Jump to content

Μπαταρία για Α4 Β8


Recommended Posts

 

 

Τώρα...όσο αναφορά το τι μπαταρία να πάρεις....προσωπικά θα σου πρότεινα τη μεγαλύτερη δυνατή που χωράει να μπει στο χώρο της μπαταρίας. :P

Γιώργο αυτό το είδα αφού την είχα αγοράσει. :sSic_fever:

Εντάξει έβαλα λίγο μεγαλύτερη ( 5 AH μεγαλύτερη :P ),  αλλά επειδή έχω πάρει μία 100 AH για την βάρκα, που έχει έσω μηχανή diesel και θέλει πολύ δύναμη για να πάρει μπροστά , ήθελα να ξέρω αν μπορεί να την φορτίσει το αυτοκίνητο. Δεν υπάρχει κάποιο όριο που μπορεί να φορτίσει το δικό μας δυναμό - εναλλάκτης ?

Πάντως από θέμα χώρου στα b8 δεν υπάρχει θέμα. Σαν μαούνα που είναι χωράει και μαούνας ! :sHa_sarcasticlol:  

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιώργο αυτό το είδα αφού την είχα αγοράσει. :sSic_fever:

Εντάξει έβαλα λίγο μεγαλύτερη ( 5 AH μεγαλύτερη :P ),  αλλά επειδή έχω πάρει μία 100 AH για την βάρκα, που έχει έσω μηχανή diesel και θέλει πολύ δύναμη για να πάρει μπροστά , ήθελα να ξέρω αν μπορεί να την φορτίσει το αυτοκίνητο. Δεν υπάρχει κάποιο όριο που μπορεί να φορτίσει το δικό μας δυναμό - εναλλάκτης ?

Πάντως από θέμα χώρου στα b8 δεν υπάρχει θέμα. Σαν μαούνα που είναι χωράει και μαούνας ! :sHa_sarcasticlol:  

12V μπαταρία να βάλεις και δεν έχει ανάγκη. Αν χωράει, μην κολώνεις... :sHa_hehe:

 

Η αλήθεια είναι ότι ίσως κουράσεις πολύ τον εναλλάκτη σου (δυναμό) για να την φορτίσεις "τέρμα", αλλά μετά δε θα έχεις πρόβλημα.

Το καλό με τις μπαταρίες με πολλά A (αμπέρ) εκκίνησης είναι ότι ακόμα κι αν πέσει πολύ η απόδοσή της (που στις κλειστού τύπου πολλές φορές η πτώση είναι απότομη και πολύ μεγάλη), θα έχει δύναμη να γυρίσει τη μίζα να βάλεις μπροστά το μοτέρ 2-3 φορές. Οπότε πας σχεδόν προγραμματισμένα χωρίς ταλαιπωρία και αλλάζεις μπαταρία. :)

 

 

ΥΓ: δυστυχώς στο Α3 ο χώρος είναι περιορισμένος και δεν παίρνει πολύ μεγαλύτερη μπαταρία από αυτή που είχα στο εργοστάσιο. Για να πάρεις πιο μεγάλη, πρέπει να αλλάξεις μέγεθος.... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω και το συμαντικοτερο κατ εμε: ολες οι καινουργιες μπαταριες εχουν μικροτερα ποσοστα μολυβδου και ασβεστιου και οπως ολα τα πραγματα στις μερες μας μικροτερη διαρκεια.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Off topic

H εργοστασιακή μπαταρία στο δικό μου, έχει κωδικό 8ΚΟ 915 105Η με στοιχεία 61 AΗ 330 A (αυτά μπόρεσα να δώ)

Εάν δεν βρώ ίδια, θα υπάρξει πρόβλημα εάν μπεί λίγο μεγαλύτερη?

Διανύω 5ετία και θέλω να είμαι προετοιμασμένος.

Edited by TiDo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι μέχρι 75 - 80 AH θα είσαι μια χαρά....Γνώμη μου μη βάλεις πάλι 61 AH. Είναι αρκετά φορτωμένο σε ηλεκτρικά το Α5 για τόσο μικρή. Τώρα γιατί έβαλαν τέτοια από το εργοστάσιο? Για οικονομία προφανώς .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο

Εγώ θεωρώ ότι μέχρι 75 - 80 AH θα είσαι μια χαρά....Γνώμη μου μη βάλεις πάλι 61 AH. Είναι αρκετά φορτωμένο σε ηλεκτρικά το Α5 για τόσο μικρή. Τώρα γιατί έβαλαν τέτοια από το εργοστάσιο? Για οικονομία προφανώς .

Αυτό αναρωτιέμαι και εγω. Μονο και μονο λόγω ηλεκτρικών και θερμαινομενων καθισματων, δεν θα έπρεπε να ήταν μεγαλυτερη η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε 75άρα! τα καθίσματα τα ηλεκτρικά "καίνε" πολύ ρεύμα αν τα πειραζεις συνέχεια..

