Jump to content

RNS-E : Χάρτες - Λογισμικό - Βελτιώσεις


Recommended Posts

Ενημερωτικά , μην αγχώνεστε πολύ με τις 4άρες κάρτες καθώς το RNS-E δυστυχώς έχει και άλλον ένα περιορισμό.. Μπορεί να δεχθεί max 512 αρχεία ανά κάρτα.. Άρα αν χρησιμοποιείτε 128άρια mp3's με 4-5Mb μέσο όρο μεγέθους δεν έχει νόημα η 4άρα..

Τώρα βέβαια αν γράφετε πάντα 256άρια ή και 320άρια mp3's τότε αξίζει..

 

ΥΓ: Τα rns-e μοντέλα 2010 και μετά διαβάζουν μέχρι 32gb κάρτες..

το ανακάλυψα πρόσφατα...Μεγάλο σπάσιμο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Λέτε για αυτό να σταματούσε να αναγνωρίζει κάποιες κάρτες μου ύστερα από πρόσθεση τραγουδιών?Οι κάρτες κατά τ'άλλα λειτουργούν κανονικά...Μήπως ξεπερνούσα τα 512 αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Λέτε για αυτό να σταματούσε να αναγνωρίζει κάποιες κάρτες μου ύστερα από πρόσθεση τραγουδιών?Οι κάρτες κατά τ'άλλα λειτουργούν κανονικά...Μήπως ξεπερνούσα τα 512 αρχεία?

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.. Όταν γίνεται υπέρβαση του ορίου απλά δεν εμφανίζονται τα παραπάνω τραγούδια..

Ίσως να μην είχαν περαστεί σωστά τα τραγούδια (αφαίρεση κάρτας χωρίς σωστό disconnect πχ).. Αν συνεχίζει το πρόβλημα κάνε format τις συγκεκριμένες κάρτες και ξαναδοκίμασε..

Edited by itGfloG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέτε για αυτό να σταματούσε να αναγνωρίζει κάποιες κάρτες μου ύστερα από πρόσθεση τραγουδιών?Οι κάρτες κατά τ'άλλα λειτουργούν κανονικά...Μήπως ξεπερνούσα τα 512 αρχεία?

εμένα τα εμφανίζει αλλά δεν τα παίζει. Τα δείχνει στη λίστα αλλά απλά τα προσπερνάει αν τα επιλέξεις να τα παίξει ή αν τύχει να φτάσει η ώρα του να το παίξει το τραγούδι.

Και το κάνει σε συγκεκριμένα τραγούδια από όταν διαβάσει την κάρτα, αλλά αν τα σβήσω και τα ξαναγράψω τα τραγούδια, τότε μπορεί να τύχει να είναι άλλα συγκεκριμένα τραγούδια που δεν παίζει.

 

Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό, αλλά είναι τσεκαρισμένη η συμπεριφορά του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά , μην αγχώνεστε πολύ με τις 4άρες κάρτες καθώς το RNS-E δυστυχώς έχει και άλλον ένα περιορισμό.. Μπορεί να δεχθεί max 512 αρχεία ανά κάρτα.. Άρα αν χρησιμοποιείτε 128άρια mp3's με 4-5Mb μέσο όρο μεγέθους δεν έχει νόημα η 4άρα..

Τώρα βέβαια αν γράφετε πάντα 256άρια ή και 320άρια mp3's τότε αξίζει..

Υπάρχει ακόμα κάποιος που ασχολείται με 128αρια mp3; Ούτε σε mp3 player της πλάκας δεν ακούγονται καλά αυτά, πόσο μάλλον σε ένα σχετικά καλό ηχοσύστημα όπως αυτό της audi.. Αν βέβαια κάποιος κατεβάζει mp3 από youtube.. ε, είναι άλλο θέμα..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμένα τα εμφανίζει αλλά δεν τα παίζει. Τα δείχνει στη λίστα αλλά απλά τα προσπερνάει αν τα επιλέξεις να τα παίξει ή αν τύχει να φτάσει η ώρα του να το παίξει το τραγούδι.

Και το κάνει σε συγκεκριμένα τραγούδια από όταν διαβάσει την κάρτα, αλλά αν τα σβήσω και τα ξαναγράψω τα τραγούδια, τότε μπορεί να τύχει να είναι άλλα συγκεκριμένα τραγούδια που δεν παίζει.

