Jump to content

misfires στον 4ο κύλινδρο


Recommended Posts

Προσωπικά θα σου δώσω μια συμβουλή και αν θες την κρατάς : Ξεκίνα πρώτα από τα πιο απλά, γιατί αλλιώς θα τρελαθείς. Δηλαδή διασφάλισε ότι δεν χάνεις από κάπου αέρα, έστω και ελάχιστο και μετά προχώρα στον διεξοδικό έλεγχο είτε μηχανολογικό, είτε ηλεκτρολογικό.

 

 

Δημήτρης

το σίγουρο ειναι οτι ξαναελεγξει διεξοδικά το αμαξι αλλα αυτό που λέω ισχυη ? {θεωρητικά πάντα}

μπορεί να ειναι απο οδηγό βαλβίδας στο 4ο?

misfire δεν είχα ποτέ μεχρι που μπήκε μέσα το αμάξι για ανακατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχει υποστεί βλάβη η βαλβίδα καθεαυτή. Ο οδηγός δύσκολο να ευθύνεται - γνώμη μου.

 

 

Δημήτρης

και αν ειναι βαλβίδα δεν θα είχα έστω και λίγο μια διαφορά στην συμπίεση?  {αφού την μετράμε και είναι οκ}

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τη ζημιά. Μπορεί να έχει αρπάξει, έστω και λίγο αλλά να μην φαίνεται στο τέστ.

 

 

Δημήτρης

Αν εχει αρπάξει όμως βαλβίδα θα το εκανε ακομα και στο τερμα γκάζι.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως που είναι η ζημιά. Δηλαδή, αν είναι στον κορμό της δεν είναι απαραίτητο. Αλλά κάνουμε υποθέσεις που δεν οδηγούν πουθενά (και αν εκείνο, το άλλο, το παράλλο κλπ...)

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν σου λεω οτι εχω δει πολλα φιλε το εννοω , θα σου δωσω ενα παραδειγμα, φιλος με 1,8tsi του κανει φουλ misfire, του βγαζει σφαλμα αντλια υψηλης παει την αλλαζει και του ξανα κανει misfire και του βγαζει παλι σφαλμα και το ψαχνω του αλλαζω μπουζι , πολλαπλασιαστες δοκιμαζω την pcv και τελικα ξες τι ηταν ? εχανε αερα αερα απο το σωληνακι υποπιεσης που επαιρνε το μπαρομετρο και σκεψου οτι αυτο εβγαζε σφαλμα στην αντλια υψηλης οτι να ναι, με εφαγε τη ψυχη μεχρι να το βρω.

 

ελεγξε αυτα που σου ειπαμε και βλεπουμε .

Edited by tasossline
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό....συνεχίζω το ψάξιμο να δούμε που θα βγει

Απλά ρωτάω μήπως κάτι μου έχει διαφυγη και για να μην μου κάνει το μοτέρ βίδες πάλι ο μηχανικός χωρίς λόγο

Link to comment
Share on other sites

Στο αφημα του γκαζιου μονο 4-5000στρ το κανει? δηλαδη στις 3-3500στρ αν σταθεροποιησεις γκαζι δεν θα το κανει? μετα τις 5000στρ τι κανει με αφημα γκαζιου?

 

Παραξενο μου φαινεται το φασμα 4-5000στρ.. :sSa_worried3:

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες πιστευω και εγω οτι ειναι αερας.

 

Αν εχεις διαρροη κανει κατι χαζα στα μισογκαζα. Και μην σκαλωνεις που δεν τα κανει οταν δινεις φορτιο. Οταν το ζοριζεις δουλευει πλουσιο οποτε ετσι κι αλλιως λιγο μιγμα πανω λιγο κατω ...τριχες.

 

Σε μισογκαζο παει στοιχειομετρικο σχεδον οποτε το λιγο πιο φτωχο γινεται στοιχειομετρικο και αρχιζουν τα τρελα.

 

Σαν παραδειγμα το λεω. Σε 20vt που εχω εχω παθει αναλογο. Ρουφαγε αερα απο την αγελαδα. Και σκεψου εκανε και το αλλο τρελο. Επειδη εσπρωχνε αερα η σκουπα ψηλα, μετα τα 90 σε νεκρα εσβηνε. Ετσι μπορεις να καταλαβεις αν η διαρροη ειναι πριν η μετα το τουρμπο.

 

Αν στα 100+ σε ρολαρισμα νεκρα μπερδεψει πολυ η σβησει απο πλουσιο μιγμα εχεις σιγουρα διαρροη μετα τον μαφ και πριν το τουρμπο

 

Αν δεν θες να παιδευεσαι με ρολαρισματα κλπ κανε αυτο που ειπε ο δημητρης για να βρεις την διαρροη. Εξαλλου μαλλον θα χρειαστει γιατι οι περισσοτερες διαρροες ειναι συνηθως μετα το τουρμπο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα πρεσαρισμα για τυχόν διαρροή αέρα μπορεί να σε βγάλει από περιπέτειες. Παιδευομουν πολύ καιρό από κοψιματα μεταξύ 2800 και 3500 rpm, σε μισογκαζα.

Μετά από ένα τεστ στον μηχανικό βρήκα διαρροή αέρα στο κέλυφος που βρίσκονται οι καδενες μας. Τα ξεφτερια της αντιπροσωπίας είχαν χαλάσει το σπειρωμα μιας οπής και έχανε αέρα από εκεί.

Ξεκίνα από εκεί όπως λένε και τα υπόλοιπα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι διαροη αέρα ...

