Jump to content

Αντηλιακές μεμβράνες


Recommended Posts

Εγω σκεφτόμουν μήπως έβαζα και στα πίσω πλαινά τα alu light....

στα πίσω μπορείς να βάλεις τέρμα σκούρα και θα είσαι πάντα νόμιμος. Απαγορεύεται μόνο οι μεμβράνες τύπου "καθρέφτη" που αντανακλούν το φως.

 

Στα εμπρός παράθυρα και παρμπριζ θεωρητικά απαγορεύεται να βάλεις και έχεις όρια φωτο-διαπερατότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 329
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

στα πίσω μπορείς να βάλεις τέρμα σκούρα και θα είσαι πάντα νόμιμος. Απαγορεύεται μόνο οι μεμβράνες τύπου "καθρέφτη" που αντανακλούν το φως.

 

Στα εμπρός παράθυρα και παρμπριζ θεωρητικά απαγορεύεται να βάλεις και έχεις όρια φωτο-διαπερατότητας.

Στην Llumar μου ειχαν πει οτι δν γινετε να βαλω καθολου μεμβρανη στο παρμπριζ γιατι εχει περαστει αναμεσα στο τζαμι απο την AUDI και εαν βαλω και εγω το φως που θα πεφτει θα με στραβωνει. Ισχυει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

στα πίσω μπορείς να βάλεις τέρμα σκούρα και θα είσαι πάντα νόμιμος. Απαγορεύεται μόνο οι μεμβράνες τύπου "καθρέφτη" που αντανακλούν το φως.

 

Στα εμπρός παράθυρα και παρμπριζ θεωρητικά απαγορεύεται να βάλεις και έχεις όρια φωτο-διαπερατότητας.

Δε το λέω από άποψη νομιμότητας.

Ρωταω μήπως σκουραίνει αρκετά έτσι

..

 

Sent from my XT1068 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχετε υπ οψιν σας οποιος βαλει στο παρμπριζ φιμε...εστω κ την παραμικρη σκαλα...οι ασφαλιστικες δεν καλυπτουν τιποτα..σε περιπτωση τροχαιου (χτυπα ξυλο)

 

Εκτος αν καποιος εχει χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο οτι εχει φωτοφοβια...

Edited by Van.Leb
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχετε υπ οψιν σας οποιος βαλει στο παρμπριζ φιμε...εστω κ την παραμικρη σκαλα...οι ασφαλιστικες δεν καλυπτουν τιποτα..σε περιπτωση τροχαιου (χτυπα ξυλο)

 

Εκτος αν καποιος εχει χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο οτι εχει φωτοφοβια..

τι εννοείς δεν καλύπτουν τίποτα? εννοείς σε περίπτωση τρακαρίσματος που φταις εσύ πχ ή έχεις μεικτή και τρακάρεις τον μπροστινό σου και αποδειχθεί ότι το αμάξι φορούσε μεμβράνη στο εμπρός παρμπίζ?

Ή σε κάθε τρακάρισμα?

Και με τι δικαιολογία? ότι δε βλέπεις? (δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς δεν καλύπτουν τίποτα? εννοείς σε περίπτωση τρακαρίσματος που φταις εσύ πχ ή έχεις μεικτή και τρακάρεις τον μπροστινό σου και αποδειχθεί ότι το αμάξι φορούσε μεμβράνη στο εμπρός παρμπίζ?

Ή σε κάθε τρακάρισμα?

Και με τι δικαιολογία? ότι δε βλέπεις? (δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό)

Nαι Γιωργο...

ειναι η ιδια ακριβως δικαιολογια με το να εμπλακεις σε τροχαιο οντας μεθυσμενος...

φυσικα μιλαμε στην περιπτωση που φταις...κ φυσικα ουτε η μεικτη καλυπτει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμες οι μεμβράνες! Τελικά llumar... Από τις 6 βαθμίδες σκουρότητας (με μέγιστη σκουρότητα το 1) έβαλα 3 πίσω και 4 μπροστα πλαινά...

 

Ορίστε και οι φωτογραφίες...

