Jump to content

My Blue S3 Project - S3 8L


Recommended Posts

τελεια!

 

για ριξε ενα pm οταν ερθει, θα εχει ενδιαφερον!

 

Το λεω γιατι οταν με την Holset ειχα 0.70AR και σκεφτομουν αν επρεπε να βαλω 0.55 ή να παω σε γνωστη λυση garrett, προτιμησα την ακριβη λυση τελικα και πηγα σε garrett. Ωστοσο το μικρο ar δεν ειναι απαραιτητα κακο και για δυναμη και για σπουλαρισμα, απλα σιγουρα χειροτερο σε δυναμη για μεγαλα τουρμπο.

 

Θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

τελεια!

 

για ριξε ενα pm οταν ερθει, θα εχει ενδιαφερον!

 

Το λεω γιατι οταν με την Holset ειχα 0.70AR και σκεφτομουν αν επρεπε να βαλω 0.55 ή να παω σε γνωστη λυση garrett, προτιμησα την ακριβη λυση τελικα και πηγα σε garrett. Ωστοσο το μικρο ar δεν ειναι απαραιτητα κακο και για δυναμη και για σπουλαρισμα, απλα σιγουρα χειροτερο σε δυναμη για μεγαλα τουρμπο.

 

Θα δειξει!

 

 

Οπως λες και εσυ.......... Θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κανουμε και μια ενημερωση (μιας και εχω πολυ καιρο να γραψω)...

 

1) Η τουρπινα (ct-3 5658 με 48mm μαντεμι, φ76 μουτρα, billet φτερωτες και φυσικα v-band) εχει παρει τον δρομο της (μετα απο ενα λαθος που εγινε με το αλουμινιο) και την περιμενω...

2) Αντικατασταθηκαν οι βαλβιδες εξαγωγης με επωνυμες με +1.5mm διαμετρο (για λογους αξιοπιστειας και υψηλου στροφαρισματος)

3) Αλλαγη (ξανα) τα τσιμουχακια των βαλβιδων

4) Καινουργια ελατηρια πιστονιων

5) Καινουργια μεταλλα στροφαλου και μπιελων

6) Αγοραστηκε η external tial 44mm v-band

7) Αγοραστηκε ο εκκεντροφορος εξαγωγης cat-cams 3651 (εισαγωγης ηδη φορουσα τον cat-cams 3652)

8) Αγοραστηκε το water-spray της AEM (με το μεγαλο μπεκ για μοτερ που εχουν πανω απο 500 αλογα ιπποδυναμη)

9) Αλλαγη συμπιεσης 8.9 (εναντι 9.4 που ειχα) για στοχο υψηλης πιεσης υπερπληρωσεις (2++bar)

 

Αντε και βλεπουμε τι αλλο θα χρειαστει...

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια μικρη ενημερωση για το αυτοκινητο...

Αγοραστηκε μεταβλητο γραναζι για τον ιμαντα του εκκεντροφορου της cat-cams και αφου τοποθετηθηκαν τα παντα και το αυτοκινητο πηρε μπροστα κανονικα (και παρολο του αγριους εκκεντροφορους μπορω να πω οτι δουλευε πολυ γλυκα και ομορφα) σε σημειο που πραγματικα αναρωτιομουν πως και αυτο... Αλλα ως εκει ηταν το καλο, μετα απο λιγη ωρα και αφου δουλευε ρελαντι αρχισε να ρεταρει... Περιττο να πω οτι τρελαθηκα τελειως και αρχισα τα #$%@^^&*!@!@@##$$%^ μετα απο αρκετη ωρα ψαξιματος προβηκαμε σε ανοιγμα του ξευτοκαπακου και λυσσιμο των εκκεντροφορων οπου και διαπιστωσαμε οτι το αυτοκινητο εσπασε ελατηριο απο μια βαλβιδα εισαγωγης του κυλινδρου νουμερο1.... Δυστηχος οι αναποδιες μου δεν εχουν τελος, δεν μπορω να καταλαβω τι εχω φταιξει-τι εχει παει λαθος και δεν λεει να βγει απο το συνεργειο... Να ενημερωσω οτι το αυτοκινητο φοραγε ελατηρια (βαλβιδων) γνωστης μαρκας τα οποια εχουν κανει 40.000χλμ (και πραγματικα δεν θεωρω οτι ειναι πολλα για να γινει κατι τετοιο)

