Jump to content

αλλαγή τιμονιού σε Α3 8Ρ


Recommended Posts

Ανεβάζω άλλο ένα link στα Αγγλικά για DIY αντικατάστασης τιμονιού στα Α3 - όσοι κάτοχοι ΔΕΝ είχαν πολυλειτουργικό και επέλεξαν την αλλαγή με το πολύ όμορφο τιμόνι του TT/TTS, δυστυχώς από όσο καταλαβαίνω η αντικατάσταση της υπάρχουσας καλωδίωσης (airbag wiring harness) στον κωδικό που πήρε ο Στάθης είναι μάλλον επιβεβλημένη....ακόμη και το ΕΤΚΑ ενώ δείχνει το τιμόνι συμβατό με Α3, την καλωδίωση δεν την έχει συμβατή και φυσικά πρέπει να την αντικαταστήσουμε...

 

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6944895-DIY-Full-MFSW-with-Paddle-Shift-Retrofit

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς plug and play δεν ειναι σχεδόν τίποτα Κώστα! Ακόμα θυμάμαι το kufatec του κάβουρα που και καλα ήταν plug and play και αναγκάστηκα να κόψω πλαφονιέρα να περάσει το μικρόφωνο. Όσο για τάπες εχω και γω ίδιες ειναι.

 

 

Δημήτρης

Η αλλη λυση ηταν να κοβαμε λιγοντον ουρανο της καμπινας. Σιγα τα ωα....
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανέμορφο Δημήτρη!

 

Χαίρομαι που δεν έβαλες flat botttom για να έχω κάτι να σε τσιγκλάω.... μου λείπει βλέπεις το υπόλοιπο...πιλοτήριο χαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο Δημήτρη!

 

Χαίρομαι που δεν έβαλες flat botttom για να έχω κάτι να σε τσιγκλάω.... μου λείπει βλέπεις το υπόλοιπο...πιλοτήριο χαχαχα!

 

να δω εσύ βρε πότε θα φορέσεις τα...καλά σου!!  :sHa_wink3:  Τελευταίος θα μείνεις, στο λέω....

 

Την Παρασκευή (πρώτα ο Θεός) φοράω "κοστουμάκι"....

 

Αααα ναι και για να μην ξεχνιόμαστε, όντως για όλα φταίει το καβούρι!!!! :JC_cheesy:  αλλά γιαυτό μας αρέσει!! :LaieA_050:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πετύχει το χειρουργείο κι ας είμαι ο τελευταίος των μοϊκανών Πρίγκηψ!

 

Με το καλό να φορέσεις τα καλά σου Δημήτρη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε κάβουρα μας έκαψες!

 

 

image.jpg

 

Φίλε Δημήτρη καλημέρα,

 

Καλορίζικο το νέο volan - δε μας λες έτσι από περιέργεια τι άλλαξες στο αυτοκίνητο για να μπει το νέο σου τιμόνι, π.χ. αν χρειάστηκες άλλο steering module, airbag harness, κλπ

 

Επιπλέον βλέπω ότι και εσύ φοράς aftermarket hifi - έπειαξαν τα χειριστήρια με την κωδικοποίηση ή χρειάστηκες τον ειδικό αντάπτορα για σύνδεση με canbus??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λεεεεπον... Χρειάστηκε αλλαγή στην φυσα του αερόσακου η οποία και έγινε με επιτυχία. Κόρνα και λοιπά δουλεύουν όλα.. Τώρα με το πολυλειτουργικό!

Εγκέφαλο τιμονιού είχα αλλάξει όταν πέρασα το cc άρα καλυμμένος απο εκεί. Θέλω μόνο να περάσω τον ανταπτορα που δίνει η εταιρία για να πάρω τις λειτουργίες που μπορεί να δώσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φύσα άλλαξες ορθά γιατί δεν είχες πολυλειτουργικό - ο αερόσακκος όμως που πήρες μαζί με το τιμόνι, δεν είχε δική του καλωδίωση πάνω?? θεωρητικά μπορεί να έκανε και στο δικό σου...στο λέω γιατί μιλώντας με το μάστορα που έχω ραντεβού αύριο, του είπα ότι είναι τιμόνι από TT και μου είπε ότι κάνει και αυτή...

 

Ο αντάπτορας για το ηχοσύστημα να ξέρεις κάνει € 80.- περίπου, αλλά πρέπει να το βάλεις αλλιώς δε θα έχεις σήμα στα κουμπιά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταίριαζε η φυσα του αερόσακου με το δαχτυλίδι τιμονιού, επομένως άλλαξα φυσα και όλα οκ.

Ανταπτορα τώρα ρωτάω να δω τι και πως. Ευχαριστώ για το info.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο κάτι, μιας και από ότι βλέπω το τιμονάκι αυτό είναι από Α4. Τα κουμπιά τώρα σου δουλεύουν κανονικά? Κανονικά δεν συνεργάζονται αυτά με τον εγκέφαλο του Α3, όπως επίσης τα κουμπιά του τιμονιού του Α3 δεν παίζουν σε Α4. Αναρωτιέμαι αν έκανες κάποια πατέντα και έπαιξαν. 

Link to comment
Share on other sites

ωχ...

 

πολύ πιθανό να μην έχεις όλες τις λειτουργίες του τιμονιού σου...δε ρώτησες βρε Δημήτρη για συμβατότητα πριν το βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

θα δούμε όπως και να έχει τόσο καιρό το δουλεύω με το remote το ηχοσύστημα. Θα ήταν καλά να δουλεύανε αλλα δεν τρελένομαι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

τότε γιατί το έβαλες?? σόρρυ που ρωτάω, αλλά να δώσεις τόσα χρήματα μόνο για μόστρα και σε τέτοιους καιρούς...δε ξέρω, ότι νομίζεις...

