Jump to content

Καταναλωση λαδιου


Recommended Posts

21 hours ago, ILARHOS said:

Έχω 85.000 χλμ και το λάδι το καταπίνει σαν δίχρονο. Το πήγα σε εξουσιοδότημενο και αφού τους εξήγησα για την κατανάλωση κάτι μου είπαν για 5.500 ευρώ επισκευή κινητήρα.

Καλά είναι σοβαρά πράγματα αυτά στα 85.000 χλμ.
Αυτά είναι τα καλά αυτοκινητα;

Το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα;

Τι κάνουμε τωρα;

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

 

Δυστυχως φιλε η ποιοτητα του group vag ειναι γτπκ... Φιλος με Α5 2.0tsi 211ps ακριβως το ιδιο προβλημα.

 

Ολα τα ea888 1.8tsi & 2.0tsi gen 2 μοτερ και ειδικα αυτα που ειναι τοποθετημενα στον διαμηκη αξονα οπως στα Α4 εχουν προβλημα. Σε αυτα τα μοτερ εβαλαν αλλα πιστονια/ελατηρια για να μειωσουν την τριβη για οικονομια καυσιμου και το αποτελεσμα ειναι αυτο που αναφερεις. Οι κωδικοι αντικαταστασης φαντασου ειναι απο τα παλια 2λιτρα μοτερ που δεν ειχαν προβλημα.

 

Μπορεις με τα μισα χρηματα απο αυτα που αναφερεις να φτιαξεις το προβλημα σε εξωτερικο συνεργειο πιστευω με γνησια πραγματα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το καλύτερο είναι να το επισκευάσεις και να το κρατήσεις. Μετά την επισκευή δεν θα έχεις ξανά θέμα. Επίσης δεν είναι ότι καλύτερο να το πουλήσεις με πρόβλημα και να μην το γνωρίζει ο άλλος. Δεν θα ήθελες να σε κυνηγάει γιατί τον εξαπάτησες, αν και στην ουσία το ίδιο εξαπατήθηκες και εσύ και πολλοί άλλοι από την ίδια την audi . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεργείο που ρώτησα μου είπαν ότι θέλουν 1200 - 2000 ευρώ για την επισκευή, χωρίς αλλαγή εμβόλων αλλά ανοίγοντας μεγαλύτερη αυλάκωση και χρησιμοποιώντας φαρδύτερα ελατήρια. Η πατέντα αυτή έχει λέει δοκιμαστεί και λειτουργεί καλά. Επίσης θέλει 15 μέρες το αυτοκίνητο στο συνεργείο.

 

Για αλλαγή εμβόλων δεν μου έδωσε τιμή αλλά φανταστείτε πόσο θα είναι.

 

Εσείς ποια λύση ακολουθήσατε;

 

Λέω να το κρατήσω 1-2 χρόνια ακόμα, μέχρι τότε θα είναι έτσι κι αλλιώς 12-13 χρονών και  να πάρω άλλο. Σκεφτόμουν για Α5 sportback αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να ξανεμπιστευτώ την Audi. Με τις άλλες μάρκες τι γίνεται; έχετε εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2019 at 12:19 PM, ILARHOS said:

Σε συνεργείο που ρώτησα μου είπαν ότι θέλουν 1200 - 2000 ευρώ για την επισκευή, χωρίς αλλαγή εμβόλων αλλά ανοίγοντας μεγαλύτερη αυλάκωση και χρησιμοποιώντας φαρδύτερα ελατήρια. Η πατέντα αυτή έχει λέει δοκιμαστεί και λειτουργεί καλά. Επίσης θέλει 15 μέρες το αυτοκίνητο στο συνεργείο.

 

Για αλλαγή εμβόλων δεν μου έδωσε τιμή αλλά φανταστείτε πόσο θα είναι.

