Jump to content

A3 sportback 1.8TFSI Stronic (full ΦΠΕ, ΙΗΙ και εν τέλει κ04-064)


Recommended Posts

Έννοια σου και θα δεις από κοντά όταν τη λύνουμε στο DIY.... :D

 

Θα φέρει ο Καζ, έχει λέει τρυπάνι με μύτη τιτανίου. Καλού κακού, φέρε και καμια βαλβίδα μήπως κοπεί στη μέση από το τρύπημα :sHa_hehe::LaieA_013:

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα φέρει ο Καζ, έχει λέει τρυπάνι με μύτη τιτανίου. Καλού κακού, φέρε και καμια βαλβίδα μήπως κοπεί στη μέση από το τρύπημα :sHa_hehe::LaieA_013:

 

 

Δημήτρης

Διαμαντοτρυπανο πες του να φερει.

Δυνοσαυρους θα βρουμε μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο φαινεται να καθαρισε πολύ, ιδιαιτερα το μεταλλικο κομματι του κινητηρα. 

ΜΠραβο για την υπομονή σου (το εχω κανει αρκετες φορες με μικροτερα χρονικά διαστηματα και ξερω τι σπασιμο ειναι ) και μπραβο για το αποτελεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο φαινεται να καθαρισε πολύ, ιδιαιτερα το μεταλλικο κομματι του κινητηρα. 

ΜΠραβο για την υπομονή σου (το εχω κανει αρκετες φορες με μικροτερα χρονικά διαστηματα και ξερω τι σπασιμο ειναι ) και μπραβο για το αποτελεσμα.

Ευχαριστώ Γιάννη!

Να σου πω την αλήθεια, όταν ξεκίνησα, δεν περίμενα να είναι τόσο χρονοβόρο. Πόση μπίχλα να έχει μωρέ (είπα)? :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ασε τους καθαρισμους και τραβα κανε καμια δυναμομετρηση για να δουμε τα ψαρια σου .

κάτσε να πιάσουν τα κρύα...Με 30 βαθμούς δυναμομέτρηση?

Θα γελάνε και οι πέτρες :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες το απόγευμα ανακαλύψαμε ότι τελικά και οι νέες αντλίες νερού που βγήκα το 2010 με βελτιώσεις (καθώς αυτές που πρωτο-μπήκαν είχαν θέματα), χαλάνε.

 

Συγκεκριμένα ενώ όλα κυλούσαν κανονικά, μέσα σε 5 λεπτά, το αμάξι έχασε 2 λίτρα (!!!) αντιψυκτικό του υγρό. Ευτυχώς Την πρώτη φορά είχα στο πορτ-παγκάζ 2 λίτρα G13 για ένα φίλο, τα οποία και χρησιμοποιήσα (θεωρώντας ότι η διαρροή δεν είναι τόσο μεγάλη). Δυστυχώς διανύοντας 7km (και έχοντας "ξεχειλίσει" το παγούρι μπροστά - πολύ πάνω από το max), μου χτύπησε ξανά ένδειξη για χαμηλή στάθμη αντιψυκτικού.

ΕΥΤΥΧΩΣ και πάλι, ήμουν κοντά στο σπίτι. Βάζω πάλι 1,5 λίτρο αντιψυκτικό που είχα καβάτζα "just in case" (να που χρειάστηκε τελικά!!) και με το που φτάνω (μετά από 4 λεπτά ακριβώς) στο συνεργείο, ΠΑΛΙ ένδειξη χαμηλής στάθμης.

 

Από ό,τι φάνηκε (αν θυμηθώ θα τραβήξω φωτογραφίες από την αντλία όταν βγει), η αντλία έσπασε στον άξονά της και όταν βάζεις μπροστά, απλά...."κατουράει" αντιψυκτικό.

Από τη στιγμή που αρχίζει και γυρίζει η αντλία (με το που γυρίσεις τη μίζα δηλαδή), το αντιψυκτικό απλώς "τρέχει".

 

Κόστος αυτού δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί είπα αφού θα μείνει που θα μείνει το αμάξι συνεργείο, ας κάνουμε και το λιπαντικό σέρβις (+φίλτρα λαδιού, βενζίνης και καμπίνας) και ας δούμε και γιατί κολλάνε τα πεταλουδάκια της εισαγωγής ανοιχτά.

Οπότε....το (τελικό) νούμερο που μου είπε, περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω (εργασία+ανταλλακτικά). ;)

 

Όταν πάρω την ανάλυση, θα ποστάρω πάλι (και αν θυμηθώ και τις φωτογραφίες με την αντλία :P ).

