Jump to content

Ποια ειναι η σωστη πιεση στο ελαστικο μου;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο forum, και κάτοχος AUDI A3 1.8T.

 

Το πρόβλημα ποy αντιμετωπίζω έχει να κάνει με την πίεση των ελαστικών μου. Το αυτοκίνητο φοράει MICHELIN PILOT 225/45 17 και σύμφωνα με τον κατασκευαστή η σωστή πίεση για 5 επιβάτες και αποσκευές είναι 38psi μπρός-πίσω. Του έβαλα λοιπόν 35 και το αυτοκινήτο χοροπήδαγε στην εθνικη με 2 επιβάτες.

 

Αν κάποιος φίλος γνωρίζει και θέλει ας καταθέσει την αποψή του.

Edited by KAPSALISS
Link to comment
Share on other sites

με την ιδια διασταση ελαστικων ο κατασκευαστης στο δικο μου προτεινει 35 πισω 38 μπροστα και φορτωμενο 42 ολα, τα νουμερα αυτα που φανηκανε μεγαλα και ετσι αρχισα τις δοκιμες , εβαλα για αρχη 30 σε ολα...το αυτοκινητο το ενιωθα ξεφουσκωτο και ο θορυβος κυλισης (στην εθνικη)ηταν μεγαλος , απο το ενα ακρο πηγα στο αλλο , τα φουσκωσα 39-36, το τιμονι εγινε παναλαφρο , το αυτοκινητο εδινε την αισθηση οτι ηταν 300 κιλα ελαφρυτερο στις στροφες πατουσε τελεια αλλα σε καθε λακουβα ενιωθες οτι θα ξεκωλησει το ταμπλο,τα κατεβασα σε 36-34 και τα αφησα εκει γιατι αυτα τα νουμερα με ικανοποιησαν πληρως(ποιοτητα κυλισης . κρατημα, κτλ κτλ)

 

 

πσ**αν αποφασισεις να κανεις δοκιμες ,να ελεγχεις την πιεση στο ιδιο βενζιναδικο, εγω ειδα μεγαλες αποκλισεις απο πιεσομετρο σε πιεσομετρο, πχ το ενα μου εβγαζε 34 και το πιεσομετρο στο επομενο βενζιναδικο 31...αντε βγαλε ακρη

Edited by amartolos
Link to comment
Share on other sites

Για την διαφορα στα μανομετρα απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο οντως υπαρχει.Καλο ειναι να μετραμε την πιεση σε ενα βουλκανιζατερ με εγκεκριμενο μανομετρο και οχι σε βενζιναδικα;):new_thumright: Σχετικα ακριβη ειναι και τα φορητα μανομετρα . :new_thumright:

Edited by KAPSALISS
Link to comment
Share on other sites

Για την διαφορα στα μανομετρα απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο οντως υπαρχει.Καλο ειναι να μετραμε την πιεση σε ενα βουλκανιζατερ με εγκεκριμενο μανομετρο και οχι σε βενζιναδικα;):new_thumright: Σχετικα ακριβη ειναι και τα φορητα μανομετρα . :new_thumright:

 

 

μανομετρο λεγεται?? :whistling::whistling::whistling::coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταργήσει τις μετρήσεις σε βενζινάδικα κι έχω πάρει ένα ψηφιακό με κομπρεσέρ. Αν βρείτε αξιόπιστο τρόμπα σε βενζινάδικο ελάτε να μου πείτε!!

 

 

Μιχάλης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο forum, και κάτοχος AUDI A3 1.8T.

 

Το πρόβλημα ποy αντιμετωπίζω έχει να κάνει με την πίεση των ελαστικών μου. Το αυτοκίνητο φοράει MICHELIN PILOT 225/45 17 και σύμφωνα με τον κατασκευαστή η σωστή πίεση για 5 επιβάτες και αποσκευές είναι 38psi μπρός-πίσω. Του έβαλα λοιπόν 35 και το αυτοκινήτο χοροπήδαγε στην εθνικη με 2 επιβάτες.

 

Αν κάποιος φίλος γνωρίζει και θέλει ας καταθέσει την αποψή του.

 

32 - 30 εμπρός - πίσω :new_thumright:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταργήσει τις μετρήσεις σε βενζινάδικα κι έχω πάρει ένα ψηφιακό με κομπρεσέρ. Αν βρείτε αξιόπιστο τρόμπα σε βενζινάδικο ελάτε να μου πείτε!!

Μιχάλης

 

 

απο που??τιμη??

Link to comment
Share on other sites

Με 235/40/18 το 32-30 μου ερχετε πολυ!

 

Την εκανα την δοκιμη για ακομη μια φορα πριν 3μερες να το παω στο 32-30

Αποτελεσμα το αυτοκινητο να κοπαναει απιστευτα.....

