Jump to content

A4 B8 1.8 tfsi (from 120ps to 380ps)


Recommended Posts

Να φανταστω οτι το Α4 χτες ηταν το δικο σου?

 

Ναι Νικολα! PanA4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

   Εδώ και αρκετό καιρό στο ρελαντί διακρίνω μια ελαφρά αρρυθμία,κυρίως όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο.Μετά στρώνει.

Να πώ επίσης πως έχω και μια μικρή αυξηση στην κατανάλωση.

   Πριν λίγες ημέρες τοποθετήθηκε στο αμάξι η εισαγωγή της Injen.

Το απόγευμα της τοποθέτησης δούλεψε κανονικά,αλλά από την επόμενο πρωί μου άναψε το check της μηχανής.

Περιστασιακά,κυρίως με μεγάλη ταχύτητα π.χ 5η,6η και περίπου 2000 rpm μου έβγαινε εκτός λειτουργείας το esp και το χειρόφρενο.

Το αυτοκινητο το κινούσα κανονικά χωρίς όμως να το ζορίζω.

   Χθες,πήγα να περαστεί νέο πρόγραμμα στο οποίο είχε γίνει calibration του maf ώστε να πάρω τα μέγιστα από την εισαγωγή και να σταματήσουν να αναοσβήνουν λαμπάκια.

Σε λογκάρισμα που ακολούθησε o maf διάβασε max 135 g/sec τη στιγμή που με ένα απλό φίλτρο στο φιλτροκουτι διάβαζε περίπου 170 g/sec.

Κατα την εκκίνηση του κινητήρα μυρίζει βενζίνη που μου λέει ότι έχω πλούσιο μείγμα.

Ξεφύσωσα τον maf και το ρελαντί έστρωσε.

Περάστηκε το μαμά πρόγραμμα με τα 120 άλογα και το αμάξι πάλι είχε αστάθεια στο ρελαντί.

Ελέγχθηκε η καλωδίωση του maf για τυχόν φθορές αλλά όλα καλά. 

Το συμπέρασμα ποιό είναι;

   Έχει πέσει η απόδοση του maf και σε λίγο θα μας αφήσει χρόνους, ή χάνω από κάπου αέρα,αν και με μια πρώτη εξέταση δε φαινεται κάτι τέτοιο; 

 

Υ.Γ. Η ίδια εισαγωγή έχει γίνει και από άλλα μέλη χωρίς να διαπιστωθούν αντίστοιχα προβλήματα.Ο κατασκευαστής αναγράφει πως ο maf μπαίνει σε καλιμπραρισμένη θέση που διατηρεί τα ασφαλη επίπεδα του maf,για τον δίλιτρο κινητήρα όμως.

Edited by PanA4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

   Εδώ και αρκετό καιρό στο ρελαντί διακρίνω μια ελαφρά αρρυθμία,κυρίως όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο.Μετά στρώνει.

Να πώ επίσης πως έχω και μια μικρή αυξηση στην κατανάλωση.

   Πριν λίγες ημέρες τοποθετήθηκε στο αμάξι η εισαγωγή της Injen.

Το απόγευμα της τοποθέτησης δούλεψε κανονικά,αλλά από την επόμενο πρωί μου άναψε το check της μηχανής.

Περιστασιακά,κυρίως με μεγάλη ταχύτητα π.χ 5η,6η και περίπου 2000 rpm μου έβγαινε εκτός λειτουργείας το esp και το χειρόφρενο.

Το αυτοκινητο το κινούσα κανονικά χωρίς όμως να το ζορίζω.

   Χθες,πήγα να περαστεί νέο πρόγραμμα στο οποίο είχε γίνει calibration του maf ώστε να πάρω τα μέγιστα από την εισαγωγή και να σταματήσουν να αναοσβήνουν λαμπάκια.

Σε λογκάρισμα που ακολούθησε o maf διάβασε max 135 g/sec τη στιγμή που με ένα απλό φίλτρο στο φιλτροκουτι διάβαζε περίπου 170 g/sec.

Κατα την εκκίνηση του κινητήρα μυρίζει βενζίνη που μου λέει ότι έχω πλούσιο μείγμα.

Ξεφύσωσα τον maf και το ρελαντί έστρωσε.

Περάστηκε το μαμά πρόγραμμα με τα 120 άλογα και το αμάξι πάλι είχε αστάθεια στο ρελαντί.

Ελέγχθηκε η καλωδίωση του maf για τυχόν φθορές αλλά όλα καλά. 