 

Εσείς ποια λύση ακολουθήσατε;

 

Λέω να το κρατήσω 1-2 χρόνια ακόμα, μέχρι τότε θα είναι έτσι κι αλλιώς 12-13 χρονών και  να πάρω άλλο. Σκεφτόμουν για Α5 sportback αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να ξανεμπιστευτώ την Audi. Με τις άλλες μάρκες τι γίνεται; έχετε εικόνα;

Καλησπερα και απο μενα. Μετα απο ταλαιπωρια 2-2,5 μηνων με την καταναλωση λαδιου στο allroad μου 10/2012 μετα τα 79,000χλμ εκαιγα 1λιτρο στα 1000χλμ  και λεω ταλαιπωρια γιατι δεν ακουσα τον μηχανικο μου που μου το ειπε απτην πρωτη στιγμη  για επισκευη και να με πιεσει να μην το χρησιμοποιώ μεχρι να αποφασισω τι θα κανω αρχισα να τρεχω στην αντιπροσωπεια

για να βγαλω ακρη που φυσικα δεν εβγαλα καμια. Με ειπαν να κανω αλλα 1000 χλμ για να παρουμε την εγκριση οτι καιει λαδια, τους ελεγα αφου εχω συμπληρωσει 2 φορες ειχα 81,000χλμ αντε και να κανω αλλα 1000 θα με καλυψετε εσεις με καποια μεγαλη εκπτωση ??? Δεν ξερω μου λεγανε . Κανω αλλαγη λαδιων τα πληρωνω χρυσά

και αντε να κανω αλλα 1000 με συμβουλες να μην το πιεζω το αμαξι. κανω τα 1000 χλμ παω στα 82,000  οντως περνουν το οκ οτι καιμε λαδια και τωρα??

Δεν με καλυπτει καμια εγγυηση και αντε μια εκπτωση 15% σε καποια πραματα δλδ με λιγα λογια με ειπανε 4 με 4,500 ευρω αναλογα.

δεν αποφασιζω τπτ γιατι εχω θολωσει και παω μια βολτα χαλκιδικη μια κυριακη και κανεις δεν μου εχει πει ΜΗΝ χρησιμοποιεις το αμαξι.

Στην επιστροφη με χαλαρη οδηγηση κανω μια προσπεραση με κατεβαζμα απο 7η σε 4η το αυτοματο δλδ ηταν καλο πατημα και εκει με χαιρετησε το 4ο πιστονι.

Να μην τα πολυλογω αλλο που θελω να καταληξω,

η αντιπροσωπεια μου ανεβασε το κοστος στα 5,500 ευρω κ αν ειχε αρπαξει ο κυλινδρος καινουργιο μοτερ στα 8,500.

δεν ασχοληθηκα αλλο με αυτους πηγα στον μηχανικο μου που επρεπε απτην αρχη να το πιασει ,

εκανε γενικη επισκευη αλλαξαμε τα παντα καδενα πιστονια ελατηρια βαλβιδες απτον 4ο κυλινδρο και μπεκ γενικα ηταν σε πολυ καλη κατασταση το μοτερ απο επικαθησεις

και οτι αλλο χρειαστηκε να αλλαξει στην επισκευη δεν ειχα θεμα με τον 4ο κυλινδρο απο γρατζουνιες

και εχω κανει μεχρι στιγμης 1000 χωρις κανενα κουτακι να εχει πεσει και γενικα το μοτερ δουλευει παρα πολυ ηρεμα και πολυ στρωτα σαν

να ηρεμησε.οδηγαω νορμαλ χωρις πατηματα μεχρι τα 3000 χλμ να κανω αλλαγη λαδιων και στρωσιμο.

Εδωσα 2,500 και ηρεμησα και εγω και οπως μου λεει ο μηχανικος μου για τα επομενα 90-100,000χλμ

μακαρι να συνεχισουν ολα καλα .

Συμβουλη οποιος εχει θεμα με την καταναλωση λαδιου να μην το αφηνει το αμαξι ταλαιπωρειτε ανεβαινει και η συμπιεση και γινονται θεματα.

Αν θελει καποιος απο θεσσαλονικη να προτεινω το συνεργειο που μου το εκανε ας μου στειλει.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στις 14/12/2019 στις 10:55 ΠΜ, anakin3 είπε

 

Εδωσα 2,500 και ηρεμησα και εγω και οπως μου λεει ο μηχανικος μου για τα επομενα 90-100,000χλμ

μακαρι να συνεχισουν ολα καλα .

