Jump to content

...my project... - Α4 2.0Tfsi (400 - 450 whp)


Recommended Posts

Δημητρη εχω γνωστο στα διυλιστηρια και μου εχει πει οτι ολες οι βενζινες, ειτε απλες ειτε super unleaded, βγαινουν απο το ιδιο καζανι... Μετα η εκαστοτε εταιρια βαζει τα δικα της προσθετα... Οι μονες απο τις super αμολυδες οι οποιες και εχουν διαφορα ειναι η Vpower Racing plus και η BP Ultimate που ερχονται απο το εξωτερικο ετοιμες και δεν φτιαχνονται στα δικα μας διυλιστηρια... Επισης μου ειπε οτι η μονη "ελληνικη" βενζινη που τις πλησιαζει σε αποδοση σε σουπερ αμολυβδη ειναι η ΕΚΟ Kinitron...

 

 

Τι να πω Γιώργο.. Εγώ πάντως έβαζα μόνο Vpower racing plus από την αρχή.

 

 

 

Δημήτρης

Edited by dimitris A4TFSIQ
Link to comment
Share on other sites

μην γραφετε ασχετα ποστ ρε παιδια και χαιρομαστε τσαμπα μεχρι να μπουμε να διαβασουμε...μπαινω καθε φορά που βλέπω καινουριο ποστ και περιμένω να δω καμιά εξέλιξη για το project, να δω καμια καινουρια φωτο....κάποιοι ειναι με ποπ κορν, κοκα κολα και παρακολουθουν με αγωνια και εσεις εχετε βάλει διαλλειμα για διαφημισεις :laughing::laughing::P

Edited by stage6
Link to comment
Share on other sites

μην γραφετε ασχετα ποστ ρε παιδια και χαιρομαστε τσαμπα μεχρι να μπουμε να διαβασουμε...μπαινω καθε φορά που βλέπω καινουριο ποστ και περιμένω να δω καμιά εξέλιξη για το project, να δω καμια καινουρια φωτο....κάποιοι ειναι με ποπ κορν, κοκα κολα και παρακολουθουν με αγωνια και εσεις εχετε βάλει διαλλειμα για διαφημισεις :laughing::laughing::P

 

:new_lol::new_lol::new_lol: Καλά βρε Άρη, από Δευτέρα θα έχω και φωτό πρώτα ο Θεός!! Μην μας δείρεις!! :P:P

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, δεν χρειαζεται το μπεκ να το βαλεις τρυποντας την εισαγωγη. Αρκει να το βαλεις σε ενα σωληνα μετα το ιντερκουλερ. απο εκει και περα το νερο αναμιγνυεται με τον αερα και τον κρυωνει μεν και σαν ατμος που ειναι φτανει πιο ομοιγενες στην εισαγωγη. Ουτε υποπιεσεις ουτε τιποτα. απλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

........... :coffeetime::new_lol:

 

 

Μόλις σήμερα ήρθε το μπλοκ έτοιμο με μπιελοπίστονα πάνω δεμένα και το καπάκι :speak_cool: Το βράδυ θα σας έχω και φωτογραφίες και αύριο ξεκινάει το δέσιμο.. Ευτυχώς τα παιδιά ο Μανώλης και ο Νίκος, είναι πολύ προσεκτικοί και τα σχετικά του δεσίματος τα έχουν όλα τακτοποιήσει ώστε να μπουν ξανά στη θέση τους όπως πρέπει!! Πρέπει πλέον να είμαι από τους λίγους στην Ελλάδα με υπερκυβισμένο με κεραμικά πιστόνια δίλιτρο τουρμπάτο FSI Αρίστο :new_lol::new_lol:

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα ήρθε το μπλοκ έτοιμο με μπιελοπίστονα πάνω δεμένα και το καπάκι :speak_cool: Το βράδυ θα σας έχω και φωτογραφίες και αύριο ξεκινάει το δέσιμο.. Ευτυχώς τα παιδιά ο Μανώλης και ο Νίκος, είναι πολύ προσεκτικοί και τα σχετικά του δεσίματος τα έχουν όλα τακτοποιήσει ώστε να μπουν ξανά στη θέση τους όπως πρέπει!! Πρέπει πλέον να είμαι από τους λίγους στην Ελλάδα με υπερκυβισμένο με κεραμικά πιστόνια δίλιτρο τουρμπάτο FSI Αρίστο :new_lol::new_lol:

Δημήτρης

 

...και όχι μόνο φίλο!!!!

