Jump to content

Μετατροπή από single din σε double din


Recommended Posts

Δεν είναι το ίδιο σε όλα τ'αυτοκίνητα.. Αλλά στην αντιπροσωπεία μπορούν να σου πουν τι ταιριάζει στο αυτοκίνητό σου και είναι για 2din ηχοσύστημα..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Επειδη αυτες τις μερες εχω στα σκαρια το project μετατροπη απο 1 din σε 2 din στο s3 8l μου,

θελω να ρωτησω τα παιδια που το εχουν ηδη επιχειρησει τι μετατροπεα 2 din χρησιμοποιησαν?

Ρωτοντας στην αντιπροσωπεια μου ειπαν για το ανταλλακτικο με κωδικο 8LO858005A και κοστος 109,00 ευρω,

το οποιο ειναι το εσωτερικο κομματι (η βαση) του εργοστασιακου 2 din.

Oσοι κανατε τη μετατροπη αυτη τι χρησιμοποιησατε?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις.

 

Στο ΕΤΚΑ παντως για βαση 2din αυτον τον κωδικο δινει που σου δωσανε.

Link to comment
Share on other sites

Με τις οδηγιες απο τον φιλο the Dog τροχισα το ΚΛΙΜΑ μου και το χωρεσα μια χαρα στην νεα του θεση. Χρειαζεται υπομονη και πολλες δοκιμες ωστε να μην ξεφυγεις και κοψεις περισσοτερο. :new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επιτελους δοκιμασα το δικο μου RNS-E μετα απο αρκετες μερες που μου πηρε η μετατροπη (εχω Α4, b6 με 1din)

Η ληψη του ραφιοφωνου δεν ειναι καθολου ικανοποιηττική, ερχετε και χανετε το σημα καθως προχωραει το αμαξι.

Υπάρχει κατι που πρεπει να γινει για να βελτιωθει το σημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδιά έκανα την αλλαγή αλλά το σύστημα που εγκατέστησα έχει τον κλασικό υποδοχέα βύσματος της κεραίας ενώ αν εχω καταλάβει καλά το audi είχε 2 βύσματα ένα κίτρινο ή μπλε τετράγωνο και ένα που μπαίνει στο πίσω μέρος αυτού του μετατροπεά h12040VW12-fp.jpg ώστε να μπεί στο ραδιόφωνο αλλά μόνο του δεν λαμβάνω κανένα σταθμό. άρα χρειάζομαι αντάπτορα που να δέχεται και τα δύο καλώδια και να τα στέλνει στον παραπάνω αντάπτορα,σωστά??

 

επίσης κατα την μετατροπή απο το εργαστασιακό σε αυτό που έβαλα τελικά χρησιμοποίησα τις 2 από τις 3 φύσες που είχε πίσω. χρησιμοποίησα εκείνη του ρεύματος και εκείνη των ηχείων ενώ την τρίτη την έχω αφήσει. αν κατάλαβε κάποιος ας μου πει για ποιό πράγμα ήτανε εκείνη η φύσα ή άς μου δώσει ένα διάγραμμα των συνδεσμολογιών.

 

ευχαριστώ πολύ.

 

υ.γ. από το γερμανικό site που παρήγγειλα τα όλα πράγματα δεν μου έχουν στείλει ακόμη το φιλέτο που περικλείει το κουμπί του αλαρμ, το συρταράκι και τα υπόλοιπα κουμπάκια. μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να το βρω εδώ στην ελλάδα??

Edited by admitos
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα την αλλαγή αλλά το σύστημα που εγκατέστησα έχει τον κλασικό υποδοχέα βύσματος της κεραίας ενώ αν εχω καταλάβει καλά το audi είχε 2 βύσματα ένα κίτρινο ή μπλε τετράγωνο και ένα που μπαίνει στο πίσω μέρος αυτού του μετατροπεά h12040VW12-fp.jpg ώστε να μπεί στο ραδιόφωνο αλλά μόνο του δεν λαμβάνω κανένα σταθμό. άρα χρειάζομαι αντάπτορα που να δέχεται και τα δύο καλώδια και να τα στέλνει στον παραπάνω αντάπτορα,σωστά??

 

επίσης κατα την μετατροπή απο το εργαστασιακό σε αυτό που έβαλα τελικά χρησιμοποίησα τις 2 από τις 3 φύσες που είχε πίσω. χρησιμοποίησα εκείνη του ρεύματος και εκείνη των ηχείων ενώ την τρίτη την έχω αφήσει. αν κατάλαβε κάποιος ας μου πει για ποιό πράγμα ήτανε εκείνη η φύσα ή άς μου δώσει ένα διάγραμμα των συνδεσμολογιών.

 

ευχαριστώ πολύ.

 

υ.γ. από το γερμανικό site που παρήγγειλα τα όλα πράγματα δεν μου έχουν στείλει ακόμη το φιλέτο που περικλείει το κουμπί του αλαρμ, το συρταράκι και τα υπόλοιπα κουμπάκια. μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να το βρω εδώ στην ελλάδα??

 

Μάλλον για τοποθέτηση σε 8L A3 αναφέρεσαι?