 

Αυτό καλό είναι, κάθε 100.000 θα κάνουμε επισκευή;
Εγώ έφτασα τις 110.000 μετά από επισκευή και τώρα έχω τρέμουλο στο ρελαντί από χαμηλή συμπίεση στον πρώτο κύλινδρο, έχω ρωτήσει σε 3-4 συνεργεία και μου λένε λογικά βαλβίδα, δεν έχω κατανάλωση λαδιού.
Όσο όμορφα είναι τόσο απογοήτευση είναι το μοτέρ τους δυστυχώς, είναι έρωτας το αμάξι αλλά πλέον το σκέφτομαι έντονα για επισκευή και διώξιμο.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό καλό είναι, κάθε 100.000 θα κάνουμε επισκευή;
Εγώ έφτασα τις 110.000 μετά από επισκευή και τώρα έχω τρέμουλο στο ρελαντί από χαμηλή συμπίεση στον πρώτο κύλινδρο, έχω ρωτήσει σε 3-4 συνεργεία και μου λένε λογικά βαλβίδα, δεν έχω κατανάλωση λαδιού.
Όσο όμορφα είναι τόσο απογοήτευση είναι το μοτέρ τους δυστυχώς, είναι έρωτας το αμάξι αλλά πλέον το σκέφτομαι έντονα για επισκευή και διώξιμο.


Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, konan είπε

Αυτό καλό είναι, κάθε 100.000 θα κάνουμε επισκευή;
Εγώ έφτασα τις 110.000 μετά από επισκευή και τώρα έχω τρέμουλο στο ρελαντί από χαμηλή συμπίεση στον πρώτο κύλινδρο, έχω ρωτήσει σε 3-4 συνεργεία και μου λένε λογικά βαλβίδα, δεν έχω κατανάλωση λαδιού.
Όσο όμορφα είναι τόσο απογοήτευση είναι το μοτέρ τους δυστυχώς, είναι έρωτας το αμάξι αλλά πλέον το σκέφτομαι έντονα για επισκευή και διώξιμο.

110000 συνολικά μαζί με τα αρχικά χιλιόμετρα πριν την επισκευή? Την αλλαγή, όταν περνάνε τα χρόνια και υπάρχει η δυνατότητα καλό είναι να την κάνουμε, ανεξάρτητα από τα προβλήματα .Το θέμα είναι να βρεις κάτι που να είναι μέσα στις δυνατότητες σου και στα γούστα σου. Εγώ θα το εδιωχνα για μια jiulia.... 

Edited by Theodore Saba
Link to comment
Share on other sites

Όχι Θοδωρή 
Το αμάξι είναι στις 210.000, στις 100 περίπου είχα κάνει επισκευή,, αμάξι που δεν κινείται καν στην πόλη και το έχω μόνο για ταξίδια, δεν το έχω πιέσει ποτέ, service δεν έχει περάσει ποτέ τις 12.000, μπουζιά φίλτρα κάθε δεύτερο service, τα λεφτά που έχω ρίξει λυπάμαι γιατί είναι άλλο ένα B8, με X6 έχω κόλλημα αυτή την περίοδο :) θα το ψάξω για επισκευή και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, jasonbourne είπε

Όντως απογοήτευση....
Αλλά και τα Χ6 που σκέφτεσαι είναι πολύ χειρότερα....

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

Δεν το έχω ψάξει, μου αρέσει πολύ εξωτερικά, το εσωτερικό δεν με τρελαίνει...
Οκ να σου βγάζει ζημιές, αμάξι είναι , αλλά μοτέρ ρε φίλε και να σου λένε θα την παλέψεις άλλες 100.000 γιατί είναι χρέπια.
Opel Astra 350.000 χλμ το έδωσα και ήταν τούμπανο , Aygo 250.000 του πίνω το αίμα όλη μέρα, αέρα στα λάστιχα και συμπλήρωμα λάδι, δεν νιώθει.
Την πατάτα που έχει κάνει η Audi σε αυτά τα μοτέρ αμφιβάλω αν υπάρχει και αν έχει ξαναγίνει ποτέ.
 

Link to comment
Share on other sites

E μην το λες...ΜΙΝΙ και BMW είναι πολύ χειρότερες και μιλάω εκ πείρας.Ακόμα και οι εξακυλινδροι κινητηρες.Και με τιμές φωτιά!

Επίσης μιας και είπες Aygo ,φαντάζομαι ξέρεις τα τρελά προβλήματα με κατανάλωση λαδιού σε Aygo ,Yaris ,Avensis και RAV...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jasonbourne είπε

E μην το λες...ΜΙΝΙ και BMW είναι πολύ χειρότερες και μιλάω εκ πείρας.Ακόμα και οι εξακυλινδροι κινητηρες.Και με τιμές φωτιά!