 

Ξανα γυρισα στο 28 με 26!!!!Ναι θα μου πειτε οτι ειναι λιγο, αλλα παραπανω δεν μπαινει με τιποτα στο αυτοκινητο Τα προηγουμενα λαστιχα παντως μου εβγαλαν με αυτες τις πιεσεις 55-60 χιλιαδες χιλιομετρα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα μεγάλα super market έχουν. Εγώ έχω πάρει ένα της michelin.

Μιχάλης

 

Και εγω ενα της radioshack . Τιμη περιπου 30€ αν θυμαμαι . πριν 1,5 χρονο τουλαχιστον :new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο forum, και κάτοχος AUDI A3 1.8T.

 

Το πρόβλημα ποy αντιμετωπίζω έχει να κάνει με την πίεση των ελαστικών μου. Το αυτοκίνητο φοράει MICHELIN PILOT 225/45 17 και σύμφωνα με τον κατασκευαστή η σωστή πίεση για 5 επιβάτες και αποσκευές είναι 38psi μπρός-πίσω. Του έβαλα λοιπόν 35 και το αυτοκινήτο χοροπήδαγε στην εθνικη με 2 επιβάτες.

 

Αν κάποιος φίλος γνωρίζει και θέλει ας καταθέσει την αποψή του.

 

Φίλε μου οι πιέσεις στα ελαστικά ποικίλουν ανάλογα με το βάρος που μεταφέρεις και αυτό αφορά όλα τα αυτοκινούμενα οχήματα. Οι κατάλληλες πιέσεις για το όχημά σου είναι γραμμένες στο καπάκι της τάπας του αυτοκίνητού. Ανάλογα με το φόρτο 8α κα8ορίζεις και την πίεση των ελαστικών. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν είναι εκεί είναι σίγουρα στο manual. Προσωπικα το έχω δει και εκεί (manual Α3 Sportback).

 

8α σου πρότεινα λοιπόν τις 30 ατμόσφαιρες παντού και σχολαστικό έλεγχο ;)

 

αν 8ες δες και το www.sostipiesi.gr και 8α καταλάβεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν χοροπηδάει το αμάξι ξεφουσκώνεις, λογικά, τα λάστιχα τόσο όσο να νοιώσεις το αμαξι σταθερό κλπ (και μετά απο σχετικές δοκιμές φυσικά). Το τι πιέσεις να χρησιμοποιείς το αναφέρει ο κατασκευαστής στο βιβλιαράκι του αμαξιού. Βέβαια, αν έχεις προβεί σε μετατροπές και έχεις μεταβάλλει ιπποδυνάμεις, στησίματα, κλπ., εκ των πραγματων οι πιέσεις που αναφέρονται στο manual δεν θα ανταποκρίνονται στην νέα ("modified") πραγματικότητα όπως αντιλαμβάνεσαι! :D Οπότε μετά απο κάμποσους πειραματισμούς θα βρεις από μόνος σου τι σου ταιριάζει περισσότερο!... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι πιέσεις στα ελαστικά ποικίλουν ανάλογα με το βάρος που μεταφέρεις και αυτό αφορά όλα τα αυτοκινούμενα οχήματα. Οι κατάλληλες πιέσεις για το όχημά σου είναι γραμμένες στο καπάκι της τάπας του αυτοκίνητού. Ανάλογα με το φόρτο 8α κα8ορίζεις και την πίεση των ελαστικών. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν είναι εκεί είναι σίγουρα στο manual. Προσωπικα το έχω δει και εκεί (manual Α3 Sportback).

 

8α σου πρότεινα λοιπόν τις 30 ατμόσφαιρες παντού και σχολαστικό έλεγχο ;)

 

αν 8ες δες και το www.sostipiesi.gr και 8α καταλάβεις ;)

 

Φυσικα και υπαρχουν οι πιεσεις που συστηνει ο κατασκευαστης στην ταπα του ρεζερβουαρ η στο manual αλλα οταν τις βαζανε οι ανθρωποι μαλλον δεν ειχαν ιδεα για τους δρομους εδω στο Ελλαδισταν........

 

Οι πιεσεις εκτος απο το φορτιο του αυτ/του εξαρτωνται και σε τι δρομους κινουμαστε......

 

Δεν πιστευω να συγκρινετε τους δρομους μας με την Γερμανια ε? :D

Link to comment
Share on other sites

Με 235/40/18 το 32-30 μου ερχετε πολυ!

 

Την εκανα την δοκιμη για ακομη μια φορα πριν 3μερες να το παω στο 32-30

Αποτελεσμα το αυτοκινητο να κοπαναει απιστευτα.....

 

Ξανα γυρισα στο 28 με 26!!!!Ναι θα μου πειτε οτι ειναι λιγο, αλλα παραπανω δεν μπαινει με τιποτα στο αυτοκινητο Τα προηγουμενα λαστιχα παντως μου εβγαλαν με αυτες τις πιεσεις 55-60 χιλιαδες χιλιομετρα :whistling:

 

Αναφερομαι στη διασταση του φιλου μας 225-45-17 που εχει στο α3 και αυτη εχω και εγω αλλά

και οι περισσοτεροι σάυτή τη διασταση :new_thumright:

 

Για τη δική σου john δεν ξερω ,γνωστος με 225-40-18 βάζει επίσης 32-30.

