Jump to content

A4 B8 by ianos


Recommended Posts

Το πιο σημαντικό απ'όλα.

 

Δεν ξέρω πόσοι πήραν χαμπάρι τώρα τελευταία ότι ο Sky δυνάμωσε τα μπράτσα του???

Ήρθε η ώρα να αποκαλύψουμε το μυστικό.

 

26 κιλά βάρος, συσκευασμένο ατσούμπαλα ώστε να πρέπει να το σηκώσεις με το ένα χέρι.

IMG_6464.jpg

 

Και κυρίως πολλές επάναλήψεις.

 

  • Πάρτο από το ντουλαπάκι του αεροδρομίου,
  • κουβάλησέ το μέχρι το αεροπλάνο,
  • ανέβασέ το στο cargo,
  • στοίβαξέ το για να μην κάνει σβούρες εν πτήσει,
  • κατέβασέ το από το cargo,
  • κουβάλα το μέχρι το αυτοκίνητο,
  • βγάλτο από το πορτ παγκαζ να το αφήσεις στην έδρα για να δεήσει να έρθει ο ianos να το παραλάβει...

 

Πέρα από την πλάκα, ο Γιώργος έσωσε καταστάσεις και ένα βήμα πριν στείλω στο διάολο τον Άγγλο πωλητή, έφερε στην έδρα τα πολυαναμενόμενα πίσω φρένα από το S5 που προσπαθούσα να φέρω στην Ελλάδα εδώ και ένα μήνα.

 

IMG_6465.jpg

 

Σετ από πίσω φρένα S5 λοιπόν ώστε να κάνουν παρέα στα μπροστινά και να έχω ολοκληρωμένο το σετάκι.

Οι δαγκάνες όπως πρέπει, οι δίσκοι σε fair enough κατάσταση που λένε και στο χωριό μου.

 

IMG_6466.jpg

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως οι πίσω δαγκάνες είναι περίπου στο μέγεθος των μπροστά που είχα σαν 1.8 από το εργοστάσιο

IMG_6469.jpg

 

ενώ οι πίσω δίσκοι είναι μεγαλύτεροι από τους μπροστινούς 1.8 oem...

IMG_6470.jpg

 

 

Επόμενο βήμα, βαφή και επίσκεψη στο Μόραρη για τοποθέτηση. Ίσως πακετάκι και σωληνάκια αεροπορικού τύπου.

 

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ!!

Edited by ianos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα Γιάννη! Αύριο θα είμαι έδρα, αλλά μόλις θυμήθηκα έχω ρεπό :sHa_hehe::wave:

 

 

Δημήτρης

Ρεπό από την έδρα ή από τα DIY??? Γιατί από την έδρα νομίζω τα παίρνεις μαζεμένα τα ρεπό τώρα τελευταία (ούτε Τετάρτη ούτε Κυριακή).  :sSig_busted:

 

 

Καλορίζικα όλα τα πράγματα. Για δώσε παραπάνω πληροφορίες για το gps tracker.

Γιάννη έχεις pm

 

Ωραια!Με το καλό να τα βάλεις!

 

 

Sent from my T100TA using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη με το καλό να τα τοποθετήσεις όλα... Αναμένω με ενδιαφέρον το θέμα του mirroring το κινητού τι εξελιξη θα έχει μιας και ψάχνομαι καιρό τώρα για κάτι τέτοιο αλλά με φρέναραν όσοι ρώτησα όσον αφορά την μετατροπή του hdmi (ψηφιακό) σε RCA (αναλογικό)... Συγκεκριμένα μου είπαν ότι υπάρχουν αντάπτορες από HDMI σε RCA αλλά είναι για άλλες χρήσεις (παλιές συσκευές βίντεο σε νέες τηλεοράσεις κτλ) και δεν θα δουλέψουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια ιδιαίτερα για αυτό, ψηνομουν το απόγευμα να βγω εγώ απο τη δουλεια και να αρχίσω να λύνω για να το δοκιμάσω, αλλα οταν βρήκα torxx άρχισε να ψιχαλίζει και το γειωσε.

Ελπίζω αυριο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, δεν είμαι ο σκληροπυρηνικός οπαδός του "βάλε ένα multimedia αντί του άλλου" ούτε βέβαια ο προσωπικός λογιστής σου :sHa_hehe: , αλλά από περιέργεια, όποια επιλογή κι αν ακολουθήσεις με μοντιφιές (και εύχομαι να σου πετύχει βέβαια), χοντρικά τι σου κοστίζει το  όλο αυτό εγχείρημα από την επιλογή του να βάλεις ένα μεταχειρισμένο aftermarket? πιο συγκεκριμένα πόσο μικρή-μεγάλη διαφορά παρακάτω έχει η δική σου επιλογή?

