Jump to content

A3 sportback 1.8TFSI Stronic (full ΦΠΕ, ΙΗΙ και εν τέλει κ04-064)


Recommended Posts

Τον αεραγωγό τον έχω ήδη ψιλο(?)κλείσει:

 

image_url-8035-1356346456.jpg

 

και γι' αυτό ψάχνω κάτι μικρό-διακριτικό, καθώς όποιοδήποτε άλλο όργανο βάλω, θα πρέπει να μπει "σε κοινή θέα"...

 

Το πυρόμετρο φαίνεται καλό. Τι μάρκα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Kάβουρα υπάρχει πάντα η παρακάτω λύση ρε. Θα βρεις την υγειά σου!

glove_box2.jpg

 

 

Δημήτρης

παίρνει (κυριολεκτικά) και πίπες αυτό το όργανο να υποθέσω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάβουρα πώς γίνεται ο Λ1 να μην έιναι wideband στο αυτοκίνητό σου τη στιγμή που δεν υπάρχει αυτοκίνητο στο group που να μην έχει Λ1 wideband? Από τι γνωρίζω narrow band είναι μόνο ο Λ2 που ρυθμίζει τα καυσαέρια του καταλύτη.

Οπως και να'χει  μόνος αξιόπιστος wideband του εμπορίου είναι ο ΑΕΜ, δεν έχει όμως την αντοχή πχ του wideband Λ1 της Bosch που φοράμε στ'αυτοκίνητά μας.

Ο αισθητήρας του πρέπει να τοποθετηθεί τουλάχιστον 1 μετρο μακριά απ'την εξαγωγή του τούρμπο και με την μύτη κάτω για ναμην μαζέυει λαδια . Εγώ τον έβαλα κοντά στην κάτω γέφυρα για να έχω το κεφαλι μου ήσυχο. Πρόσεξέ τα αυτά αν τον παραγγείλεις .

Μπορείς βέβαια να πάς και σε wireless και να τα βλέπεις όλα απ'το κινητό σου ... :sHa_wink3:

http://www.aemelectronics.com/x-wifi-wideband-air-fuel-controller-egt-monitor-1158?osCsid=e64e83f9e3dba15c755a3a47d0f4ca7a

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τον αεραγωγό τον έχω ήδη ψιλο(?)κλείσει:

 

image_url-8035-1356346456.jpg

 

και γι' αυτό ψάχνω κάτι μικρό-διακριτικό, καθώς όποιοδήποτε άλλο όργανο βάλω, θα πρέπει να μπει "σε κοινή θέα"...

 

Το πυρόμετρο φαίνεται καλό. Τι μάρκα είναι?

 

Γιωργο το πυρομετρο ειναι της auber.

Βαρεως βιομηχανικου τυπου οργανο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.........Ρε Μήτσο κλαίω......... :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

 

Eμ μας έσκασε με ΟΕΜ εσωτερικό και παπαριές δλδ! Δεν φτάνει που έχει s tronic, θέλει και ΟΕΜ όργανα!

 

 

Δημήτρης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να βαλεις λ παντως αποψη μου μονο ΑΕΜ και ας ειναι λιγο ''κωλαροδες'' :sHa_hehe:

Ειναι πολυ αξιοπιστο και δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως,δουλεμενο αρκετα χρονια.

Κλασικο σημειο ειναι στον αεραγωγο και θα φαινεται καπως ετσι οπως στην φωτο απο κατω,κρυβοντας αρκετα τον ογκο του.(Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θες να χαλασεις αεραγωγο).

attachicon.gifIMG_2098.JPG

 

Για πυρομετρο,πολυ καλο και με γρηγορο διαβασμα και φυσικα πολυ μαζεμενο σε διαστασεις που μπορεις να το κρυψεις σε πολλα σημεια ωστε να μην φαινεται ειναι αυτο.

attachicon.gif2013-12-07 13.23.31.jpg

 

Αυτό το πυρόμετρο εχω παραγγήλει και εγώ και περιμένω να μου ερθει.