Το συμπέρασμα ποιό είναι;

   Έχει πέσει η απόδοση του maf και σε λίγο θα μας αφήσει χρόνους, ή χάνω από κάπου αέρα,αν και με μια πρώτη εξέταση δε φαινεται κάτι τέτοιο; 

 

Υ.Γ. Η ίδια εισαγωγή έχει γίνει και από άλλα μέλη χωρίς να διαπιστωθούν αντίστοιχα προβλήματα.Ο κατασκευαστής αναγράφει πως ο maf μπαίνει σε καλιμπραρισμένη θέση που διατηρεί τα ασφαλη επίπεδα του maf,για τον δίλιτρο κινητήρα όμως.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο φίλο σου (να κάνετε τράμπα maf sensors) να δεις τι διαβάζει ο maf?

Επίσης πόσα γραμμάρια διαβάζεις στο ρελαντί?

 

ΥΓ: χωρίς να θέλω να σε βάλω σε βιαστικά συμπεράσματα για την injen, περνώντας αντίστοιχα θέματα βάζοντας άλλη εισαγωγή (vf-engineering), τελικά κατέληξα ότι έφταιγε η εισαγωγή. Δυστυχώς οι μεγάλες εταιρίες (στην πληθώρα τους) δεν έχουν βγάλει βελτιωτικά κιτ για 1.8tfsi-tsi, γιατί στο εξωτερικό τα 1800 δεν είναι διαδεδομένα. (ειδικά στις ΗΠΑ που θεωρούνται πολύ λίγα ως κυβικά και είναι και η μεγάλη "αγορά" τους.). Οπότε τα κιτ τους δεν είναι plug & play...

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου κίνηση είναι να τσεκάρω τα τσεμπέρια της εισαγωγής μήπως θέλουν σφίξιμο και αμέσως μετά να κάνω αυτό που λές.Τράμπα τους maf.

Στο ρελαντί ήμουν 1.6 περίπου g/sec.Αυτο μετά το νέο καλιμπράρισμα.

Για την εισαγωγή, να σου πώ πως και ο Krokodile που έχει 120αρι την έβαλε πρόσφατα χωρίς προβλήματα,όπως και ο Scooby Doo επίσης ,με τη διαφορά ότι του δευτερου είναι 160αρι.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα, αν και δουλεύω πλέον με αναβαθμισμένο πρόγραμμα,μου βγήκε πάλι το esp εκτός καθώς και μήνυμα ότι υπάρχει δυσλειτουργία στο χειρόφρενο.

Επίσης ,έντονη μυρωδια βενζίνης κατά την εκκίνηση.

Σημαίνουν ότι ο maf δε λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι σε λογκάρισμα, μετά από λίγο και αφού βάλαμε την εισαγωγή, έδειξε 212 gr/sec και άνοιγε μια χαρά με τον Tryf3 που ήμασταν. Παναγιώτη, θα κάνουμε τράμπα τον δικό μου maf να το ελέγξουμε. Διαφορετικά θα δούμε μήπως από κάπου έχουμε απώλεια αέρα, αν και θεωρώ ότι θα φαινόταν αμέσως και όχι μετά από 2 μέρες - γνώμη μου.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισες στο δυναμομετρο ή στον δρομο? Οταν ειχες το φιλτροκουτι επανω ο μαφ ηταν στο ιδιο σημειο (πανω απο την τουρμπινοπολλαπλη) οπως τωρα?

 

Οσο για τις μικρο αρρυθμιες στο ρελαντι το εχουν αρκετοι που φορανε εισαγωγη μεταξυ αλλων και εγω ο ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισες στο δυναμομετρο ή στον δρομο? Οταν ειχες το φιλτροκουτι επανω ο μαφ ηταν στο ιδιο σημειο (πανω απο την τουρμπινοπολλαπλη) οπως τωρα?

 

Οσο για τις μικρο αρρυθμιες στο ρελαντι το εχουν αρκετοι που φορανε εισαγωγη μεταξυ αλλων και εγω ο ιδιος.

Ρυθμισα στο δρόμο.Ναι ,ο maf είναι πάνω-κάτω στο ίδιο σημείο.

 

Ειστε σιγουροι πως το λαμπακι του ESP και του χειροφρενου οφειλονται στον ιδιο λογο στον οποιο οφειλεται η μυρωδια βενζινης και οι αρρυθμιες;;

Προσωπικά,θεωρώ πως για όλα ,πιθανότατα,φταίει ο maf.

 

Σήμερα,έχοντας ανάψει ξανά και το check engine,το πήγα στο μηχανικό μου και στο διαγνωστικό έγραφε για τον maf,no signal και no communication.