Το κουφό είναι το φάσμα που το κάνει και μόνο όταν σταθεροποιησεις το γκάζι ανάμεσα στις 4ης με 5 χιλ στροφες τίποτα πριν τις 4000 στρ και ούτε μετά τις 5000 στρ

Στο άσε πάτα δεν κάνει τίποτα σαν να πρεπει να το συντονισης εκεί μέσα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και απο εκεί να φαινόταν.Διότι, όταν κάτι δεν πάει καλά με τον αέρα κυκλώματος, αρχίζουν τα διάφορα. Δεν είναι πανάκεια όμως αυτή η λύση. Ένα pressure test θα δείξει μόνο, αν υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει πάλι τα ίδια κάνει

Άρα αν ήταν διαροη θα φαινόταν από εκεί?

Συνηθως ναι γιατι δεν λαμβανει υποψιν τον πραγματικο αερα και ακολουθει στανταρ τιμες.

Ελεγχο κανε για καλο..

 

Με ολες τις ταχυτητες το κανει?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ναι γιατι δεν λαμβανει υποψιν τον πραγματικο αερα και ακολουθει στανταρ τιμες.

Ελεγχο κανε για καλο..

 

Με ολες τις ταχυτητες το κανει?

Ναι με όλες

Μόλις σταθεροποιησεις τις στροφές ανάμεσα 4000 και 5000 τα ακους

Αν επιμένεις αναβοσβήνει το τσεκ και αν συνεχίσεις κι αλλο και το epc

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ναι γιατι δεν λαμβανει υποψιν τον πραγματικο αερα και ακολουθει στανταρ τιμες.

Ελεγχο κανε για καλο..

 

Με ολες τις ταχυτητες το κανει?

Διαφωνώ. Δεν ειναι μέθοδος αυτη για να διαγνώσεις σποραδικές και σε συγκεκριμένα πεδία αστοχίες καύσης.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, για την διαρροη αερα και μονο,

απο μαφ εως τουρμπινα και απο τουρμπινα εως την πεταλουδα με εχει βοηθησει παρα πολυ.

Αν υπαρχει διαρροη αερα στο μοτερ (τσιμουχες κτλ) κραταω επιφυλαξη.

 

Το θεμα ειναι γιατι να το κανει μονο 4 με 5?

Εκει κατι αλλο (εκτος απο πεταλουδα-σκαστρα-αντλιες-μπεκ που ειναι σε ολο το φασμα) ανοιγει-κλεινει με την σταθεροποιηση του γκαζιου..

Μηπως τα κλαπετα? κατι αλλο??

Τι αλλη εντολη να δινει ο εγκεφαλος σε αυτο το συγκεκριμενο φασμα στροφων?

ο μεταβλητος (δεν ξερω)???

 

Το c1555 το εμφανιζει το vag com? Μπορεις να κανεις ενα σκαναρισμα με vag com?

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Την ωρα που το κανει αν διαγραψεις σφαλματα,  επιτοπου θα το ξανακανει? ή θελει καποια χλμ να διανυσεις?

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με τα σφάλματα το κάνει συνέχεια αν σταθεροποιησεις το γκάζι στις συγκεκριμένες στροφές και ας τα σβήνω

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Ηλία ειναι δυνατόν να βρει απο την αφαίρεση του αισθητήρα γιατί κάνει αστοχίες στον 4ο κύλινδρο; και αυτές σποραδικά και σε συγκεκριμένο πεδίο στροφών;

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη πιστευω και ναι και οχι

ναι γιατι καταργωντας μια δικλειδα ασφαλειας αναγκαζει τον εγκεφαλο να αλλαξει υπολογισμο αερα.

ναι σε φορτια και με διαρροη αερα λιγο πριν την πεταλουδα..(αλλα δεν το κανει σε φορτιο..)

οχι αν η (μεγαλη) διαρροη αερα ειναι απο το μοτερ..(τσιμουχα στροφαλου??) :sSa_worried3:

 

Τελοσπαντων, οπως γραψαμε ολοι μας δεν χανει τιποτα να κανει ενα λεπτομερη πρεσαρισμα..

Και σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω να αποσυντονισω τον φιλο μας και να μην ψαξει ολο το κυκλωμα..απολυτοι δεν πρεπει να ειμαστε..

Ολοι μας εχουμε δει παρα πολλα σε αυτα τα μοτερ και παντα μαθαινουμε.

 

Ρε συ Δημητρη δεν σε κουφαινει και σενα το φασμα 4-5?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το φάσμα πράγματι ειναι το πιο κουφό απο ολα...!

μήπως επειδη έχω valve lift {μεταβλητό εκκεντροφόρο εξαγωγής} εχει καμία σχέση?

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το φάσμα πράγματι ειναι το πιο κουφό απο ολα...!

μήπως επειδη έχω valve lift {μεταβλητό εκκεντροφόρο εξαγωγής} εχει καμία σχέση?

Όπως έχει χιλιογραφτεί, ξεκίνα από τα απλά.

Το να σου γράφουμε σενάρια και πιθανά προβλήματα χωρίς καμία σταθερά (πχ δεν χάνει κάπου αέρα, μέτρησα συμπίεση και είναι οκ, κοίταξα πιέσεις αντλιών κτλ), είναι ανούσιο.

 

Κάνει το 1ο βήμα και μιλάμε. Ούτως ή άλλως λύση από το πληκτρολόγιο δε θα βρεις χωρίς να πάει το αμάξι στο συνεργείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.