Jump to content

Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!


Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μεγειές Δημήτρη και από μένα!

Καλοφόρετα!

 

 

Sent από τον πλούσιο εσωτερικό μου κόσμο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε φίλε.....

 

Τα είχα καημό τα πίσω τα αεριζόμενα....και τώρα με το μπλε ελατήριο ούτε με την μηχανική δεν είναι να πάω ήσυχα....

Φιλε με μηχανικη σε κακο οδοστρωμα και κρυα λαστιχα σπιναρω ανετα 3η.. :sHa_hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήτσο με γειες! Έλα θα τρυπάς γκάζι - φρένο το καβούρι που μας έχει πρήξει με το ματρακά του.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιποόν στα της wg

 

εχθές με κρύο σχετικά 8 βαθμούς κελσίου εξωτερική και ρύθμιση

set 70 - gain 5 με start 1.4 στο oled....στην Hi... 1.89 όβερ και 1.5 ψηλά....σπίνιαρε η τρίτη σε σχετικά καλή άσφαλτο!!!

Είναι πολύ το ξέρω, και μάλλον θα μειώσω λίγο το ποσοστό set...κοντά στο 67% να κόψω λίγο όβερ

Αυτό που παρατήρησα και το ξαναγράφω πάλι γιατί μου έχει κάνει εντύπωση είναι πώς με την αλλαγή από ΟΕΜ wg σε forge με το μπλέ ελατήριο, οι αλλαγές και ο τρόπος που δουλεύει το μοτέρ είναι σε αυτές είναι πολύ πιο σωστός σε σχέση με την ΟΕΜ wg.

και εξηγούμαι......με το μαλακό ελατήριο της ΟΕΜ παρατηρούσα όχι πάντα μια πολύυυυυυυ μικρή υστέρηση στην αλλαγή ταχύτητας και πιστεύω πως είχε να κάνει με το πόσο κλειστό μπορούσε να κρατήσει το πορτάκι της Κ04 το ΟΕΜ ελατήριο. Τώρα αυτό απλά δεν υπάρχει.......

Πραγματικά δεν πίστευα ότι η αλλαγή αυτή θα μου έδινε κάτι, παρά ίσως πολύ μεγάλη μηχανική και αδυναμία σωστής ρύθμισης από εκεί και μετά.....εκ των υστέρων βλέπω πως η αλλαγή αυτή είναι κάτι που καλό είναι να γίνεται σε σετάπ με boost controller και λίγο τσιμπημένες τιμές πίεσης....

 

Μένει να δούμε εάν και εφόσον μπεί η μεθανόλη τί θα κερδίσω και εάν!!!! κερδίσω κάτι......

 

Εντός εβδομάδας εάν έχω χρόνο θα λογκάρω κιόλας να δώ τί γίνεται από μίγματα και διορθώσεις ( εάν υπάρχουν ).

Α! και για το θέμα αντοχής μοτέρ που ''τρέχει'' σε άλλο σημείο......καταλαβαίνω κατανοώ τους φόβους  και πλέον μόνιμα μηχανική όπου είναι αξιοπρεπέστατο με κοντά 1 μπάρ παντού....την μικρή για χαλαρά και την Hi μόνο για ποντικαράδες.........( κάβουρας team ).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βουλωμενο γραμμα διαβαζεις ..!

Σφυρα αμα μπλεξεις με νερα...να μπλεξουμε και μεις... :chair:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μητσάρα μια χαρά είσαι, εγώ θα έκοβα λίγο ειδικά τώρα με χαμηλές θερμοκρασίες. Αν βάλεις μεθανόλη, μην την βάλεις για να αυξήσεις παραγωγή έργου, χαλαρά για να καθαρίζεις κάπως εισαγωγή (αφού την έχεις καθαρίσει ήδη βέβαια).

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Δημήτρη για καθαρισμό και δροσιά μόνο....και αυτό μετά τα φρένα που πρέπει να τα βάψω κιόλας.

Αντε πάλι τρίψιμο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιποόν στα της wg

 

εχθές με κρύο σχετικά 8 βαθμούς κελσίου εξωτερική και ρύθμιση

set 70 - gain 5 με start 1.4 στο oled....στην Hi... 1.89 όβερ και 1.5 ψηλά....σπίνιαρε η τρίτη σε σχετικά καλή άσφαλτο!!!

γιατι εχεις μολις 5% to gain?

το εχεις δοκιμασει πχ 40%-50% ?

Link to comment
Share on other sites

Μητσαρα μου για να κάνουμε οσο γινεται flat την πίεση δεν ρίχνουμε το gain κανονικά; Η το ανάποδο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται λογικά με χαμηλό σχετικά set μια καλή start πίεση και ανάλογο gain. Θέλει δοκιμή ανάλογα και με το πρόγραμμα.

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα και του πως λειτουργεί η τουρμπίνα που έχεις πάνω (θα συμπληρώσω εγώ)

 

Στην ΙΗΙ για παράδειγμα, για να κάνεις φλατ την πίεση, πρέπει να ανεβάσεις το gain τόσο ώστε στον κόφτη να πετυχαίνεις το στόχο (που θες) και μετά να βάλεις το όριο πίεσης στο boost controler εκεί που θες (=στην πίεση που κρατάς και στον κόφτη) με διόρθωση τόση ώστε να μην επιτρέπεις στην τουρμπίνα να σηκώσει πάνω από το όριο της πίεσης. Έτσι θα "τραπεζώσεις" την πίεση, αλλά δεν είναι σωστό αυτό για την ΙΗΙ. Κι αυτό γιατί τόσο η ΙΗΙ όσο και η κ04 είναι τουρμπίνες "ροπάτες" και ουσιαστικά εξαναγκάζεις μία τουρμπίνα να δουλέψει διαφορετικά από ό,τι την έχει σχεδιάσει ο κατασκευαστής της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, εδώ πιστεύω λέμε για σταθερή χαμηλή σχετικά πχ 1.3 παντού.

Εκεί φαντάζομαι ρυθμίζεις start set και gain με δοκιμές πιάνεις το επιθυμητό.

Edited by Dikonou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχεις μολις 5% to gain?

το εχεις δοκιμασει πχ 40%-50% ?

Με το μπλε ελατήριο στην wg forge δεν είναι για μεγάλο gain, όταν έχεις υψηλό set.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από λογκάρισμα....ένα θα πώ....με την μεγάλη ως έχει θέλω όπως-και-δήποτε μεθανόλη!!! με 1.67 στις 7000 είδα -6cf με 5η.... Με την μικρή τα πράγματα είναι πιο ανεκτά ( θεωρητικά πάντα...... ) στα -3cf με 1.49 στις 7000 με 5η πάντα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λογικότατο.....πόσο να χωνέψει το αμάξι.....set & gain πήγανε σε νορμάλ επίπεδα πλέον.....Lo 47 με 7 και Hi 67 με 4...και έπονται αλλαγή μπουζί λαδιών.....άμεσα!!!

 

Να τα λέμε ΚΑΙ αυτά δηλ.... μη νομίζουμε ότι μπήκε μια wg σήκωσε πίεση και πιάσαμε τον ιερέα από τα κ@κ@λα........όλα θέλουν προσοχή!!!!

Edited by Dikonou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Dikonou changed the title to Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.