 

 

Δημητρης

Edited by Dimitris_Kon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πηγα κι εγω στην αντιπροσωπεια και μου ζητησαν 200 ευρω για αλλαγη μπαταριας. Καποιος που αλλαξε μπαταρια σε καταστηματα που πουλανε μονο μπαταριες, μπορει να μου πει αν αντιμετωπισε καποιο προβλημα μετα την αλλαγη.

 

Sent from my LT26i using Tapatalk 4 Beta

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πηγα κι εγω στην αντιπροσωπεια και μου ζητησαν 200 ευρω για αλλαγη μπαταριας. Καποιος που αλλαξε μπαταρια σε καταστηματα που πουλανε μονο μπαταριες, μπορει να μου πει αν αντιμετωπισε καποιο προβλημα μετα την αλλαγη. Sent from my LT26i using Tapatalk 4 Beta

Μην κάνεις καμιά βλακεία και πας και τους δώσεις 200 για μπαταρία.

Είναι απλό έως γελοίο... δες ΕΔΩ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πηγα κι εγω στην αντιπροσωπεια και μου ζητησαν 200 ευρω για αλλαγη μπαταριας. Καποιος που αλλαξε μπαταρια σε καταστηματα που πουλανε μονο μπαταριες, μπορει να μου πει αν αντιμετωπισε καποιο προβλημα μετα την αλλαγη. Sent from my LT26i using Tapatalk 4 Beta

 

Όχι φίλε είναι τελείως απλό, μια ρύθμιση μόνο θα κάνεις. Το κόστος για μια μπαταρία δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 120 ευρώ το πολύ ;)

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε είναι τελείως απλό, μια ρύθμιση μόνο θα κάνεις. Το κόστος για μια μπαταρία δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 120 ευρώ το πολύ ;)

 

 

Δημήτρης

 

Tι ακριβως ρυθμιση χρειάζεται εαν αλλάξεις μπαταρια δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Θα συνδεσω τους πολους που ειναι στο καπο με αλλη μπαταρια και θα αλλαξω την μπαταρια και ετσι δεν θα μεινει το αυτοκινητο χωρις τροφοδοσια

 

Sent from my LT26i using Tapatalk 4 Beta

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aς μου επιτραπεί να διευκρινήσω ορισμένα πράγματα σχετικά με τις μπαταρίες.

Να θεωρηθεί ότι συζητούμε για μπαταρίες της ιδίας χωρητικότητος.

Εχουμε προς επιλογή τις κοινές μπαταρίες κλειστού τύπου που βρίσκουμε

στα συνηθισμένα καταστήματα και κοστίζουν ανάλογα με τη μάρκα μέχρι 100€ περίπου.

ΟΙ μπαταρίες αυτές είναι καλές και κατάλληλες για όλα τ' αυτοκίνητα. Των καλών εταιρειών οι μπαταρίες

παρουσιάζουν και καλύτερα βέβαια χαρακτηριστικά.Συνήθως κατα μέσο όρο έχουν χρόνο ζωής

περίπου 4-5 χρόνια.

Υπάρχουν ακόμα μπαταρίες που τοποθετούν οι καλές εταιρίες αυτοκινήτων οι λεγόμενες VRLA

(valve-regulated lead–acid battery) που είναι τυπου GEL ή AGM(Absorbed glass mat).

Εγώ στο Α6 μου έχω VRLA gel ,δεν εχει αλλαχθεί ακόμη (εχει κλείσει 5ετία).Οι μπαταρίες

αυτές ειναι πολύ βελτιωμένες και έχουν διάρκεια ζωής gel 6-8χρόνια και AGM 10-12 χρόνια.Εχουν όμως

διπλασια και παραπάνω τιμή.

¨Οποια λοιπόν μπαταρία και να διαλέξει κανένας δεν υπάρχει θέμα βλάβης ή δυσλειτουργίας.

Είναι θέμα τιμής ,βελτιωμένων χαρακτηριστικών και χρόνου ζωής.

Σε ένα άλλο αυτοκίνητό μου Α4 turbo quattro επέλεξα μia καλή κοινή μπαταρία 90€και δεν έχω

κανένα παράπονο.(τέσσερα χρόνια τώρα)

¨Αρα ανάλογα μετα διατιθέμενα χρήματα και τι θελουμε, κάνουμε την καλύτερη επιλογή μας χωρίς κανένα φόβο.

Είναι σωστό αυτό που λέγεται ότι κάποια προβλήματα λυθηκαν όταν αντικαταστάθηκε η η παλια και ταλαιπωρημένη μπαταρία

αλλά εντελώς ανόητο το ότι απεκτησα προβλήματα επειδή η μπαταρία που έβαλα

δεν είναι της αντιπροσωπείας.(το έχουμε ακούσει κι αυτό).