 

Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό, αλλά είναι τσεκαρισμένη η συμπεριφορά του...

μπορεί να είναι η κωδικοποιηση των mp3...

εμένα μου έτυχε σε κομμάτι που το εγραψα 2-3 φορές να το δείχνει και ναμην το πάιζει...κι όταν το έκανα ξανα συμπίεση σε mp3 εγώ να το παίξει κανονικα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μπορεί να είναι η κωδικοποιηση των mp3...

εμένα μου έτυχε σε κομμάτι που το εγραψα 2-3 φορές να το δείχνει και ναμην το πάιζει...κι όταν το έκανα ξανα συμπίεση σε mp3 εγώ να το παίξει κανονικα!

Τα περισσότερα κομμάτια mp3 από official release groups βάση των οδηγιών του scene είναι με vbr (variable bit rate) κωδικοποίηση και μπορεί να έχει πρόβλημα το RNS-E να τα παίξει.. η απλή λύση θα ήταν να δούμε αν τα mp3 μας είναι με σταθερό bit rate αλλιώς θέλει μετατροπή...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους!

Σημερα μου ηρθε το rns-e και το τοποθετησα βαση των οδηγιων του Pilotos  τον οποιο ευχαριστω!. Ειναι πανευκολο οσο και αν δε πιανει το χερι σου.   :sorry: (Το επισημαινω για αυτους που φοβουνται να επεμβουν στο αυτοκινητο οπως εγω.)

 

Οσο αφορα τον πωλητη πρεπει να πω οτι ηταν απαραδεκτος αν και ειχε 100% φημη .Αν αφηνουν οι moderators να αναφερω το ονομα του για να μην παρει αλλος συμφορουμιτης απο αυτον. Εκτος του οτι ανεβασε εκ των υστερων τα μεταφορικα, μου εστειλε τους χαρτες του 2011 της κεντρικης ευρωπης ενω συμφωνησαμε να στειλει της Αν. Ευρωπης.

 

Ετσι εμεινα χωρις χαρτες.Υπαρχει πιθανοτητα να με βοηθησει καποιος σε αυτο?  :sSig_help:

Οσο αφορα τον πωλητη προτεινετε να τον αξιολογησω ασχημα ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις και να γραψεις αυτα που σου εκανε. Και επειδη μονο εσυ μπορεις να αλλαξεις την αξιολογηση σου, θα επικοινωνησει μαζι σου (αν τον ενδιαφερει) να καταλαβει τι εγινε.

 

Χαρτες θα βγουν σε λιγο καιρο οι Q1 2014.

Επισης εχω του 2012 στο αμαξι. Αν θες ελα να τους παρεις απο την εδρα μια μερα που θα ειμαι κι εγω. :-)

 

 

Sent from the dark side...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο,είμαι σίγουρος ότι θα το χαρείς πολύ.Όσον φορά στον πωλητή προτείνω να του στείλεις πρώτα ένα μήνυμα εξηγώντας του τα παράπονα σου και ότι σε περίπτωση που δεν τα αναγνωρίσει θα προβείς σε αρνητικό feedback.Πρότεινε του να του στείλεις πίσω το dvd δυτικής Ευρώπης του 2011 και να σου στείλει dvd ανατολικής Ευρώπης  2013 speedcam edition.Σε περίπτωση που αρνηθεί τράβα του το αρνητικό feedback και μη ξανά ασχοληθείς.Αν του το κάνεις ωστόσο πριν τον ενημερώσεις δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Τον ενημερωσα οτι ειμαι δυσαρεστημενος και οτι θα τον αξιολογησω αναλογα και ειπε οτι θα μου το στειλει συντομα το dvd και να μην ειμαι επιθετικος απεναντι του!

 

Kavouras δυστυχως δεν μπορω να έρθω απο την εδρα καθως πλεον δουλευω στις Σερρες.Ειναι ομως στα πλανα μου οταν με βγαλει ο δρομος προς αθηνα.

 

Αν δεν μου   στειλει τελικα χαρτες προτεινετε να αγοράσω άλλους απο ιντερνετ? Υπαρχει τρόπος να βρω σπασμένους που να λειτουργουν?

 

Επίσης μια ακομα ερωτηση έχω.

