Jump to content

Χειροποίητη Εξάτμιση για Α4 Β8


Recommended Posts

Για την απόδοση που θελει ο Γιάννης συνιστώμενη διατομή ειναι 70 - 63,5. Ο,τιδηποτε αλλο δεν θα εχει την παραπάνω απόδοση.

 

 

Δημήτρης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα προσφατα και εγω μετα απο σκεψεις μια εξατμιση απο μεσαιο.. με 2 τελικα.. σε σχεση με ενα που ειχε αρχικα μονο αριστερα.

εν ολιγης ..

 

ενα μεγαλο μεσαιο .. 2 μεγαλα τελικα .. 2χ2 μπουκες..

 

αρχικα να πω πως χωρις μεσαιο ο θορυβος ηταν αβαστακτος ειδικα σε ταξιδι.. και ειδικοτερα σε πατηματα..

ισως να δουλευε ποιο καλα στα μεσαια.. αλλα..

μεσαιο οποσδιποτε...

μεχρι τις 4 εχει βαβουρα.. μετα τπτ μεχρι κοφτη..ρελαντι τπτ.. αρπαζι απο χαμηλα,..

σκεψου αυτο με το backpressure που σου ειπαν παραπανω, θα πρεπει να εχεις καλο.. οχι υπερβολικα μεγαλο..

 

για dp δε μπορω να πω..

γιατι και εγω μπηκα στο ιδιο τριπακι..αλλα για το σιγουρο ειπα να το δω πρωτα ετσι και μετα..

προς το παρον το εχω μαμα!!

μονο προγραμμα κ φιλτρο εχω στα 160.. 

 

οσο αφορα το μαστορα δεν ειναι πχ οι κολλησεις αλλα να μην ξεκολλησεις η κρεμασουν οι κοπανανε..πχ..και δε ξερω τι..

εμενα προς το παρον γνωστος εξατμισας στη Πατρα μου εκανε πολυ ιδιαιτερη δουλεια με τα μισα λεφτα μιας επωνυμης..

:sFi_dualpistols:  :sFi_dualpistols:  :sFi_dualpistols:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα προσφατα και εγω μετα απο σκεψεις μια εξατμιση απο μεσαιο.. με 2 τελικα.. σε σχεση με ενα που ειχε αρχικα μονο αριστερα.

εν ολιγης ..

 

ενα μεγαλο μεσαιο .. 2 μεγαλα τελικα .. 2χ2 μπουκες..

 

αρχικα να πω πως χωρις μεσαιο ο θορυβος ηταν αβαστακτος ειδικα σε ταξιδι.. και ειδικοτερα σε πατηματα..

ισως να δουλευε ποιο καλα στα μεσαια.. αλλα..

μεσαιο οποσδιποτε...

μεχρι τις 4 εχει βαβουρα.. μετα τπτ μεχρι κοφτη..ρελαντι τπτ.. αρπαζι απο χαμηλα,..

σκεψου αυτο με το backpressure που σου ειπαν παραπανω, θα πρεπει να εχεις καλο.. οχι υπερβολικα μεγαλο..

 

για dp δε μπορω να πω..

γιατι και εγω μπηκα στο ιδιο τριπακι..αλλα για το σιγουρο ειπα να το δω πρωτα ετσι και μετα..

προς το παρον το εχω μαμα!!

μονο προγραμμα κ φιλτρο εχω στα 160.. 

 

οσο αφορα το μαστορα δεν ειναι πχ οι κολλησεις αλλα να μην ξεκολλησεις η κρεμασουν οι κοπανανε..πχ..και δε ξερω τι..

εμενα προς το παρον γνωστος εξατμισας στη Πατρα μου εκανε πολυ ιδιαιτερη δουλεια με τα μισα λεφτα μιας επωνυμης..

:sFi_dualpistols:  :sFi_dualpistols:  :sFi_dualpistols:

Καλοριζικη η εξατμιση....

