Jump to content

πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?  

58 members have voted

  1. 1. πόσο λάδι καίει το δικό σου audi a4 1.8tfsi b8?

    • καθόλου
    • 100ml per 1000km
    • 200ml per 1000km
    • 300ml per 1000km
    • 500ml per 1000km


Recommended Posts

τι σου στοίχισε ο δικηγόρος και τα δικαστικά βρε Τάκη για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης ???

Για να τελειώσει τόσο γρήγορα δεν προχώρησε σε δική.

Λογικά τον είχε στο χέρι και προχώρησε σε συμβιβασμό το λαμόγιο.

Μπορεί κάνα εξώδικο με 100€ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα εβγαλα απο την αντιπροσωπεια τα service και τα χιλιομετρα που εγιναν(μονο 3 ειχαν κανει).μετα απο τα κτεο με παιδεψε λιγο γιτι καποια κτεο "ψεχνανε" να γραψουν χλμ στο δελτιο που σου δινουν.μετα πηγα σε δικηγορο και τον πηρε τηλ του εξηγησε την κατασταση και την εικονα του αυτοκινητου αλλα φυσικα εκανε τον ανηξερο,ελα ντε που ο μαντρας και η εταιρεια με τα ενοικιαζομενα ηταν ξαδερφια.στην δευτερη τηλεφωνικη επικοινωνια με το δικηγορο αρχισε να μαλακωνει λεγοντας πως θα μου αλλαξει το αυτοκινητο.(δεν το δεχτηκα).πατωντας πανω στο "γυρισμα " του κοντερ και οτι θα ερθει αντιμετωπος με το νομο τα εκανε πανω του.μετα απο 2 εξωδικα στο μαντρα και στα ενοικιαζομενα αυτοκινητα πετυχα τηνεπιστροφη των χρηματων μου και με το παραπανω.συνολικο κοστος δικηγορου και λοιπων μετακινησεων 300€

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τάκη.

 

Α ρε αθάνατη ελληνική λεβεντιά! ο ελληναράς (που έχει λερωμένη τη φωλιά του) έχει γεννηθεί να αρνείται τα πάντα και να ρίχνει το φταίξιμο σε άλλους. Πάγια τακτική. Μόλις αντιληφθεί ότι ο άλλος μιλάει σοβαρά και αρχίζει επίσημες διαδικασίες, πάει σαν τρένο για το 1000στό όσκαρ ερμηνείας για το ρόλο στο "Η στρίγκλα που έγινε αρνάκι"!!!

 

Και πάλι μπράβο φίλε μου, γιατί η έλλειψη υπομονής, χρόνου, χρήματος και ο διαρκής βομβαρδισμός πίεσης από πολλούς παράγοντες της καθημερινότητας μας αποθαρρύνει (δυστυχώς) πολλές φορές να ασκήσουμε τα δικαιώματα μας και να πράξουμε τα αυτονόητα. Θα μου πεις γιατί λέμε μπράβο? Γιατί τα αυτονόητα κάνουν τη διαφορά στην εποχή που ζούμε...

 

τη καλημέρα μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τάκη

Στην περίπτωση μου δεν υπήρχαν αποδείξεις για γυρισμένα χλμ άρα για απάτη, υπήρχαν αποδείξεις όμως ότι έχει ζημιά στον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους..

Πριν 2 μερες πήρα επιτέλους το όχημα μου, μετά από την επισκευή στην AUDI.

Σαν πρώτες εντυπώσεις, ο ήχος μου φαίνεται διαφορετικός, η μηχανη μου φαίνεται πιο σφιχτή και ίσως να καίει και λίγο βενζίνη παραπάνω.

Κατα τα άλλα μου είπαν για 1500χμ να μην ανεβάσω πάνω από 4000 στροφές και αλλαγή λαδιών σε 15.000 (5-30 castrol full synthetic). 

αλλάχτηκαν πιστόνια - μπιέλες κ.λ.π. καθώς και αντλία νερού που απ΄οτι μου είπαν είχε θέμα. 

Σχετικά με την αντλία, η οποία είναι σετ με καπάκι και θερμοστάτη, τους ανέφερα από πάντα πως όταν έσβηνα το αυτοκίνητο, ακόμα κι αν έκανα 5 μόλις χιλιόμετρα, έμπαινε σε λειτουργία το βεντιλατέρ και δούλευε για πολύ ώρα. Μου είπαν αυτό που πάντα μου έλεγαν "δεν πειράζει, έτσι δουλεύει γιατί το intercooler είναι αερόψυκτο". Τί να πώ ?

