Jump to content

Εισαγωγή αέρα


Recommended Posts

Να βάλεις ένα ελευθερο φίλτρο μέσα στο φιλτροκούτι...οτιδήποτε άλλο με το τούρμπο εκεί δίπλα θα έχεις χάσιμο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που λενε για σκονη χωμα πετρες νυχτεριδες κ αραχνες χαχαχαχα.;;;εχουν καποια βαση;;;

Ολα αυτα εχουν βαση αλλα εχει σημασια ποσο ψειρας και αγχωμενος εισαι αλλα και σε τι κλιμα κινεται το αμαξι.
Link to comment
Share on other sites

Λογω δουλειάς τα περισσότερα εργοστάσια που ελέγχω βρίσκονται στον Ασπρόπυργο οποτε απο σκονη εχω πολυυυυυυ...γενικα ναι εχω ενα αγχος με το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που καθαριζω το φιλτροκουτι και το φιλτρο σχετικα συχνα, δεν εχω παρατηρησει υπερβολικη σκονη ή βρωμια στην "καθαρη" πλευρα του φιλτροκουτιου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χθες που καθαριζα το φιλτρο και το φιλτροκουτι παρατηρησα λαδιλα στο "βρωμικο" μερος του φιλτροκουτιου...απο που μπορει να προερχεται αυτη;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι λάδια Νίκο; Μήπως είναι αλλού είδους βρωμιά; Τώρα που έχεις και είσοδο αέρα μέσα από το φτερό μήπως φέρνει από εκεί βρωμιες;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι λάδια Νίκο; Μήπως είναι αλλού είδους βρωμιά; Τώρα που έχεις και είσοδο αέρα μέσα από το φτερό μήπως φέρνει από εκεί βρωμιες;

Οχι...φαινεται οτι ειναι ελαιωδες και δεν ειναι κοντα στην εισαγωγη απο το φτερο, δεν ειναι λασπη ή βρωμια δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χάνει λάδια που πέφτουν στην καυτή πολλαπλή και από τις αναθυμιασεις τους μαζεύει εκεί;

Έχεις βγάλει τον πλαστικό πλακέ σωλήνα που φέρνει αέρα από έξω;

Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα ειναι κλειστου τυπου και συνδεεται με την αγελαδα...

 

Επισης, διαρροη λαδιου δεν υπαρχει, η πολλαπλη ειναι καθαρη, ενω χωροταξικα δεν εχω αλλαξει κατι απο το εργοστασιακο setup, δηλαδη η παροχη φρεσκου αερα απο εξω ειναι στη θεση της...

Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα ειναι κλειστου τυπου και συνδεεται με την αγελαδα...

 

Επισης, διαρροη λαδιου δεν υπαρχει, η πολλαπλη ειναι καθαρη, ενω χωροταξικα δεν εχω αλλαξει κατι απο το εργοστασιακο setup, δηλαδη η παροχη φρεσκου αερα απο εξω ειναι στη θεση της...

Βγαλε την επιστροφη της σκαστρας και δες αν ειναι λαδωμενη. Αν εχει λαδι, υπαρχει περιπτωση να ειναι απο κει, δηλαδη στην εκτονωση της σκαστρας, τα λαδια σκορπιζουν παντου, δεν προλαβαινουν να αναρροφηθουν..

Edited by iliasr38
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφου  ειναι απο την βρωμικη πλευρα του φιλτρου ,  δες  και την εισαγωγη(τον πλακε σωληνα που φερνει αερα απ εξω) αν ειναι καθαρος.Αν και πιο πιθανο  ειναι  να λερωσε  απο την τρυπα στο  φτερο.Καθαρισε το και παρακολουθησε το. Δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φωτό που χρωστούσα...

 

Η πρώτη είναι όπως κοιτάμε από πάνω, από το άνοιγμα που κουμπώνει ο εργοστασιακός πλακέ σωλήνας (στο κάτω μέρος, όπως είναι η φωτό, είναι το άνοιγμα προς τον θόλο και στο πάνω μέρος το φιλτρο):

 

fzgVq1h.jpg

 

Η δεύτερη φωτό είναι πάλι από πάνω ενώ φαίνεται και το άνοιγμα προς τον θόλο. όπως φαίνεται δεν προκύπτει να έχει τρέξει κάτι από εκεί:

 

8r01jDa.jpg

 

Τέλος, φαίνεται ένα μέρος του φίλτρου:

 

gKFxUrl.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μετα από καιρό αποφάσισα να αλλαξω την εισαγωγή μιας και ειχα αρκετα καυτο αερα από το τουρμπο , ειδικα ακινητος  σε ρελαντι .