Αντε,αντε γιατί εχουμε λυσάξει να ακούσουμε external!!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πλέον να είμαι από τους λίγους στην Ελλάδα με υπερκυβισμένο με κεραμικά πιστόνια δίλιτρο τουρμπάτο FSI Αρίστο :new_lol::new_lol:

 

 

 

Δημήτρης

:thumbsup::worthy::bravo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη και εγω την ιδια βενζινη εβαζα και δεν ειχα επικαθησεις ;)

 

Αυτό που μου επισήμανε το ρεκτιφιέ, ήταν ότι μπορεί από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων, τα οποία δεν εφάρμοζαν καλά και σε συνδυασμό με την κακής ποιότητας βενζίνη, να δημιουργήθηκαν τέτοιες επικαθήσεις. Στην θέση τους, αφού έγινε βελτίωση ροής στα σημεία του καπακιού, μαζί με τις μεγαλύτερες λίγο βαλβίδες νατρίου εισαγωγής και εξαγωγής, μπήκαν και τσιμουχάκια αγωνιστικών προδιαγραφών, όπως και σε αγωνιστικά τουρμπάτα (για εφαρμογές dragster κτλ). Ίδωμεν..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου επισήμανε το ρεκτιφιέ, ήταν ότι μπορεί από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων, τα οποία δεν εφάρμοζαν καλά και σε συνδυασμό με την κακής ποιότητας βενζίνη, να δημιουργήθηκαν τέτοιες επικαθήσεις. Στην θέση τους, αφού έγινε βελτίωση ροής στα σημεία του καπακιού, μαζί με τις μεγαλύτερες λίγο βαλβίδες νατρίου εισαγωγής και εξαγωγής, μπήκαν και τσιμουχάκια αγωνιστικών προδιαγραφών, όπως και σε αγωνιστικά τουρμπάτα (για εφαρμογές dragster κτλ). Ίδωμεν..

 

 

 

Δημήτρης

Είσαι ''αλλού'' λέμε...ΤΕΛΟΣ!!! :dansen::bravo:

(δεν πιστεύω να μην εχεις παραγγειλει και σκόρδα?)

Edited by Αρίστος
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πλέον να είμαι από τους λίγους στην Ελλάδα με υπερκυβισμένο με κεραμικά πιστόνια δίλιτρο τουρμπάτο FSI

 

 

 

[/b]Δημήτρης

Τα εχουμε πει αυτα εδω και καιρο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Eσύ αγόρι μου πότε με το καλό???!!!!!ΕΕ?? :thumbsup::P

Αφηστε με ησυχο εμενα...εγω δεν εχω τοση πορωση σαν τον...δημητρη... :P

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της βενζινης που ειπωθηκε το καλυτερο ειναι να βαζεις απο συγκεκριμενο πρατηριο που ΞΕΡΕΙΣ οτι δε πουλαει "πατατες" ;)

 

Το εχω ξαναπει,βαζω βενζινη απο συγκεκριμενο πρατηριο για το οποιο πρατηριο ο μηχανικος του οπελ αστρα μου λεει τα καλυτερα αφου οποτε κι αν ανοιξε το αμαξι του (οπελ αστρα coupe 2.0) ολα μα ολα ηταν ΚΑΘΑΡΑ.Ακομα δεν εχω βαλει σε αλλο πρατηριο αλλα ετσι οπως το πανε με 1.20 τη 100αρα bp ultimate μαλλον με τσιγκλανε

 

Τελος off topic

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε με ησυχο εμενα...εγω δεν εχω τοση πορωση σαν τον...δημητρη... :P

Αχαχαχαχα το καλύτερο που άκουσα μέχρι σήμερα!!όλοι έτσι λέμε :P αλλού αυτα!!!!

Edited by andrew@260+
Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της βενζινης που ειπωθηκε το καλυτερο ειναι να βαζεις απο συγκεκριμενο πρατηριο που ΞΕΡΕΙΣ οτι δε πουλαει "πατατες" ;)

 

Το εχω ξαναπει,βαζω βενζινη απο συγκεκριμενο πρατηριο για το οποιο πρατηριο ο μηχανικος του οπελ αστρα μου λεει τα καλυτερα αφου οποτε κι αν ανοιξε το αμαξι του (οπελ αστρα coupe 2.0) ολα μα ολα ηταν ΚΑΘΑΡΑ.Ακομα δεν εχω βαλει σε αλλο πρατηριο αλλα ετσι οπως το πανε με 1.20 τη 100αρα bp ultimate μαλλον με τσιγκλανε

 

Τελος off topic

 

:new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Και ιδού τρεις φωτό, από το καπάκι "περιποιημένο" και τους εκκεντροφόρους.. Αύριο ξεκινάμε δέσιμο :speak_cool:

DSC00100.jpgDSC00101.jpgDSC00102.jpg

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα προχωρήσαμε αρκετά!! :speak_cool:

 

Καπάκι έτοιμο για δέσιμο

DSC00582.jpg

 

 

Μπλοκ με μπιελοπίστονα έτοιμο

DSC00583.jpg

 

Καθάρισμα και λίπανση κορμού

 

DSC00584.jpg

 

 

Καπάκι ενώνεται με κορμό

DSC00587.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.