 

Αν θυμάμαι καλά από την ενότητα που είχες ανοίξει, σημαντικό point σου ήταν η εξοικείωση σου με το βολικό gps στο android κινητό σου, εξού και η ανεύρεση κατάλληλης λύσης προς αυτό, σωστά?

 

Σημείωση: από HDMI σε οτιδήποτε άλλο (κατώτερο πάντα) avi RCA κτλ, με ενδιάμεσες συσκευές/κόμβους και ασύρματα μετά δεν είναι και πολύ optimal επιλογή για να ενδείκνυται. Εφικτή? σαφώς και ναι.

 

Ενημερωτικά ρωτάω έτσι?

 

Τελειώνοντας με τη... προπαγάνδα μου, προτείνω να τα πούμε από κοντά στην έδρα, όχι για να συμφωνήσουμε/διαφωνήσουμε, αλλά να σε γνωρίσω ρε αδελφέ! μπορεί να καθόμαστε και δίπλα-δίπλα πολλές φορές αλλά το κρανίο μου δεν γνωρίζει το δικό σου :sHa_hehe:

 

τη καλημέρα μου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πας για πολυ ωραια μοντα με την οθονη και θα σε ακολουθησουμε κ αλλοι οταν με καλο δουλεψει. οπου χρειαστεις βοηθεια ειμαι μεσα!! :LaieA_014: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, δεν είμαι ο σκληροπυρηνικός οπαδός του "βάλε ένα multimedia αντί του άλλου" ούτε βέβαια ο προσωπικός λογιστής σου :sHa_hehe: , αλλά από περιέργεια, όποια επιλογή κι αν ακολουθήσεις με μοντιφιές (και εύχομαι να σου πετύχει βέβαια), χοντρικά τι σου κοστίζει το όλο αυτό εγχείρημα από την επιλογή του να βάλεις ένα μεταχειρισμένο aftermarket? πιο συγκεκριμένα πόσο μικρή-μεγάλη διαφορά παρακάτω έχει η δική σου επιλογή?

 

Αν θυμάμαι καλά από την ενότητα που είχες ανοίξει, σημαντικό point σου ήταν η εξοικείωση σου με το βολικό gps στο android κινητό σου, εξού και η ανεύρεση κατάλληλης λύσης προς αυτό, σωστά?

 

Σημείωση: από HDMI σε οτιδήποτε άλλο (κατώτερο πάντα) avi RCA κτλ, με ενδιάμεσες συσκευές/κόμβους και ασύρματα μετά δεν είναι και πολύ optimal επιλογή για να ενδείκνυται. Εφικτή? σαφώς και ναι.

 

Ενημερωτικά ρωτάω έτσι?

 

Τελειώνοντας με τη... προπαγάνδα μου, προτείνω να τα πούμε από κοντά στην έδρα, όχι για να συμφωνήσουμε/διαφωνήσουμε, αλλά να σε γνωρίσω ρε αδελφέ! μπορεί να καθόμαστε και δίπλα-δίπλα πολλές φορές αλλά το κρανίο μου δεν γνωρίζει το δικό σου :sHa_hehe:

 

τη καλημέρα μου

Στάθη καλησπερα,

Η επιλογη του να προσπαθήσω κατι τέτοιο δεν έγινε με οικονομοτεχνικά κριτήρια.

Ειναι η μλκ που σε βαράει στον εγκέφαλο μερικες φορες και λες ας το προσπαθήσω. Κάποιες απο αυτές μου έχουν βγει κάποιες άλλες προσπάθειες αναπαύονται ισως και περισσότερα απο 10 χρόνια (σοβαρολογω) στο γκαράζ μου....

Προσπάθησα να δοκιμάσω τη συγκεκριμένη λυση καθώς όλα τα multimedia σύστηματα βασίζονται σε windows ce λειτουργικό οχι πολυ επιτυχημένο και σιγουρα παρωχημένο σε σχεση με οποιοδήποτε μέσο σύγχρονο κινητο ενω δεν σου δίνει σοβαρές δυνατότητες παράμετροποίησης η εγκατάστασης εφαρμογών...

 

Στο δια ταύτα λοιπον το dongle το πήρα απο Ελλαδα λιγο λιγοτερο απο 40€ (προφανώς στο ebay θα υπαρχει πολυ φθηνότερα) αλλα ούτως η άλλως το χρειαζόμασταν και στο γραφείο καθώς γενικά βολεύει να δείχνεις πχ λειτουργίες του iPad η android tablets σε 50αρα-60αρα οθόνη αντί στη φυσική 7αρα η 10αρα...

