Jump to content

Αλλαγη Δισκοφρενων-Τακακια


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες,

 

Εχω ενα AUDI A3 8P 1.6 FSI του 2006. Μετα απο αρκετο καιρο θελω να αλλαξω τα δισκοφρενα σε συνδυασμο με το service που πρεπει να γινει το Νοεμβριο. 

 

Διαβασα καποια topics απο το forum που προτεινουν οι περισσοτεροι τα OEM δισκοφρενα/τακακια.

Το αυτοκινητο το καλοκαιρι το χρησιμοποιω σε δρομο με αποτομες στροφες και κατηφορες και παρατηρησα μετα απο ενα σημειο οτι σκληρηνε παρα πολυ το φρενο λογω υπερθερμανσης μαλλον. Θα ηθελα να αποφευγω αυτο το φαινομενο.

 

Εχει καποιος να προτεινει τιποτα καλυτερο απο τα OEM; 

 

Επισης αν ξερει καποιος και τιμες για το σετ δισκοπλακες/τακακια για να μη μας "κλεψουν" στο συνεργειο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει στο misterauto 2 μπροστινες δισκοπλακες brembo στα 50ε αλλα δεν ξερω ποιες α επιλεξω για τον πισω αξονα, μπορει καποιος να βοηθησει; εγω αναφερομαι σε 1.6 8pa 102hp

Link to comment
Share on other sites

@posymeon: Καλησπέρα φιλε, για να έχεις μια εικόνα για σετ δισκόπλακες μπρος/πίσω και τακάκια μπρος/πίσω στην αντιπροσωπεία υπολόγιζε περίπου 450 ευρώ για το αμάξι σου. ΟΕΜ ανταλλακτικά μπορείς να βρεις από διάφορες μάρκες, ακόμα και από το εργοστάσιο δεν βάζουν μόνο μία μάρκα απλά σε νοιάζει να είναι ΟΕΜ προδιαγραφών και φυσικά να έχεις και εγγύηση στα ανταλλακτικά. 

 

Ο μηχανικός που πηγαίνω μου έχει πει ότι έχουν ρίξει λίγο την ποιότητα στα τακάκια οι εταιρείες και λίγο πολύ η textar έχει κρατήσει τα standards της ψηλά απλά είναι λίγο πιο τσιμπημένα. Προσωπικά επειδή είμαι 14ης και οδηγώ σε πόλη μου είπε δεν αξίζει να δώσω παραπάνω και μου πρότεινε ferodo που είναι εξίσου καλά δεν σφυρίζουν και όλα οκ.

 

Για το κόστος τώρα θα σε γελάσω άλλαξα 4 τακάκια μαζί με λιπαντικό σέρβις κανα 200ρι όλα μαζί είχα δώσει. Πίσω δισκόπλακες είχα αλλάξει παλαιότερα με κανα 150ρι.

 

Πάρε τιμές και γράψτες εδώ αναλυτικά να σου πούμε αν είναι λογικές. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Είμαι στη φάση αλλαγής στα τακάκια μπροστά - πίσω. Ποια θεωρούνται τα μαμισια τακάκια (2010 AUDI A3 (8P1) 1.2 TSI ). Ποιας εταιρείας? 

Θέλω να τσεκάρω τιμές ώστε να δω πόσο μου πιάνουν τον κ.....

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by pantiorix
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιας εταιρίας ειναι τα εργοστασιακά, εμένα μου βάλανε στο συνεργειο μπροστά κάτι Ate, δεν ξερω αν ειναι καλά... Εχεις κανενας ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΑΤΕ είναι πρώτης τοποθέτησης σε πολλά αυτοκίνητα του group VAG, ενώ και η Zimmermann είναι πολύ καλή εταιρεία.

 

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι ο συνδυασμός δισκόπλακας και τακακιού αλλά και τα πρώτα 200 km για να ακουμπήσει το τακάκι σωστά στην δισκόπλακα και να μην σφυρίζει.

 

Αν η δισκόπλακα είναι αρκετά σκληρή θα φθείρει γρήγορα το τακάκι το οποίο θα υπερθερμαίνεται, ενώ αν το τακάκι είναι πολύ σκληρό η δισκόπλακα θα κάνει γρήγορα δόντι και πολύ πιθανό σε κάθε φρενάρισμα να σφυρίζει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.