 

Προτείνετε να αγοράσω και αυτό το σετ bluetooth

http://www.ebay.com/itm/Bluetooth-Audi-A3-A4-A6-RNS-E-Genuine-8P1862335A-mod-2013-Complete-set-/321242592733?pt=Other_Vehicle_Parts&hash=item4acb8cf5dd&vxp=mtr

 

που ειναι φθηνο και φαινεται πλήρες αλλα ο κωδικος της κεραιας bluetooth ειναι 8P0 035 530 M αντι για  8P0 035 503 E?

 

Ευχαριστω και παλι 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Τον ενημερωσα οτι ειμαι δυσαρεστημενος και οτι θα τον αξιολογησω αναλογα και ειπε οτι θα μου το στειλει συντομα το dvd και να μην ειμαι επιθετικος απεναντι του!

 

Kavouras δυστυχως δεν μπορω να έρθω απο την εδρα καθως πλεον δουλευω στις Σερρες.Ειναι ομως στα πλανα μου οταν με βγαλει ο δρομος προς αθηνα.

 

Αν δεν μου   στειλει τελικα χαρτες προτεινετε να αγοράσω άλλους απο ιντερνετ? Υπαρχει τρόπος να βρω σπασμένους που να λειτουργουν?

 

Επίσης μια ακομα ερωτηση έχω.

 

Προτείνετε να αγοράσω και αυτό το σετ bluetooth

http://www.ebay.com/itm/Bluetooth-Audi-A3-A4-A6-RNS-E-Genuine-8P1862335A-mod-2013-Complete-set-/321242592733?pt=Other_Vehicle_Parts&hash=item4acb8cf5dd&vxp=mtr

 

που ειναι φθηνο και φαινεται πλήρες αλλα ο κωδικος της κεραιας bluetooth ειναι 8P0 035 530 M αντι για  8P0 035 503 E?

 

Ευχαριστω και παλι 

 

Χάρτες μπορείς να βρεις γενικά. Για το BT που δείχνεις, από Αμερική δεν έχει τελωνείο? Πάντως η τιμή δεν είναι ευκαιρία, κάπου το ίδιο θα βγει και από Γερμανία (έχω πάρει πάνω από 5 συνολικά). Ψάξτο λιγάκι ακόμα (η κεραία δεν παίζει ρόλο, θα κάνει μια χαρά - μόνο η συμβατότητα με το κινητό σου μπορεί να ποικίλει από κινητό σε κινητό).

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παντως το θεμα με την κακη ληψη του ραδιοφωνου το εχω και εγω και μου ειναι ενοχλητικο.

 

 

Αποφασισα να ασχοληθω με αυτο το προβλημα γιατι ειναι εκνευριστικό. Εψαξα στο internet και ειδα οτι ειναι συνηθες στα b6  το προβλημα της κακης ληψης. Αυτο οφειλεται στον ενισχυτη κεραιας που βρισκεται πανω απο το πισω τζαμι

 

HPIM3616__Medium_.jpg

 

Το κομματι ειναι αυτο: 

HPIM3619__Medium_.JPG1..jpg

 

και αυτο που του συμβαινει ειναι οτι ξεραινεται το πλαστικο που εχει απο πανω του, σκαει και ξεκολλανε καποια εξαρτηματα απο το κυκλωμα.

ΟΙ περισσοτεροι απλα το αλλαζαν με ενα κοστος περιπου στα 200ευρω.  Καποιοι που το ψαξαν παραπανω βρηκαν μερικες εντυπωσιακες λυσεις

Βασιζομενοι στο οτι αν πιεσει κανεις με το χερι του το μαυρο αυτο πλαστικο η ληψη καλυτερευει ψαξαν να βρουν πως θα κανουν αυτη τη πιεση μονιμη.

Οριστε μια εξυπνη λυση που εφαρμοσε ενα παλικαρι την οποια δοκιμασα σημερα και εγω. 

 

5e783e22.jpg

Εβαλε συνδετηρες να πιεζουν το πλαστικο πανω στην πλακετα. Πριν απο λιγο το δοκιμασα και εγω. Η ληψη σε ακινησια αλλαξε, βελτιωθηκε κατα πολύ. Μενει μονο να το δοκιμασω σε κινηση για να δω αν ειναι ολοκληρωτική λυση. Παντως ειναι εντυπωσιακο το ποσο απλη μπορει να ειναι μια λυση. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

......................

