Jump to content

Αλλαξαμε μπουζι fault misfire 3 cylinder P0303


Recommended Posts

αντε στο προκείμενο

λοιπον παιδες εχουμε και λέμε

το πρόβλημα λύθηκε

Αλλά ας κάνουμε μια πιο ουσιαστική κουβέντα πριν σας πω για το πρόβλημα

όλα όσα λέτε μπορεί - μπορει - μπορεί ! ! ! ! ! (όλα παίζουν) μέχρι που άκουσα ότι μπορεί να είναι τσιμούχα στροφάλου, ο λάμδα, κλπ κλπ

και πάλι λέω μπορεί να είναι το οτιδήποτε Το βασικό πάντα είναι να βρίσκουμε τη βλάβη χωρίς περιττά και πολλά έξοδα...........

τώρα όσο για τον καθαρισμό έγιναν τα εξής

λύθηκε πολλαπλή εισαγωγή και με τον αφρό (15€) τρείς φορές σε κάθε κύλινδρο και μετά με σπρέι καθαρισμού (5€) οι βαλβίδες έγιναν (σχεδόν)τζάμι μετά (και αφού ήταν έξω η εισαγωγή έγινε και αλλαγή του μπέκ 3 με το 4 (ετσι βόλευε εκείνη τη στιγμή) δέθηκαν πάλι όλα (άπειρες βίδες και καμιά 10αρια φίζες)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

το πρόβλημα μετατέθηκε στον 4 κύλινδρο (bingo)! ! ! !

καθαρά και χωρίς δεύτερη σκέψη έκανα παραγγελία νέο μπέκ και το περιμένω (100€ έξω 174€ αντιπροσωπία)

Τώρα το κόστος για 2 φορές βγάλε - βάλε εισαγωγή, καθαρισμό επικαθήσεων, και έλεγχος καλωδιώσεων των μπεκ 150€

θα ενημερώσω για τα περεταίρω .............. Χρόνος εργασίας 09:20 ~ 15:40 περίπου

** ** (εδώ σημειώνω ότι και τύχη στην ατυχία θα μπορούσε (αντί να κόβει καύσιμο) το μπεκ να το κατούραγε εκεί ούτε που θέλω να το σκέφτομαι)

Τελος καλο ολα καλα..Μπεκ βουλωμένο παντως;; Μας περιμένει αντικατάσταση ολους σιγά σιγά μου φαινεται..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά προβληματικό μπεκ αυτο καθεαυτό η καλωδίωση σου είπανε;; Δεν καταλαβα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καλωδιωση ειναι οκ...

Δεν αλλαξαμε κ τα 4 γιατι το κοστος θα ηταν πολυ υψηλο....πιστευω πως απλα το συγκεκριμενο μπεκ ηταν ελαττωματικο...θα δουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ειναι ενα θεμα που καίει πολλούς και δυστυχώς δεν μπορουμε να βγάλουμε σαφές συμπέρασμα και πόρισμα με τον γραπτό λόγο.. Και αυτο γιατι μπορει να φταίει το οτιδήποτε απο ανάφλεξη μεχρι και το κύκλωμα καυσίμου.. Χαίρομαι που βρέθηκε λύση..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by KeM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UPDATE

 

Σημερα επισκέφτηκα την seat

Τα συμπεράσματα

Ελέγξαμε (λ,μαφ,αντλίες μπρος-πισω,αβανς,μισφιρε)

Αφού εγινε και βολτα μαζι του μου εβγαλε πόρισμα βουλωμένο μπεκ 3του κυλίνδρου συμπίεση σωστη άρα αυτο μενει,σε σχεση με του Γιάννη ποιο πανω θα ηταν σε προχωρημένο επίπεδο το μπεκ του.

Μου ειπε θα τα καθαρίσουν ισχύει;;

 

 

 

 

Στο τέλος μου λεει φιλε το αμάξι ειναι όπλο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν καθαρίζεται με υπερήχους Δημήτρη;; Ειχα αυτη την αισθηση.. Δηλαδη αν βουλώσει μπεκ παμε αλλαγή ε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιωργαρα μόνο τα παλιάς γενιάς μπεκ, όχι τα υψηλής.