Οπότε μάλλον πάω για νέο maf.Το μόνο που με φρενάρει είναι ότι τράβηξα τα καλώδια λίγο παραπάνω κατα την εγκατάσταση,χωρίς ωστόσο να υπάρχει εμφανής φθορά.

Mόλις κάνω σκάντζα τους maf θα βγούν πολλά συμπεράσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες έγινε δοκιμή άλλου maf χωρίς να αλλάξει κάτι.Εξετάστηκε ενδελεχώς η καλωδίωση του maf χωρίς να βρεθεί κάτι το αξιοσημείωτο.

Μπήκε το μαμά φιλτροκουτι και όλα δουλευουν ρολόι.Εργοστάσιο!

Σήμερα πέρασα από τον αντιπρόσωπο και του ανέφερα τα προβλήματα.Προς τιμήν του,χωρίς καμια αντίρρηση πήρε πίσω το κιτ της εισαγωγής και μου επέστρεψε στο ακέραιο τα χρήματα.

Πάμε γι άλλα τώρα!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Χθες έγινε δοκιμή άλλου maf χωρίς να αλλάξει κάτι.Εξετάστηκε ενδελεχώς η καλωδίωση του maf χωρίς να βρεθεί κάτι το αξιοσημείωτο.

Μπήκε το μαμά φιλτροκουτι και όλα δουλευουν ρολόι.Εργοστάσιο!

Σήμερα πέρασα από τον αντιπρόσωπο και του ανέφερα τα προβλήματα.Προς τιμήν του,χωρίς καμια αντίρρηση πήρε πίσω το κιτ της εισαγωγής και μου επέστρεψε στο ακέραιο τα χρήματα.

Πάμε γι άλλα τώρα!

 

Απλα και διακριτικα...!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν η εισαγωγη .τεσπα δεν πειραζει φιλε παναγιωτη μην πας σε αλλη εισαγωγη γιατι βλεπω παλι να ταλαιπωρησε και να τρως παλι τσαμπα λεφτα κρατα το παπα με ενα φιλτρο ελευθερας οπως το ειχες δηλαδη με το κν μεσα και εισαι αρχοντας ,αυτα τα λεφτα που ειναι να πεταξεις στην εισαγωγη  συμπληρωσε ακομα λιγα και βγαλε απο πανω το παιδικο ιντερκουλερ που φορας και βαλε ενα σωστο επανω πιστευω το μοτερ το χρειαζεται πιο πολυ απο μια εισαγωγη .

Edited by tasossline
Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα παίξεις με άλλη εισαγωγή;

Το πιο πιθανό είνα να κοιτάξω για κάτι άλλο.Ήταν μια μικρή ήττα και θέλω στο τέλος να βγώ κερδισμένος.Άσε που μου άρεσε και ο ήχος!

Ήδη έχει αρχίσει η αναζήτηση.

τελικα ηταν η εισαγωγη .τεσπα δεν πειραζει φιλε παναγιωτη μην πας σε αλλη εισαγωγη γιατι βλεπω παλι να ταλαιπωρησε και να τρως παλι τσαμπα λεφτα κρατα το παπα με ενα φιλτρο ελευθερας οπως το ειχες δηλαδη με το κν μεσα και εισαι αρχοντας ,αυτα τα λεφτα που ειναι να πεταξεις στην εισαγωγη  συμπληρωσε ακομα λιγα και βγαλε απο πανω το παιδικο ιντερκουλερ που φορας και βαλε ενα σωστο επανω πιστευω το μοτερ το χρειαζεται πιο πολυ απο μια εισαγωγη .

Κάποια στιγμή, αν όλα πάνε καλά, θα μπεί και ένα ιντερκούλερ να ολοκληρωθεί η συνταγή!Η διαφορά τιμης είναι αρκετη αν σκεφτείς πως για ένα επώνυμο πλησιάζεις το χιλιάρικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες έγινε δοκιμή άλλου maf χωρίς να αλλάξει κάτι.Εξετάστηκε ενδελεχώς η καλωδίωση του maf χωρίς να βρεθεί κάτι το αξιοσημείωτο.

Μπήκε το μαμά φιλτροκουτι και όλα δουλευουν ρολόι.Εργοστάσιο!

Σήμερα πέρασα από τον αντιπρόσωπο και του ανέφερα τα προβλήματα.Προς τιμήν του,χωρίς καμια αντίρρηση πήρε πίσω το κιτ της εισαγωγής και μου επέστρεψε στο ακέραιο τα χρήματα.

Πάμε γι άλλα τώρα!