Πάντως εδώ και 2 μέρες μετά την επισκευή, το βεντιλατέρ δεν άναψε ποτέ όταν το σβήνω το αυτοκίνητο.

 

Εδώ φώτο η αντλία :

http://postimg.org/image/yj9exz8hr/

Και τα πιστόνια που αντικαταστάθηκαν :

http://postimg.org/image/mk0uky06j/

http://postimg.org/image/clm4vo88v/

 

Σχετικά με την εγγυηση για αλλα 2 χρόνια που μου είχαν πεί, θα πρέπει να το ζητήσω γραπτώς ? 

 

Υ.Γ. Που χαθηκε ο kantemakos ??? νομίζω πως μας χρωστάει να μας πει τι τελικά έγινε με την περιπτωσή του για να γνωρίζουν και άλλοι ομοιοπαθείς...

Edited by karadimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο,καλά χλμ.......

Θα γνωρίσεις το αυτοκίνητο σου ξανά από την αρχή...

Πάντως κράτα ευλαβικα το στρώσιμο για κάποια χλμ και φυσικά γνώμη μου όταν τελειώσει το στρώσιμο να αλλάξεις τα λάδια και όχι 15000 χλμ που σου είπαν.....Αυτό είναι γνώμη μου, εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο λοιπόν. Ο Καντεμάκος έφυγε από την παρέα μας! Έγινε πλέον Κοναν και έχει και καινούργιο Β8!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σου εύχομαι,κάνε την χάρη όμως στο νέο σου πλέον μοτέρ,και άλλαξε τα λάδια πολύ νωρίτερα.

 

Αποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο karadimi, το αμάξι το πήραν πίσω και πήρα άλλο.

Αγορά έγινε από auto value, φάνηκαν σωστοί και έχουν δώσει εγγύηση για ένα χρόνο

Πολλά από τα service έχουν γίνει στην αντιπροσωπεία, η auto value υποτίθεται κάνει service με την παράδοση σε δικό της συνεργείο.

Αλλά...........

Όταν πήρα το αμάξι και κοίταξα δείκτη λαδιού ήταν δυο γραμμές κάτω, σήμερα ύστερα από 300χλμ ο δείκτης είναι 3 γραμμές κάτω.

Θα πάω για αλλαγή λάδια και ο θεός να βάλει το χέρι του.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν αποκλείω τίποτα και δεν εμπιστεύομαι τίποτα

 

ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑΚΙΑ  (με αποδείξεις )

ο ένας τα παίρνει από τον άλλον.

 

Μην εμπιστεύεστε βιβλίο service ούτε με την σφραγίδα γνησιότητας.

 

Πολύ σαπίλα ρε γαμώτο, πάρα πολύ.

 

Άπλα δεν έχει χτυπήματα, είναι το χρώμα που μου αρέσει, από extra έχει πάνω κάτω αυτά που ήθελα, είναι το 160ρη......

 

Στο αμάξι βάζω πράματα, σε έμενα θα μείνει θέλει δεν θέλει.

Άμα καίει λάδια απλά θα κάνω επισκευή, αυτά έχει η αγορά μεταχειρισμένου

Και άμα όλα τα άλλα αυτοκίνητα τα βλέπεις κακάσχημα μπροστά στο Β8

Πάρτα!!!

 

Όπως και να χει είμαι πραγματικά  ευτυχής κάτοχος :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δες το απο την καλή πλευρά,εφόσον το έχεις πάρει απόφαση,μιας και εγώ το ίδιο θα έκανα αν είχα δεθεί με το αμάξι και

ήταν αυτό που ήθελα.

 

Με την επισκευή λοιπόν,πετάς και ένα set σφυρίλατες μπιέλες και φεύγεις όποτε το θελήσεις για ένα Κ04 Full Setup  :sHa_wink3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες το απο την καλή πλευρά,εφόσον το έχεις πάρει απόφαση,μιας και εγώ το ίδιο θα έκανα αν είχα δεθεί με το αμάξι και

ήταν αυτό που ήθελα.

