Jump to content

πρόβλημα με κεντρικό κλείδωμα


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους.

 

έχω ενα A4 Avant, 2010, 1800cc και εδώ και λίγες βδομάδες μου έχει εμφανιστεί ενα πρόβλημα στην κλειδαριά της πόρτας του οδηγού.

Πατώντας απο το κουμπί να ξεκλειδώσω,(απ'εξω), όλες οι πόρτες ξεκλειδώνουν κανονικά εκτός απο του οδηγού. 

 

Στις αρχές δεν εμφανιζόταν τόσο συχνά. Τον τελευταίο καιρό όμως άρχισε να γινεται πιο συχνά. Εδώ και κάποιες μέρες βέβαια δεν ανοίγει καθόλου απ'εξω. Ανήγει μόνο απο μέσα ή αν βγάλω το μεταλλικό κλειδί και ξεκλειδώσω manually απ'εξω.

 

Κάτι διάβασα σε ξένα forum οτι έχει 'αποσυγχρονιστεί' ο μηχανισμός που ξεκλειδώνει..... :new_killpc:

 

Το θέμα είναι οτι πατώντας να κλειδώσω με το κουμπάκι κλειδώνει κανονικά όλες τις πόρτες.Αλλά ξεκλειδώνει όλες εκτός απο του οδηγού.

 

έχει κανείς καμιά ιδέα πριν αρχίσω να αγχώνομαι?  :sorry:

 

ευχαριστώ πολύ

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι,κλειδαρια θα αλλαξεις και ολα θα λυθουν.Συχνο το προβλημα αυτο στα αυτοκινητα μας,περσι το επαθα και εγω.Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 140 ευρω εχει η γνησια απο αντιπροσωπεια!

Link to comment
Share on other sites

Πριν αλλάξεις οτιδήποτε ρίξε λίγο wd40 στην κλειδαριά και λίγο spay ηλεκτρικών επαφών στα φισακια καλού κακού.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι,κλειδαρια θα αλλαξεις και ολα θα λυθουν.Συχνο το προβλημα αυτο στα αυτοκινητα μας,περσι το επαθα και εγω.Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 140 ευρω εχει η γνησια απο αντιπροσωπεια!

 

Ελπιζω η τιμη να εξακολουθεί να είναι τόσο  :sSa_worried3:

 

Πριν αλλάξεις οτιδήποτε ρίξε λίγο wd40 στην κλειδαριά και λίγο spay ηλεκτρικών επαφών στα φισακια καλού κακού.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το wd40 ξέρω τι είναι...το 'spray ηλεκτρικών επαφών στα φισάκια'  με δυσκολεύει λίγο... :JC_cheesy:

 

ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις...

ό,τι νεότερο θα ενημερώσω

Edited by mythodeia
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα με την κλειδαριά πίσω από τον συνοδηγό

 

άλλαξες κλειδαριά? αν ναί πόσο σου πήγε?

εκτός αν βρήκες άλλη λύση...

:sCo_hmmthink:

Edited by mythodeia
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εγώ πέρυσι. Αρχικά η πίσω από τη μεριά του συνοδηγού και αργότερα του οδηγού. 120 και 140 αντίστοιχα, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εγώ πέρυσι. Αρχικά η πίσω από τη μεριά του συνοδηγού και αργότερα του οδηγού. 120 και 140 αντίστοιχα, αν θυμάμαι καλά.

 

σε δουλειά να βρισκόμαστε....

θα πάω απο τον μηχανικό μου τότε να του πώ τα ωραία για να δούμε πόσο θα πάει σε μένα...

thanks

Link to comment
Share on other sites

Προβληματικη κλειδαρια(ιες) Α3/Α4 δαγκωτό δυστυχως...

 

 

Sent από τον πλούσιο εσωτερικό μου κόσμο....

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως εχω και εγω μονο που ο μηχανικος μου εβαλε το αυτι του κολλητα στην κλειδαρια την ωρα που κλειδωνε-ξεκλειδωνε και μου ειπε οτι η κλειδαρια δουλευει μια χαρα...η ντιζα που ειναι στο εσωτερικο της πορτας ειναι που παρουσιαζει το προβλημα...

Παραγγειλαμε ανταλλακτικο και μολις το αλλαξω θα σας ενημερωσω γιατι απ´οτι καταλαβαινω ασελγουν τρελα εις βαρος μας τα συνεργεια...