Παιζει καμια φωτο να δουμε την δουλεια του μαστορα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλα σε όλο το κλαμπ!!!

Πήρα και εγω την απόφαση να κάνω την εξάτμιση στο αμάξι μου. Τωρα έχω καταλήξει σε 70dp με 200 καταλύτη hjs. Απο εκεί και πέρα θέλω τα φώτα σας, διαβάζω για 63.5 μέχρι και τα τελικά; απο 1 τελικό όπου έχω θα βάλω 2, τι διάμετρο πρέπει να έχει απο το μεσαίο και μετά; πάλι 63.3 ή ποιο λίγο; αυτή τι στιγμή είμαι με κ03 με MTM stage1και δεν έχω σκοπό να πάω κάπου αλου... ποτέ μην λες ποτέ θα μου πείτε, αλά πρως το παρών ακομα και ihi φαντάζει μακριά!!!

Link to comment
Share on other sites

Από καταλυτη μέχρι μεσαίο πας για 63.5 και μετά 57 περίπου για κάθε διακλαδωση προς τελικό καζάνι.

Θεωρητικά, θα πρέπει το εμβαδόν διατομής του σωλήνα που θα πηγαίνει στο τελικό καζανάκι να είναι το μισό του εμβαδού διατομής του σωλήνα που πηγαίνει μέχρι το μεσαίο.

Edited by PanA4
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα τελείωσα με την εξάτμιση... τελικά πήγα σε 70mm dp με 200 hjs καταλύτη που συνεχίζει πάλι σε 70mm χωρίς μεσαίο και γίνεται 2χ55 μετά την διακλάδωση, 2 τελικά καζανάκια με μπουκες 2χ100mm. Η διαφορά στις ψηλές στροφές είναι τεράστια ενώ στις χαμηλές ελάχιστη έως καθόλου!!! Τωρα απο θόρυβο σίγουρα έχει διαφορά αλά δεν μπορώ να πω ακομα αν είναι η δεν είναι υποφέρτος. Θα το αφήσω λίγο καιρό έτσι να δω πως θα πάει...και μετά θα δω για μεσαίο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως την βλέπετε;;

Ο καταλύτης που ειναι; (γράφεις hjs αλλα βλεπω σωλήνα μονοκομματική)

 

Παντως οπτικά φαινεται καλη. (Κατα τη γνώμη μου)

Τελικα καζανάκια δεν έπαιρνε μεγαλύτερα; (για να αποφύγεις τα 2 μεσαία ή μεσαίο - ανάλογα που θα το βαλεις)

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καταλύτης είχε ήδη τοποθετηθεί όταν πήγα στον εξάτμισα (δεν μπορούσα να είμαι συνέχεια εκεί) όπου για τον καταλύτη μου έδωσε ένα χαρτί το οποίο έγραφε τον κωδικό του και την εγγύηση που ισχύει για 3 χρόνια!!! Θα κοιτάξω να ανεβάσω φωτογραφίες του.

 

Τωρα για το μεσαίο καζανάκι θα περιμένω λίγο να δω και σε ταξίδι πως θα είναι, και μετά θα αποφασίσω αν θα προχωρήσω η όχι σε κάποια αλλαγή!!!

Edited by DionyshsQ
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλή και προσεγμένη δουλειά. Η μόνη μου ένσταση είναι στο θέμα των καζανιών,αλλά είναι καθαρά υποκειμενική. Τα τελικά καζανάκια αν ήταν μεγαλύτερα θα σου μείωναν τον θόρυβο,όπως και η υπαρξη μεσαίου. Βέβαια αν ζητάς αγριο και επιθετικό ήχο,ΟΚ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και ο καταλύτης καλό θα ήταν να έχει μεταφερθεί πιο κάτω, ώστε να είναι πιο μακριά από το turbo.

