Jump to content

ΑΛΥΣΙΔΕΣ 'Η ΧΙΟΝΟΚΟΥΒΕΡΤΕΣ


Recommended Posts

Εχω χιονοκουβερτες εδω και 2 χρονια αλλα ουτε καν τις εχω δοκιμασει.Δεν ξερω αν κανουν και δεν χρειαστηκε να τις φορεσω λογω του οτι δεν ειχαμε χιονια.Προσωπικα πιστευω ειναι πανω κατω τα ιδια απλα οι κουβερτες ειναι πολυ πιο ευκολες στην τοποθετηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.θα σου πουνε και οι υπευθυνοι του φορουμ οτι πρεπει να γραφεις με ελληνικα.οσον αφορα στην ερωτηση σου,εγω εδω και 1 χρονο εχω τα autosock και ειμαι ευχαριστημενος.

 

http://www.autosock.gr/

Edited by acen3g
Link to comment
Share on other sites

εγω τις εχω δοκιμασει(χιονοκουβερτες) περσυ στα χιονια και εμεινα παρα πολυ ικανοποιημενος.

το μονο αρνητικο ειναι οτι οταν με κοψανε σε ανηφορα :sFi_dualpistols: μετα στο ξεκινημα σπινιαρε(ειχε παγο κατω απο το χιονι) και δυσκολευτικα λιγο μεχρι να βρει προσφυση.

εγω παντως τις συστηνω ανεπυφηλακτα γιατι το αμαξι και προσφυση ειχε και το τιμονι δεν ετρεμε αλλα ουτε και καταπονεις το μπροστα συστημα με τις κλασικες αλυσιδες

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ χιονοκουβερτες άλλα δεν έτυχε να τις χρησιμοποιήσω πότε.

Έχω ακούσει αρκετά για αυτές. Πραγματικά θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες χρηστών ώστε να ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει με αυτές.

Έχω διαβάσει ότι αν πατήσουν έστω και 100μετρα στην άσφαλτο καταστρέφονται, ισχύει;

Έχω διαβάσει ότι στον πάγο δεν κάνουν τίποτα απολύτως (λογικό μου ακούγεται) ισχύει;

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

IPARXI KAPOIOS ME APOPSI GIA TIS XIONOKOYBERTES ?

KATI PREPEI NA TOY BALO.... ETIMAZOME GIA XIONIA ALLA KAI GIA APROSMENES KATASTASEIS (1,8 TQ AVANT)

 

Καλώς μας ήρθες! Αν μπορείς γράφε με ελληνικά και πεζούς χαρακτήρες :biggrinthumb:

Στο θέμα σου, προσωπικά έχω δοκιμάσει και τα δύο και προτιμώ τις χιονοκουβέρτες που δεν κάνουν ζημιές σε ζάντες..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

λογικά οι χιονοκουβέρτες είναι μονόδρομος σε οτιδήποτε από 18" και πάνω . Από δοκιμή παλιά των 4τροχών τα πλεονεκτήματα τους ήταν πολλά ,το αμάξι οδηγούνταν στο χιόνι σαν τραίνο , δεν είχες κραδασμούς κλπ.

τα μειονεκτήματα τους είναι ότι αν παρασυρθείς δε ταχύτητα θα φύγουν πρίν το πάρεις χαμπάρι και μετά αντε γειά... Επίσης σκίζονται εύκολα από πέτρες και μετά είναι για πέταμα

Γενικά ένα ζευγάρι καλές αλυσίδες για μπροστά αν σε παίρνει η διασταση της ζάντας είναι το ιδανικό πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ χιονοκουβερτες άλλα δεν έτυχε να τις χρησιμοποιήσω πότε.

Έχω ακούσει αρκετά για αυτές. Πραγματικά θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες χρηστών ώστε να ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει με αυτές.