 

 

ΥΓ: είπα να ξεκινήσω τα λιπαντικά service μόνος μου και.... :(

ΥΓ2: Τελικά μεγάλη κουβέντα η λαϊκή φράση: "όταν κάνεις σχέδια για το μέλλον, τα βλέπει ο θεός και γελάει"...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιώργο, φτιάξε με τώρα να αγχώνομαι ΚΑΙ για την αντλία νερού, δε μου έφτανε ολόκληρο μοτέρ!!! η ρ@φιάνα μάλιστα αν πάθει κάτι σε αφήνει επιτόπου!!!

 

Περαστικά και πες μας τιμή αντικατάστασης νέας για να ξέρουμε...

 

Μωρέ με βλέπω για "γιαπωνέζο" στην επόμενη αγορά αυτοκινήτου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιώργο, φτιάξε με τώρα να αγχώνομαι ΚΑΙ για την αντλία νερού, δε μου έφτανε ολόκληρο μοτέρ!!! η ρ@φιάνα μάλιστα αν πάθει κάτι σε αφήνει επιτόπου!!!

 

Περαστικά και πες μας τιμή αντικατάστασης νέας για να ξέρουμε...

 

Μωρέ με βλέπω για "γιαπωνέζο" στην επόμενη αγορά αυτοκινήτου!!!

άσε και έχω πολλά ράμματα και για αυτές τις "γούνες"...

 

Βλάβες που σε μας δεν πιστεύεις ότι βγαίνουν (ειδικά σε "μαμά" κατάσταση). 

Θα μου πεις ότι ίσως είμαι άτυχος... δε θα διαφωνίσω αλλά ίσως το ίδιο κι εσύ. :)

 

Η αντλία είναι το μόνο πράγμα που μου συνέβη "απρόοπτο", παρόλες τις επεμβάσεις που έχω κάνει στο Α3 μου. :)

(αν και υπάρχει και υπόνοια λόγω χιλιομέτρων και για την αντλία υψηλής ότι φτάνει στα όρια της ζωής της, αλλά θα το τσεκάρω όμως με log)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχει παρατηρηθεί αστοχία στις αντλίες αυτές, ακριβώς εκεί που εδράζεται ο άξονάς της. Νομίζω όμως ότι υπάρχει και οδηγία ανάκλησής τους Γιώργο, δεν είμαι σίγουρος όμως.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχει παρατηρηθεί αστοχία στις αντλίες αυτές, ακριβώς εκεί που εδράζεται ο άξονάς της. Νομίζω όμως ότι υπάρχει και οδηγία ανάκλησής τους Γιώργο, δεν είμαι σίγουρος όμως.

 

 

Δημήτρης

Υπάρχει αναγνώριση της ζημιάς για της πρώτης γενιάς αντλίες. Αυτή που φοραώ εγώ είναι η 2η γενιά.

Και αυτή που θα βάλω είναι η 3η γενιά. 

 

Ρε μπας και με έχουν βρει για πειραματόζωο??

Link to comment
Share on other sites

Για τις 2ης γενιάς λέω. Με πήραν τηλέφωνο για το Α4 Β8.

 

 

Δημήτρης

Πήρα τηλέφωνο, έδωσα και αριθμό πλαισίου για "διπλό" τσεκ.

Δυστυχώς όχι.

Δεν υπάρχει κάτι σχετικό....

 

Εμένα πιο πολύ με ενοχλούν οι βλάβες που σε "αφήνουν" επιτόπου στο δρόμο χωρίς προειδοποίηση. Αυτό με άγχωσε τώρα... Και ευτυχώς που έγινε ενώ ήμουν Αθήνα. Φαντάσου να ήμουν εκτός Αθηνών σε καμιά δουλειά?

Έ ρε γλέντια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο, έδωσα και αριθμό πλαισίου για "διπλό" τσεκ.

Δυστυχώς όχι.

Δεν υπάρχει κάτι σχετικό....

 

Εμένα πιο πολύ με ενοχλούν οι βλάβες που σε "αφήνουν" επιτόπου στο δρόμο χωρίς προειδοποίηση. Αυτό με άγχωσε τώρα... Και ευτυχώς που έγινε ενώ ήμουν Αθήνα. Φαντάσου να ήμουν εκτός Αθηνών σε καμιά δουλειά?

Έ ρε γλέντια...

