Jump to content

Τριξιμο πισω αναρτησης


Marklio

Recommended Posts

Δλδ η λυση ειναι αντικατασταση top mounts με λιγα λογια.

Υπαρχει τροπος συντηρησης τους ή λυπανσης ξερω γω που να μειωνει το προβλημα ή πανε απευθειας για αντικατασταση;

Αλλαζουν μονο στην αντιπροσωπια ή σε βουλκανιζαντερ με αναρτησεις και τα σχετικα;

 

Επισης εμενα το τριξιμο ερχεται απο το εμπρος μερος των αναρτησεων και οχι απο πισω.

Edited by crazyio
Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαχθούν τα top mounts, πρέπει να βγουν τα αμορτισέρ και να τοποθετηθούν ξανά. Επίσης πρέπει να γίνει εκ νέου ευθυγράμμιση. 

Το κόστος είναι περίπου 100 € συν το κόστος των top mounts. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, crazyio said:

Δλδ η λυση ειναι αντικατασταση top mounts με λιγα λογια.

Υπαρχει τροπος συντηρησης τους ή λυπανσης ξερω γω που να μειωνει το προβλημα ή πανε απευθειας για αντικατασταση;

Αλλαζουν μονο στην αντιπροσωπια ή σε βουλκανιζαντερ με αναρτησεις και τα σχετικα;

 

Επισης εμενα το τριξιμο ερχεται απο το εμπρος μερος των αναρτησεων και οχι απο πισω.

Το πρόβλημα είναι από τα top mounts ανάλογα πόσα χλμ έχεις κάνει αρχίζουν και τα τριξιματα. Δεν μου τα άλλαζαν ούτε εμένα οπότε τα άλλαξα μόνος μου. 

Και είμαι και στην εγγύηση... 

Edited by Marc A3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πάω και εγώ αύριο στην αντιπροσωπεία για αλλαγή 2 πίσω αναρτήσεων.Μετά από παράπονά μου για θόρυβο βρήκαν ότι η μία είχε δακρύσει.Δεν μου είπαν τίποτα για top mounts.Θα προσπαθήσω να τους πείσω.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

audi q3 2019 Giov

Καλησπερα σε ολους.

Παρελαβα το Q3 το Μαρτιο του 19 και μετα απο 3-4 μηνες αρχισε απιστευτο τριξιμο οταν εμπαινα στην καμπινα, αλλα και οταν την κουνουσα πανω-κατω απ’εξω. Στο πρωτο σερβις τους το ανεφερα και φυσικα δεν εδωσαν καμια σημασια. Μετα απο ενα μηνα το ξαναπηγα γιατι σταματησε να λειτουργει το συστημα MMI και φυσικα απαιτησα να φτιαχτει το τριξιμο. Πηγα να το παραλαβω σημερα, μου ειπαν οτι ειχαν αλλαξει τα ζαμφορ και οτι ο ηχος εξαφανιστηκε. Πραγματι, οταν το κουνησαμε στο συνεργειο δεν ετριζε. Με το που πηγα να καθισω για να φυγω ακουσα παλι αυτο τον ηχο του «datsun του 80» οπως τους ειπα και θιχτηκαν. Τους φωναξα ολους παλι, ο αρχιμηχανικος μου ειπε οτι ο θορυβος ειναι απιστευτος και εχω δικιο και τελικα βρηκαμε οτι τον κανει μονο με χειροφρενο. Ο διευθυντης του σερβις μου ειπε οτι αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο, και οτι συμβαινει σε ολα τα audi με ηλ. χειροφρενο , γιατι λεει αντικατεστησαν στα τακακια τον αμιαντο με ρινισματα σιδηρου που μετα απο καποιον καιρο χρησης τριζουν. Του ειπα οτι εμενα το τριξιμο μου θυμιζει σκουριασμενο ελατηριο και μηπως εχει σχεση με τις αναρτησεις αλλα επεμενε πως οχι. Φυσικα δεν το παρελαβα και τους ειπα οτι πρεπει να μου βρουν μια λυση, μου ειπαν οτι θα καθαρισουν τα τακακια και θα λυθει προσωρινα. Μπορειτε να με βοηθησετε γιατι δε μου ακουγονται λογικα ολα αυτα, ειμαι γυναικα και νομιζω οτι με κοροιδευουν; Το επομενο μου βημα ειναι email στην audi..