Όλα τα υπόλοιπα κόστιζαν περιπου αλλα 30-40€.

Συνολικά το κόστος ήταν κατι παραπάνω απο βατό λοιπον ωςτε να μην στεναχωρηθω ιδιαίτερα αν δεν δουλέψει αλλα να χαρώ αν τα καταφέρω!!!

 

Παλι σεντόνι με έκανες να απλώσω...

Edited by ianos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σεντονι Champions League αδελφε!

 

το μονο που αν δεν θυμαμαι να ειχα προσθεσει παλαιοτερα ηταν για λειτουργικο με android full παραμετροποιηςιμο στον κινεζιαρη παραδειγμα. Για windows δεν το συζητω καν... Τετοιο εχω εγω αλλα και πολυ πιο βαςικες οι αναγκες οι δικες μου συγκριτικα με αυτα που αναφερεις εςυ. Σταματω εδω ομως με τις προτασεις μου.

 

για κοστος χαωδης η διαφορα υπερ της επιλογης σου!

 

και αφου εχεις μερακι και δημιουργικη ορεξη και χρονο μαζι σου φιλε γιατι οντως εφοσον πετυχει η ικανοποιηση θα ειναι πολλαπλασια!!!

 

sorry, αλλα τωρα που στα γραφω νομιζω οτι ειναι λιγο deja vu η κουβεντα μας αυτη Γιαννη! τη ξανακαναμε! δεν εχω επιστρεψει ακομα σπιτι και ψιλο... lagαρω...

 

σεντονι europa league απο μενα φιλε μου!

 

 

Sent απο τον πλουσιο εσωτερικο μου κοσμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά χαλαρή μέρα σήμερα οπότε ανάμεσα σε κηπουρική και παιχνίδι με την κόρη μπήκε και ένα DIY..

 

Glove box light retrofit, ή εγκατάσταση φωτισμού στο ντουλαπάκι μας λοιπόν...

 

Πριν από μερικές μέρες παρέλαβα αυτό:

IMG_6486.jpg

αγορασένο από ebay, http://www.ebay.com/itm/321505366480?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT αντί 12 περίπου ευρώ.

 

Ο πωλητής είπε ότι ήταν Plug n play οπότε ελπίζοντας ότι δεν έλεγε μλκς ξεκίνησα να λύνω.

 

Το ντουλαπάκι μας συγκρατείτε στη θέση του με 6 βίδες πολύγωνικές που ξεβιδώνουν με 8άρι καρυδάκι.

 

Οι βίδες βρίσκονται περίπου στα σημεία που φαίνονται στη φωτογραφία.

4_B8.jpg

οι τρεις στο άνω μέρος του εσωτερικού του ντουλαπιού ορατές μόνο όταν το ανοίγεις  (μια στο αριστερό άκρο, μια στο κέντρο και μια στο δεξί άκρο) δύο στο κάτω μέρος του ντουλαπιού, πάνω από το χώρο που κανονικά υπάρχουν τα πόδια του συνοδηγού (μια στην αριστερή, μία στη δεξιά πλευρά)

και μια τελευταία στο χώρο της ασφαλειοθήκης που βρίσκεται ανάμεσα στο ντουλαπάκι και την πόρτα.

IMG_6504.jpg

 

Ξεβιδώνοντάς τις το ντουλαπάκι βγαίνει εύκολα..

IMG_6507.jpg

 

Στο πάνω μέρος του υπάρχει ήδη η υποδοχή για το φωτάκι.

IMG_6508.jpg

 

το περνάμε με φορά από μέσα προς τα έξω και κουμπώνει εύκολα.

IMG_6510.jpg

 

Στην άκρη της λάμπας κουμπώνουμε το ένα βύσμα.

IMG_6511.jpg

 

Στη δεξιά πλευρά του ντουλαπιού βρίσκεται ο αισθητήρας που δίνει σήμα πότε το ντουλαπάκι είναι ανοιχτό και πότε κλειστό. Πάνω του υπάρχει η υποδοχή για το δεύτερο βύσμα.

IMG_6512.jpg

επειδή η φωτο μου είναι χάλια, δείτε το και πιο καθαρά σε άλλη φωτογραφία 

bf496510acd7d8f04bb91456766b4625.jpg

 

Αφού έχουμε λύσει το ντουλαπάκι και έχουμε συνδέσει το φως, τώρα πάμε στα δύσκολα (τουλάχιστον με τα δικά μου μέτρα). Στο να πάρουμε ρευμα.