Κωνσταντίνε το έχεις καιρό?είναι αξιόπιστο?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

http://www.telematica.gr/product_info.php?prod=PLX-0083&name=DM-6-52mm--SM-AFR-GEN2-Combo&model=C6AFRG2&osCsid=8898afe57ba95b4cfe6fc90bd348f34b

 

 

Γιωργο ειχα δει αυτο σε ΤΤ..Ηταν διακριτικο και λεπτο πολυ.Και σαν ενδειξεις δεν ειχε προβλημα το παιδι.Βεβαια ΑΕΜ δεν ειναι αλλα ριξε μια ματια.

 

 

Αν καποιος εχει εμπειρια απο αυτο ας την μοιραστει μαζι μας.

post-16294-0-33187800-1390499362_thumb.png

Edited by xristoskor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι δεν ξερω λεπτομερειες απλα το χα δει και μου αρεσε οπτικα τουλαχιστον.. :) 

 

 

http://www.telematica.gr/product_info.php?name=SM-AFR-GEN2-with-Sensor-and-with-Sensor-Harness-Plug-and-Play-kit&model=SMAFRG2&prod=PLX-0082&osCsid=8898afe57ba95b4cfe6fc90bd348f34b

 

αυτος ειναι???

Edited by xristoskor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πυρόμετρο εχω παραγγήλει και εγώ και περιμένω να μου ερθει.

Κωνσταντίνε το έχεις καιρό?είναι αξιόπιστο?

 

Ευχαριστώ,

 

Ναι απολυτα αξιοπιστο και με παρα πολυ γρηγορη προσαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ξεκινήσαμε για να φτιάξουμε το πρόγραμμα. Δυστυχώς κάτι παρέδωσε πνεύμα (σκάστρα?wastegate?Ν75?) και το αμάξι δεν σηκώνει πίεση με τίποτα!

Η πίεση δεν ξεπερνά το 1bar στις χαμηλές και μεσαίες και μόλις 0,5bar (!!!) στις 6000rpm.

 

Δευτέρα ή Τρίτη με το καλό θα πάω για έλεγχο πίεσης (leak test) στο συνεργείο να βρούμε που έχουμε διαρροή....

 

Αναμονή και πάλι.... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

λοιπόν....update για το πρόγραμμα γιατί το έχω αμελήσει.

 

Το αμάξι πάει πάρα πολύ καλά!

Γεμίζει πραγματικά άνετα 2α-3η-4η. Κρατάει την πίεση πολύ καλά. Έχει γίνει ήδη μία δυναμομέτρηση με το τελικό πρόγραμμα αλλά σε άλλο δυναμόμετρο που μετράει μόνο ρόδες (dynojet - στον πειραιά) και δεν μπορεί να συγκριθεί με την προηγούμενη (revo, μέτρηση σε maha).

Γι' αυτό και δε θέλω να γράψω νούμερα. Απλά σαν "teaser" να γράψω ότι στο συγκεκριμένο δυναμόμετρο, το set-up μου είναι ό,τι δυνατότερο έχει μετρήσει το δυναμόμετρο μέχρι τη μέρα που πήγα για μέτρηση (αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι αντικειμενικό ή λέει κάτι γενικότερα).

 

Προσωπικά πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, παρότι το αμάξι μας ταλαιπώρησε αρκετά (μηχανικά θέματα).

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάει και για δυναμομέτρηση στο maha όπου έγινε και η 1η δυναμομέτρηση για να έχουμε και συγκρίσιμα νούμερα. (μιας και για μένα σημασία έχει και πως είναι τώρα σε σχέση με πριν - ό,τι σφάλμα μέτρησης είχε το δυναμόμετρο στην αρχική μέτρηση θα έχει και τώρα, οπότε θα μπορούμε να δούμε και τη διαφορά).

 

Μέση κατανάλωση: έπεσε και ελάχιστα κάτω από την κατανάλωση που είχα με το εργοστασιακό πρόγραμμα.

