Jump to content

Σασμαν σε BZB


nikosben

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα

Στο A3 με BZB 1.8 που έχω, πιθανό να χρειαστεί να αλλαχτεί το σασμαν. Κάνει ένα θόρυβο και περιμένω να το κατεβάσουν να δούμε τι είναι. Αν δεν είναι κάτι που μπορεί να επισκευαστεί σχετικά εύκολα λογικά θα πρέπει να βρω αλλό σασμαν. Η ερώτηση είναι η εξής: Μιας και έχω το μικρό δίσκο 230 ,μπορώ να βάλω κάποιο μεγαλύτερο σασμαν πχ από το 2.0 ? Ξέρω θα χρειαστεί να αλλαχτούν και τα υπόλοιπα βολαν κτλ. Το αμάξι είναι 230 άλογα περίπου οπότε αν δεν ξεφεύγει τρελά η μετατροπή από την αντικατάστηση του ίδιου θα ήταν καλή ευκαιρία.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

On 3/28/2022 at 11:36 AM, nikosben said:

Καλησπέρα στην παρέα

Στο A3 με BZB 1.8 που έχω, πιθανό να χρειαστεί να αλλαχτεί το σασμαν. Κάνει ένα θόρυβο και περιμένω να το κατεβάσουν να δούμε τι είναι. Αν δεν είναι κάτι που μπορεί να επισκευαστεί σχετικά εύκολα λογικά θα πρέπει να βρω αλλό σασμαν. Η ερώτηση είναι η εξής: Μιας και έχω το μικρό δίσκο 230 ,μπορώ να βάλω κάποιο μεγαλύτερο σασμαν πχ από το 2.0 ? Ξέρω θα χρειαστεί να αλλαχτούν και τα υπόλοιπα βολαν κτλ. Το αμάξι είναι 230 άλογα περίπου οπότε αν δεν ξεφεύγει τρελά η μετατροπή από την αντικατάστηση του ίδιου θα ήταν καλή ευκαιρία.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτερων

ημιαξόνια δε θα χρειαστείς αν αλλάξεις σασμάν ή κάθονται όπως και στο σασμάν από 2λιτρο?

 

Προσωπική μου άποψη, από τη στιγμή που δε θα ανέβεις πάνω από 38kgm (δηλαδή να βάλεις τουρμπίνα ΙΗΙ ή κ04-064), δεν υπάρχει λόγος να βάλεις πιο ενισχυμένο σασμάν.

Βέβαια από τη μία "ποτέ μη λες ποτέ". Αν είναι να πληρώσεις επισκευή, καλύτερα να την πληρώσεις σε ένα σασμάν από s3 που έχει και 240mm δίσκο (από 228mm που είναι ο δικός σου).....

Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2022 at 9:54 PM, Kavouras said:

Προσωπική μου άποψη, από τη στιγμή που δε θα ανέβεις πάνω από 38kgm (δηλαδή να βάλεις τουρμπίνα ΙΗΙ ή κ04-064), δεν υπάρχει λόγος να βάλεις πιο ενισχυμένο σασμάν.

Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου.  Τώρα όπως είναι δεν χρειάζεται αλλα δεν ξέρω σε ενα δυο χρόνια αν θα θελήσω να το ανεβάσω. Απλα σκεφτομαι ότι αν είναι κοντά οικονομικά με την αντικατάσταση του υπάρχοντος γιατί όχι. 

 

On 3/29/2022 at 9:54 PM, Kavouras said:

ημιαξόνια δε θα χρειαστείς αν αλλάξεις σασμάν ή κάθονται όπως και στο σασμάν από 2λιτρο?

Πέρα από σασμαν βολαν δίσκο δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαστεί . Θα με ενημερώσει ο μηχανικός μου τη Δευτέρα λογικά. Του S3 μπορεί να μπει επάνω στο δικό μου που είναι προσθιοκίνητο ? Μακάρι να μπαίνει γιατί θα ήταν μια πολυ καλη λύση

 

On 3/30/2022 at 1:50 AM, Dikonou said:

Βαλε DSG αμα είναι να πάς σε τέτοια εργασία!!!!

Νομίζω θα ξεφύγει οικονομικά και δεν ξέρω αν θα εμπιστευόμουν και μεταχειρησμένο DSG. Πρέπει να κάνω αλλαγή και σε εγκέφαλο αν δεν κάνω λάθος.

 

Σας ευχαριστώ :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις πιο ενισχυμένο από 18άρι π.χ. συγκεκριμένες εκδόσεις που είχαν το μεγάλο σασμάν εργοστασιακά, ή από Golf Gti V ή Vi. Σε χειροκίνητο πάντα.

 

Άν θές να το κάνεις αλεξίσφαιρο σε μελλοντικό κανιβαλισμό μπορείς να πάς σε ενισχυμένα δίσκο πλατό βολάν μονής αλλά να ξέρεις θα βαρύνει το πενταλ του συμπλέκτη και πιθανότατα να έχεις και κάποια σκορτσαρίσματα στα χαμηλά. Αυτά ελέγχονται και συνηθίζονται......στην περίπτωση αυτή όμως το κόστος φτάνει κοντά στο 1700-2000 με καινούρια δίσκο πλατό βολάν..........θεωρώντας ότι αυτά τα ''αναλώσιμα'' θα τα αλλάξεις για να μην χρειαστεί να κατεβάσεις σασμαν για πολλά χλμ......

 

Έλα όμως που με 1800 περίπου βρίσκεις κομπλέ μετατροπή DSG για FWD πλέον μεταχειρό και βάλε και κανα 1000 για τα υπόλοιπα..........εγκατάσταση αναλώσιμα......κοντά στο 1000άρικο παραπάνω βάζεις DSG.

 

Τα παιδιά εδώ ξέρουν ότι έχω περάσει απο όλα τα παραπανω στάδια.....και τελικά DSG και παλι DSG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Dikonou είπε

αλεξίσφαιρο

🔫🔫💣🧨

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα μου πουν αύριο ακριβώς τι έχει και αναλόγως θα κινηθώ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.