Link to comment
Share on other sites

audi q3 2019 Giov
Καλησπερα σε ολους.
Παρελαβα το Q3 το Μαρτιο του 19 και μετα απο 3-4 μηνες αρχισε απιστευτο τριξιμο οταν εμπαινα στην καμπινα, αλλα και οταν την κουνουσα πανω-κατω απ’εξω. Στο πρωτο σερβις τους το ανεφερα και φυσικα δεν εδωσαν καμια σημασια. Μετα απο ενα μηνα το ξαναπηγα γιατι σταματησε να λειτουργει το συστημα MMI και φυσικα απαιτησα να φτιαχτει το τριξιμο. Πηγα να το παραλαβω σημερα, μου ειπαν οτι ειχαν αλλαξει τα ζαμφορ και οτι ο ηχος εξαφανιστηκε. Πραγματι, οταν το κουνησαμε στο συνεργειο δεν ετριζε. Με το που πηγα να καθισω για να φυγω ακουσα παλι αυτο τον ηχο του «datsun του 80» οπως τους ειπα και θιχτηκαν. Τους φωναξα ολους παλι, ο αρχιμηχανικος μου ειπε οτι ο θορυβος ειναι απιστευτος και εχω δικιο και τελικα βρηκαμε οτι τον κανει μονο με χειροφρενο. Ο διευθυντης του σερβις μου ειπε οτι αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο, και οτι συμβαινει σε ολα τα audi με ηλ. χειροφρενο , γιατι λεει αντικατεστησαν στα τακακια τον αμιαντο με ρινισματα σιδηρου που μετα απο καποιον καιρο χρησης τριζουν. Του ειπα οτι εμενα το τριξιμο μου θυμιζει σκουριασμενο ελατηριο και μηπως εχει σχεση με τις αναρτησεις αλλα επεμενε πως οχι. Φυσικα δεν το παρελαβα και τους ειπα οτι πρεπει να μου βρουν μια λυση, μου ειπαν οτι θα καθαρισουν τα τακακια και θα λυθει προσωρινα. Μπορειτε να με βοηθησετε γιατι δε μου ακουγονται λογικα ολα αυτα, ειμαι γυναικα και νομιζω οτι με κοροιδευουν; Το επομενο μου βημα ειναι email στην audi..
Εν ετει 2020 κ ακόμα η αντιπροσωπεία λέει αυτήν την περίφημη παπαρια με τον αμίαντο στα τακακια...έλεος...
φίλε πήγαινε σε άλλη αντιπροσωπεία...κ όταν με το καλο τελειώσει η εγγύηση μην ξαναπεράσεις ούτε απ έξω...
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, audi q3 2019 Giov said:

audi q3 2019 Giov

Καλησπερα σε ολους.

Παρελαβα το Q3 το Μαρτιο του 19 και μετα απο 3-4 μηνες αρχισε απιστευτο τριξιμο οταν εμπαινα στην καμπινα, αλλα και οταν την κουνουσα πανω-κατω απ’εξω. Στο πρωτο σερβις τους το ανεφερα και φυσικα δεν εδωσαν καμια σημασια. Μετα απο ενα μηνα το ξαναπηγα γιατι σταματησε να λειτουργει το συστημα MMI και φυσικα απαιτησα να φτιαχτει το τριξιμο. Πηγα να το παραλαβω σημερα, μου ειπαν οτι ειχαν αλλαξει τα ζαμφορ και οτι ο ηχος εξαφανιστηκε. Πραγματι, οταν το κουνησαμε στο συνεργειο δεν ετριζε. Με το που πηγα να καθισω για να φυγω ακουσα παλι αυτο τον ηχο του «datsun του 80» οπως τους ειπα και θιχτηκαν. Τους φωναξα ολους παλι, ο αρχιμηχανικος μου ειπε οτι ο θορυβος ειναι απιστευτος και εχω δικιο και τελικα βρηκαμε οτι τον κανει μονο με χειροφρενο. Ο διευθυντης του σερβις μου ειπε οτι αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο, και οτι συμβαινει σε ολα τα audi με ηλ. χειροφρενο , γιατι λεει αντικατεστησαν στα τακακια τον αμιαντο με ρινισματα σιδηρου που μετα απο καποιον καιρο χρησης τριζουν. Του ειπα οτι εμενα το τριξιμο μου θυμιζει σκουριασμενο ελατηριο και μηπως εχει σχεση με τις αναρτησεις αλλα επεμενε πως οχι. Φυσικα δεν το παρελαβα και τους ειπα οτι πρεπει να μου βρουν μια λυση, μου ειπαν οτι θα καθαρισουν τα τακακια και θα λυθει προσωρινα. Μπορειτε να με βοηθησετε γιατι δε μου ακουγονται λογικα ολα αυτα, ειμαι γυναικα και νομιζω οτι με κοροιδευουν; Το επομενο μου βημα ειναι email στην audi..

Στην οικογένεια έχουμε 2 αμάξια με ηλεκτρικό χειρόφρενο (Α3 8V και Q5 του 2018 -δε θυμάμαι πως λέγεται η πλατφόρμα-). Κανένα δεν κάνει κανένα θόρυβο όταν το αμάξι είναι ακίνητο με ενεργοποιημένο (ή απενεργοποιημένο) χειρόφρενο.