Link to comment
Share on other sites

ναι ειδικα οταν τα εργοστασιακα που εχω εγω εχουν κανει πανω απο 200Κ χλμ και ακομα μου προτεινουν να μην τα αλλαξω!!

 

κριμα ρε Μητσο. Κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

αμ γι'αυτό δεν πήρες τηλ.....καλό κουράγιο,δεν ακούγεται και τόσο σοβαρό όμως φίλε το έλατήριο, το ότι δούλεψε μια χαρά στην αρχή είναι δείγμα ότι έχει γίνει σωστή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ενημερωση για το αυτοκινητο...

Αγοραστηκε μεταβλητο γραναζι για τον ιμαντα του εκκεντροφορου της cat-cams και αφου τοποθετηθηκαν τα παντα και το αυτοκινητο πηρε μπροστα κανονικα (και παρολο του αγριους εκκεντροφορους μπορω να πω οτι δουλευε πολυ γλυκα και ομορφα) σε σημειο που πραγματικα αναρωτιομουν πως και αυτο... Αλλα ως εκει ηταν το καλο, μετα απο λιγη ωρα και αφου δουλευε ρελαντι αρχισε να ρεταρει... Περιττο να πω οτι τρελαθηκα τελειως και αρχισα τα #$%@^^&*!@!@@##$%^ μετα απο αρκετη ωρα ψαξιματος προβηκαμε σε ανοιγμα του ψευτοκαπακου και λυσσιμο των εκκεντροφορων οπου και διαπιστωσαμε οτι το αυτοκινητο εσπασε ελατηριο απο μια βαλβιδα εισαγωγης του κυλινδρου νουμερο1.... Δυστηχος οι αναποδιες μου δεν εχουν τελος, δεν μπορω να καταλαβω τι εχω φταιξει-τι εχει παει λαθος και δεν λεει να βγει απο το συνεργειο... Να ενημερωσω οτι το αυτοκινητο φοραγε ελατηρια (βαλβιδων) γνωστης μαρκας τα οποια εχουν κανει 40.000χλμ (και πραγματικα δεν θεωρω οτι ειναι πολλα για να γινει κατι τετοιο)

 

Πλάκα κάνεις τωρα????:sSa_worried3:

Ο μηχανικός τι είπε,πως έγινε αυτο?

Πάλι καλά που δεν το είχες βγάλει στον δρόμο δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ενημερωση για το αυτοκινητο...

Αγοραστηκε μεταβλητο γραναζι για τον ιμαντα του εκκεντροφορου της cat-cams και αφου τοποθετηθηκαν τα παντα και το αυτοκινητο πηρε μπροστα κανονικα (και παρολο του αγριους εκκεντροφορους μπορω να πω οτι δουλευε πολυ γλυκα και ομορφα) σε σημειο που πραγματικα αναρωτιομουν πως και αυτο... Αλλα ως εκει ηταν το καλο, μετα απο λιγη ωρα και αφου δουλευε ρελαντι αρχισε να ρεταρει... Περιττο να πω οτι τρελαθηκα τελειως και αρχισα τα #$%@^^&*!@!@@##$%^ μετα απο αρκετη ωρα ψαξιματος προβηκαμε σε ανοιγμα του ξευτοκαπακου και λυσσιμο των εκκεντροφορων οπου και διαπιστωσαμε οτι το αυτοκινητο εσπασε ελατηριο απο μια βαλβιδα εισαγωγης του κυλινδρου νουμερο1.... Δυστηχος οι αναποδιες μου δεν εχουν τελος, δεν μπορω να καταλαβω τι εχω φταιξει-τι εχει παει λαθος και δεν λεει να βγει απο το συνεργειο... Να ενημερωσω οτι το αυτοκινητο φοραγε ελατηρια (βαλβιδων) γνωστης μαρκας τα οποια εχουν κανει 40.000χλμ (και πραγματικα δεν θεωρω οτι ειναι πολλα για να γινει κατι τετοιο)