Προσωπικα πιστευω πως εισαι τυχερος που βρεθηκε στον δρομο σου ανθρωπος με πραγματικη γνωση σαν τον Δημητρη να ααχοληθει και να εντοπισει την πραγματικη αιτια του προβληματος. Θεωρω πως αν ειχες παει σε συνεργειο θα ειχες πληρωσει καινουριο μαφ, ιςως να ειχες αλλαξει και κατι ακομη και λυση στο προβλημα σου δεν θα ειχες βρει.

 

Απο εκει και περα δεν νομιζω πως πρεπει να χρησιμοποιουμε την εκφραση "προς τιμην του" οταν αναφερομαστε σε καποιον επαγγελματια που μας εχει πουλησει κατι ελλατωματικο, κατι που δεν ταιριαζει στο αυτοκινητο μας η τελος παντων οτιδηποτε μας δημιουργησε προβλημα και μας επιστρεφει πισω τα χρηματα μας. Εχουμε κανει τα αυτονοητα να φαινονται εξωπραγματικα και αυτο δεν ειναι ιδιαιτερως καλο... Κανονικα εφοσον πληρωσες κανονικοτατα την εισαγωγη σου θα επρεπε αυτη τη στιγμη να φορας εισαγωγη... Απλα εισαι πολυ τυχερος που ο συγκεμριμενος ανθρωπος οπως αναφερεις δεν στο επαιξε τρελος και να σε ταλαιπωρησει... Εδω που τα λεμε, με αυτο που ειδαμε προχθες δεν νομιζω πως ειχε και το περιθωριο...

Link to comment
Share on other sites

Πάνο θα συμφωνήσω απόλυτα στο πρώτο σκέλος του σχόλιου σου.

Για το δευτερο έχω να πω τα εξής:Επικοινώνησα με κάποια μέλη που έχουν την ίδια εισαγωγή και μου ανέφεραν ότι η δική τους είναι όμοια με τη δική μου,οπότε απόμακρύνεται το ενδεχόμενο να είναι κάποια "μαιμουδιά".

Τώρα αν υπάρχει κάποια μικρή ατέλεια στην κόλληση και δημιουργεί το πρόβλημα, θεωρώ πως δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει.

Αυτό που δε γνωρίζω είναι γιατί στην περίπτωσή μου το maf case χρειάζεται να είναι κολλημένο ανάποδα για να μπορεί να βιδωθεί στην εισαγωγή.Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο του 2008.Μήπως σε μεταγενέστερα μοντέλα υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στους maf;

Είναι κάτι που με προβληματίζει και το διερευνώ.Όταν κάνω κάτι,πα προσπαθήσω να είναι από το maf  και μετά για να μην έχω ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

   Εδώ και αρκετό καιρό στο ρελαντί διακρίνω μια ελαφρά αρρυθμία,κυρίως όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο.Μετά στρώνει.

Να πώ επίσης πως έχω και μια μικρή αυξηση στην κατανάλωση.

   Πριν λίγες ημέρες τοποθετήθηκε στο αμάξι η εισαγωγή της Injen.

Το απόγευμα της τοποθέτησης δούλεψε κανονικά,αλλά από την επόμενο πρωί μου άναψε το check της μηχανής.

Περιστασιακά,κυρίως με μεγάλη ταχύτητα π.χ 5η,6η και περίπου 2000 rpm μου έβγαινε εκτός λειτουργείας το esp και το χειρόφρενο.

Το αυτοκινητο το κινούσα κανονικά χωρίς όμως να το ζορίζω.

   Χθες,πήγα να περαστεί νέο πρόγραμμα στο οποίο είχε γίνει calibration του maf ώστε να πάρω τα μέγιστα από την εισαγωγή και να σταματήσουν να αναοσβήνουν λαμπάκια.

Σε λογκάρισμα που ακολούθησε o maf διάβασε max 135 g/sec τη στιγμή που με ένα απλό φίλτρο στο φιλτροκουτι διάβαζε περίπου 170 g/sec.

Κατα την εκκίνηση του κινητήρα μυρίζει βενζίνη που μου λέει ότι έχω πλούσιο μείγμα.

Ξεφύσωσα τον maf και το ρελαντί έστρωσε.

Περάστηκε το μαμά πρόγραμμα με τα 120 άλογα και το αμάξι πάλι είχε αστάθεια στο ρελαντί.

Ελέγχθηκε η καλωδίωση του maf για τυχόν φθορές αλλά όλα καλά. 

