Jump to content

έμεινα από μπαταρία,ερώτηση για Ah


Recommended Posts

καλησπερα

 

ήρθε ο καιρός να αλλάξω και εγώ μπαταρία, το αμάξι δεν κινείται πλέον πολύ, σπάνια θα έλεγα.

 

Η BOSCH S4 είναι καλές μπαταρίες;   Με 70 ευρώ την βρίσκω.  Δεν ψάχνω την καλύτερη, μια φυσιολογική μπαταριά με κανονικές αντοχές.

 

Γιάννη από τις πολύ καλές μπαταρίες. Αν είναι γνήσια προχώρα - γνώμη μου.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Κι εγώ φοράω Bosch σειρά S (νομίζω S500 δεν θυμάμαι) έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Το αμάξι φορούσε Varta για δύο χρόνια περίπου και τώρα η Bosch σχεδόν τρία χρόνια.

 

Παίζει ρόλο η μάρκα καθώς και τα αμπερώρια κτλ, αλλά εφόσον το αμάξι όπως ανέφερες κινείται σπάνια πια, δεν παίζουν και τόσο σημαντικό ρόλο κατά την γνώμη μου.

 

Το αυτοκίνητό μου εγώ το κινώ καθημερινά για τη δουλειά, οπότε μόνο υπό αντίστοιχες συνθήκες μπορεί να συγκριθεί με μία άλλη μπαταρία μάρκας και λοιπών παραμέτρων που την συνοδεύουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς είναι σχετικά όλα. Εγώ έχω μια μπανερ 6 χρόνια νομίζω (αν θυμάμαι καλά το 2010) την είχα πάρει. Αντέχει κανονικά αλλά το αυτοκίνητο κινείται συνέχεια και δεν βάζω μπροστά για δέκα λεπτά και να το σβήσω. Είναι τέτοιες οι διαδρομές που του κάθεται "καλά " προλαβαίνει και φορτίζει πάντα. Τώρα αν έκανα κοντινές διαδρομές αποκλείεται να αντεχε τόσα χρόνια

 

#αν το αυτοκίνητο δεν κινείται τακτικά καλό είναι να έχετε έναν φορτιστή και μια στο τόσο να της κάνετε ένα φορτισμα. Θα κρατήσει αισθητά παραπάνω

Edited by xrhstosa4b6
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

ήρθε ο καιρός να αλλάξω και εγώ μπαταρία, το αμάξι δεν κινείται πλέον πολύ, σπάνια θα έλεγα.

 

Η BOSCH S4 είναι καλές μπαταρίες;   Με 70 ευρώ την βρίσκω.  Δεν ψάχνω την καλύτερη, μια φυσιολογική μπαταριά με κανονικές αντοχές.

Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι δύο πράγματα:
1) μία καλή μπαταρία, όσο αναφορά τα Αmber εκκίνησης (η χωρητικότητα είναι σχεδόν αδιάφορη στην περίπτωσή σου)
2) έναν μέτριο ή και καλό συντηρητή μπαταριών.
 
Κι αυτό γιατί  ό,τι μπαταρία και να πάρεις, αν δεν συνδέσεις τη μπαταρία με έναν "συντηρητή" (ακόμα και από praktiker αυτόν της black and decker - κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς), πάλι σύντομα θα "σε αφήσει".
 
Αν δεν μπορείς να διαθέσεις 120-150€ για μπαταρία και συντηρητή, επένδυσε καλύτερα σε έναν καλό συντηρητή μπαταριών. :)
 
 
 
edit: στις επιλογές σου, να έχεις πάντα στην άκρη του μυαλού σου ότι η μπαταρία είναι αναλώσιμο εξάρτημα του αυτοκινήτου (ενώ πχ ο συντηρητής/φορτιστής μπαταριών όχι)
Edited by Kavouras
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συντηρητη - φορτιστη εχει σημερα το lidl...

Προσωπικα εχω τον optimate 6 αλλα αν η μπαταρια δεν εχει καλα στοιχεια μεσα, θεωρω τον φορτιστη-συντηρητη ημιμετρα..

Edited by iliasr38
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φορτιστη συντηρητη εχω και εγω απο το lidl. Η μπαταρια που εχω αν δεν την φορτισω για 2 εβδομαδες, δεν μπορει να βαλει εμπρος το αμαξι. 

