Jump to content

Ένας Ισπανός με γερμανικό DNA


Giuseppe Busso

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Με λένε Γιάννη και είμαι φίλος του Γιώργου Κάβουρα. 

Έχω στην κατοχή μου ένα Seat Leon 5F (mk3) 1.8 EA888 gen.3 FR σε ασημογκρί. Η Seat το ονομάζει Urban Silver, η Audi το λέει Florett Silver αλλά η κωδική ονομασία εντός του ομίλου είναι LZ7G. 

5 χρόνια σχεδόν με συντροφεύει από καινούριο και αυτή τη στιγμή είναι πρώτο στάδιο και με κάποια άλλα πραγματάκια επάνω.

 

Θα χαρώ να τα πούμε και σε κάποια συνάντηση μιας και χθες μπήκα βόλτα στο RS4 του Γιώργου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Giuseppe Busso said:

Καλημέρα στην παρέα. Με λένε Γιάννη και είμαι φίλος του Γιώργου Κάβουρα. 

Έχω στην κατοχή μου ένα Seat Leon 5F (mk3) 1.8 EA888 gen.3 FR σε ασημογκρί. Η Seat το ονομάζει Urban Silver, η Audi το λέει Florett Silver αλλά η κωδική ονομασία εντός του ομίλου είναι LZ7G. 

5 χρόνια σχεδόν με συντροφεύει από καινούριο και αυτή τη στιγμή είναι πρώτο στάδιο και με κάποια άλλα πραγματάκια επάνω.

 

Θα χαρώ να τα πούμε και σε κάποια συνάντηση μιας και χθες μπήκα βόλτα στο RS4 του Γιώργου.

Έτσι! υπάρχει μία τάση προσηλυτισμού. Από ιταλός->ισπανός, σε βάλαμε στο vag group, οπότε επόμενη αγορά audi!!! :)

Καλές βόλτες Γιάννη και ό,τι χρειαστείς, εδώ θα είμαστε να σε βοηθήσουμε. 

 

 

ΥΓ: άλλωστε τα αμάξια είναι για να μας ενώνουν και όχι να μας χωρίζουν, σε όποια μάρκα κι αν ανήκουν (τα αμάξια και τα συναισθήματά μας)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Με λένε Γιάννη και είμαι φίλος του Γιώργου Κάβουρα. 
Έχω στην κατοχή μου ένα Seat Leon 5F (mk3) 1.8 EA888 gen.3 FR σε ασημογκρί. Η Seat το ονομάζει Urban Silver, η Audi το λέει Florett Silver αλλά η κωδική ονομασία εντός του ομίλου είναι LZ7G. 
5 χρόνια σχεδόν με συντροφεύει από καινούριο και αυτή τη στιγμή είναι πρώτο στάδιο και με κάποια άλλα πραγματάκια επάνω.
 
Θα χαρώ να τα πούμε και σε κάποια συνάντηση μιας και χθες μπήκα βόλτα στο RS4 του Γιώργου.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Μόνο μην κάνεις το λάθος κ περάσεις τον κάβουρα σε κανένα φιλικό πάτημα γτ μετά δεν θα είναι φίλος σου!!!!
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Van.Leb said:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Μόνο μην κάνεις το λάθος κ περάσεις τον κάβουρα σε κανένα φιλικό πάτημα γτ μετά δεν θα είναι φίλος σου!!!! emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

βλέπω η χαβαλέ κίνηση σε έχει στιγματήσει!!!! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις 15/11/2022 στις 9:05 ΜΜ, Van.Leb είπε

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Μόνο μην κάνεις το λάθος κ περάσεις τον κάβουρα σε κανένα φιλικό πάτημα γτ μετά δεν θα είναι φίλος σου!!!! emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

 

Καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ για το tip. Να ξέρω να δυναμώσω για τα καλά πρώτα. 😆

 

 

Στις 14/11/2022 στις 9:33 ΠΜ, Kavouras είπε

Έτσι! υπάρχει μία τάση προσηλυτισμού. Από ιταλός->ισπανός, σε βάλαμε στο vag group, οπότε επόμενη αγορά audi!!! :)

Καλές βόλτες Γιάννη και ό,τι χρειαστείς, εδώ θα είμαστε να σε βοηθήσουμε. 

 

 

ΥΓ: άλλωστε τα αμάξια είναι για να μας ενώνουν και όχι να μας χωρίζουν, σε όποια μάρκα κι αν ανήκουν (τα αμάξια και τα συναισθήματά μας)!

 

Να είσαι καλά φίλε μου Γιώργο. Πάνω από όλα αγαπάμε τα αυτοκίνητα.

 

Η αλήθεια είναι ότι το 2017, ήμουν πολύ κοντά στο να κλείσω ένα χρονιάρικο Audi A3 Sportback 8v Ambition 1.6TDi σε γκρι χρώμα. Μάλιστα είχα βρει 2 καλά αυτοκίνητα. Το ένα από το AutoBesikos, το άλλο από τα μεταχειρισμένα της Karenta. Τι με έκανε να το σκεφτώ; Δεν έβρισκα εύκολα το 1.4 150άρι σε λογικά λεφτά. Μετά είπα, ανεβαίνουν τα καύσιμα, ας δοκιμάσω κάνα ντίζελ να κάνω χιλιόμετρα. Είχε ημιάκαμπτο πίσω ρε γμτ και επειδή το είχα οδηγήσει, φαινόταν ότι είχε. Αλλά δεν ενοχλούσε τόσο. Δεν ήταν για μένα τελικά. Βρέθηκε η ευκαιρία του Leon σε καινούριο και με τον φοβερό ΕΑ888 3ης γενιάς κινητήρα... 

Παρεμπιπτόντως το Seat έχει πιο πολλά λογότυπα Audi πάνω, παρά VW 😂

 

Θεωρώ το Α3 8V SB το πληρέστερο hatchback που έχει βγει μέχρι σήμερα. Το ποιοτικότερο επίσης σε κατασκευή και ποιότητα υλικών. Δυστυχώς η τελευταία γενιά δεν ακολούθησε τη συνταγή του 8V και κατά τη γνώμη μου έχει φθίνει αναλογικά και επιμέρους σε ποιότητα, μάλλον για λόγους κόστους, καθώς το Vag ξεπληρώνει το σκάνδαλο Dieselgate διαμέσου cost cutting σε όλα του σχεδόν τα μοντέλα. Προσωπικές απόψεις όλα αυτά. 

 

Πάντως έχω φίλους μου Audi και καλά Audi. Στο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις. Ενώ έχω και όνειρο ένα RS6 C8...

 

 

ΥΓ: Από το 2010 έχω και ένα VW Tiguan 1.4 150tsi 4Motion 

Edited by Giuseppe Busso
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.