Το συμπέρασμα ποιό είναι;

   Έχει πέσει η απόδοση του maf και σε λίγο θα μας αφήσει χρόνους, ή χάνω από κάπου αέρα,αν και με μια πρώτη εξέταση δε φαινεται κάτι τέτοιο; 

 

Υ.Γ. Η ίδια εισαγωγή έχει γίνει και από άλλα μέλη χωρίς να διαπιστωθούν αντίστοιχα προβλήματα.Ο κατασκευαστής αναγράφει πως ο maf μπαίνει σε καλιμπραρισμένη θέση που διατηρεί τα ασφαλη επίπεδα του maf,για τον δίλιτρο κινητήρα όμως.

 

 

Ο προγραμματιστη σου δεν την καλιμπραρισε οπως θα επρεπε,και δυστυχως την εδωσες τσαμπα πισω...

Η απάντηση σε αυτό που λες είναι στην 8 σειρά

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι και αυτό.

Μου κάνει εντύπωση όμως που σε μαμά αυτοκίνητα δουλεύει χωρίς προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Τρία πράγματα που δεν κατάλαβα στη συγκεκριμένη εισαγωγή : (α) η μια γωνία της εισαγωγής είναι χυτή ενιαία με το σωλήνα και η άλλη είναι κολλημένη και γυαλισμένη εξωτερικά στο σημείο της ένωσης, (β) ο maf είναι αποκολλημένος και κολλημένος ανάποδα για να έχει τη σωστή φορά γιατί έχει τη λάθος από το εργοστάσιο (την κόλληση για την αλλαγή θέσης ποιός την κόλλησε?) και (γ) Γιατί δεν έχει τα διακριτικά της Injen ο σωλήνας πουθενά.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω σε αυτά που λέει ο Δημήτρης για ποιο λόγο δεν την επέστρεψε αυτός που την έκανε έφερε πίσω στην εταιρία (injen ) και να πει ότι είναι λάθος η εισαγωγη η παρουσιάζει κάποιο τεχνικό

πρόβλημα και να την αντικαταστήσει με μια άλλη, αντί να γίνουν όλες αυτές οι πατέντες (κόλλησης) ??????????

Επίσης μπορείτε να μου πείτε που βρήκατε εισαγωγη για τον 1,8tfsi απο την injen ????

Ο επίσημος αντιπρόσωπος στην ΑΓΓΛΙΑ δίνει μόνο για 2.0 tfsi http://www.gmpperformance.com/index.cfm?PG=detail_img_large&IMG=21613

Ο οπότε αυτός ο οποίος την πούλησε που την βρήκε, έχει μέρες τώρα που ψάχνω να βρω για A4 B8 1,8tfsi  κινητήρα ενημέρωση στην injen μέσα και στους

επίσημους αντιπρόσωπους και δεν υπάρχει πουθενά αναφορά 

Edited by THE BARBARIAN
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τρία πράγματα που δεν κατάλαβα στη συγκεκριμένη εισαγωγή : (α) η μια γωνία της εισαγωγής είναι χυτή ενιαία με το σωλήνα και η άλλη είναι κολλημένη και γυαλισμένη εξωτερικά στο σημείο της ένωσης, (β) ο maf είναι αποκολλημένος και κολλημένος ανάποδα για να έχει τη σωστή φορά γιατί έχει τη λάθος από το εργοστάσιο (την κόλληση για την αλλαγή θέσης ποιός την κόλλησε?) και (γ) Γιατί δεν έχει τα διακριτικά της Injen ο σωλήνας πουθενά.

 

 

Δημήτρης

Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ.

 

Φίλε Βαρβαρε αγόρασα την εισαγωγή γνωρίζοντας ότι προορίζεται για το δίλιτρο μοντέλο,όπως και ότι έχει φορεθει από αρκετα 1.8 χωρίς προβλήματα.

Απο το link και την περιγραφή της Injen,καταλαβαίνω ότι πρόκειται για μια σωλήνα ενιαία και κουρμπαρισμένη.

Επίσης όταν άλλαξα την αρχική και πήρα τη συγκεκριμμένη σωλήνα ,την πήρα από κάποιο ράφι και όχι από κουτί της Injen με τα λοιπά παρελκόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Απο το link και την περιγραφή της Injen,καταλαβαίνω ότι πρόκειται για μια σωλήνα ενιαία και κουρμπαρισμένη.

 

εκτος απο αυτο παναγιωτη ειναι οπως λενε και τα παιδια το θεμα τον διακριτικων....στο site της injen φαινετε ξεκαθαρα οτι εχει ταμπελακι και πανω στον σωληνα αλλα και σκαλισμενο διακριτικο στην βαση του maf....

 

απο οτι θυμαμαι η δικια σου δεν ειχε τπτ απο τα δυο...εκτος και αν κανω λαθος....αν οχι τοτε σου δωσανε αντιγραφη της injen και μαλλον κακη αντιγραφη....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.