταδιακά το λαμπάκι της μηχανής

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μίλησα με με τον Ρεκτιφιε μου γιατί είναι φίλος και μου είπε ότι κατά 99 τις εκατό είναι ελατήρια στο καπάκι δεν προλαβαίνει κάποια βαλβίδα στα ψηλά να κλείσω λόγο μεγάλης συμπίεσης και πίεσης παράλληλα αύριο πρωί κάνω λογκαρισμα και λογικά θα ξεκαθαρίσουν όλα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μίλησα με με τον Ρεκτιφιε μου γιατί είναι φίλος και μου είπε ότι κατά 99 τις εκατό είναι ελατήρια στο καπάκι δεν προλαβαίνει κάποια βαλβίδα στα ψηλά να κλείσω λόγο μεγάλης συμπίεσης και πίεσης παράλληλα αύριο πρωί κάνω λογκαρισμα και λογικά θα ξεκαθαρίσουν όλα

Καλα εκανες ρεκτιφιε χωρις να αλλαξεις ελατηρια βαλβιδων? εγω το θεωρησα δεδομενο οτι αλλαχτηκαν και αυτα γι αυτο δεν σου ειπα τίποτα  γι αυτα, τι μοντελο ειναι το s3? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοίταξε να δεις βασικά έκανα ανακατασκευή σε όλο το μοτέρ άλλαξαν τα πάντα απλά το θέμα είναι ότι τα αγόρασα όλα από την Audi γνήσια μαμά βέβαια και αυτό είναι το πρόβλημα μάλλον τα άλλαξα αλλά πάλι μαμά έβαλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοίταξε να δεις βασικά έκανα ανακατασκευή σε όλο το μοτέρ άλλαξαν τα πάντα απλά το θέμα είναι ότι τα αγόρασα όλα από την Audi γνήσια μαμά βέβαια και αυτό είναι το πρόβλημα μάλλον τα άλλαξα αλλά πάλι μαμά έβαλα

Ωραια απο το μαλλον ομως μεχρι οτι τα αλλαξες απεχει πολυ.

Edited by tasossline
Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος το οκτώ είναι το μοντέλο

Ωραια φορας τα μαλακα ελατηρια ΑΛΛΑ θα πρεπει να δεις τι κωδικο σου βαλανε τωρα εφοσον τα εχεις αλλαξει, ο καλος κωδικος των ελατηριων που δεν ειναι μαλακα ειναι ο 06F109623

Link to comment
Share on other sites

Για να πεταει σφαλμα 6800, εχει ξεκινησει τα μισφαιρς πολυ νωριτερα...

Αν εχεις wg και σηκωνεις υπερβολικη πιεση ειτε τερματιζουν τα μπεκ ειτε χοροπηδαν τα ελατηρια βαλβιδων εκει ψηλα..

:Laie_25:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα πήγα να ξεκινήσω να λογκαρω το αυτοκίνητο και όπως το άναψα άκουσα κάτι από το μοτέρ τελικός έχει βαρέσει μπιέλα τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς αύριο θα μάθω.δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα μισφαιερ αλλά λογικά έχει

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα πήγα να ξεκινήσω να λογκαρω το αυτοκίνητο και όπως το άναψα άκουσα κάτι από το μοτέρ τελικός έχει βαρέσει μπιέλα τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς αύριο θα μάθω.δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα μισφαιερ αλλά λογικά έχει

Μπιέλα ή κουζινετο ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ακούγετε πολύ ελάχιστα πρέπει να είναι αρχή κουζίνετου

Αν ακουγεται σαν γρατζουνισμα, ειναι κουζινετο..

Ελπιζω να μην αρπαξε και το κομβιο στροφαλου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.