Jump to content

Βελτιωση 1.6 FSI


KAPSALISS

Recommended Posts

Και οι 200άρηδες βγάζουν σφάλμα και CEL.. Ξέρω από πρώτο χέρι.. :)

Μιχάλης

Εγω εχω 100 cel στο Passat και 200 στο A4 και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγω εχω 100 cel στο Passat και 200 στο A4 και ποτε δεν ειχα προβλημα.

 

Λόγω προδιαγραφών ρύπων, η διαχείριση κινητήρα των FSI είναι σαφώς αυστηρότερη από ότι οι προηγούμενες.

CEL ανάβει για πλάκα, οτιδήποτε κι αν συμβεί στην εξάτμιση. Από διαρροή, ρωγμή, ελεύθερο καταλύτη. 100 κυψέλες είναι σίγουρο όχι, 200 παίζεται αν και συνήθως ανάβει, αναλόγως του συνολικού όγκου του καταλύτη.

 

Το να ξηλώσεις τον καταλύτη, όπως έγραψε κάποιος παραπάνω, σε αφήνει με το δίλημμα αν πρέπει να ξηλώσεις και οτιδήποτε άλλο εμποδίζει τη ροή των καυσαερίων (καζάνι NOx). Αλλά τί νόημα μπορεί να έχει, αφού χάνεται όλο το κέρδος που δίνει η τεχνολογία FSI.

 

Καλύτερα με τον καλό εργοστασιακό καταλύτη. Το κέρδος είναι μηδαμηνό από την αντικατάσταση. Εξατμίσεις φτιάξτε, αλλά κρατήστε τον. Αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν προβλήματα CEL με high-flow καταλύτες. Το vwvortex είναι γεμάτο με αναφορές και δεν αναφέρομαι φυσικά μόνο σε audi. Το πρόβλημα μπορεί να παρακαμφεί μέσω αναβαθμισμένου προγράμματος πάντως. Εμένα έτσι διορθώθηκε.

 

Με αλλαγή καταλύτη έχεις διαφορά στην απόκριση του αυτοκινήτου και κερδίζεις και κάποιους ίππους αλλά η σχέση τιμής/απόδοσης δεν είναι καθόλου καλή. Πάντως αν κάποιος δεν πηγαίνει για βαρβάτο stage 3, συμφωνώ, δεν χρειάζεται αλλαγή.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι μερικοί 8α με κράξουν, ( :P: ) αλλά εγώ μπήκα σε αυτοκίνητο (A3 1.6 FSI) με 1ου σταδίου βελτίωση Φίλτρο - Εξάτμιση - Πρόγραμμα και είδα διαφορά στις ρεπρίζ, αυτό είναι αλήθεια, η διαφορά φαίνεται. Το 8έμα απο εκεί και πέρα είναι το κατα πόσο είναι απαραίτητο το όλο project.

 

H κατανάλωση είναι αυξημένη κατα 1-2 λιτρα τα 100 χλμ... δεν ξέρω τελικά για μένα αν αξίζει τα 1000+ ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι μερικοί 8α με κράξουν, ( :P: ) αλλά εγώ μπήκα σε αυτοκίνητο (A3 1.6 FSI) με 1ου σταδίου βελτίωση Φίλτρο - Εξάτμιση - Πρόγραμμα και είδα διαφορά στις ρεπρίζ, αυτό είναι αλήθεια, η διαφορά φαίνεται. Το 8έμα απο εκεί και πέρα είναι το κατα πόσο είναι απαραίτητο το όλο project.

 

H κατανάλωση είναι αυξημένη κατα 1-2 λιτρα τα 100 χλμ... δεν ξέρω τελικά για μένα αν αξίζει τα 1000+ ευρώ...

Και εγώ πριν το καλοκαίρι οδήγησα ένα golf 1.6fsi με 1ο στάδιο και εξάτμιση (τελικό) και πράγματι είχε διαφορά. Αυτή η διαφορά βέβαια είναι σχετική και δεν έχει σχέση με την διαφορά σε τουρμπάτο, ωστόσο είναι αισθητή. Από την άλλη εγώ 1150 ευρώ δεν θα τα έδινα για τέτοιου τύπου βελτίωση

Δημήτρης

Edited by dimitris_A4TFSIQ
Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτα η βελτιώση σε 1.6 βάλτε 1.8 να βρείτε την υγειά σας τα ίδια τέλη έχει την ίδια φορολογία τα ίδια ασφάλιστρα. Εντάξει δεν έχει την κατανάλωση του 1.6 "ουτε την αξιοπιστία" αλλα αυτή η μετατροπή αξιζει ολα τα λεφτά της

Link to comment
Share on other sites

Μα το ερώτημα δεν είναι αν έχει διαφορά αλλά αν αξίζει αυτή η διαφορά..

Μιχάλης

 

Επειδη γνωρίζω ότι το μισά περίπου μέλη έχουν ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα, (να, του 8άνου για παράδειγμα το... RS4 :P: ) και ειδικότερα με κινητήρα 1.6 FSI (και με απλό 8βάλβιδο), οφείλα να σας ενημερώσω ότι είδα διαφορά σε σχέση με ενα κανονικό 1600άρι, όπως το δικό μου για παράδειγμα.

