Jump to content

Project RS2 - RS2


Recommended Posts

Πάω να το παραλάβω. Από ότι μου είπαν χάλασαν και τα 2 τρομπακια του συμπλέκτη. Ευτυχώς το σασμάν δεν λύθηκε. Το κακό είναι ότι το ένα τρομπακι πλέον το βρίσκεις μόνο από audi tradition γιατί έχει σταματήσει η παραγωγή του οπότε θα κυνηγήσω ένα να υπάρχει σαν ανταλλακτικό στην αποθηκη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα. Έχω ήδη φτιάξει ένα στοκ από μερικά πράγματα αλλά ευτυχώς η audi tradition στέλνει σε όλη την Ευρώπη. Απλά λόγω ανταλλακτικων που είναι λίγο περίεργα προτιμώ να εξακολουθώ να παίρνω τα original ακόμα και αν είναι λίγο πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αμέλησα!

 

Και νέο τιμόνι

 

e186bfbc41c392cd1d296373dc007518.jpg

 

Και προσθήκη δέρματος στο πλάι της κεντρικής κονσολας (υπάρχει μόνο στα αμερικανικά μοντελα )

 

2282af6f198dbd5b980ca096cdec3ba1.jpg

 

Μηχανικά ευτυχώς πάμε καλά, μια εξαίρεση μια μόνιμη ψιλό απώλεια λαδιού από μάλλον φλάντζα του Κάρτερ. Δεν λέει να σταματήσει αλλά πταίσματα.

 

Complete set carbon στον χώρο της μηχανής πλεον

 

d379d99864fae9f13ab66c4cd64161f1.jpg

 

Έγινε και αλλαγή της εξάτμισης σε 76mm από καταλύτες και πίσω. 858fca1b14cd0ac7b24e2055d9bf57b1.jpg

 

Με ανακατασκευή του τελικού γιατί ο ένας εξάτμισάς ήταν πιο άχρηστος και από τον χειρότερο συγκολλητη και έτσι το τελικό έγινε από πολύ καλό μαγαζί και σκέφτομαι να πάω να κάνει και το υπόλοιπο το Πάσχα

 

eb32a1469a1def26deb32a4fe1772916.jpg

 

Αυτά τα λιγα

Edited by A80Avant
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη να εισαι καλα!! Το μερακι σου ειναι αξεπεραστο!!

Link to comment
Share on other sites

Μπίλυ τι θα γίνει με σένα ρε μεγάλε?? Πότε θα το δούμε από κοντά? Θα με αναγκάσεις να ανέβω Αγγλία?

 

 

Δημήτρης

Τώρα που είμαι Λονδίνο είναι πιο φτηνό να έρθεις να το δεις από κοντά αγγλια πάρα να το φέρω ελλαδα!

 

Δεν κάνεις και μια έρευνα σαν δικηγόρος αν βγάλω αγγλικό διαβατήριο μπορώ να έχω αγγλικές πινακίδες χωρίς να το βάζω - βγάζω από την Ελλάδα κάθε 6 μήνες? Χαχα

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη να εισαι καλα!! Το μερακι σου ειναι αξεπεραστο!!

Ευχαριστώ Ντίνο. Ότι μπορώ το κάνω. Ας είναι καλά η audi tradition που ακόμα φτιάχνει κανένα ανταλλακτικό.

 

Αν και το project rs2 sedan B4 δεν το έχω βγάλει εντελώς από το μυαλό μου. Το αμάξι ως έχει θέλει ένα καλό βάψιμο που μπορεί να πιάσει ένα 3Κ ευρώ. Μπορεί να έρθει φτηνότερα να βρω την καρότσα που θέλω. .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ντίνο. Ότι μπορώ το κάνω. Ας είναι καλά η audi tradition που ακόμα φτιάχνει κανένα ανταλλακτικό.

 

Αν και το project rs2 sedan B4 δεν το έχω βγάλει εντελώς από το μυαλό μου. Το αμάξι ως έχει θέλει ένα καλό βάψιμο που μπορεί να πιάσει ένα 3Κ ευρώ. Μπορεί να έρθει φτηνότερα να βρω την καρότσα που θέλω. .