 

Δημήτρη, μήπως δεν είχε χρονιστεί σωστά? Μου φαίνεται απίθανο να σπάσει ελατήρο στο ρελαντί.. Τέλοσπάντων, υπομονή φίλε :sHa_thumbsup2:

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

αμ γι'αυτό δεν πήρες τηλ.....καλό κουράγιο,

 

Καπως ετσι ρε φιλε, αλλα θα τα πουμε συντομα (μολις ηρεμησω λιγο) ...

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις τωρα????:sSa_worried3:

Ο μηχανικός τι είπε,πως έγινε αυτο?

Πάλι καλά που δεν το είχες βγάλει στον δρόμο δλδ...

 

1)Μακαρι να εκανα πλακα ρε Αριστο αλλα @#$%$#@##$%$%^\

2)Δεν ξερει πως μπορει να εγινε αυτο, καθως δεν μπορει να το καταλαβει και το ρεκτιφιε που μιλησα πρωι-πρωι (ο μοναδικος λογος που θα μπορουσε να εχει γινει ειναι απο γεματο (λαδι) ωστηριο, το οποιο σεναριο δεν υπαρχει καθως το ειχαμε συζητησει αυτο (με το μηχανικο) αρκετες φορες και ειχαμε πει οτι τα ωστηρια θα μπουν πανω άδεια και θα γεμισουν απο μονα τους οσο χρειαζεται)...

3)Αυτο ξανα πεστο φιλε... Αν ειχε βγει στο δρομο θα ειχε γινει πολυ μεγαλο ΜΠΑΜΜΜΜΜΜΜ (σε σχεσεις ανθρωπων-χρηματων και φυσικα διαθεσης)

 

Ας ελπισουμε να ειναι το τελευταιο και να μπορεσω να ευχαριστηθω (μετα απο 2,5χρονια φαγουρας) το Audi μου, ειρηνη ειμηνflag_of_truce.gifγιατι δεν αντεχω πλεον αλλο...

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, μήπως δεν είχε χρονιστεί σωστά? Μου φαίνεται απίθανο να σπάσει ελατήρο στο ρελαντί.. Τέλοσπάντων, υπομονή φίλε :sHa_thumbsup2:

 

 

 

Δημήτρης

 

Οσο και να προσπαθησα να βγαλω ακρη (στο γιατι εγινε αυτη η ζημια) δυστηχος δεν μπορεσα (ο ανθρωπος του ρεκτιφιε ειναι φιλος μου και σε καμμια περιπτωση δεν θα καλυπτε ανθρωπους και καταστασεις), καθως ολοι λενε οτι δεν μπορει να εχει γινει (αυτη η ζημια) απο λαθος χρονισμα (να υπενθυμησω οτι το ακουσα να παιρνει μπροστα και να δουλευει ρελαντι και ηταν απιστευτα στρωτο και γλυκο)...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως παει θα σε προλαβω κι εγω μου φαινεται... :sHa_thumbgoodjob:

 

Κατα τα φαινομενα καπως ετσι θα παει το θεμα (δυστηχος για εμενα)flag_of_truce.gif...

Link to comment
Share on other sites

Τι εξήγηση δίνουν δλδ??

Δεν σου είπαν τπτ?

 

1)Δυστηχος καμμια, δεν ξερουν πως μπορει να εχει γινει...

