Jump to content

audi a4 1,8 20v


Recommended Posts

Για σας είμαι καινούργιος στο τομέα βελτίωσης . Εχω ένα Α4 1.8 (125 ps) μοντέλο του '97 με 115.000 χλμ.

Ενδιαφέρομαι σιγά σιγά να αρχίσω να κάνω καποιες μετατροπές .

Θα ήθελα την βοήθεια σας ετσι ώστε να έχω μια βάση να ξεκινήσω να ψάχνομαι Με τι μπορω να ξεκινησω? Με καποιο προγραμμα για

chip ? Καθε προταση/βοηθεια ευπρόσδεκτη.ενας μου προτινε ενα κιτ που το μοτερ μπορουμε να το κανουμε turbo με πολλες αλλες αλλαγες με το κοστος αναμεσα στα 2500-3000 ..

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι καινούργιος στο τομέα βελτίωσης . Εχω ένα Α4 1.8 (125 ps) μοντέλο του '97 με 115.000 χλμ.

Ενδιαφέρομαι σιγά σιγά να αρχίσω να κάνω καποιες μετατροπές .

Θα ήθελα την βοήθεια σας ετσι ώστε να έχω μια βάση να ξεκινήσω να ψάχνομαι Με τι μπορω να ξεκινησω? Με καποιο προγραμμα για

chip ? Καθε προταση/βοηθεια ευπρόσδεκτη.ενας μου προτινε ενα κιτ που το μοτερ μπορουμε να το κανουμε turbo με πολλες αλλες αλλαγες με το κοστος αναμεσα στα 2500-3000 ..

 

Καλως ηρθες στην παρεα φιλε μου.

 

Γνωμη μου ειναι για ενα ατμοσφαιρικο αμαξι 12ετιας δεν συμφερει να δωσεις ουτε 1 ευρω. Τα 2500-3000 ευρω (αν ειναι τοσα...) ειναι εξωπραγματικο νουμερο για την αξια αυτου του αυτ/του. Αντε και το κανεις Τουρπο. Μετα?? Εχεις την εντυπωση οτι θα το αγορασει κανεις οοοοοταν θα θελεις να το πουλησεις? Κοινως χανεις και την οποια αξια εχει αυτη τη στιγμη.

 

Επισης οποια βελτιωση και αν κανεις σε ατμοσφαιρικο δεν συμφερει γιατι θα δωσεις ενα Α ποσο για να κερδισεις στην ουσια πολυυυυυυυ λιγα πραγματα.

 

Αποψη μου , αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, πουλα το και βρες ενα μεταχειρω με 1.8Τ κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα φιλε μου.

 

Γνωμη μου ειναι για ενα ατμοσφαιρικο αμαξι 12ετιας δεν συμφερει να δωσεις ουτε 1 ευρω. Τα 2500-3000 ευρω (αν ειναι τοσα...) ειναι εξωπραγματικο νουμερο για την αξια αυτου του αυτ/του. Αντε και το κανεις Τουρπο. Μετα?? Εχεις την εντυπωση οτι θα το αγορασει κανεις οοοοοταν θα θελεις να το πουλησεις? Κοινως χανεις και την οποια αξια εχει αυτη τη στιγμη.

 

Επισης οποια βελτιωση και αν κανεις σε ατμοσφαιρικο δεν συμφερει γιατι θα δωσεις ενα Α ποσο για να κερδισεις στην ουσια πολυυυυυυυ λιγα πραγματα.

 

Αποψη μου , αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, πουλα το και βρες ενα μεταχειρω με 1.8Τ κινητηρα.

 

 

φιλε μου το αμαξι τωρα το πηρα:D δν το αλλαζω προς το παρον το αμαξι ειναι πολυ καλο φιλε μου για τα 125ps :(δεν ξερω απο τιν μια θελω να το κρατισω αλα απο τιν αλλη θελω να το φτιαξω το αμαξι το πηρα 6000ευρω και που θα δωσο λεφτα π.χ. 8000με 9000 να παρω αλλο ουσιαστικα ειναι το ιδιο πιστευω τι λες? help:D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το αμαξι τωρα το πηρα:D δν το αλλαζω προς το παρον το αμαξι ειναι πολυ καλο φιλε μου για τα 125ps :(δεν ξερω απο τιν μια θελω να το κρατισω αλα απο τιν αλλη θελω να το φτιαξω το αμαξι το πηρα 6000ευρω και που θα δωσο λεφτα π.χ. 8000με 9000 να παρω αλλο ουσιαστικα ειναι το ιδιο πιστευω τι λες? help:D

Ότι τόσο θα σου βγεί μια ολοκληρωμένη μετατροπή...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το αμαξι τωρα το πηραbiggrin.gif δν το αλλαζω προς το παρον το αμαξι ειναι πολυ καλο φιλε μου για τα 125ps sad.gifδεν ξερω απο τιν μια θελω να το κρατισω αλα απο τιν αλλη θελω να το φτιαξω το αμαξι το πηρα 6000ευρω και που θα δωσο λεφτα π.χ. 8000με 9000 να παρω αλλο ουσιαστικα ειναι το ιδιο πιστευω τι λες? help:D

 

 

δεν σου φτάνουν 3000 για τη μετατροπή πίστεψε με.. εκτός αν στο δώσει γραπτώς ο μηχανικός ότι δεν θα ξεπεράσεις το μπάτζετ και ότι θα βγεί κάτι της προκοπής...

Link to comment
Share on other sites

παιδια το αμαξι με αρεσει παρα πολυ και για αφτο το πηρα!!!