Έχω διαβάσει ότι αν πατήσουν έστω και 100μετρα στην άσφαλτο καταστρέφονται, ισχύει;

Έχω διαβάσει ότι στον πάγο δεν κάνουν τίποτα απολύτως (λογικό μου ακούγεται) ισχύει;

οχι δεν θα χαλασουν αν τις πατησεις στην ασφαλτο(οχι για μεγαλη αποσταση βεβαια).αλλωστε οταν τελειωσει το χιονι κανεις δεξια και τις βγαζεις.

ναι στο παγο δεν κανουν και πολλα.

για μενα ειναι η καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης.

αλλα αν θες την καλυτερη λυση και ποιο ακριβη βαζεις αυτες εδω με τα καρφια για οτι ζαντα και να εχεις.(αποψη μου παντα)

Link to comment
Share on other sites

katarxin sas eyxaristo oloys gia tis apopsis sas!!!!

sinxoresteme gia ta gregglish alla i ortografia moy sta elinika einai xalia....

ayrio arxizo na psaxno times kai piotita gia xionokoybertes ,an endiaferei kapion eyxaristos na toy po ta apotelesmata tis ereynas moy.

ksexasa na sas po oti forao 235/45/17

Edited by dr.nikolas
Link to comment
Share on other sites

λογικά οι χιονοκουβέρτες είναι μονόδρομος σε οτιδήποτε από 18" και πάνω . Από δοκιμή παλιά των 4τροχών τα πλεονεκτήματα τους ήταν πολλά ,το αμάξι οδηγούνταν στο χιόνι σαν τραίνο , δεν είχες κραδασμούς κλπ.

τα μειονεκτήματα τους είναι ότι αν παρασυρθείς δε ταχύτητα θα φύγουν πρίν το πάρεις χαμπάρι και μετά αντε γειά... Επίσης σκίζονται εύκολα από πέτρες και μετά είναι για πέταμα

Γενικά ένα ζευγάρι καλές αλυσίδες για μπροστά αν σε παίρνει η διασταση της ζάντας είναι το ιδανικό πιστεύω

marie forao 235/45/17 se a4 avant kai fovame oti den menei arketo keno stoys tholoys....

Edited by dr.nikolas
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με την s-line ανάρτηση ούτε το σκέφτομαι να ταλαιπωρηθώ με τις αλυσίδες.έχω τα autosock τα οποία στο προχθεσινό χιόνι ήταν τέλεια, παρόλο που ήταν και παγωμένο.

Επειδή είναι πανεύκολα στην τοποθέτηση, καλό θα είναι να βγαίνουν σε άσφαλτο(ειδικά η στεγνή τα θερίζει). Επίσης σε συνθήκες παγετού τις βγάζεις εφόσον δεν κινηθεί το όχημα για να μην παγώσουν και σχιστούν όταν ξανακινηθείς.

Δες και αυτά : http://library.techlink.gr/4t/article-main.asp?mag=1&issue=349&article=10501

 

Φιλικά, Γιώργος.

Edited by grgdamian
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες! Αν μπορείς γράφε με ελληνικά και πεζούς χαρακτήρες :biggrinthumb:

Στο θέμα σου, προσωπικά έχω δοκιμάσει και τα δύο και προτιμώ τις χιονοκουβέρτες που δεν κάνουν ζημιές σε ζάντες..

 

 

 

Δημήτρης

Δημητρη kalos sas vrika kai sinxaritiria gia tin doylia poy exete kanei edo mesa sto sait!

an den sas pirazei tha ithela na grafo sta gregglish giati i orthografia moy sta ellinika einai xalia( malon mikros eixa disleksia alla kaneis den to katalabe)

oso anafora tis xionokoybertes malon einai monodromos......

ksereis kamia kali marka?