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

σε 8p αναφέρομαι. μήπως χρειάζομαι αυτό http://www.echosynth...mart&Itemid=1??

 

Αυτό που αναφέρεις πάει σε 8L. Έχω βάλει καμια 10αριά rnse και τέτοιο βύσμα δεν έχω δει σε A3/S3 8p.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο φίλος αναφέρεται σε 2DIN aftermarket πηγή και όχι εργοστασιακό RNS-E. Τα aftermarket από όσο ξέρω χρειάζονται αυτόν τον αντάπτορα από 2 FAKRA σε aerial. Έχω την εντύπωση όμως ότι χρειάζεσαι αυτό που δίνει και τάση 12ν και όχι αυτό της φωτο!

Edited by nocarder
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καταπληκτικο d.i.y ....η οθονη μπηκε με επιτυχια μετα τις εγχειρησεις!!!ευχαριστω! :sHa_thumbgoodjob:

 

Οπα, μπράβο φίλε Φώτη χαίρομαι για σένα. Καλές ακροάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

"κατεβασα" και εγω το κλιμα κατω αλλα για να φτιαξω μια θεση 1 din ωστε να μπουν τα οργανα της greddy για πιεση -θερμοκρασια λαδιου και πυρομετρο.Πετυχε η εγχειρηση παντως....

Edited by proestuning
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ισως κανω και εγω την μετατροπη αυτη και θα ηθελα αν καποιος απο εσας που εχει κανει την μετατροπη θα μπορουσε να με βοηθησει ετσι ωστε να μην κανω καμια πατατα η οποια να μην διορθωνεται μετα, καθως για την μετατροπη αυτη μου ζητανε πολλα $$$$$$$.... Εχει κανει κανεις μετατροπη σε Α3 8P? Τωρα εχω το concert 2 και λεω να παω σε 3. Ποσο κοστιζει η 2 din cage?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ισως κανω και εγω την μετατροπη αυτη και θα ηθελα αν καποιος απο εσας που εχει κανει την μετατροπη θα μπορουσε να με βοηθησει ετσι ωστε να μην κανω καμια πατατα η οποια να μην διορθωνεται μετα, καθως για την μετατροπη αυτη μου ζητανε πολλα $$$$$$$.... Εχει κανει κανεις μετατροπη σε Α3 8P? Τωρα εχω το concert 2 και λεω να παω σε 3. Ποσο κοστιζει η 2 din cage?

Ευχαριστω

http://forum.audisportsclub.gr/index.php?/topic/9771-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-navi-plus-rns-e-%CF%83%CE%B5-%CE%B13-8p-my2004/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια, θελω και'γω να κανω την μετατροπη, αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα double din cage. Ξερει κανεις, που μπορουμε να βρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις πρώτα τι part number χρειάζεσαι και μετά θα ψάξεις στο ebay.de ή θα το παραγγείλεις από αντιπροσωπεία. Θα χρειαστείς και πρόσοψη κλιματισμού για 2din stereo γιατί αναγκαστικά όλος ο μηχανισμός θα πάει πιο κάτω..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ebay.de και στην αναζητηση πατας ''audi a4 b6 doppel din''.Θα σου βγαλει ο,τι χρειαζεσαι,απο πλαισια μεχρι πανελ κλιματισμου.

Για παραδειγμα:

 

http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=audi+a4b6+doppel+din&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.Xaudi+a4+b6+doppel+din.TRS0&_nkw=audi+a4+b6+doppel+din&_sacat=0

 

Ο κωδικος του διπλου din πρεπει να ειναι:   8E0858005C

 

Μετα πατωντας audi rns-e θα σου βγαλει ανταπτορες,κεραιες,dvd και rns-e.Προσεξε ο κωδικος του rns-e να ξεκιναει απο 8E0... (τα RNS-E των Α4 εχουν τις 2 πανω ακρες μυτερες,σε αντιθεση με του Α3 που ειναι στρογγυλεμενες).

Edited by JIM A3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αν και το θέμα είναι πολύ παλιό και δεν νομίζω να το παρακολουθεί κανένας. Έχω ένα A4 B6 με ράδιο CD Audi concert II όπως της παρακάτω εικόνας

bcd1d30ff86625e3107cbcc7c7c58c98.jpg

Βρήκα από μάντρα αυτοκινήτων στην τιμή των 200€ το παρακάτω σύστημα από το οποίο μπορώ να πάρω ότι θέλω για να το κάνω να ταιριάξει.

17311fa5011e3fd1177255b0b3a99cd7.jpg

Μπαίνει η δεν μπαίνει στο αυτοκίνητο μου. Θα δουλέψει ή δεν ταιριάζει και θα έχω προβλήματα. Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum για αυτήν την μετατροπή και όλα οδηγούν ότι δεν μπορεί να ταιριάξει κι ότι θα υπάρχουν προβλήματα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και θα ήθελα την άποψη σας.

Edited by tsitos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, στα 200ευρω βρηκες μονο το Navigation Plus, ή ολη την κονσολα ?

Αν τα 200ερω ειναι για το Navigation Plus, γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει να μπεις στον κοπο της μετατροπής. Ειναι παλιά μονάδα, να ηταν το Rns-e τοτε ισως να αξιζε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.