Επίσης μιας και είπες Aygo ,φαντάζομαι ξέρεις τα τρελά προβλήματα με κατανάλωση λαδιού σε Aygo ,Yaris ,Avensis και RAV...

Υπάρχει τόσο έντονο πρόβλημα σε BMW ;;;;;; Να δω για κανένα Hyundai ή ΚΙΑ  ?
Καίει πολύ το Aygo ναι, βάζω ότι ποιο χοντρό βρω στα βενζινάδικα και όλα όμορφα :), όσο τα χαϊδεύεις τόσο σε πηδάνε νομίζω, έχω το Audi λες και είναι καμιά γκόμενα και με κερατώνει.
Εσείς τι επισκευή θα επιλέγατε αν είχατε αλλάξει ελατήρια πριν 100.000 ;
Λογικά είναι βαλβίδες γύρω στα 800 καθαρισμός , πλάνισμα καπάκι ....
Βαλβίδες, καπάκι, γλίστρες, καδένες .... 1750 ( σε αυτή την επιλογή είμαι μέχρι τώρα )
Γενική επισκευή όλο το μοτέρ 3000-3500

Αλλαγή μοτέρ, μετατροπή ; σε τι ; πόσο θα φτάσει ; με ελέγχους θα κλάψω ;
 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές από έρευνα στα συνεργεία που είναι κοντά μου και δεν είναι στάνταρ αν δεν ανοίξουν μοτέρ.
 

Επίσης που πιστεύεται ότι οφείλετε η ζημιά.
Επικαθήσεις τσιμέντο επειδή το έχει φάει το πάρκινγκ ;
Δεν έγινε σωστή επισκευή την πρώτη φορά ;
'Έχουμε τόσο χάλια μοτέρ όσο μου λένε τα συνεργεία και δεν την γλιτώνεις ότι και κάνεις ;

 

 

Edited by konan
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο εύκολη είναι η μετατροπή, αλλά το 8 μπεκο μοτέρ με κωδικό cjeb που φοράνε τα 170άρια μετά το 2012 ίσως είναι καλύτερη λύση από τις αμφίβολες επισκευές. Το βάζεις και ξεχνάς καδένες, επικαθήσεις, λάδια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2019 at 8:04 PM, konan said:

Όχι Θοδωρή 
Το αμάξι είναι στις 210.000, στις 100 περίπου είχα κάνει επισκευή,, αμάξι που δεν κινείται καν στην πόλη και το έχω μόνο για ταξίδια, δεν το έχω πιέσει ποτέ, service δεν έχει περάσει ποτέ τις 12.000, μπουζιά φίλτρα κάθε δεύτερο service, τα λεφτά που έχω ρίξει λυπάμαι γιατί είναι άλλο ένα B8, με X6 έχω κόλλημα αυτή την περίοδο :) θα το ψάξω για επισκευή και βλέπουμε.

 

Φιλε σοβαρα τωρα Χ6?? Θα δουλευεις για να το συντηρεις αυτο και οι τιμες που δινει η bmw στα ανταλλακτικα ειναι διαστημικες.... Εχω κολλητο φιλο με Χ5 '08 3λιτρο, αγορασμενο κουτα 80.000€ και κανει γυρω στα 450.000χλμ. Εχει αλλαξει 3 φορες σασμαν και 2 φορες μοτερ στην εγγυηση. Και μιλαμε για κοστολογια με 1000αρικα τωρα... 

 

Μακρια φιλε.

 

Επισης εχεις κανεις βολτα να το δεις στο δρομο? Μιλαμε το αυτοκινητο παρολο τον ογκο του ειναι τσιμεντο σκληρο... Το Χ6 φαντασου ειναι ακομα χειροτερο.

 

On 12/30/2019 at 10:25 AM, konan said:

Υπάρχει τόσο έντονο πρόβλημα σε BMW ;;;;;; Να δω για κανένα Hyundai ή ΚΙΑ  ?
Καίει πολύ το Aygo ναι, βάζω ότι ποιο χοντρό βρω στα βενζινάδικα και όλα όμορφα :), όσο τα χαϊδεύεις τόσο σε πηδάνε νομίζω, έχω το Audi λες και είναι καμιά γκόμενα και με κερατώνει.
Εσείς τι επισκευή θα επιλέγατε αν είχατε αλλάξει ελατήρια πριν 100.000 ;
Λογικά είναι βαλβίδες γύρω στα 800 καθαρισμός , πλάνισμα καπάκι ....
Βαλβίδες, καπάκι, γλίστρες, καδένες .... 1750 ( σε αυτή την επιλογή είμαι μέχρι τώρα )
Γενική επισκευή όλο το μοτέρ 3000-3500

Αλλαγή μοτέρ, μετατροπή ; σε τι ; πόσο θα φτάσει ; με ελέγχους θα κλάψω ;
 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές από έρευνα στα συνεργεία που είναι κοντά μου και δεν είναι στάνταρ αν δεν ανοίξουν μοτέρ.
 

