Jump to content

[Λύθηκε] - Tο τρέμουλο του τιμονιού!!!!


Recommended Posts

Το δικό μου 2009 με ζυγοστάθμιση διορθώθηκε το πρόβλημα και έτσι σταμάτησα να ρωτώ για αλλαγή των ψαλιδιών , είχα ρωτήσει στο συνεργείο , εκτός audi , αλλά δεν μου είχαν απάντηση και έτσι μετά την ζυγοστάθμιση και την βελτίωση κατά 90% του προβλήματος δεν ενασχολήθηκα

Έχω κάνει 3 κλασσικές ζυγοσταθμίσεις και μια με γαιδουράκι (με τους τροχούς πάνω στο αυτοκίνητο δηλαδή). Το μόνο που μου μένει για να αποκλείσω τελειωτικά την περίπτωση ζυγοστάθμισης είναι να αλλάξω τροχούς από άλλο αυτοκίνητο (οποιοδήποτε που να ταιριάζει το καρέ) και να δω αν θα συνεχίσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 3 κλασσικές ζυγοσταθμίσεις και μια με γαιδουράκι (με τους τροχούς πάνω στο αυτοκίνητο δηλαδή). Το μόνο που μου μένει για να αποκλείσω τελειωτικά την περίπτωση ζυγοστάθμισης είναι να αλλάξω τροχούς από άλλο αυτοκίνητο (οποιοδήποτε που να ταιριάζει το καρέ) και να δω αν θα συνεχίσει το πρόβλημα.

To δικό σου έχει servotronic ? Ρωτάω γιατί δεν έχουν όλα ( τουλάχιστον τα πρώτα ) τα b8. Έχει γραφτεί και εδώ, ότι σε κάποιες περιπτώσεις η αιτία ήταν η αντλία του servotronic.Αν έχεις servotronic κοιτάς και αυτό. Αν όχι δες τα υπόλοιπα πιθανά αίτια. Διάβασε το θέμα από την αρχή για να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι το servotronic είχε να κάνει με το "κοσκίνισμα" του τιμονιού όταν το αυτοκίνητο ήταν ακίνητο και προσπαθουσες να γυρίσεις το τιμόνι σε λεία επιφάνεια. .Το τρέμουλο στα 115-120 χαω ήταν καθαρά θέμα ψαλιδιών.

To Β8 f/l ,όπου έβαλαν ηλεκτρικό τομόνι,είχε και αυτο θέμα γιατι σε μερικές περιπτώσεις το τιμόνι εκανε μικρές κινήσεις μονο του.

Φίλε TTs80 νομίζω ότι για το συγκεκριμένο θέμα πρέπει να επισκεφτείς την αντιπροσωπεια και να κυνηγήσεις και δωρεάν αλλαγή control arms.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To δικό σου έχει servotronic ? Ρωτάω γιατί δεν έχουν όλα ( τουλάχιστον τα πρώτα ) τα b8. Έχει γραφτεί και εδώ, ότι σε κάποιες περιπτώσεις η αιτία ήταν η αντλία του servotronic.Αν έχεις servotronic κοιτάς και αυτό. Αν όχι δες τα υπόλοιπα πιθανά αίτια. Διάβασε το θέμα από την αρχή για να καταλάβεις.

 

Όπως λέει και ο από κάτω (jasonbourne) το πρόβλημα που είχε το servotronic είναι ότι έκανε ένα κοσκίνισμα όταν έστριβες το τιμόνι σταματημένος. Κάτι αντίστοιχο όταν στρίβεις σε λεία επιφάνεια σαν πλακάκι ή βιομηχανικό δάπεδο (υπόγεια πάρκινγκ). Το έχω και αυτό αλλά πολύ αραιά και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Όχι φυσικά ότι δικαιολογείται!!!!!

 

Αν θυμάμαι το servotronic είχε να κάνει με το "κοσκίνισμα" του τιμονιού όταν το αυτοκίνητο ήταν ακίνητο και προσπαθουσες να γυρίσεις το τιμόνι σε λεία επιφάνεια. .Το τρέμουλο στα 115-120 χαω ήταν καθαρά θέμα ψαλιδιών.

To Β8 f/l ,όπου έβαλαν ηλεκτρικό τομόνι,είχε και αυτο θέμα γιατι σε μερικές περιπτώσεις το τιμόνι εκανε μικρές κινήσεις μονο του.

Φίλε TTs80 νομίζω ότι για το συγκεκριμένο θέμα πρέπει να επισκεφτείς την αντιπροσωπεια και να κυνηγήσεις και δωρεάν αλλαγή control arms.

 

Συμφωνώ ότι θα το κυνηγήσω περισσότερο με την αντιπροσωπεία προτείνοντας αρχικά να ανταλλάξουμε τροχούς με ένα Α4 που δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα (ότι γράφω στο προηγούμενο post). Απλά θέλω να πάω ψαγμένος και σίγουρος. Φορτωμένος με απαντήσεις και λύσεις για να μπορώ να πιέσω περισσότερο γιατί σε αρχίζουν στα παλαβά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο δικό μου πάντως Α4 (μοντέλο 2008) το πρόβλημα λύθηκε κατά 99% μετά από αλλαγή ελαστικών (από Bridgestone σε Continental) και ζυγοστάθμιση.