Παίζει τέτοιο σενάριο ;; Αλλαγής καρότσας αντί βαφής ; ή δεν κατάλαβα καλα ;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο Βασιλης Ντινο εννοει να βρει μια καθαρή τετρακίνητη καροτσα από 80αρι sedan ίδιας γενιάς και να το κάνει rs2 μεταμοσχευοντας τα πράματα από το δικό του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτό που είπε ο georgio. Παίζει να βρω πιο φτηνά μια καρότσα που στην Ελλάδα δεν έχει τα προβλήματα της Αγγλίας πάρα να λύσω όλο το δικό μου αμάξι για ένα βάψιμο της προκοπης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτό που είπε ο georgio. Παίζει να βρω πιο φτηνά μια καρότσα που στην Ελλάδα δεν έχει τα προβλήματα της Αγγλίας πάρα να λύσω όλο το δικό μου αμάξι για ένα βάψιμο της προκοπης

 

Tο σιγουρο ειναι οτι στην Ελλαδα δεν παιζει τετοια τιμη για ολικο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είμαι Λονδίνο είναι πιο φτηνό να έρθεις να το δεις από κοντά αγγλια πάρα να το φέρω ελλαδα!

 

Δεν κάνεις και μια έρευνα σαν δικηγόρος αν βγάλω αγγλικό διαβατήριο μπορώ να έχω αγγλικές πινακίδες χωρίς να το βάζω - βγάζω από την Ελλάδα κάθε 6 μήνες? Χαχα

 

Άσε ρε τι να κάνεις στο Ελλαδιστάν? Πλάκα κάνεις?

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε τι να κάνεις στο Ελλαδιστάν? Πλάκα κάνεις?

 

 

Δημήτρης

Υπάρχουν και καλοί τεχνητες. Εδώ λεει ο Βασίλης οτι πηγε σε εξατμισά και δεν ήξερε να κολλήσει
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει τιμές από 1000 έως 3000 ευρώ. Αλλά με 1000 ευρώ δεν ξέρω τι θα κάνουν. Με 3000 όμως πάρα είναι ακριβό. Μετά είναι το θέμα του βάλε βγάλε και ότι σπάσει δεν υπάρχει εύκολα στην αγορά και μπορεί να είναι αρκετά ακριβό.

 

Πιστεύω με 2000 θα μπορέσω να βρω ένα quattro και θα μου μένει να βάψω μόνο 2 προφυλακτηρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πω πω κοντεύει 2 χρόνια χωρίς ανανέωση εδώ. ..

 

Εκτοτε:

Κανονικά service

Η ανάρτηση με τις θήκες από μαλακό μέταλλο και επιστρώσεις σκούριασαν και έτσι το ύψος πλέον δεν αλλάζει ωστόσο τις ξανά έφτιαξα σε ανοξείδωτες για αργότερα. Πήρα και ένα σετ ελατηρίων λίγο πιο σκληρά γιατί τα εμπρός μερικές φορές σε μεγάλες λακκούβες τερματίζουν.

 

Φτιάξαμε τους σωλήνες του κλιματιστικού 2 φορές από ανταλλακτικά audi tradition

 

Τιμόνι alcantara flat bottom,

 

Πρόσφατα Φτιάξαμε και κάτι διαρροές λαδιού και αλλάξαμε το ψυγείο με καινούριο καθώς και σωληνάκια

 

Αλλάξαμε το φίλτρο βενζίνης με αγωνιστικό και το φέραμε εμπρός στο χώρο της μηχανης (έτσι το είχαν κάποια μοντέλα τότε έτσι και αλλιως)

 

Έλεγχος στο πρόγραμμα και όλα δουλεύουν ωραία. Όταν βρω χρόνο θα κάνω και αναβάθμιση εκεί να λειτουργούν πλέον και οι αισθητήρες για τα πυράκια.

 

 

Στο πρόγραμμα είναι να φτιάξω λίγο τα καλώδια στα μπεκ που είναι κουρασμένα.

post-115-1428417472074_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε φωτό από το τιμόνι!!! Βασίλη να το χαίρεσαι φίλε!!! Χαρά στο κουράγιο σου, πέραν του να βελτιώνεις, να συντηρείς ένα τέτοιο κόσμημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να πω αλλαγή εξάτμισης με 76αρα πλέον και του τελικού 2 φορά γιατί έπεσα σε καραγκιόζη αγγλο τεχνίτη.

 

post-115-14284185679186_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μάλλον έλυσα και το πρόβλημα της μπαταρίας. 1 μπαταρία κάθε χρόνο και flat μέσα σε 2 εβδομάδες χωρίς να βλέπω απώλειες.

Τελικά ήταν η αντλία των ηλεκτρικών κλειδαριών που είχε πάρει νερό και είχε βραχυκυκλωσει. Ενώ δούλευε μάλλον όσο ήταν κλειστό το αμάξι περιοδικά άναβε και τράβαγε ρεύμα.

Την άλλαξα με μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση και προς το παρόν το αμάξι παίρνει μπροστά μια χαρα449555007f083b664545db198adbacf0.jpg

Edited by A80Avant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.