 

ελπίζω να ανακτήσεις έστω τις λειτουργίες φωνής και επιλογής σταθμών...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δουλέψουν, μπορείς να βρείς στο ebay μόνο τα κουμπιά με την καλωδίωση από το Α3 και να τα άλλαξεις. Είναι εύκολη η αλλαγή και πουλάς τα κουμπιά του Α4.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις λογική στις επιλογές μου αυτό το καιρό πρίγκηπα..... Είμαι σε πολύ περίεργη φάση γενικά.

Μου άρεσε το τιμόνι πολύ και το πέρασα. Τώρα για τα κουμπιά θα το σκεφτώ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δουλέψουν, μπορείς να βρείς στο ebay μόνο τα κουμπιά με την καλωδίωση από το Α3 και να τα άλλαξεις. Είναι εύκολη η αλλαγή και πουλάς τα κουμπιά του Α4.

Ενημερωτικά, Δημήτρη επειδή έχεις 8P (σωστά?) αν χρειαστεί θα κάνεις αυτό που σωστά παρέθεσε ο Νεκτάριος και θα δουλέψουν τα κουμπιά, αλλά όχι όλα. Τα 2 πάνω από κάθε μεριά αν θυμάμαι καλά δεν δουλεύουν στα δικά μας, λειτουργούν στα 8V μόνο, και δεν είναι θεμα εγκεφάλου (αν τα αφήσεις πάνω απλά θα υπάρχουν χωρίς λειτουργία).

Και πάλι ενημερωτικά μόνο.

 

Anyway, καλές απολαύσεις Δημήτρη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωχ...

 

πολύ πιθανό να μην έχεις όλες τις λειτουργίες του τιμονιού σου...δε ρώτησες βρε Δημήτρη για συμβατότητα πριν το βάλεις?

Βασικά από όσα έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ όπου έγινε "σάλος" με το νέο τιμόνι της audi (ναι, είναι πολύ ωραίο αλλά το θέμα είναι να ταιριάζει αισθητικά και με το υπόλοιπο σαλόνι-ταμπλό κτλ) θα δουλεύουν οι ροδέλες, το mode (επιλογή επαφών, αναπάντητων κλήσεων κτλ) και το κουμπί για τις φωνητικές εντολές (αν το υποστηρίζει η πηγή) αλλά όχι τα navi, info και τα βελάκια που έχει γιατί πολύ απλά σε μας δεν υπάρχουν ως επιλογή στο τιμόνι και δεν έχει κάτι να τα κάνει ως σήμα ο εγκέφαλος τιμονιού.

 

Υπάρχει δυνατότητα να φτιάξει κάποιος καλωδίωση ώστε όλα τα κουμπιά που δεν κάνουν κάτι, να τα βάλει να δίνουν εντολές σε άλλα περιφερειακά πράγματα όπως ενεργοποιήση μεθανόλης με ρελέ on-off (πχ) ή αλλαγή ρύθμισης πέισης στο boost controler ή άλλες επιλογές που δεν σχετίζονται με το can bus.

 

 

ΥΓ: Μην ξεχνάμε ότι όλα τα νέα αμάξια είναι can bus, που σημαίνει ότι ΟΛΑ τα σήματα περνάνε από τον can bus controller και δεν "πάνε" μόνο από το κουμπί της εντολής προς το can bus και μετά προς το σημείο άφιξης (πχ ηχοσύστημα), αλλά επιστρέφει κιόλας προς το can bus controller. Οπότε το να φτιάξεις καλωδίωση κτλ μόνο και μόνο για το τιμόνι, δεν είναι τόοοοσο απλό.... Όχι ακατόρθωτο, αλλά....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό πάντως για μένα είναι να παίζουν οι ροδέλες και το mode. Σε εμένα παίζει και το κουμπί με τις φωνητικές εντολές (με περιορισμένη χρήση μιας και δεν έχω το SDS), αλλά το θεωρώ άχρηστο.

 

Με τα κουμπιά από το Α3 θα δουλεύουν όλα αυτά κανονικά, οπότε νομίζω ότι μια χαρά θα μπορέσει να το χρησιμοποιήσει το τιμόνι ο Δημήτρης.

 

Το αισθητικό αποτέλεσμα επίσης μου αρέσει πολύ. Να προσθέσω βέβαια ότι και τα flat bottom που πήρατε εσείς είναι πάρα πολύ όμορφα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

θα δούμε όπως και να έχει τόσο καιρό το δουλεύω με το remote το ηχοσύστημα. Θα ήταν καλά να δουλεύανε αλλα δεν τρελένομαι κιόλας.

Αυτα ειναι τα σωστά κουμπιά για Α3 8p τα κουμπιά με τα βελάκια δουλεύουν σε Α3 8ν

Έχεις τα σωστά κουμπιά

 

 

Sent from my I phone

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα σωστά κουμπιά για Α3 8p τα κουμπιά με τα βελάκια δουλεύουν σε Α3 8ν

Έχεις τα σωστά κουμπιά

 

 

Sent from my I phone

+1 

στην περίπτωση του Δημήτρη (δεν είχα προσέξει ότι δεν έχει βελάκια!) απλά δε θα δουλεύει το navi i (info for navi), οπότε μικρό το κακό!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.