Εβαλε συνδετηρες να πιεζουν το πλαστικο πανω στην πλακετα. Πριν απο λιγο το δοκιμασα και εγω. Η ληψη σε ακινησια αλλαξε, βελτιωθηκε κατα πολύ. Μενει μονο να το δοκιμασω σε κινηση για να δω αν ειναι ολοκληρωτική λυση. Παντως ειναι εντυπωσιακο το ποσο απλη μπορει να ειναι μια λυση. 

:sSc_jawdrop2:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η καλύτερη λύση θα ήταν να ανασυγκολληθούν τα υλικά πάνω στην  πλακέτα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα, να ρωτησω κατι και εγω,

βλεπω σε RNS-E φιλου ότι ασχέτως αν εχει τοποθετησει καποιον προορισμο για πλοηγηση η όχι, η DIS οθονη τον πληροφορει παντα για την οδο στην οποια κινειται το αυτοκινητο . Αντίθετα στο δικο μου RNS-E πληροφοριες στο DIS μου δινει αποκλειστικα και μονο κατά την διαδικασια της  πλοηγησης.Γιατι συμβαινει αυτό?πρεπει να ενεργοποιησω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτησω κατι και εγω,

βλεπω σε RNS-E φιλου ότι ασχέτως αν εχει τοποθετησει καποιον προορισμο για πλοηγηση η όχι, η DIS οθονη τον πληροφορει παντα για την οδο στην οποια κινειται το αυτοκινητο . Αντίθετα στο δικο μου RNS-E πληροφοριες στο DIS μου δινει αποκλειστικα και μονο κατά την διαδικασια της  πλοηγησης.Γιατι συμβαινει αυτό?πρεπει να ενεργοποιησω κατι?

 

To rsne το εγκατέστησες εσύ ή είναι ΟΕΜ?

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συμβαίνει και σε μενα παντως. Στην οθονη του καντραν εμφανιζει μονο τις οδηγιες για πλοηγηση εφοσον εχω βαλει προορισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εγκατεστησα Δημητρη, αλλα και του φιλου μου επισης δεν είναι ΟΕΜ!!! Δυστυχως αυτος δεν είναι γνωστης και δεν μπορει να μου δωσει απαντηση στο γιατι συμβαινει αυτό στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Το ιδιο συμβαίνει και σε μενα παντως. Στην οθονη του καντραν εμφανιζει μονο τις οδηγιες για πλοηγηση εφοσον εχω βαλει προορισμο.

 

Γιάννη θέλεις κωδικοποίηση. Απλά θα έχεις πάντα το red bug δηλαδή αν τυχόν δεν στο βγάζει, θα πρέπει να κλείσεις και να ανοίξεις εκ νέου το rnse. Σε μένα φαίνεται κανονικά πάντα ο δρόμος, είτε έχω πλοήγηση είτε όχι.

 

Εγω το εγκατεστησα Δημητρη, αλλα και του φιλου μου επισης δεν είναι ΟΕΜ!!! Δυστυχως αυτος δεν είναι γνωστης και δεν μπορει να μου δωσει απαντηση στο γιατι συμβαινει αυτό στο δικο μου.

 

Δεν έχεις ολοκληρώσει την κωδικοποίηση. Μπες με vag com και κωδικοποίησε σωστά για να στο βγάλει. Καλύτερα, αντέγραψε την κωδικοποίηση από τον φίλο σου και δοκίμασέ την, μιας και δεν θυμάμαι απέξω τι κωδικοποίηση θες στο Α3 για την ενεργοποίηση της λειτουργίας αυτής.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν εχω vag com δυστυχως,

αλλα αν μου πει καποιος ποια βηματα πρεπει να ακολουθηθουν στην κωδικοποιηση μπορω να παω σε καποιο συνεργειο και να τους πω να τα περασουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν εχω vag com δυστυχως,

αλλα αν μου πει καποιος ποια βηματα πρεπει να ακολουθηθουν στην κωδικοποιηση μπορω να παω σε καποιο συνεργειο και να τους πω να τα περασουν.

 

Αν θες να με ακούσεις, ξέχνα το. Καλύτερα έλα έδρα μια μέρα με το vag com της έδρας, να το βάλουμε μαζί. Δεν είναι να παίζεις με αυτά, ειδικά με μεταφερόμενες συμβουλές. Ευχαρίστως αν έρθεις να σε βοηθήσω να το εγκαταστήσουμε :sHa_thumbsup2:

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.