 

 

Δημήτρης

Δημήτρη κανόνισα για αυριο κοστος 100€ λύσιμο καθάρισμα μπεκ.

 

 

Επιμένει πως καθορίζονται και το εχει ξανακάνει..... Αν δει στην όγκο μέτρηση δν αλλαζει κατι τοτε αλλαγη θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μηχάνημα που να μετράει στα 150 bar δεν υπάρχει. Θα μετρήσει στα 5 bar και εάν εκεί έχει θέμα τότε όχι μόνο δεν λειτουργεί το μπέκ αλλά θα είναι για πέταμα κατά την προσωπική μου γνώμη. Εάν τώρα παρατηρήσετε μικρές διαφορές που με τον οποίο καθαρισμό εξομαλυνθούν τότε μπορεί να πει κάποιος ότι κάτι έχει γίνει.

Τα δικά μας μπεκ δουλεύουνε με κίνηση βελόνας εντός του σώματος του μπεκ.....οπότε οποία επέμβαση και να γίνει εκεί είναι επίφοβη κατ εμέ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μηχάνημα που να μετράει στα 150 bar δεν υπάρχει. Θα μετρήσει στα 5 bar και εάν εκεί έχει θέμα τότε όχι μόνο δεν λειτουργεί το μπέκ αλλά θα είναι για πέταμα κατά την προσωπική μου γνώμη. Εάν τώρα παρατηρήσετε μικρές διαφορές που με τον οποίο καθαρισμό εξομαλυνθούν τότε μπορεί να πει κάποιος ότι κάτι έχει γίνει.

Τα δικά μας μπεκ δουλεύουνε με κίνηση βελόνας εντός του σώματος του μπεκ.....οπότε οποία επέμβαση και να γίνει εκεί είναι επίφοβη κατ εμέ.

Μόνο επίφοβη;;; Άστα μητσο λυπάμαι με αυτά που διαβάζω, όγκομέτρηση και καθαρισμός σε μπεκ υψηλής.. Τι αλλο θα ακούσουμε πια..

Και επειδή δεν θα καθαρίσει μπεκ (σίγουρο), μάλλον θα εννοεί καθάρισμα της μύτης.

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μηχάνημα που να μετράει στα 150 bar δεν υπάρχει. Θα μετρήσει στα 5 bar και εάν εκεί έχει θέμα τότε όχι μόνο δεν λειτουργεί το μπέκ αλλά θα είναι για πέταμα κατά την προσωπική μου γνώμη. Εάν τώρα παρατηρήσετε μικρές διαφορές που με τον οποίο καθαρισμό εξομαλυνθούν τότε μπορεί να πει κάποιος ότι κάτι έχει γίνει.

Τα δικά μας μπεκ δουλεύουνε με κίνηση βελόνας εντός του σώματος του μπεκ.....οπότε οποία επέμβαση και να γίνει εκεί είναι επίφοβη κατ εμέ.

υπάρχει τρόπος να μετρηθούν με μηχάνημα, αλλά είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κανένα συνεργειο στην Ελλάδα δεν έχει τέτοιο μηχάνημα.

Όπως σωστά επισήμανες, οταν πρέπει να μετρήσεις ογκομέτρηση στα 150bar (και στα 165bar full load) και πάνε και το βάζουν στο μηχάνημα που σηκώνει 5bar, η μέτρηση είναι για γέλια αφού δεν αντιστοιχεί ούτε στην πίεση ούτε στην παροχή που είναι σχεδιασμένο για να δουλεύει. Απλά μπορείς να συγκρίνεις αν κάποιο από όλα αποκλίνει από τα υπόλοιπα, αλλά δεν ξέρεις αν (τυχαία ή όχι) έχουν πέσει σε απόδοση και τα 4. Ούτε ξέρεις αν συμπεριφέρονται σωστά στα 150bar. Κοινώς....μιλάμε για μπακάλικη μέτρηση που σηκώνει πολύ κουβέντα ως προς την εγκυρότητά της.

 

Επίσης σωστά είπες.... ο μηχανισμός των μπεκ είναι τόσο ψιλός (στα μπεκ υψηλής πίεσης) που πραγματικά απορώ ποιός λέει ότι μπορεί να τα καθαρίσει (εσωτερικά)!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε γατάκι κάβουρα.. Στα καθαρίζω εγώ.. Με οδοντογλυφίδα και μπατονέτα στα κάνω τούμπανο!