Link to comment
Share on other sites

Με 235/40/18 το 32-30 μου ερχετε πολυ!

 

Την εκανα την δοκιμη για ακομη μια φορα πριν 3μερες να το παω στο 32-30

Αποτελεσμα το αυτοκινητο να κοπαναει απιστευτα.....

 

Ξανα γυρισα στο 28 με 26!!!!Ναι θα μου πειτε οτι ειναι λιγο, αλλα παραπανω δεν μπαινει με τιποτα στο αυτοκινητο Τα προηγουμενα λαστιχα παντως μου εβγαλαν με αυτες τις πιεσεις 55-60 χιλιαδες χιλιομετρα :whistling:

 

 

ελα ρε φιλε με 32-30 σε κοπανουσε?

Μια στιγμη ρε Γιαννο,οταν λες κοπανουσε,δηλ ταμπλο και εσωτερικο,η ενιωθες σληρο πολυ ολο το αμαξι γενικα στις λακουβες???

Εγω με 19αρια χτυπαω κατι 40αρια το καλοκαιρι... :o

ειναι σκληρο ολο το αμαξι,αλλα...πως να στο πω να καταλαβεις τωρα? να εχω την αισθηση οτι θα ξεκαρφωθει το ταμπλο,ποτε.

χειμωνα παω 35 λιμπρες. 235/35/19 διασταση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρολο που το έψαξα στο βιβλιαράκι δεν γράφει κανένα στοιχείο για την πίεση του ελαστικού, παρα μονο να συμβουλευτώ την τάπα του ρεζερβουάρ που όπως προείπα γραφει για την διάμετρο του ελαστικού μου 38 εμπρός πίσω και με full φορτίο, δεν έχει κάποια άλλη ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

38psi μου φαίνεται υπερβολικό νούμερο, μιλάμε δηλαδή για 2.6bar! Βάλε ότι τώρα με τις ζέστες το ελαστικό ζεσταίνεται περισσότερο και άρα αυξάνεται και η πίεση.. λογικό που σου βαράει. 30-32psi νομίζω θα είναι καλά για καθημερινή χρήση (2,1-2,2bar).

 

Στα τελευταία audi, οι προτεινόμενες πιέσεις των ελαστικών αναγράφονται σε αυτοκόλλητο στο πλάι της πόρτας του οδηγού, δίπλα στο κάθισμα και θα το δεις με ανοιχτή την πόρτα..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου αυτοκίνητο που είναι ενός μήνα δεν γράφει καμία πληροφορία σχετικα με πίεση στο βιβλίο παρα μόνο στο καπάκι του ρεζερβουάρ το 38 μπρός πίσω για 5 άτομα και αποσκευές.

 

Απαράδεκτο να μήν υπάρχει ενημέρωση για την σωστή πίεση. Εκτός αν στην audi θεωρούν οτι το αυτοκινήτο θα το φορτώνω με 5 άτομα και αποσκευές κάθε φορα. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου αυτοκίνητο που είναι ενός μήνα δεν γράφει καμία πληροφορία σχετικα με πίεση στο βιβλίο παρα μόνο στο καπάκι του ρεζερβουάρ το 38 μπρός πίσω για 5 άτομα και αποσκευές.

 

Απαράδεκτο να μήν υπάρχει ενημέρωση για την σωστή πίεση. Εκτός αν στην audi θεωρούν οτι το αυτοκινήτο θα το φορτώνω με 5 άτομα και αποσκευές κάθε φορα. χαχαχα

 

 

Φιλε για να μην σκας,πηγενε σε ενα και μονο ενα βενζιναδικο (σου το λεω αυτο γιατι απο πρατηριο σε πρατηριο υπαρχει μεγαλη αποκλιση σε λιμπρες,οσο παραξενο και αν σου ακουγεται) και κανε δοκιμες με τις πιεσεις μονος σου,ωστε να καταφυγεις στην καλυτερη προς το αμαξι σου και τον τροπο που οδηγεις. τωρα οτι και να πουμε μεσα απο ενα απροσωπο μεσο,ειναι πλασματικο.

φιλικα Θωμας

Link to comment
Share on other sites

Στην ταπα του ρεζερβουαρ αναγραφει πιεσεις ελαστικων για ολες τις περιπτωσεις. και οταν ειναι φορτομενο και οταν δεν ειναι.

λιγο κουλο να αναγραφει μονο για 5 ατομα και αποσκευες/// :knife:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στην ταπα του ρεζερβουαρ αναγραφει πιεσεις ελαστικων για ολες τις περιπτωσεις. και οταν ειναι φορτομενο και οταν δεν ειναι.

λιγο κουλο να αναγραφει μονο για 5 ατομα και αποσκευες/// :knife:

:speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.