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει εγώ χιονοκουβέρτες και διαπίστωσα αρκετά προβλήματα. Ναι μεν το αυτοκίνητο με αυτές αποκτά πλέον πρόσφυση αλλά όχι για πολύ. Κι αυτό γιατί αναπόφευκτα μετά από λίγα μέτρα θα φύγουν από την θέση τους. Δεν ξέρω αν υπάρχουν χιοκουβέρτες που δένουν πίσω από το λάστιχο, αλλά αυτές που είχα δεν δενόντουσαν (έπιαναν με λάστιχο) και κάθε 100 μέτρα σταματούσα για να τις ξαναβάλω. Και δεν έτρεχα καθόλου (10χλμ/ωρα και πολλά λέω). Και πιστέψτε με, όταν το κάνεις με 0 βαθμούς, σε χαμηλωμένο αυτοκίνητο ακόμα και γάντια να φοράς τα πράγματα είναι λίγο σκούρα.. Επίσης για να μπουν πρέπει να τις βάλεις και μετά να κινήσεις το αμάξι λίγα μέτρα για να μπουν και από την άλλη μεριά του ελαστικού, το οποίο είναι φασαρία. Προβλήματα με σκισίματα και τέτοια δεν είχα. Απλά μην νομίζετε ότι θα τις βάλετε και θα κάνετε χιλιόμετρα..

 

an den sas pirazei tha ithela na grafo sta gregglish giati i orthografia moy sta ellinika einai xalia( malon mikros eixa disleksia alla kaneis den to katalabe)

Δυστυχώς δεν επιτρέπεται για κανένα λόγο η χρήση greeklish. Σχεδόν όλοι οι browsers έχουν πλέον ορθογράφο οπότε χρησιμοποιώντας την δυνατότητα αυτή δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

 

Μιχάλης

Edited by michpan
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω φοραω 225/45/17 και με της χιονοκουβερτες δεν εχω κανενα προβλημα.. ουτε στα λαστιχα ουτε στης ζαντες ουτε στους θολους... ενω με τς αλησιδες ειχα καποιους περιεργους θορυβους.. και! οτι καταπονεις τα λαστιχα ειδικα. απλα το μιονεκτιμα της χιονοκουβερτες ειναι οτι δεν πρεπει να παταει σε δρομο γιατι σκιζονται ευκολα. πανε καλα και σε παγο και σε χιονι.

Link to comment
Share on other sites

Σε απλό δρόμο δεν πρέπει να πατάνε ούτε οι αλυσίδες, το λάστιχο καταστρέφεται ενώ αν κοπούν μπορεί να έχει κάποιος και χειρότερα..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

έχω ΚΑΙ αλυσίδες ΚΑι χιονοκουβέρτες.

Χρησιμοποιώ κυρίως τις "κουβέρτες", αλλά:

1) αν πετυχαίνεις αρκετά συχνά χιόνι, δεν στις προτείνω γιατί δεν αντέχουν για πολλά km.

2) σε χοντρό πάγο, δεν κάνουν τίποτα

3) δεν περνάς από "μπλόκο" τροχαίας, αφού επιτρέπει ΜΟΝΟ όσους φορούν αλυσίδες ή έχουν αλυσίδες στο πορτπαγκάζ να περάσουν.

4) αν καταλάθος σπινιάρεις, κατά 99% θα σκιστούν (μου έτυχε :( ).Κοινώς δεν αντέχουν την κακομεταχείριση ούτε στο ελάχιστο.Βέβαια μπορεί εμένα να έτυχε εκεί που πατούσε το αμάξι κτλ-κτλ, αλλά να ξέρεις ότι γενικά δεν είναι για "πολλά-πολλά".Θα σε βγάλουν από τη δύσκολη θέση αν τύχει (1 φορά στα 5-6 χρόνια) να τις χρησιμοποιήσεις γιατί ανέλπιστα χιόνισε.

5) μετά τη χρήση τους είναι μούσκεμα, οπότε πρέπει να έχεις προνοήσει να τις βάλεις κάπου στεγανά, να τις αποθηκεύσεις και μετά να τις βάλεις στο σπίτι να στεγνώσουν.