 

Το ερώτημα που τί8εται δεν είναι ακριβώς το αν αξίζει η διαφορά και πόσο 8α κοστίσει. Είναι το που του ''κά8εται'' του κα8ενός αυτή η συγκεκριμένη βελτίωση - 8έμα.

 

Πολλοί δεν έχουν την διά8εση να πωλήσουν το αυτοκίνητό τους για να αγοράσουν κάτι γρηγορότερο, ο κα8ενας για τους δικούς του λόγους. Και ούτε είναι συνετό να χα8ούν 8-10.000 ευρώ απο αγοραπωλησία που αποσκοπεί στην αποφυγή του ...tuning με κάτι εργοστασιακο. Έτσι λοιπόν με το ήδη υπάρχον ...οικόπεδο υπολογίζουν να βάλουν κάτι, έτσι ώστε να αλλάξει η συμπεριφορά του αυτοκινήτου τους προς το καλύτερο.

 

Το κακό στην όλη διαδικασία είναι η...φύση του αν8ρώπου που ποτέ δεν είναι ευχαριστημένος με τα ήδη υπάρχοντα δεδομένα που έχει. Κάπου εκεί λοιπόν κάποιοι βγαίνουν κερδισμένοι με την αγορά τους (σε σχέση πάντα με το παραπάνω ελλάτωμα), κάποιοι όχι τόσο. Αυτοί που πληρώνουν μετροιτοις ή ακόμα χειρότερα με δόσεις την υπεραξία (σε σχέση με τα ατμοσφαιρικά πάντα) του αυτοκινήτου τους, απολαβάνουν πιο άμεσα την τάση τους για κάτι καλύτερο, σε ότι έχει σχέση πάντα με την ταχύτητα. Οι λιγότερο τυχεροί συνεχίζουν να απολαμβάνουν την ..μεγάλη αυτονομία στην βενζίνη και δεν ανυσυχούν όταν οι 8ερμοκρασίες ανεβαινουν το καλοκαίρι ;).

 

Αν 8α με ρωτούσατε εμένα προσωπικά για το συγκεκριμένο project 8α σας έλεγα όχι, ότι δεν αξίζει. Ο Dpan για παράδειγμα που έχει το ίδιο αυτοκινητο με εμένα (καλα βρε Dpan, 3πορτο έχεις :P ) 8εωρεί ότι 8α το έκανε. Οι αποφάσεις λοιπόν παίρνονται ανάλογα με το τι 8έλει ο κα8είς, ανάλογα με τα υπάρχοντα δεδομένα που έχει, την στιγμή που τα έχει. Πάντως αν και μακροσκελής η προσωπική άποψη επί του 8έματος, 8α σας έδειχνα και την στατιστική πτυχή του 8έματος. Η διαφορά 8α έλεγα ότι είναι συντριπτικά υπέρ του κανονικού σε σχέση με τα μέλη που τα έχουν ''πειράξει''.

 

Επίσης να σας πώ και το άλλο το πιο μίζερο της υπό8εσης. Ότι μετά απο κάποιο διάστημα πάλι το αυτοκίνητο σας 8α φαίνεται αργό (αυτο ισχύει για όλους!).... φαυλος κύκλος η φύσις του αν8ρώπου!

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο που το συζητατε θα τα ειχατε κανει ολοι 400 αλογα :P

 

αντε παιδες βαλτε προγραμμα να σας φυγει η απορια γιατι το πολυ το κυρ ελεισον το βαριεται κι ο παπας...

Edited by tolis7
Link to comment
Share on other sites

Αν οι 1,6 θελετε κατι γρηγοροτερο κ με λιγοτερα λεφτα απο το δικο σας τοτε περιμενετε λιγο.Ερχεται 1,4 tfsi(οχι compressor).Mε 125 αλογα κ 20κιλα ροπης υπολογιζω οτι θα κανει γυρω στα 22000 το ambition αμα λαβετε υποψη σας τη περιπτωση του Golf fsi k tsi.Κ απο πειραγμα μετα αλλο τιποτα.Τα 160 αλογα για τη πλακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οντως τα 1000ε για τον FSI ειναι πεταμενα λεφτα. Καλυτερα να βαλεις μια αναρτηση η δερμα παρα προγραμμα.

 

Ο FSI δεν θελει παραπανω γκαζια και στροφαρισμα δεν ειναι στο χαρακτηρα του.

Link to comment
Share on other sites

Mανο δεν χρειαζεται να μετανιωνεις...Υπαρχουν αρκετα πραγματα που μπορουμε να κανουμε στον FSI μας...μονο την εξατμιση να αλλαξουμε απο χταποδι σε πισω το κερδος ειναι σημαντικο...

Αργοτερα μια καλυτερη εισαγωγη (Σκουπα , BMC) ενα καλο προγραμμα και ενα αγωνιστικο καταλυτη και το αυτοκινητο θα εχει μεταμορφωθει...Προς το παρων ας περιμενουμε να ληξει η εγγυηση....

 

Μπορείτε να μου πείτε αν αυτές οι μετατροπές ισχύουν και για τον 2.0fsi?

Όπου και αν ρώτησα μου είπαν άστο καλύτερα.Δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο,το αυτοκίνητο είναι πολύ καλό ,απλώς άρχισα να το συνηθίζω και θέλω μια μικρή αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.