Υπ´οψιν πηγα σε original συνεργειο της μαρκας μας....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζετε VCDS να δείτε τα σφάλματα ?

Συνήθως βγάζει σφάλμα

02115 - Locking Unit for Central Locking

008 - Implausible Signal - Intermittent

Εκτός από αυτό πηγαίνοντας στην κατάλληλη address 62 ή 72 συνήθως, δίνεται η δυνατότητα

δοκιμής της συγκεκριμένης κλειδαριάς.(συγκρίνω τη δοκιμή μιας καλής κλειδαριάς με τη δοκιμή της χαλασμένης)

Πάντως συμφωνώ ότι τα περιγραφόμενα συμπτώματα είναι κλασσικά χαλασμένης κλειδαριάς

παρά οτιδήποτε άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σήμερα για τρίτη φορά μέσα σε 15  μέρες περίπου, δεν άνοιγε απέξω η εμπρός δεξιά πόρτα.....Μάλλον ετοιμάζεται για αλλαγή.

 

Έχει βρεθεί η αιτία που παραδίδουν πνεύμα τόσο νωρίς  ? 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι κάνει, άμα μείνει πολλές ώρες χαλάει πάλι αλλά όχι πάντα.

Ένας καθαρισμός επιβάλλεται πριν πάμε σε ανταλλακτικό :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξεκινάει το παραμύθι και μετά κολλάει μόνιμα νομίζω.

Η κλειδαριά του συνοδηγού άρχισε έτσι μέχρι που κόλλησε μια και καλή σε μένα. Την εχω αφήσει έτσι για την ωρα. Ευτυχώς εχω μεγάλο παράθυρο χωρίς πλαίσιο και βάζω τις κοπέλες να μπαίνουν αλά Νταίζη απο ντιουκς. Yiihaaaaaaa.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την έχει αλλάξει κανένας μόνος του, να μας πει πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι ? 

Καλησπέρα! Δες εδώ:

 

http://www.audi4ever.com/v2/blog/details/26131/8K-T-uuml-rschloss-8J1837015A--Problem-und-Reparatur/index.html

 

Εχει επίσης διάφορα video στο youtube.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εχω παθει εδω και 2 χρονια.

Αρχικα ξεκινησε στην πισω δεξια οσπου μετα απο 1 χρονο σταματησε και δουλευε κανονικα για 1 χρονο μεχρι που το ξανα επαθε και μεσα στον ιδιο μηνα επαθε το ιδιο και η πισω αριστερα.

Οποτε και οι 2 πισω πορτες δεν ανοιγουν απεξω! (Thank you AUDI)  :sorry:

Εχει κοιταξει κανεις σε καναν ηλεκτρολογο μηπως δεν χρειαζετε αλλαγη ολη η κλειδιαρια και φτιαχνετε πιο οικονομικα;  :sCo_hmmthink:

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εχω παθει εδω και 2 χρονια.

Αρχικα ξεκινησε στην πισω δεξια οσπου μετα απο 1 χρονο σταματησε και δουλευε κανονικα για 1 χρονο μεχρι που το ξανα επαθε και μεσα στον ιδιο μηνα επαθε το ιδιο και η πισω αριστερα.

Οποτε και οι 2 πισω πορτες δεν ανοιγουν απεξω! (Thank you AUDI)  :sorry:

Εχει κοιταξει κανεις σε καναν ηλεκτρολογο μηπως δεν χρειαζετε αλλαγη ολη η κλειδιαρια και φτιαχνετε πιο οικονομικα;  :sCo_hmmthink:

99% χαλάει η πλακέτα οπότε δε φτιάχνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλος μου με ίδιο πρόβλημα σε ΤΟΥΟΤΑ άλλαξε τα μοτεράκια της κλειδαριάς(όπως φαίνεται σε πιο πάνω λινκ) και σώθηκε..το έκανε σε 2 κλειδαριές κι έστρωσαν κι οι δυο...νομίζω με 15€ πίρε 4 από aliexpress ...μια μεγάλη μέρα θα αξιωθώ να ανοίξω την παλιά μου και να δω τι μοτεράκι εχει για να παραγγείλω ..115€ με έκπτωση είναι το κόστος από αντιπροσωπεία για τις πίσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.