Σημειώνω πάντως ότι σ' εμένα το πρόβλημα δεν είχε παρουσιαστεί από την αρχή, αλλά μετά από περίπου 2 χρόνια και ίσως να φταίει και το γεγονός της ακινησίας

του οχήματος για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Πλέον (μετά την αλλαγή ελαστικών) το πρόβλημα είτε δεν γίνεται καθόλου αντιληπτό είτε μερικές φορές

(ανάλογα μάλλον και με την ποιότητα του οδοστρώματος) υπάρχει ένα ανεπαίσθητο τρέμουλο περί τα 120-130 km/h με το οποίο έχω συμβιβαστεί

και αν παραμείνει έτσι η κατάσταση δεν σκέφτομαι να μπω στη διαδικασία αλλαγής των ψαλιδιών (για τα οποία κανείς δεν εγγυάται τίποτα απ' όσους έχω ρωτήσει).

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του τιμονιου λυθηκε τελικα με την αλλαγη ελαστικων.....Ευτυχως δεν χρειαστηκαν "ψαλιδια". Τωρα επιτελους μπορω να κινουμε με ταχυτητες κοντα στα 110-120 χωρις το τρεμουλο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του τιμονιου λυθηκε τελικα με την αλλαγη ελαστικων.....Ευτυχως δεν χρειαστηκαν "ψαλιδια". Τωρα επιτελους μπορω να κινουμε με ταχυτητες κοντα στα 110-120 χωρις το τρεμουλο.

καλές βόλτες και μετακινήσεις λοιπόν και μακρυά από κακοτοπιές!

Χαίρομαι που βρήκες λύση σχετικά εύκολα χωρίς να αλλάξει δομικό στοιχείο στο αμάξι σου. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του τιμονιου λυθηκε τελικα με την αλλαγη ελαστικων.....Ευτυχως δεν χρειαστηκαν "ψαλιδια". Τωρα επιτελους μπορω να κινουμε με ταχυτητες κοντα στα 110-120 χωρις το τρεμουλο.

Μπράβο, χαίρομαι, δυστυχώς για μένα δεν δούλεψε! Πες μας και τι ελαστικά και με τι διάσταση έβαλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλές βόλτες και μετακινήσεις λοιπόν και μακρυά από κακοτοπιές!

Χαίρομαι που βρήκες λύση σχετικά εύκολα χωρίς να αλλάξει δομικό στοιχείο στο αμάξι σου. ;)

Σε ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια.

 

Μπράβο, χαίρομαι, δυστυχώς για μένα δεν δούλεψε! Πες μας και τι ελαστικά και με τι διάσταση έβαλες.

Ναι ευτυχως ηταν τα λαστιχα..... Αυτα που εβαλα ειναι dunlop 245/50/18 . Στην αρχη ηταν απιστευτα μαλακα και δεν μου αρεσαν καθολου. μετα τα πρωτα 500 χλμ. εχουν αλλη συμπεριφορα ποιο σκληρα και για τα γουστα μου ιδανικα.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο από σήμερα το πρωί είναι στην Karenta για να λυθεί το πρόβλημα μια και καλή. Ο τεχνικός σύμβουλος είναι κάθετος πως δεν τίθεται θέμα ψαλιδιών, ό,τι και να του είπα. Δεν δέχεται να το κοιτάξει ούτε σαν πιθανή αιτία. Το αμάξι δεν θα το πάρω αν δεν λυθεί το θέμα. Επίσης του δήλωσα ότι δεν πρόκειται να πληρώσω για οτιδήποτε αλλαχθεί που δεν θα διορθώνει το πρόβλημα. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα. 

 

Άντε να δούμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο από σήμερα το πρωί είναι στην Karenta για να λυθεί το πρόβλημα μια και καλή. Ο τεχνικός σύμβουλος είναι κάθετος πως δεν τίθεται θέμα ψαλιδιών, ό,τι και να του είπα. Δεν δέχεται να το κοιτάξει ούτε σαν πιθανή αιτία. Το αμάξι δεν θα το πάρω αν δεν λυθεί το θέμα. Επίσης του δήλωσα ότι δεν πρόκειται να πληρώσω για οτιδήποτε αλλαχθεί που δεν θα διορθώνει το πρόβλημα. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα. 

 

Άντε να δούμε...

Σε ποια Καρεντα πήγες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μετράνε με ωρολογιακο μικρόμετρο τα άκρα για στραβωμα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί.......δεν έχουν ίσως? :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μετράνε με ωρολογιακο μικρόμετρο τα άκρα για στραβωμα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι να σου πω...δυστυχώς η δουλειά μου είναι εντελώς άσχετη με την μηχανολογία, οπότε και οι γνώσεις μου βασικές!!! Θα το αναφέρω όμως για να δω τι απάντηση θα πάρω. Έτσι όπως πάει το πράγμα όμως με βλέπω στο τέλος να γίνομαι μηχανικός!  :g:

 

Σε ποια Καρεντα πήγες?