Επίσης που πιστεύεται ότι οφείλετε η ζημιά.
Επικαθήσεις τσιμέντο επειδή το έχει φάει το πάρκινγκ ;
Δεν έγινε σωστή επισκευή την πρώτη φορά ;
'Έχουμε τόσο χάλια μοτέρ όσο μου λένε τα συνεργεία και δεν την γλιτώνεις ότι και κάνεις ;

 

 

 

Το προβλημα θεωρω ειναι οτι κατι δεν εγινε σωστα την 1η φορα στην επισκευη.

 

Θα εβρισκα ενα καλο συνεργειο και θα το ελυνα να δω που ειναι το προβλημα εξαρχης και απο εκει και περα βλεπεις. 

 

 

 

 

Edited by csaris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, csaris said:

 

Φιλε σοβαρα τωρα Χ6?? Θα δουλευεις για να το συντηρεις αυτο και οι τιμες που δινει η bmw στα ανταλλακτικα ειναι διαστημικες.... Εχω κολλητο φιλο με Χ5 '08 3λιτρο, αγορασμενο κουτα 80.000€ και κανει γυρω στα 450.000χλμ. Εχει αλλαξει 3 φορες σασμαν και 2 φορες μοτερ στην εγγυηση. Και μιλαμε για κοστολογια με 1000αρικα τωρα... 

 

Μακρια φιλε.

 

Επισης εχεις κανεις βολτα να το δεις στο δρομο? Μιλαμε το αυτοκινητο παρολο τον ογκο του ειναι τσιμεντο σκληρο... Το Χ6 φαντασου ειναι ακομα χειροτερο.

 

 

Το προβλημα θεωρω ειναι οτι κατι δεν εγινε σωστα την 1η φορα στην επισκευη.

 

Θα εβρισκα ενα καλο συνεργειο και θα το ελυνα να δω που ειναι το προβλημα εξαρχης και απο εκει και περα βλεπεις. 

 

 

 

 

 

+1000 like για το Χ5.. ηταν το προηγουμενο μου αμαξι πριν το Allroad , 3λιτρο του 08. 

Περα απτην ψαρωτικη εμφανιση που πρεπει να το φτιαξεις με τα 20αρια του και τα σποιλερ του για να δειξει απο εκει και περα

ενα αθλιο πραμα στο δρομο οδηγικα πολυ βαρυ πολυ αργοστροφο καμια απολαυση στην οδηγηση. το ειχα 4 χρονια και δεν εκανα κ πολλα χιλιομετρα το πηρα με 83,000 και το πουλησα με 113,000 πληρωσα 1 ψυγειο χαλασμενο 1 καπακι μηχανης και ειχα κ διαρροη λαδιων σαζμαν μονο φλατζα αλλαξα κ μετα το πουλησα. Στο καλο και να μας γραφει. 

και μετα πηγα στην αλλη επιτυχια του Audi ?.. οσο το απολαυσα αυτο το αμαξι 2 χρονια μου βγαλε το θεμα με τα λαδια ...αλλα τωρα ολα καλα.

100,000 ακομα χιλιομετρα θα κανω σε 10 χρονια κ αν... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, anakin3 said:

 

+1000 like για το Χ5.. ηταν το προηγουμενο μου αμαξι πριν το Allroad , 3λιτρο του 08. 

Περα απτην ψαρωτικη εμφανιση που πρεπει να το φτιαξεις με τα 20αρια του και τα σποιλερ του για να δειξει απο εκει και περα

ενα αθλιο πραμα στο δρομο οδηγικα πολυ βαρυ πολυ αργοστροφο καμια απολαυση στην οδηγηση. το ειχα 4 χρονια και δεν εκανα κ πολλα χιλιομετρα το πηρα με 83,000 και το πουλησα με 113,000 πληρωσα 1 ψυγειο χαλασμενο 1 καπακι μηχανης και ειχα κ διαρροη λαδιων σαζμαν μονο φλατζα αλλαξα κ μετα το πουλησα. Στο καλο και να μας γραφει. 