 

gallery_17616_630_1439020.jpg

 

gallery_17616_630_393807.jpg

 

gallery_17616_630_622840.jpg

 

gallery_17616_630_1752625.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν και οι φωτογραφίες ξεγελάνε, μήπως είναι λίγο σκούρες? (στις φωτο φαίνονται "πίσσα"....όχι απλώς σκούρες!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικες

Λογικά έβαλες alulight πίσω και πιο ανοικτές μπροστά σωστά;

 

 

 

 

Kavouras που να δεις το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Άλλες 3... Απλά πείτε μου αν σας "χαλάει" η διαφορά σκουρότητας... Μήπως έκανα βλακεία;;;

 

gallery_17616_630_2844968.jpg

 

gallery_17616_630_561917.jpg

 

gallery_17616_630_3407535.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι Marc A3, πιο ανοιχτές μπροστά... Φαίνεται άσχημα η 2χρωμία;;;

 

Επίσης παρατήσα στο πίσω τζάμι μια λευκή γραμμή γύρω γύρω... Αυτό φεύγει;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια διχρωμία έχω. Όσοι δεν το ξέρουν δεν πρόκειται να το προσέξουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την γραμμή ξέρει κανείς τι είναι;;; Θα φύγει ή θα πρέπει να πάω να μου την ξαναβάλουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει φύγει σε μερικές ημέρες, πήγαινε εκεί που τα έβαλες για να το διορθώσουν ή να το αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Marc A3, πιο ανοιχτές μπροστά... Φαίνεται άσχημα η 2χρωμία;;;

 

Επίσης παρατήσα στο πίσω τζάμι μια λευκή γραμμή γύρω γύρω... Αυτό φεύγει;;;

Αυτό δυστυχώς δεν φεύγει, θέλει να το πατήσεις εσύ όσο μπορείς.

Ειναι η μεταξοτυπια γύρω γύρω..

Όσο στεγνωνει καλό είναι να το πατάς με το χέρι θα το βελτιώσεις και δεν θα φαίνεται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλες 3... Απλά πείτε μου αν σας "χαλάει" η διαφορά σκουρότητας... Μήπως έκανα βλακεία;;;

 

gallery_17616_630_2844968.jpg

 

gallery_17616_630_561917.jpg

 

gallery_17616_630_3407535.jpg

Μια χαρά είναι.

Και να θέλεις δεν μπορείς να βάλεις σκούρο και μπροστά.

Μόνο στο πίσω μπορούσες να βάλεις 5%.

Edited by Marc A3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ανοιχτοχρωμο γυρω γυρω δεν αλλαζει. Ειναι αυτες οι αναγλυφες τελιτσες που δεν αφηνουν τη μεμβρανη να πατησει τελεια στην επιφανεια του τζαμιου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι φυσιολογικό όμως, στο άλλο πχ δεν το έχει, δεν πλήρωσα για να μου κάνει ο άλλος μπαλώματα-προχειροδουλειά

Edited by gpap13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι και σε άλλα τζάμια αυτό... Τι να κάνω;;; Να πάω να τους πω να τα αλλάξουν; Θα φύγουν μόνα τους;;; Ήδη έχω εκνευριστεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πληροφόρησε ένας φίλος και μου είπε ότι από ότι θυμάται έτσι ηταν και σε αυτόν στις αρχές και έστρωσε μόνο του (δεν έχουν προλάβει λέει να κολλήσουν καλά οι μεμβράνες)

 

Αναγκαστικά θα περιμένω μέχρι την δευτέρα να δω αν γίνει κάτι αλλιώς θα πάω από εκεί.

 

Αν κανένα άλλο παιδί είχε παρόμοια εμπειρία ας μας δώσει τα φώτα του :)

Edited by gpap13
Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες ημέρες μένουν κάποια σημεία με λίγο αέρα που δεν έχουν κολλήσει καλά. Αυτά συνήθως φεύγουν μόλις στεγνώσει η μεμβράνη.

Βέβαια όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά σε εκείνα τα σημεία είναι δύσκολο να εφαρμόσει καλά η μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυριο, σήμερα το πρωι τις έβαλα και το βραδυ δεν βγηκα χαχα

Edited by gpap13
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.