Στην Αργυρούπολη, μένω πολύ κοντά.

 

Εχθές μου τηλεφώνησε ο τεχνικός και μου είπε πως βλέπει τις 2 βάσεις μηχανής χαλαρές (?) που πρέπει να αλλαχτούν έτσι κι αλλιώς. Και ότι αυτές μπορεί να φέρνουν κραδασμό. Η ερώτηση μου ήταν : οι χαλαρές βάσεις δεν θα έφερναν κραδασμό και σε μικρότερη ταχύτητα? και η απάντηση που πήρα " όχι απαραίτητα". Το αμάξι έμεινε μέσα για να συνεχιστεί ο έλεγχος. Δεν μου αρέσει που μπαίνουμε στο τριπάκι "αλλάζουμε πράγματα και βλέπουμε".

Κατα τα άλλα...περιμένουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλά  οταν του είπες για τα control arms τι σου απάντησε?Μήπως το δικό σου φοράει ήδη τους βελτιωμένους κωδικούς για αυτο είναι τόσο κατηγορηματικός?

Link to comment
Share on other sites

Kαλά  οταν του είπες για τα control arms τι σου απάντησε?Μήπως το δικό σου φοράει ήδη τους βελτιωμένους κωδικούς για αυτο είναι τόσο κατηγορηματικός?

Όχι δεν φοράει τα βελτιωμένα (ενισχυμένα τα λένε στην αντιπροσωπεία). Φοράει τα πρώτα με 60mm silent blocks και όχι αυτά με τα 70mm. Όταν του το ανέφερα μου είπε πως είναι πως είναι πιο πιθανό να είναι θέμα μετάδοσης και όχι πέδησης. Πάντως η έκφρασή του προσώπου του όταν τον ρώτησα για τα control arms ήταν όλα τα λεφτά (ouch καυτή πατάτα!!!). 

 

Σημερινό update: με κάλεσαν και μου είπαν πως μετά από ζυγοστάθμιση που έκαναν βρήκαν στον ένα πίσω τροχό 15γρ διαφορά. Το δοκίμασαν και έχει βελτιωθεί. Επέμενα στο τηλέφωνο πως δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να είναι αυτή η λύση αφού οι ίδιοι είχαν κάνει ζυγοστάθμιση και τον Ιούλιο και δεν λύθηκε. Πήγα όμως απο εκεί και το πήρα να το δοκιμάσω στην Αττική αφού στην Βουλιαγμένης δεν μπορείς να κρατήσεις μεγάλη ταχύτητα για αρκετά δευτερόλεπτα. Είπα να πάρω και κάποιον μαζί μου αλλά είπαν πως δεν μπορεί να λείπει εργαζόμενος τόση ώρα. Μετά τη δοκιμή γύρισα στην Καρέντα αφού το πρόβλημα παρέμενε. ΟΚ μαλάκωσε λίγο αφού είχε διαφορά ένας τροχός, αλλά το αρχικό πρόβλημα παρέμενε.

 

Πριν πάω για την δοκιμή μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω και βάσεις μηχανής γιατί έχουν μπόσικα. Στην ερώτηση μου αν αυτό μπορεί να φταίει για τον κραδασμό μου είπαν ότι δεν μπορούν να είναι σίγουροι. Πάντως οι βάσεις θέλουν έτσι κι αλλιώς αλλαγή. Το αμάξι έμεινε μέσα για να αλλαχθούν οι βάσεις και βλέπουμε. 

 

Σημείωση: σε κατ'ιδίαν συζήτηση με τον μηχανικό (και όχι με τον τεχνικό σύμβουλο), ο μηχανικός μου είπε πως υπάρχει πιθανότητα να είναι από τα control arms αλλά πιστεύει ότι σε εκείνη την περίπτωση το τρέμουλο θα ήταν πιο έντονο όπως σε κάποια Q5 που είχε επισκευάσει. Επίσης μου είπε πως αν ήταν ελαττωματικό το ψαλίδι θα είχε βγεί recall για αλλαγή από την Audi. Και όταν τον ρώτησα ποιό το νόημα να βγάλουν ενισχυμένο ψαλίδι τότε γέλασε με νόημα. 

 

Αν δεν διορθωθεί το τρέμουλο με την αλλαγή των βάσεων τότε θα ζητήσω μόνος μου αλλαγή ψαλιδιών. Απλά είναι τόσο κάθετοι ότι δεν θα είναι τα ψαλίδια που φοβάμαι μην έχουν δίκιο και πληρώσω τσάμπα. και δεν είναι και φτηνά!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι υπάρχει οδηγία η οποια λεει οτι σε οποια αυτοκίνητα δε φτιάχνει το τρέμουλο με ζυγοσταθμιση,αλλάζεις τα control arms.

Tέλος πάντων ,πιστευω οτι πρεπει να περάσεις και μια βόλτα απο τη καρέντα στο Mαρουσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.