και μετα πηγα στην αλλη επιτυχια του Audi ?.. οσο το απολαυσα αυτο το αμαξι 2 χρονια μου βγαλε το θεμα με τα λαδια ...αλλα τωρα ολα καλα.

100,000 ακομα χιλιομετρα θα κανω σε 10 χρονια κ αν... 

 

Δυστυχως φιλε ολα τα πολυτελειας αυτ/τα εχουν πολλα προβληματα... Συνεχεια εχεις κατι να ασχολεισαι. Αν εξαιρεσεις οπως λες την επιβλητικη εμφανιση και τον ογκο, οδηγικα δεν εχει τιποτα δηλαδη.. Στα ιδια επιπεδα δυστυχως και το GLE του εν λογω φιλου.

 

Τεσπα, υπαρχει και χειροτερο απο το Χ5... Το Χ3! ?

Edited by csaris
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, csaris είπε

 

 

Το προβλημα θεωρω ειναι οτι κατι δεν εγινε σωστα την 1η φορα στην επισκευη.

 

Θα εβρισκα ενα καλο συνεργειο και θα το ελυνα να δω που ειναι το προβλημα εξαρχης και απο εκει και περα βλεπεις. 

 

 

 

 

Δεν ξέρω αν μετά από 100.000 μπορώ να πω ότι φταίει ο μάστορας.
Θα δω, τρόμαξα για αυτά που λέτε με τα BMW, Q5 μου αρέσει από 2015 και μετά , θα δω να κρατήσω 2 χρόνια ακόμα το B8 και να πάω σε Q5 2017 αν δεν είναι άρρωστο....
Καλή χρόνια να έχουμε με υγεία και κάτι θα κάνουμε με τα παλιοσίδερα .

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, konan said:

Δεν ξέρω αν μετά από 100.000 μπορώ να πω ότι φταίει ο μάστορας.
Θα δω, τρόμαξα για αυτά που λέτε με τα BMW, Q5 μου αρέσει από 2015 και μετά , θα δω να κρατήσω 2 χρόνια ακόμα το B8 και να πάω σε Q5 2017 αν δεν είναι άρρωστο....
Καλή χρόνια να έχουμε με υγεία και κάτι θα κάνουμε με τα παλιοσίδερα .

 

Εσυ θα κοιταξεις αυτο που γουσταρεις περισσοτερο να παρεις και μην βλεπεις τοσο αυτα που γραφουμε.. οσο και να τα προσεχεις τα ρημαδια αν ειναι να βγαλει κατι θα το βγαλει. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι για allroad B8 του 12 το 2λιτρο tdi ότι γράφετε αφορούν αποκλειστικά προβλήματα σε βενζινες ή και τα πετρέλαια έχουν αντίστοιχα θέματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Αγόρασα ένα Α4 Β8 AVANT QUATTRO με 112.000 και έχει κατανάλωση 1λτ/1000κμ. Δοκίμασα Liqui Moly 5W-40 και αλλαγή PCV χωρίς αποτέλεσμα.

Ζω Ολλανδία και το αμάξι θα κατέβει Ελλάδα το καλοκαίρι (Αθήνα).

 

Μπορεί να προτείνει κανείς συνεργείο που να ξέρει και να έχει κάνει αρκετές επισκευές TFSi (νεου τύπου πιστόνια κλπ) ?

Ποιο είναι το κόστος και τι περιλαμβάνει το πακέτο (πιστόνια, ελατήρια, μπιέλες καδένα κλπ).

 

Ρωτάω γιατί να δω που με συμφέρει η επισκευή (ελλάδα ή Ολλανδία).

 

Εδώ έχω βρει με κόστος από 2300 έως 3800€. Επίσης βρίσκω ανακατασκευασμένο κινητήρα με 2500€.

 

Παραθέτω μία από τις αγγελίες (χωρίς να αναφέρω τον επισκευαστή) που για το δικό μου κοστίζει 1849+160+80+75=2165€:

 

 

''Description

Various models from the VAG group, Seat, Skoda, Audi and Volkswagen equipped with a 1.8 or 2.0 TSI TFSI engine have a very high oil consumption.