Θεωρώ ότι είναι πρόβλημα κυρίως ηχητικό. Παρόλα αυτά έχει εγγύηση το αμάξι. Πρέπει να στο φτιάξουν.

Μήπως το έπλυνες και το άφησες ακίνητο πολλές μέρες? (και μάζεψε σκουριά το τακάκι πχ - όχι πως δικαιολογείται, απλά απορώ που σου συνέβη...)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, audi q3 2019 Giov είπε

ραγματι, οταν το κουνησαμε στο συνεργειο δεν ετριζε. Με το που πηγα να καθισω για να φυγω ακουσα παλι αυτο τον ηχο του «datsun του 80» οπως τους ειπα και θιχτηκαν. Τους φωναξα ολους παλι, ο αρχιμηχανικος μου ειπε οτι ο θορυβος ειναι απιστευτος και εχω δικιο και τελικα βρηκαμε οτι τον κανει μονο με χειροφρενο. Ο διευθυντης του σερβις μου ειπε οτι αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο, και οτι συμβαινει σε ολα τα audi με ηλ. χειροφρενο , γιατι λεει αντικατεστησαν στα τακακια τον αμιαντο με ρινισματα σιδηρου που μετα απο καποιον καιρο χρησης τριζουν. Του ειπα οτι εμενα το τριξιμο μου θυμιζει σκουριασμενο ελατηριο και μηπως εχει σχεση με τις αναρτησεις αλλα επεμενε πως οχι. Φυσικα δεν το παρελαβα και τους ειπα οτι πρεπει να μου βρουν μια λυση, μου ειπαν οτι θα καθαρισουν τα τακακια και θα λυθει προσωρινα. Μπορειτε να

Εχω να σου πω, πως ακριβως τα ιδια τραβηξα και εγω, αν δεις το βιντεο που ειχα ανεβασει καποτε, αυτο ακουγοταν. Το προβλημα δεν λυνεται, πηγα σε 3 διαφορετικες αντιπροσωπιες, ιδια απαντηση, τα τακακια κανουν θορυβο πανω στο δισκο λογω του ηλ χειροφρενου. Απο οταν αλλαξα τακακια στα 50000χλμ δεν ακουγεται τπτ.(εβαλα ferodo και οχι της audi)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, αυτο με συμβουλευσε ενας φιλος μηχανικος, να αλλαξω τακακια και να δοκιμασω αλλης εταιριας γιατι μου ειπε οτι της audi ειναι πολυ «οικολογικα» και πολυ γρηγορα τριζουν. Και μου ειπε οτι αν τους πιεσω κ τους καταφερω να μου τα αλλαξουν μεσα στην εγγυηση θα λυθει το προβλημα εστω προσωρινα. Το ερωτημα μου ειναι, μπορουν τα τακακια να παραγουν τοσο θορυβο, οπως κανουν τα σκουριασμενα ελατηρια; Εντωμεταξυ εστειλα κι ενα mail στην Audi στη Γερμανια για να δω τι θα μου απαντησουν. Αυριο θα παραλαβω το αυτοκινητο , αφου τους εχω πιεσει υπερβολικα, δε φανταζομαι παντως να μην τριζει και παλι

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, audi q3 2019 Giov είπε

Ευχαριστω πολυ, αυτο με συμβουλευσε ενας φιλος μηχανικος, να αλλαξω τακακια και να δοκιμασω αλλης εταιριας γιατι μου ειπε οτι της audi ειναι πολυ «οικολογικα» και πολυ γρηγορα τριζουν. Και μου ειπε οτι αν τους πιεσω κ τους καταφερω να μου τα αλλαξουν μεσα στην εγγυηση θα λυθει το προβλημα εστω προσωρινα. Το ερωτημα μου ειναι, μπορουν τα τακακια να παραγουν τοσο θορυβο, οπως κανουν τα σκουριασμενα ελατηρια; Εντωμεταξυ εστειλα κι ενα mail στην Audi στη Γερμανια για να δω τι θα μου απαντησουν. Αυριο θα παραλαβω το αυτοκινητο , αφου τους εχω πιεσει υπερβολικα, δε φανταζομαι παντως να μην τριζει και παλι

δεν νομιζω να δεχτουν να σου βαλουν αλλης εταιρειας. Παρε μονη σου και πες του να στα βαλουν, εστω να γλιτωσεις την εργασια. Καλες εταιρειες, προσωπικη αποψη: Ferodo, Jurid(που φοραγε απο την μανα του) και Textar(λογω οικολογιας παλι ισως να κανουν σκουξιμο στο φρεναρισμα). Αυτα τα ολιγα, καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.