 

Διάβασα και ξανά διάβασα όλα τα τοπικ για το σχετικό θέμα..και δεν μπόρεσα να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα για το αν θα τον πάω ποιο κάτω ή όχι!!!

Έτσι και το αφίσα ως έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω για μεσαίο...σε ποιο σημείο είναι καλύτερα να μπει; εκεί που ήταν το μαμά η ποιο μπροστά πρως τον καταλύτη;;

Link to comment
Share on other sites

Βαλ' το εκεί που ήταν το μαμά. Φαντάζομαι ότι θες να μειώσεις τον θόρυβο, οπότε καν ' το όσο μεγαλύτερο μπορεί να γίνει. Επίσης πριν και μετά καλό θα είναι να τοποθετηθουν συνδετικά πλακάκια ώστε να μπορείς να το αφαιρέσεις αν αλλάξεις γνώμη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

0fe7467312a55e1b9badfcc52d2c3836.jpg89f2437851b0021f681f40ea9fa183a0.jpg39f5cd34ecbbabd06fcf9710a7753cc5.jpg

 

να και η δικη μου ..

μετα απο καιρο ειπα να την ανεβασω..

 

2χ2 catback με μεσαιο..

 

απο φορυβο νορμαλ..

μονο στο ταξιδι μετα απο συνεχομενα πατηματα.. ισως καταντησει λιγο κουραστικη..

ισως θελει λιγο μεγαλυτερο μεσαιο..

σορυ που δεν το εχω φωτο..

αλλα σιγουρα ειναι μικροτερο απο τα τελικα..

 

ικανοποιημενος για τη δουλεια και τα λεφτα..

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω για μεσαίο...σε ποιο σημείο είναι καλύτερα να μπει; εκεί που ήταν το μαμά η ποιο μπροστά πρως τον καταλύτη;;

 

To μεσαιο πρεπει να μπει στη μαμα θεση και πρεπει να ειναι τυπου πλακε για να σου χωρεσει!!

btw ειδικα για το Β8 πλακε επρεπε να σου κανει και τα τελικα καζανια....ηταν επιλογη σου να μπουνε στρογγυλα ή δεν σε ρωτησε καθολου?

Edited by Fkon
Link to comment
Share on other sites

To μεσαιο πρεπει να μπει στη μαμα θεση και πρεπει να ειναι τυπου πλακε για να σου χωρεσει!!

btw ειδικα για το Β8 πλακε επρεπε να σου κανει και τα τελικα καζανια....ηταν επιλογη σου να μπουνε στρογγυλα ή δεν σε ρωτησε καθολου?

Να σου πω την αλήθεια δεν με ρώτησε πως να τα κάνει, αλά και να με ρωτούσε δεν θα ήξερα να του πω πως θα τα ήθελα..αλήθεια ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα στρογγυλά και τα πλακέ;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν με ρώτησε πως να τα κάνει, αλά και να με ρωτούσε δεν θα ήξερα να του πω πως θα τα ήθελα..αλήθεια ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα στρογγυλά και τα πλακέ;

 

Ο βασικοτερος λογος ειναι οτι με τα πλακε εκμεταλευεσαι 100% τις κουρμπες (θεση των καζανιων δλδ) του πατωματος σου, ωστε να μπει το μεγαλυτερο δυνατο καζανι στο αυτοκινητο. Δευτερευοντας λογος ειναι το αισθητικο κοματι, αν δεις στα περισσοτερα Β8 πλακε βαζουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν με ρώτησε πως να τα κάνει, αλά και να με ρωτούσε δεν θα ήξερα να του πω πως θα τα ήθελα..αλήθεια ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα στρογγυλά και τα πλακέ;

 

Δες τις φωτος για για καταλαβεις τι εννοω:

post-16886-0-73314800-1486805173_thumb.jpg

post-16886-0-04787600-1486805189_thumb.jpg

post-16886-0-54260200-1486805203_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.