 

Ευτυχώς ακριβώς δίπλα από το ντουλαπάκι υπάρχει ασφαλειοθήκη και επίσης ευτυχώς υπήραχαν και άλλοι άνθρωποι στο παρελθόν που το είχαν κανει πριν από εμένα οπότε ακολούθησα "ασφαλή" βήματα.

 

Αυτή είναι λοιπόν η πλαϊνή ασφαλειοθήκη

IMG_6515.jpg

στην οποία τουλάχιστον εγώ είχα αρκετές κενές θέσεις.

Σηκώνοντας αρκετά προσεκτικά τα πλαινά κουμπωματα και βάζοντας ένα κατσαβίδι στο κάτω μέρος της η πρώτη στήλη της

ασφαλειοθήκης ξεκουμπώνει από τη θέση της.

IMG_6515.jpg

 

IMG_6514.jpg

 

Στο πάνω μέρος της έχει ένα μωβ οδηγό που κρατάει τις εσωτερικές παροχές ρεύματος στη θέση τους. Πολύ εύκολα τον τραβάς προς τα έξω και βγαίνει.

IMG_6516.jpg

 

IMG_6517.jpg

 

Στις πάνω κενές θέσεις από η μια πλευρά ήταν κατηλειμμένη ενώ η άλλη κενή, συνεπώς στη μια πλευρά έδινε ήδη ρευμα και περίμενε την παροχή ρεύματος από το φως του ντουλαπιού για να κουμπώσει. Οπερ και εγένετω.

IMG_6518.jpg

Το αποτέλεσμα από την έξω πλευρά (δεύτερη θέση)

IMG_6519.jpg

 

Συναρμολογούμε την ασφαλειοθήκη με την αντίστορφη διαδικασία μαζεύω λίγο τα καλώδια

IMG_6522.jpg

 

και εκρεμμεί μόνο το θέμα της γείωσης.

IMG_6520.jpg

πίσω από το ντουλαπάκι υπάρχει μια βίδα που μου φαίνεται οκ

 

Φαινομενικά εντάξει και η γείωση λοιπόν

IMG_6521.jpg

 

Συναρμολογούμε ξανά το ντουλαπάκι.

 

Συνολικά αποτελέσματα για το αν δούλεψε, αύριο το πρωί που θα βρω ασφάλεια για να δώσω ρεύμα!!!

 

:)

Edited by ianos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ωραιος! πολυ καλος οδηγος!

αντε με το καλο!

δευτε λαβετε φως!

 

 

Sent απο τον πλουσιο εσωτερικο μου κοσμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bravo man. :LaieA_014:

αφου μπηκες σε αυτη την διαδικασια να βγαλεις ντουλαπακι συνοδηγου ευκαιρια ηταν να το κανεις και να ψυχεται.

 

 

post-9139-0-22995600-1417970329_thumb.jpg

post-9139-0-56636100-1417970308_thumb.jpg

Edited by powergolf
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

να βαλει και τις μπυρες;

 

 

Sent απο τον πλουσιο εσωτερικο μου κοσμο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μενει μονο να διαπιστωσεις με το καλο αυριο οτι δουλευει. (θαυμαζω την υπομονη σου...στανταρ θα ξυλωνα ασφαλεια απο καπου!!) κ μετα να αλλαξεις το λαμπα κι με ενα led ωστε να πηγιαινει με το υπολοιπο αμαξι..! :)

 

θα παραγγειλω κ εγω αυτο: http://www.ebay.com/itm/1x-White-LED-Door-Glove-box-Trunk-Footwell-Light-For-AUDI-A4-S4-B5-B6-B7-B8-RS4-/291201568225?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43ccf74de1

 

Ηλπιζα στο plug n play να μη χρειαζεται καν ν τραβηξουμε ρευματα αλλα αφου εχει το διακοπτει παλι καλα..! το μονο κακο με το led ειναι οτι εχει σημασια η πολικοτητα..!

 

πολυ καλο το DIY! αναλυτικοτατο!

 

thanx!!

Link to comment
Share on other sites

bravo man. :LaieA_014:

αφου μπηκες σε αυτη την διαδικασια να βγαλεις ντουλαπακι συνοδηγου ευκαιρια ηταν να το κανεις και να ψυχεται.