 

 

Δημήτρης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε γατάκι κάβουρα.. Στα καθαρίζω εγώ.. Με οδοντογλυφίδα και μπατονέτα στα κάνω τούμπανο!

 

 

Δημήτρης

σιγά μη βάλεις και οδοντικό νήμα..... :sHa_hehe:

 

 

 

 

ΥΓ: κοροϊδεύεις εσύ, αλλά να ξέρεις: οι μπατονέτες κάνουν δουλειά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλουσα πριν κανα χρονο με γνωστο που καθαριζει μπεκ και μου ειπε οτι για τα μπεκ υψηλης δεν υπαρχει καθαρισμα με υψηλη πιεση. Ο καθαρισμος τους γινεται στο ιδιο μηχανημα που καθαριζουν και τα απλα μπεκ, αλλα χρησιμοποιωντας αλλο προγραμμα καθαρισμου.

Δηλαδη το μηχανημα του υποστηριζε διαφορετικη μεθοδο για τα μπεκ υψηλης..

 

Προσωπικα δεν θα ρισκαρα για το παραπανω που λεω ακομα και για τα απλα μπεκ..

Link to comment
Share on other sites

Μιλουσα πριν κανα χρονο με γνωστο που καθαριζει μπεκ και μου ειπε οτι για τα μπεκ υψηλης δεν υπαρχει καθαρισμα με υψηλη πιεση. Ο καθαρισμος τους γινεται στο ιδιο μηχανημα που καθαριζουν και τα απλα μπεκ, αλλα χρησιμοποιωντας αλλο προγραμμα καθαρισμου.

Δηλαδη το μηχανημα του υποστηριζε διαφορετικη μεθοδο για τα μπεκ υψηλης..

 

Προσωπικα δεν θα ρισκαρα για το παραπανω που λεω ακομα και για τα απλα μπεκ..

το πρόβλημα είναι ότι άντε και το καθάρισες (που χωράει πολύ συζήτηση αλλά ας πούμε ότι το δέχομαι), τη μέτρηση που λένε όλοι αυτοί ότι κάνουν στα μπεκ υψηλής πίεσης (για να δουν ότι δουλεύουν σωστά μετά τον καθαρισμό), πώς την κάνουν?

Μάλλον σαλιώνουν το δάχτυλο και το βγάζουν έξω από το παράθυρο να ψυχανεμιστούν το αποτέλεσμα "με το μάτι".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαθούμε εντελώς. Το μηχάνημα μέτρησης της πίεσης στα μπεκ αυτά, κοστίζει πάνω απο 50.000 ευρώ. Π.χ. Τέτοιο test bench έχει η APR στην Αμερική απ' ο,τι ξέρω, ενώ π.χ. Δεν έχει η 034 Motorsport. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοιο μηχάνημα, δεν έχει κανεις. Άρα κανένας δεν μπορεί ούτε να καθαρίσει ούτε να ελέγξει μπεκ υψηλής πίεσης. Τα υπόλοιπα ειναι για εσωτερική κατανάλωση (ειναι τζιμανι ο μηχανικος, καθαρίζει, ξέρει να το ανοίγει, κάνει τρύπα, το βάζει στα χαμηλής και τα ελέγχει και λοιπή παραφιλολογία).

 

 

Δημήτρης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι...μιλήσαμε με πολλούς μηχανικούς....όλοι μας είπαν ότι δεν υπάρχει μηχάνημα για καθαρισμό αυτών των μπεκ....

το απλό...εφόσον θα βγάλεις πολλαπλή, κάνε μία τράμπα τα μπεκ κ στη συνέχεια βάλε επανω vag com, εαν βγαζει πάλι σφλαματα σε αλλον κύλινδρο...ειναι μπεκ!!!

μην μπεις σε διαδηκασια καθαρισμού μπεκ γιατί θα σου φάνε 100€, τζάμπα!!!...

 

τιμή μπεκ αντιπροσωπία 174€+λαστιχάκια 15€

τιμή εκτός 100€ ...πριν το αλλάξεις ψάξε!!!   :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.