 

πω τι θα κανο ... ειμαι απο γιαννιτσα ξερει κανεις κανενα καλο μαγαζι με αξεσουαρ?? για το αμαξι μοθ καλο και φτηνο:D???

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΦΤΗ ΤΟ ΑΜΑΞΙ 270ps++++

 

Φιλε μου αν τελικα αποφασισεις να κανεις κατι τετοιο τοτε σου ευχομαι Καλη Τυχη!!! Θα χρειαστεις πολυ απο αυτη εκτος απο ενα σεβαστο ποσο χρηματων......:new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα φιλε μου.

 

Γνωμη μου ειναι για ενα ατμοσφαιρικο αμαξι 12ετιας δεν συμφερει να δωσεις ουτε 1 ευρω. Τα 2500-3000 ευρω (αν ειναι τοσα...) ειναι εξωπραγματικο νουμερο για την αξια αυτου του αυτ/του. Αντε και το κανεις Τουρπο. Μετα?? Εχεις την εντυπωση οτι θα το αγορασει κανεις οοοοοταν θα θελεις να το πουλησεις? Κοινως χανεις και την οποια αξια εχει αυτη τη στιγμη.

 

Επισης οποια βελτιωση και αν κανεις σε ατμοσφαιρικο δεν συμφερει γιατι θα δωσεις ενα Α ποσο για να κερδισεις στην ουσια πολυυυυυυυ λιγα πραγματα.

 

Αποψη μου , αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, πουλα το και βρες ενα μεταχειρω με 1.8Τ κινητηρα.

 

και εγω συμφωνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα κανω την μετατροπη:D αλλα το καλοκαιρι περιπου για να ειναι ετιμο:D:biggrinthumb::biggrinthumb: κανενα μαγαζακι???/

 

Νομιζω ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο για να σου προτεινει καποιος καποιο μαστορα. Αν κατι παει στραβα θα τον κυνηγας μετα :D Βρες καποιον που να τον εμπιστευεσαι Απολυτα , και κατα την γνωμη μου κανε κ ενα χαρτι που να λεει οτι αν παει κατι στραβα αναλαμβανει το κοστος.......

Link to comment
Share on other sites

Αν το αμάξι που πήρες πιστεύεις ότι είναι σε τόσο καλή κατάσταση (το οποίο σημαίνει ότι δεν θα σου ζητά λεφτά), τότε προχώρα..τουρμπισέ το… ΑΛΛΑ όσο και να το συμπαθείς το αμάξι σου να θυμάσαι ότι αυτό δεν σε συμπαθεί, δεν έχει αισθήματα για κανέναν και με την πρώτη ευκαιρία θα αρχίσει να ζητάει.. με αυτό θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν κρατάμε τα “σίδερα” επειδή τα συμπαθούμε.. Οπότε και εγώ σου προτείνω να το πουλήσεις πχ 6000 (μη σκεφτείς ότι έχασες χρήματα για μεταβιβάσεις και κανά service που ίσως έχεις κάνει) και να πάρεις πάλι ένα β5 turbo, ή ότι αντέχει η τσέπη σου.

Έχεις σκεφτεί ότι με περίπου 5000 αλλάζεις κινητήρα και σασμάν 6τάχυτο και κάποια άλλα παρελκόμενα σε μεταχειρισμένο 1800turbo.. και με 10000 βάζεις καινούριο κινητήρα-σασμάν 6τάχυτο που θα έχει 0 klm.. και με 35000 παίρνεις ένα καινούριο Β8 1800turbo fsi. .

όταν το αγόρασες το πήρες γιατί ήταν Audi με 6000 και 125 άλογα, ναι? Εάν ήθελες 150 ή 200 να έπαιρνες ένα turbo. Εφόσον τα 125 δεν σου φτάνουν πούλα το και πάρε ένα με περισσότερα!

Ακόμα είπες «ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΦΤΗ ΤΟ ΑΜΑΞΙ 270ps++++» .. πλάκα έκανες έτσι? Με 3000 θα τουρμπίσεις ένα ατμοσφαιρικό και θα το φτάσεις 270ps?? Συγνώμη που ρωτάω.. αλλά χώρο έχεις στο σαλόνι σου? Γιατί μετά λίγο καιρό θα τον χρειαστείς για να βάλεις τον κινητήρα του 97 να τον βλέπεις ..

Το να δώσεις άλλα 3000 για turbo που σίγουρα θα φτάσουν τα 4500 δεν αξίζει.

Και μην νομίζεις ότι σου κάνω τον έξυπνο.. εγώ 1600 έχω με 100 άλογα..το οποίο εάν το βρω κάποιον να το πάρει καλή τιμή θα το δώσω για να πάρω και εγώ turbo..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί ότι θα χρειαστείς και φρένα?? Και ζάντες για να βάλεις τα φρένα.. και λάστιχα για τις ζάντες… και πιθανότατα αμορτισέρ... εξάτμιση.. χταπόδια καζανάκια.. και ποιος ξέρει τι άλλο.. όλα είναι μια αλυσίδα.. λεφτά να έχεις..

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου φιλε νου δεν θα εκανα τιποτα σε αυτο το αμαξι.ρωτα και εμας που εχουμε ριξει λεφτα στα αμαξια μας και ρωτα εκτος του οτι δεν θα παρουμε ποτα τα λεφτα μας δεν πουλιουνται κιολας.γι αυτο σε συμβουλευω να το σκεφτεις καλα πριν κανεις οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.