 

Με την επισκευή λοιπόν,πετάς και ένα set σφυρίλατες μπιέλες και φεύγεις όποτε το θελήσεις για ένα Κ04 Full Setup  :sHa_wink3:

Ελπίζω να μην χρειαστεί, άμα χρειαστεί θα μου δώσετε info να γίνω racing :)

 

Αν υπάρχει πρόβλημα πάντως θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά για να κινηθώ νομικά αντιπροσωπεία-μάντρα

Δεν περίμενα τόση βρωμιά, 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν το κάψιμο λαδιού γίνεται απ'τα ελατηρια πιστονιού τοτε σίγουρα θα υπάρχει βελτιωτικό σέτ απ'την αντιπροσωπεία ή και aftermarket. Εγώ σε peugeot RC με ανάλογο πρόβλημα έβαλα βελτιωτικό σετ και ησύχασα . Σκέψου το αν τυχόν αρχίζει και ξεφευγει η κατανάλωση από blowby γιατι μετα σιγα σιγα αχρηστεύεται το μοτέρ  :sHa_wink3:

Link to comment
Share on other sites

@ Konan πάρτο απόφαση ότι λίγο ή πολύ, λάδι θα σου καίει. Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι υπάρχει Β8 παραγωγής έως 2010, που δεν καίει έστω και λίγο λάδι. Το θέμα είναι όπως σου είπε και ο Μαρίνος, να μην ξεφύγει το πράγμα και έχεις άλλα παρατράγουδα.

 

 

Σήμερα γυρίζοντας από τη δουλειά με προσπερνά ένα b8 και στο ξεκίνημα στο φανάρι, έβγαλε μπόλικο  καπνό.......Το έπινε το λαδάκι του. Είναι λυπηρό να βλέπεις καινούργια αυτοκίνητα να καπνίζουν....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προφανώς πρεπει να έχουν βελτιώσει καί τα πιστονια εκτός από τα ελατήρια στα τελευταια μοτερ γιατί και αυτά πρέπει μα παιζουν ρολο στην κατανάλωση λαδιού. όπως και να,χει στα 100 - 120 χιλ. χλμ αν καίει λάδια καλό είναι να γίνει μια αλλαγή σε ελατήρια ,τσιμουχακια βαλβιδων και μέταλλα στροφαλου κσι μπιελων. η δουλεια αυτή σε ρεκτιφιε αν δεν αλλαχτουν πιστονια είναι 500-600 ευρώ και κανεις το μοτέρ σαν καινούργιο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ειναι παραγωγη 2008 και οδηγωνας το NORMAL δεν καιει τιποτα ουτε 100 ml στα 1000 χιλιομ..πολυ λιγοτερο 

Εκτος αν πριν το παρω το εχουν κανει επισκευη και μου το εκρυψαν ...γιατι το αγορασα μεταχειρησμενο πριν 3 χρονια 

Edited by Χρήστος Dolbi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ειναι παραγωγη 2008 και οδηγωνας το NORMAL δεν καιει τιποτα ουτα 100 ml στα 1000 χιλιομ..πολυ λιγοτερο

Ρε φιλαρακι, μηπως ειναι χαλασμένο το δικο σου, γιατι η Audi λέει οτι ειναι φυσιολογικό να καίνε..

 

Πρόσεξε το!!

 

:P :p. :P :p

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαρακι, μηπως ειναι χαλασμένο το δικο σου, γιατι η Audi λέει οτι ειναι φυσιολογικό να καίνε..

 

Πρόσεξε το!!

 

:P :P. :P :P

Μη ξεχναμε βεβαια οτι εγω δε μενω Αθηνα  ουτε θεσσαλονικη αν και παω συχνα ... εχει και αυτο την σημασια του ...

Link to comment
Share on other sites

Με νορμάλ οδήγηση κατα κύριο λόγο,ούτε εγώ έχω παρατηρήσει να πέφτει η στάθμη του λαδιού,ακόμα και μετά τα 5,000χλμ

αφού έχω αλλάξει λάδια.Την περίοδο όμως που πέρασα το πρόγραμμα,και ήμουν κοντά 3 φουλαρίσματα όλο πατήματα κλπ,

θυμάμαι τότε είχε χρειαστεί καμια 200ml πριν την αλλαγή.Έκτοτε,ποτέ ξανά δεν συμπλήρωσα,με νορμάλ πάντα χρήση,αλλά

και με πατήματα μαζί εννοείται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μια μικρή κατανάλωση λαδιού δεν ειναι ανησυχητική και δεν επιφέρει κάποιο προβλημα στον κινητήρα. Οι πλειοψηφία των κινητήρων άμεσου ψεκασμού, έχουν εκ κατασκευής τους μια ανοχή σε κάποια κατανάλωση.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ύστερα από 800χλμ μετά την αλλαγή λαδιών ο δείκτης παραμένει full, δόξα τον κύριο.

 

Με το προηγούμενο car θα ήμουν κάτω από την μέση. Δεν έχει πουληθεί ακόμα πάντως, σε ποιον τυχερό θα πέσει ο κληρος οεο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.