Θα βαλω μια μπαταρια και οσο παει. Εκεινο που φοβαμαι με τον φορτιστή - συντηρητη ειναι να τον εχω συνδεδεμένο και ταυτοχρονα να εχω συνδεμένη την μπαταρια στο αμαξι. 

 

Η bosch είναι στα 72ah, οριστε και το λινκ, οποιος γνωριζει το μαγαζι ας πει

 

http://www.autotires.gr/mpataria-bosch-s4-line-72-ah-diastaseis-278m-175p-175y-bosch-0092s40070.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πιο φτηνη μπαταρια που βρισκω ειναι η BOSCH απο ενα συγκεκριμένο μαγαζι. 70ευρω. Ολοι οι άλλοι την εχουν απο 80 και 100ευρω.

Το μαγαζι ειναι στο Ωραιοκαστρο, εδωσα λινκ πιο πανω. Λεω να το τολμησω.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αν λυπασε το 20αρικο χτυπα την!

Προσωπικα απο την ιδια ακριβως μπαταρια ειχα παραπονο, εκοψε στοιχειο στα 2 χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αν λυπασε το 20αρικο χτυπα την!

Προσωπικα απο την ιδια ακριβως μπαταρια ειχα παραπονο, εκοψε στοιχειο στα 2 χρονια..

 

Ηλια, βρηκα και μια μάρκα Ζ στα 70ευρω, αλλά δεν την ξερει ουτε η μάνα της.

Η αμεσως φτηνοτερη είναι η teknica απο ενα μαγαζι γνωστο στην Θεσσαλονικη, τον Ιταλό, Στα 78ευρω

 

http://www.batteries-italos.gr/mpataries-aytokiniton

 

Η μπαταρια που εχω πανω πλακα πλακα, δεν ειναι καποια μάρκα, και αντεξε 5,5 χρονια. 

Link to comment
Share on other sites

Ηλια, βρηκα και μια μάρκα Ζ στα 70ευρω, αλλά δεν την ξερει ουτε η μάνα της.

Η αμεσως φτηνοτερη είναι η teknica απο ενα μαγαζι γνωστο στην Θεσσαλονικη, τον Ιταλό, Στα 78ευρω

 

http://www.batteries-italos.gr/mpataries-aytokiniton

 

Η μπαταρια που εχω πανω πλακα πλακα, δεν ειναι καποια μάρκα, και αντεξε 5,5 χρονια. 

Toτε δες και καμια φιαμμ http://www.fthinesmpataries.gr/proionta-ana-kategoria/mpataries-autokinetou/fiamm/#

Η μπαταρια τα τελευταια χρονια δυστυχως ειναι λαχειο...ισως των αντιπροσωπειων πρωτης τοποθετησης αντεχουν καπως αν και πανακριβες για μετεπειτα, αλλα στο εμποριο τα τελευταια χρονια παλι, ισχυει περισσοτερο οτι πληρωνεις παιρνεις!

Η ελληνικη recor ποσο εχει μηπως εψαξες?

 

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε επηρεασω παντως...! Απλα ειπα τι συνεβει σε μενα και εχω και παρομοια παραδειγματα και απο φιλους παλι με bosch..

Οποιος σου πει να βαλεις καποια συγκεκριμενη, απολυτα σιγουρος δεν θα ειναι για την αξιοπιστια της και γιαυτο δινουν 1-2 χρονια εγγυηση..

Edited by iliasr38
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Recor 85 ευρω. 

Την προηγουμενη φορα δεν το ειχα ψαξει καθολου, πηρα μια μπαταρια που βρηκα μπροστα μου και  μου πηγε 5,5 χρονια. 

Τωρα που το ψαχνω φοβαμαι οτι δεν θα βγει καλο. 