 

Εύκολο! Έχεις καβάντζα μια αντλία νερού, μια αντλία βενζίνης, εργαλεία και το διαγνωστικό και είσαι έτοιμος ;)

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εύκολο! Έχεις καβάντζα μια αντλία νερού, μια αντλία βενζίνης, εργαλεία και το διαγνωστικό και είσαι έτοιμος ;)

 

 

Δημήτρης

βάλε και μερικούς ιμάντες (νερού και δυναμό).....

 

Χμ...πάω για 2η μπαγκαζιέρα μου φαίνεται... :sHa_hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντλίες νερού? Αντλίες υψηλής? Τι λέτε ρε παιδιά...

Μουαχαχα!

τα τεχνικά μου σχόλια...

 

Αυτή που φοραώ εγώ είναι η 2η γενιά.

Και αυτή που θα βάλω είναι η 3η γενιά. 

Γενεές δεκατέσσερις πρέπει να τους περάσουμε για ποιότητα & αξιοπιστία :chair:

 

Υγ. κι εμένα (ξανα)ετοιμάζεται η του νερού...

 

Και με κοροϊδεύουν κάποιοι για το kia rio!

 

Με εκτίμηση,

 

Ο Στάθης ο "απουσάριστος" :chair: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντλίες νερού? Αντλίες υψηλής? Τι λέτε ρε παιδιά...

Μουαχαχα!

τα τεχνικά μου σχόλια...

 

Γενεές δεκατέσσερις πρέπει να τους περάσουμε για ποιότητα & αξιοπιστία :chair:

 

Υγ. κι εμένα (ξανα)ετοιμάζεται η του νερού...

 

Και με κοροϊδεύουν κάποιοι για το kia rio!

 

Με εκτίμηση,

 

Ο Στάθης ο "απουσάριστος" :chair: !!!!

Κρατάω μια μικρή πισινή μήπως και πατούσε στραβά ή γενικά δεν την είχαν τοποθετήσει σωστά. Θα δείξει η "νεκροψία" (δυστυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Αντλίες νερού? Αντλίες υψηλής? Τι λέτε ρε παιδιά...

Μουαχαχα!

τα τεχνικά μου σχόλια...

 

Γενεές δεκατέσσερις πρέπει να τους περάσουμε για ποιότητα & αξιοπιστία :chair:

 

Υγ. κι εμένα (ξανα)ετοιμάζεται η του νερού...

 

Και με κοροϊδεύουν κάποιοι για το kia rio!

 

Με εκτίμηση,

 

Ο Στάθης ο "απουσάριστος" :chair: !!!!

 

δεν κατάλαβα κουμπάρε...σου ξαναετοιμάζεται η αντλία νερού???

 

και τι σημαίνει το απουσάριστος??? να υποθέσω βγήκε ο ecu remap???

Link to comment
Share on other sites

Αναμένομεν τότε Γιωργάρα!

Sorry φίλε μου, το ποστ σου ήταν απλά η αφορμή για να ξεσπάσω/γελάσω/κλάψω για τα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο κόστος μπορείς να μου πεις για την κ@λ@αντλία???

 

Από όλα τα περιφερειακά του αυτοκινήτου, αυτή δυστυχώς φοβάμαι περισσότερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα κουμπάρε...σου ξαναετοιμάζεται η αντλία νερού???

 

και τι σημαίνει το απουσάριστος??? να υποθέσω βγήκε ο ecu remap???

Όχι Δημήτρη, είχα εισπράξει ένα σχόλιο πριν μήνες ότι ετοιμάζεται η δική μου αντλία νερού. προς το παρόν τίποτε. Απλά σε συνδυασμό με το σχετικό νέο του Γιώργου (και οι δυο έχουμε αλλάξει τις πρώτης γενιάς τις ελλατωματικές, εγώ βέβαια δεν είχα βάλει την μεταλλική) μου ήρθε λίγο...σκοτοδύνη...

 

Δεν έχει βγει τίποτε ακόμα. Αλλά να με πει κάποιος εμένα πουσαρισμένο με ένα πρόγραμμα μόνο και τίποτε άλλο??? μέχρι και το φιλτράκι έβγαλα και ξαναμπήκε το μαμά...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο κόστος μπορείς να μου πεις για την κ@λ@αντλία???

 

Από όλα τα περιφερειακά του αυτοκινήτου, αυτή δυστυχώς φοβάμαι περισσότερο!!!!!!!

 

Ρε συ θα βάλεις την παλιά αντλία στο καινούργιο μοτέρ σου?

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.