Για να μην μπερδευόμαστε με σφάλματα και ρυθμίσεις, το καλύτερο είναι να δίνουμε τροφοδοσία στο

αυτοκίνητο απο άλλη μπαταρία (παράλληλα) ώστε να μην διακόπτεται καθόλου η τροφοδοσία.

Ειναι προφανές ότι η τροφοδοσία θα γίνει σε άλλα σημεία απ' αυτά που συνδέεται

η παλαιά μπαταρία ωστε να μπορούμε να την αφαιρέσουμε.Επειδή το αυτοκίνητο θα είναι σβηστό και μια μικρή μπαταρία λιγων Ah είναικατάλληλη

για παράλληλη τροφοδοσία.

YΓ Η τιμή της αντιπροσωπείας 200€ για μπαταρία και εργασία αν πρόκειται για VRLA είναι πολύ καλή.

Αν δεν ειναι VRLA αλλά απλή τότε είναι πολύ υψηλή.Γενικά ειναι υπερβολή η προσφυγή στην αντιπροσωπεία για αντικατάσταση

μπαταρίας.

Edited by ankarage
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, εκτός από ένα μόνο : Κάθε φορά που αλλάζουμε μπαταρία, καλό είναι να κάνουμε και έναν έλεγχο με διαγνωστικό, καθώς τα αυτοκίνητα με εγκεφάλους και σύστημα can, ουσιαστικά ποτέ δεν κοιμούνται. Αυτό σημαίνει ότι καταναλώνουν πάντα ένα ποσοστό ρεύματος, ακόμα και ξεκλείδωτο στο γκαράζ να είναι το αυτοκίνητο. Γιαυτό το λόγο, θεωρώ στοιχειωδώς επιβεβλημένο ένα σκανάρισμα, μετά από αλλαγή μπαταρίας στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου, ακόμα κι αν συνδέσουμε ταυτόχρονα την μπαταρία για να την αντικαταστήσουμε.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Οπως ειχα γραψει και πριν ενα χρονο, σκεφτομουν να αλλαξω μπαταρια αλλα τελικα δεν το εκανα.

 

Τωρα νομιζω οτι ηρθε το πληρωμα του χρονου. Το αυτοκινητο αναβει με καποια δυσκολια και ταυτοχρονα σβηνει η εσωτερικη οθονη την ωρα της εκκινησης. Τι λετε;

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια καλη μπαταρια και να μου στειλετε και κανενα link

 

για αυτη τι λετε;

 

Ευχαριστω

Edited by ILARHOS
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μετά από 3 χρόνια και 3 μήνες η Bosch 70mah παρέδωσε πνεύμα. Αρκετά νωρίς αλλά ίσως επειδή δεν το κινω συχνά. Αντικατασταθηκε με μια varta 74mah 85 ευρώ όλα μαζί.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για να μπω και στο κλίμα της συζήτησης από εκεί που μέχρι πριν μια εβδομάδα ήμουν στο 90%, χθες το βράδυ 

IMG_8825.jpg.

 

Προηγούμενη αλλαγή μπαταρίας 20/12/2013

 

Εντός εγγύησης για δύο ημέρες... :sSc_eek:  :sSc_eek:  :sSc_eek:

 

Σήμερα τηλέφωνο αντιπροσωπεία, αύριο ραντεβού για αλλαγή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να μπω και στο κλίμα της συζήτησης από εκεί που μέχρι πριν μια εβδομάδα ήμουν στο 90%, χθες το βράδυ

IMG_8825.jpg.

 

Προηγούμενη αλλαγή μπαταρίας 20/12/2013

 

Εντός εγγύησης για δύο ημέρες... :sSc_eek::sSc_eek::sSc_eek:

 

Σήμερα τηλέφωνο αντιπροσωπεία, αύριο ραντεβού για αλλαγή...

Γιαννη πιστεύεις ότι ή ένδειξη ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ?Γιατί εμένα όταν με άφησε δεν ειδα τι έδειχνε.

Link to comment
Share on other sites

για τις Mitsuba τις μπαταριες τι γνωμη εχετε παιδια?

 

Μακριά για τέτοιο αυτοκίνητο - γνώμη μου

 

 

Και για να μπω και στο κλίμα της συζήτησης από εκεί που μέχρι πριν μια εβδομάδα ήμουν στο 90%, χθες το βράδυ 

IMG_8825.jpg.

 

Προηγούμενη αλλαγή μπαταρίας 20/12/2013

 

Εντός εγγύησης για δύο ημέρες... :sSc_eek:  :sSc_eek:  :sSc_eek:

 

Σήμερα τηλέφωνο αντιπροσωπεία, αύριο ραντεβού για αλλαγή...

 

Γιάννη αν ισχύει πράγματι η ένδειξη, θεωρώ ότι πρέπει να το δεις λίγο, δεν είναι λογικό.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.