Επειδη συμφωνω και εγω με το λαχειο, θα παρω την BOSCH (αν την βρω, γιατι δεν μιλησα με καποιον, στο διαδικτυο την ειδα) και οτι γινει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά την εργοστασιακή που πήγε 4 χρόνια έβαλα την Bosch s4 και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Άντεξε με το ζόρι 3 χρόνια και ενδιάμεσα με είχε αφήσει κανα 2 φορές. Με τα πρώτα κρύα έπεφτε κατευθείαν στο ένα κουτάκι και για να φορτίσει ας πούμε 70% ήθελε παρά πολλα χιλιόμετρα. Βέβαια η αλήθεια ειναι οτι δεν το κινώ καθημερινά το αυτοκίνητο. Πριν απο 2 μήνες περίπου έβαλα μια varta 74αρα στα 85 ευρώ και είδα μεγάλη διαφορά. Ακόμη και με τα πολλα κρύα κατω απο 50% δεν πέφτει και φορτίζει με λίγα σχετικά χιλιόμετρα. Τι να πω ; Μου πούλησαν μαϊμού ή μήπως μεταχειρισμένη ή η s4 δεν ειναι τόσο καλή;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by tryf3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης απο προσωπική εμπειρία Γιάννη αλλα και απο γνωστούς οι μπαταρίες τις Bosch εχουν τα θεματάκια τους οπως περιγράφει και το παλικάρι απο πάνω και κρατάνε λιγότερο απο τα 5 χρονια που ειναι ο μέσος όρος ζωής μιας μπαταρίας. Προτίμησε να βάλεις κάποια άλλη καλύτερα, ίσως μια Varta που ειναι οντως καλύτερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι και εγώ για Varta έχει και ένα πρόγραμμα που σου ελέγχουν την μπαταρία εάν δεις στο ίντερνετ.

Ερώτηση ποσά χρόνια εγγύηση δίνουν στην Ελλάδα για την μπαταρία?

 

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Επειδή αρκετός κόσμος μπορεί να κινεί το αυτοκίνητο πολύ αραιά έως σπάνια (να είναι πχ. δεύτερο αυτοκίνητο ή μόνο για τις βόλτες) και απότι βλέπω μόνο ο Giannis20vt και ο xrhstosa4b6 το έχουν αναφέρει,

 

Για όποιον καινούργιο που ψάχνει για επιλογή νέας μπαταρίας, η μάρκα και τα ρεύματα παίζουν δευτερεύων ρόλο άμα το αμάξι δεν κινείται συχνά. Ο φορτιστής/συντηρητής αντιθέτως, όπως λέει και ο Γιώργος είναι απαραίτητο "αξεσουάρ" κυρίως στη περίπτωση εδώ.

 

Εά το αυτοκίνητο είναι σε καθημερινή χρήση, τότε μιλάμε για μάρκες, ρεύματα και λοιπές προδιαγραφές.

 

Τα αναφέρω για κάποιον που μπορεί να διαβάζει για πρώτη φορά και οι αναφορά για προτροπή τάδε μάρκα αγοράς χωρίς να αναφέρεται το αν είναι σε συχνή χρήση το αμάξι ή όχι δεν αποτελεί ιδανική πληροφόρηση :) . Μπορεί να γλιτώσει έτσι κάποια χρήματα, να τα δώσει εναλλακτικά για καμιά....εξάτμιση  :laughing: ...

 

ΥΓ. Προσωπικά έχω φορέσει και Bosch & Varta και είμαι ευχαριστημένος και από τις δύο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 weeks later...

Σήμερα πήγα να πάρω το αμάξι από το συνεργείο και έμεινα ακριβώς απ'έξω από μπαταρία....επειδή δεν είχα χρονο να ψάξω έβαλα bosch S5 008 (77Ah) στα 100€. Ελπίζω να κρατήσει όσο η προηγούμενη S4 που είχα, η οποία κράτησε 6 χρόνια!!

Link to comment
Share on other sites

Και να ξερες τι ατιμες ειναι, στον 25ο-26ο μηνα να κοψει στοιχειο βρε παιδι μου... :sHa_hehe:

 

Ελπιζω να σου αντεξει πολυ παραπανω!

 

Κρατα και την αποδειξη για καλο και για κακο στο ντουλαπακι..

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

την S5 την έχω κι εγώ στο αμάξι μου. Είναι πολύ καλή και αποδοτική μπαταρία.

 

 

 

ΥΓ: αν ξέρατε πόσο χρόνο ζωής υπολογίζουν οι εταιρίες που μας πουλάνε τις μπαταρίες, θα εκπλαγείτε. Αυτά τα "μου κράτησε 5 χρόνια" θα σας φαίνεται τρελό επίτευγμα. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γατάκια..... τι bosch και πράσινα άλογα.......... η προηγούμενη μπαταρία (royal) που είχα πάνω στην lancia, κράτησε 9 χρόνια !!! 

 

Μια moll που είχε το audi από το εργοστάσιο, λιγότερο από  3....... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.