2)οχι τπτ...

Link to comment
Share on other sites

1)Δυστηχος καμμια, δεν ξερουν πως μπορει να εχει γινει...

2)οχι τπτ...

 

Μήπως ήρθε η ώρα....να ''φύγεις,να πας αλλού''....:coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εγινε κι αυτο....Δυστηχως, αλλα μην πτοεισαι εχεις φτασει κοντα :sHa_thumbsup2:

 

Μακαρι... Απο το στομα σου και στου θεου το αυτι, γιατι δεν σου κρυβω φιλαρακι οτι εχω ξενερωσει αφανταστα ....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθε η ώρα....να ''φύγεις,να πας αλλού''....:coffeetime:

 

Θεωρω οτι δεν το ρωτησες αυτοsCo_hmmthink.gif (αυτος που αναλαβε το αυτοκινητο, αυτος και θα το τελειωσει, μην κανουμε αυτα που κοροϊδευουμε)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε...αρκεί να το φτιάξει,να δουλέψει και φέτος,αν είναι να εχω ενα αμάξι σε χωράφι

για 3 χρόνια και δεν ξερω εγω για ποιό λόγο...αστα μεγάλε...

 

Επίσης είμαι 97% σίγουρος οτι είναι απο χρόνισμα...

Edited by Aristos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε...αρκεί να το φτιάξει,να δουλέψει και φέτος,αν είναι να εχω ενα αμάξι σε χωράφι

για 3 χρόνια και δεν ξερω εγω για ποιό λόγο...αστα μεγάλε...

 

Επίσης είμαι 97% σίγουρος οτι είναι απο χρόνισμα...

:JC_doubleup:

 

ΥΓ καλή δύναμη και υπομονή εύχομαι να είναι το τελευταίο...

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να προσπαθησα να βγαλω ακρη (στο γιατι εγινε αυτη η ζημια) δυστηχος δεν μπορεσα (ο ανθρωπος του ρεκτιφιε ειναι φιλος μου και σε καμμια περιπτωση δεν θα καλυπτε ανθρωπους και καταστασεις), καθως ολοι λενε οτι δεν μπορει να εχει γινει (αυτη η ζημια) απο λαθος χρονισμα (να υπενθυμησω οτι το ακουσα να παιρνει μπροστα και να δουλευει ρελαντι και ηταν απιστευτα στρωτο και γλυκο)...

[1] Μητσο μια φιλική συμβουλή αν θες απο μενα το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις τα ελατηρια αυτα που εχεις απο ολες της βαλβιδες και να βαλεις καινουργια δεν θα σταθώ σε μαρκα η μαμα ελατήρια.

Απλα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

 

ΥΓ.Για μενα τα μαμα ειναι τα καλύτερα φιλε μέχρι 8000στρ :sHa_thumbgoodjob:

 

[2]Τωρα στο θεμα φιλιας που λες με το ρεκτιφιε τι να σου πω τα εχω δει ολα τα εργα δεν το ξερω τον ανθρωπο[ο δακης ειναι??] Αν εχεις βαλει και μεγαλύτερες βαλβιδες [το εχω παθει στο uno που ειχα] ειχαν βαλει στραβα τους οδηγούς απο της βαλβίδες[γίνετε και στης μαμα βαλβιδες] και μου εσπαγε τα ελατηρια στο ρελαντί αστα φιλε και το ρεκτιφιε φίλος τοτε δεν μου ελεγε τιποτα μεχρι που τα πηρα στο κρανιο και εβαλα ενα μαμα καπακι..

Αστα φιλε οταν υπαρχουν τα λεφτα στην μεση δεν κανεις ευκολα φιλους λυκοφιλίες κάνεις..

tespa καλή συνεχεία με το εργαλείο και εύχομαι χωρίς κανένα αλλο προβλημα το σ3 να βγει στους δρομους :sHa_thumbsup2:

Edited by ADIAFOROS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.