 

Το καλό είναι ότι έχουν μηδενικούς κραδασμούς και πρέπει να προσέχεις να μην επιταχύνεις πολύ, γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι πατάς πάνω σε χιόνι.

Επιπλέον οι χιονοκουβέρτες είναι πανάλαφρες και μπορείς να τις έχεις όλο το χρόνο στο αμάξι.

Τέλος, μπαίνουν πολύ εύκολα ακόμα και σε αμάξι που είναι πολύ χαμηλωμένο.

 

Προσωπικά όμως όσο μπορώ χρησιμοποιώ αλυσίδες εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων γιατί

1) κατά πάσα πιθανότητα όπου χιόνι -> πάγος

2) αντέχουν σε μικροταλαιπωρίες όπου για κάποιο λόγο το αμάξι δεν πατάει ζυγοσταθμισμένα και στους 4 τροχούς (πχ ανάβαση με στροφές τύπου "U" όπου ο εσωτερικός τροχός δεν πατάει και πολύ σταθερά στο δρόμο και σε συνδιασμό με χιόνι-πάγο... :) ).

 

Τεράστιο μείον ότι αν χαμηλώσεις πολύ το αμάξι, δεν μπορείς να βάλεις αλυσίδες (δεν υπάρχει χώρος ανάμεσα στο φτερό και στη ρόδα).Επιπλέον υπάρχουν αρκετοί κραδασμοί που καταπονούν το αμάξωμα και το εσωτερικό (και τους επιβάτες).

 

Αν με έβαζες να διαλέξω ανάμεσα στις 2 επιλογές οπωσδήποτε, μάλλον θα διάλεγα αλυσίδες, γιατί είναι η πιο "σίγουρη" και πιο ανθεκτική λύση. Από την άλλη, συμφωνώ ότι είναι καλύτερο για κάποιον να πάρει χιονοκουβέρτες αν απλώς τις θέλει "για το φόβο των Ιουδαίων".

 

 

ΥΓ: σε παρακαλώ φίλε dr.Nikolas, γράφε με Ελληνικά.Άλλωστε (όπως είπαν και οι προηγούμενοι) το απαιτεί το forum. επιπλέον μην αγχώνεσαι για την ορθογραφία.Εκτός του ότι υπάρχουν browsers με ενσωματωμένο λεξικό (που σου υπογραμμίζουν με κόκκινο τις λάθος γραμμένες λέξεις), να σου ξεφύγει και καμία, δεν τρέχει τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις έχει δοκιμάσει κανείς? Φαίνονται αρκετά καλύτερες από τις κλασικές κουβέρτες.

 

http://www.easygrip.fr/cms.php?id_cms=1

το site είναι αυτό: http://www.easygrip.fr/ αλλά όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς, δεν λειτουργεί όταν επιλέγεις αγγλική γλώσσα.

επιπλέον , stef80, το link δεν λειτουργεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ανοίγει κανονικά.

Πως σου φαίνονται?

προσωπικά δεν ξέρω...δε μου γεμίζουν το μάτι.ΜΠΟΡΕΙ όμως να κάνουν δουλειά.

Επιπλέον φαίνεται να είναι κάτι ενδιάμεσο στις χιονοκουβέρτες και στις κλασσσικές αλυσίδες χιονιού.

Link to comment
Share on other sites

Άν δεν κάνω λάθος, κάτι αντίστοιχο έχει βγάλει και η Michelin.

Θεωρητικά φαίνονται, όπως ελέχθει παραπάνω, σαν Μισο-κουβερτο-αλυσίδες :sHa_thumbsup2:

 

 

 

 

Δημήτρης :sFun_oldguy:

Link to comment
Share on other sites

φιλε Νικο εγω στο αυτοκινητο μου εχω αυτες και ειμαι ευχαριστημενος... Γερμανος βλεπεις...... εγγυση....

 

:)

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.