το σχεδιο που διαλεξα ειναι αυτο που φαινεται καιστην εικονα , κομμενο αλουμινιο σε πατρον από χαρτονι με τρυπες ώστε να περάσουν τα απαραιτητα καλώδια και υποπιεσεις σε wastegate.

Στο πάνω μερος τοποθετησα ένα λαστιχένιο κομματι απο παλιό μοτέρ . δεν εχω βάλει ακομα κάποιο θερμομονωτικό μιας και το παραγγειλα από ebay και θ'αργησει  αλλα και έτσι όπως ειναι κάνει καλή δουλειά καθώς εχουν μειωθει αρκετα οι θερμοκρασιες στην εισαγωγή τουλάχιστον 5-6 βαθμους .

γενικα στα διαμηκη μοτερ είναι δυσκολη η μονωση της εισαγωγής οποτε η συγκεκριμενη λύση με δεδομενη την μαμα τοποθετηση σε τουρμπο και αγελάδα ειναι μονοδρομος

να προσθεσω ότι το μαμα πλαστικο κοματι που εχει μεινει απτην εισαγωγη πλέον αποδιδει καλύτερα μετα το χωρισμα 

 

επειδη εχω ενα προβλημα με το photobucket και δεν γνωριζω αλλιως ας τα φτιαξει τα λινκ κάποιος moderator

 

https://drive.google.com/open?id=14d0_gDVQdzjmNWgT2ckCKx6268JXey623Q

 

https://drive.google.com/open?id=1xcw3mBZ_jtF8Bs8fzfhfW1pbD8ua8lwBYw

 

https://drive.google.com/open?id=1jsAs-YKtsLkJ8t5vPvPepBvjZjF_K5Wd9Q

Edited by mariosA4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις λάστιχα και στις τρύπες που άνοιξες στο αλουμίνιο για να μην τραυματίσεις κανένα καλώδιο.

το εχω υποψη μου φιλε, αλλα επειδή το λατσιχο ειναι επιφοβο λόγω θερμοκρασιων απεναντι από πολλαπλη ολα τα καλώδια- δωληνάκια θα καλυφθουν με κομμάτια από πυριμαχη κουβερτα που εχω παραγγείλει  .

Με την 1η ευκαιρια θα λογκάρω θερμοκρασιες και θα το  ανεβάσω , αν και τα πρωτα δειγματα είναι αρκετα ενθαρυντικα, ελπιζω όταν ερθει και η κουβερτα να ειναι ακομα καλυτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επανερχομαι για το θεμα της εισαγωγής καθως πλέον ηρθε και η κουβερτα της thermotec σπό ebay και την τοποθετησα . ταυτοχρονα πήρα ένα κοματι αρμαφλεξ και το κολλησα απ΄την πισω πλευρα με πυραντοχη σιλικονη για να μονωσω ότι κενα αφηνε το αλουμινιο . Επί τη ευκαιρια αλλαξα και το μανιταρι με ενα οριτζιναλ φ100 της greddy για να μην εχουμε τυχον θεματα και αποτι βλέπω αναπνεει καλυτερα .

 

αν υπολογισετε τα υλικα ολα μαζι κανουν γυρω στα 50 ευρω + την προσωπικη δουλεια που χρειαζεται γυρω στο δυωρο, εντουτις το τελικο αποτελεσμα προσωπικα με αφηνει ικανοποιημενο καθως ετσι ειναι ο μονος τροπος να μονωθει σωστα ο χωρος που υπαρχει στο μαμα φιλτροκουτι.

 

από τεστ που εκανα σημερα σε αρκετη κινηση στην πολη η εισαγωγή παρεμεινε σχετικα κρυα , σε σχεση με το καυτο κομματι της τουρμπινας.

 

Οποιος εχει όρεξη και μεράκι αξιζει να ασχοληθει καθως τα διαμηκη Α4 Β6 & Β7  εχουν πραγματικα καυτη εισαγωγή σε σχεση με τα εγκαρσια 

 

Παραθετω τις σχετικες φωτογραφιες 

 

 

 

https://drive.google.com/open?id=19yK6MRNB4Yw14DpTX84npufLEwYSH3Nh?

 

 

https://drive.google.com/open?id=14naujFWJNiTuFCe6Mg3DrPfFdZVIJXYq/view?

 

 

 

https://drive.google.com/ open?id=1EEMqjJNgerotOspIOMgFKIZsncycUyFK/view?

 

 

 

και μια εξωτερικη ...

 

https://drive.google.com/ open?id=1pNiy4fOHCM_hPk7OXABKI7cYr3fnL50a/view?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.