Το ειχα δει το κόλπακι στο Audi-enthusiasts αλλα δεν ειχα δώσει πολλή σημασία. Ήταν υψηλότερης προτεραιότητας ο φωτισμός. Το βάλε βγάλε ήταν 5 βίδες και λιγοτερο απο 10λεπτο, οποτε ευκολακι. Ούτως η άλλως με βλεπω να το ξανα βγάζω σύντομα για άλλη μοντα οποτε .... Edited by ianos
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δει το κόλπακι στο Audi-enthusiasts αλλα δεν ειχα δώσει πολλή σημασία. Ήταν υψηλότερης προτεραιότητας ο φωτισμός. Το βάλε βγάλε ήταν 5 βίδες και λιγοτερο απο 10λεπτο, οποτε ευκολακι. Ούτως η άλλως με βλεπω να το ξανα βγάζω σύντομα για άλλη μοντα οποτε ....

ο φωτισμος ειναι ευκολος αλλα το να το κανεις να ψυχεται θελει πολυ υπομονη και ακριβια, γιατι πρεπει να ταιριαξει ο ανταπτορας του αεραγωγου με τον <διακοπτη> που εχει το ντουλαπακι.

εβαλα 2 foto απο το δικο μου.(post # 141)

Edited by powergolf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ωραίος φίλε :JC_doubleup:  Μια μικρή παρατήρηση : Πάρε ένα όργανο να μετράς ρεύμα και πολικότητα, ώστε να μην συνδέεις τίποτα αν δεν γνωρίζεις εκ των προτέρων το θετικό και τη γείωση - γνώμη μου. Για να μην μπλέξεις ποτέ και δεν βγάζεις άκρη ;)

 

 

Δημήτρης

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να συμπληρώσω : Κ. Ιανέ, γιατί δεν ήρθες από έδρα ρε μοναχοφάι? Να πάρουμε και μεις πρέφα? Μας απεχθάνεσαι  :sFi_bat::JC_spank:  ??

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ωραίος φίλε :JC_doubleup: Μια μικρή παρατήρηση : Πάρε ένα όργανο να μετράς ρεύμα και πολικότητα, ώστε να μην συνδέεις τίποτα αν δεν γνωρίζεις εκ των προτέρων το θετικό και τη γείωση - γνώμη μου. Για να μην μπλέξεις ποτέ και δεν βγάζεις άκρη ;)

 

 

Δημήτρης

Να σου πω την αλήθεια το εχω στο μυαλό μου να μην εχω κανει καμία μλκ...

Λες αντί να ανάψει το φως να ανοίξει ο αερόσακος;;; :/ :/

 

Επίσης, να συμπληρώσω : Κ. Ιανέ, γιατί δεν ήρθες από έδρα ρε μοναχοφάι? Να πάρουμε και μεις πρέφα? Μας απεχθάνεσαι :sFi_bat::JC_spank: ??

Δημήτρης

Μητσο περιμένω το σετακι για τα πισω καθίσματα και μετα για τις πόρτες... Οποτε δεν με γλιτώνεις.... Edited by ianos
Link to comment
Share on other sites

Μενει μονο να διαπιστωσεις με το καλο αυριο οτι δουλευει. (θαυμαζω την υπομονη σου...στανταρ θα ξυλωνα ασφαλεια απο καπου!!) κ μετα να αλλαξεις το λαμπα κι με ενα led ωστε να πηγιαινει με το υπολοιπο αμαξι..! :)

 

θα παραγγειλω κ εγω αυτο: http://www.ebay.com/itm/1x-White-LED-Door-Glove-box-Trunk-Footwell-Light-For-AUDI-A4-S4-B5-B6-B7-B8-RS4-/291201568225?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43ccf74de1

 

Ηλπιζα στο plug n play να μη χρειαζεται καν ν τραβηξουμε ρευματα αλλα αφου εχει το διακοπτει παλι καλα..! το μονο κακο με το led ειναι οτι εχει σημασια η πολικοτητα..!

 

πολυ καλο το DIY! αναλυτικοτατο!

 

thanx!!

Μανο led λάμπα εχω που κανει για το φωτακι απλα ήθελα να δω πρώτα οτι δουλεύει ως εχει και μετα να την αλλάξω. Μην την αλλάξω δεν δουλεύει λόγω πολικότητας, βρίζω τον κινέζο τα ξήλωσε και μετα συνειδητοποιήσω οτι εχω κανει εγώ μλκ...

Τελικα σαν εγκατάσταση ήταν πιο εύκολο απο οτι νόμιζα τελικα αν εξαιρέσεις το θέμα εξαγωγής της ασφαλειοθηκης που τελικα τωρα που ειδα πως βγαίνει ειναι κι αυτό ευκολακι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.