 

Θα ανεβάσω και Log με την πρώτη ευκαιρία. :)

 

Πάντως το συμπέρασμα από την πλευρά μου είναι πως έτσι όπως είναι σήμερα το αποτέλεσμα (απόδοση, θόρυβος, κατανάλωση, ευκολία χρήσης, καθημερινότητα) αρχίζω να αναθεωρώ τον "στόχο" να γίνει k04 τα χριστούγεννα. :)

 

 

 

ΥΓ: επίσης θέλω και φρένα μπρος-πίσω, οπότε θα έχουμε νέα και από εκεί το πολύ σε 1 μήνα... :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα φρένα ούτε χρόνο δεν έκλεισαν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δισκόπλακες εννοείς ή αλλαγή;

Δίσκοι-τακάκια και μπρος και πίσω.... :sSic_fever:

Οι δίσκοι έχουν αρκετό δόντι μπροστά και οι πίσω θέλουν οπωσδήποτε αλλαγή σε 1.000km (έχουν φτάσει στο όριο πάχους).

 

Επίσης οι εμπρός δίσκοι μπορούν να τορνιστούν και να χρησιμοποιηθούν για ακόμα ένα σετ τακάκια, αλλά θα πάω σε αλλαγή, μιας και δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη το τορνάρισμα (μείωση θερμοχωρητικότητας + αντοχής), παρότι είναι κοινή πρακτική.

 

Τα φρένα ούτε χρόνο δεν έκλεισαν!

Όχι ρε... :sHa_hehe:

Τα φρένα τα πίσω έκλεισαν 90.000km και τα εμπρός 60.000km (μιας και αλλάχτηκαν στα 30.000km με τα παρόντα). :)

Νομίζω και πολλά είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις κάτι εκτός ΟΕΜ θα είναι χαρακτά;

σκέφτομαι για χαρακτές δισκόπλακες brembo και τακάκια ferodo ds2000.

 

Εντελώς ενημερωτικά, μία φωτογραφία της δισκόπλακας (σε άλλη διάσταση βέβαια):

IMG_3331.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξές ότι με χαρακτή θα έχεις δόνηση μόλις ζεσταθεί η δισκόπλακα!! Νόμος αυτό. Και λέγοντας δόνηση εννοώ κάτι ελάχιστο σαν αίσθηση στο πεντάλ του φρένου και πιο πολύ θόρυβο ακουστικά...

Link to comment
Share on other sites

Να ξές ότι με χαρακτή θα έχεις δόνηση μόλις ζεσταθεί η δισκόπλακα!! Νόμος αυτό. Και λέγοντας δόνηση εννοώ κάτι ελάχιστο σαν αίσθηση στο πεντάλ του φρένου και πιο πολύ θόρυβο ακουστικά...

Δημήτρη, θα ψαχτώ μέσα στις επόμενες 15 μέρες και θα γράψω και topic στο ανάλογο σημείο του forum για το Α3 8Ρ (γιατί θα χαθεί αν το γράψω εδώ) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δίσκοι-τακάκια και μπρος και πίσω.... :sSic_fever:

Οι δίσκοι έχουν αρκετό δόντι μπροστά και οι πίσω θέλουν οπωσδήποτε αλλαγή σε 1.000km (έχουν φτάσει στο όριο πάχους).

 

Επίσης οι εμπρός δίσκοι μπορούν να τορνιστούν και να χρησιμοποιηθούν για ακόμα ένα σετ τακάκια, αλλά θα πάω σε αλλαγή, μιας και δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη το τορνάρισμα (μείωση θερμοχωρητικότητας + αντοχής), παρότι είναι κοινή πρακτική.

 

Όχι ρε... :sHa_hehe:

Τα φρένα τα πίσω έκλεισαν 90.000km και τα εμπρός 60.000km (μιας και αλλάχτηκαν στα 30.000km με τα παρόντα). :)

Νομίζω και πολλά είναι. ;)

 

Εκανες ρε θηριο με τα καινουργια 60.000?? κι εγω ειμαι στα 54.000? :sFi_dualpistols:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.