 

Cause of the problem:

In order to have as little internal friction as possible in the engine block, thin oil scraper springs are mounted with a height of 1.5 mm. These piston rings are also provided with small holes to drain the oil. Due to contamination, these piston rings become closed and stick to the piston. As a result, the oil is not scraped from the cylinder wall, causing the oil to be burned.

 

Solution:

Usually half-hearted solutions are offered, replacement of the piston rings, adjustment of the piston, mounting pistons of an older type of engine etc.

The only correct solution is to replace all four pistons and piston rings with modified piston type. These are equipped with a higher oil scraper spring which has no holes but a waffle structure.

This ensures that the oil is drained properly and that oil consumption is guaranteed in the past.

 

Costs:

Replacing the pistons is a labor intensive job. Because we can carry out this repair very often, our experience means that we can have your car ready relatively quickly. Thanks to the specially modified pistons, we can use the original connecting rod, which is also renewed at the dealer. 

 

- Replacement of pistons and piston rings in combination with engine oil (longlife), oil filter, gaskets, coolant, air conditioning service, labor, VAT and assembly: 1849.-

- Extra charge for a chain set of 160.-

- Cleaning the inlet valves using walnut blasting 80.-
- Additional charge for Quattro: 75.-
- Additional charge for the automatic transmission: 50.-

During the repair you can use free replacement transport!

Models: 
The Audi A4 1.8TFSI 120 and 160hp, A4 / A5 2.0TFSI, Audi Q5 2.0TFSI, Audi TT, Volkswagen Golf / Passat / Beetle / Touran / Tiguan / Eos / Scirocco 1.8TSi and 2.0TSI, SKODA Superb / Octavia / Yeti / Roomster 1.8TSI and Seat Exeo and Altea 1.8TSI. 

Engine codes include:
CDNB, CDNC, CDHB, CDHA, CABB, BWE, CNCD, CJEB, CJEE, CNCE, CJED, CJEE, BPJ, CHJA, CYGA, CYNB, CDAA, CCZA, CJSB, CJSA, CCZB, CDLF, CDLG, CHHA , CHHB, CJXC, CAWB, CCZB"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/2/2020 at 4:06 PM, aloakos said:

 

 

Εδώ έχω βρει με κόστος από 2300 έως 3800€. Επίσης βρίσκω ανακατασκευασμένο κινητήρα με 2500€.

 

Engine codes include:
CDNB, CDNC, CDHB, CDHA, CABB, BWE, CNCD, CJEB, CJEE, CNCE, CJED, CJEE, BPJ, CHJA, CYGA, CYNB, CDAA, CCZA, CJSB, CJSA, CCZB, CDLF, CDLG, CHHA , CHHB, CJXC, CAWB, CCZB"

 

 

 

 

Καλησπέρα,

Επειδή ψάχνω το θέμα, το κόστος στη Ελλάδα είναι από 1500 (συνεργεία γειτονιάς με ανταλλακτικά συμβατά) έως 4000+ (σε επίσημα συνεργεια) από ότι λένε πολλά παιδιά στο club.

Η τιμή επηρρεαζεται σημαντικά από τα υλικά και φυσικά και την εργασία (συνήθως 3-5 μέρες).

Αγνωστο είναι αν ξαναανεβαίνει μετα η κατανάλωση λαδιού...

 

Το ενδιαφέρον κομμάτι είναι ότι κωδικοί όπως ο CJEB αναφέρονται στην προσφορά παρότι αναφέρεται ως μη προβληματικός!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όχι Θοδωρή 

Το αμάξι είναι στις 210.000, στις 100 περίπου είχα κάνει επισκευή,, αμάξι που δεν κινείται καν στην πόλη και το έχω μόνο για ταξίδια, δεν το έχω πιέσει ποτέ, service δεν έχει περάσει ποτέ τις 12.000, μπουζιά φίλτρα κάθε δεύτερο service, τα λεφτά που έχω ρίξει λυπάμαι γιατί είναι άλλο ένα B8, με X6 έχω κόλλημα αυτή την περίοδο  θα το ψάξω για επισκευή και βλέπουμε.

Τι έκανες τελικά φίλε?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Στις 10/4/2020 στις 9:39 ΜΜ, jasonbourne είπε

Τι έκανες τελικά φίλε?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

Έκανα επισκευή, άλλαξα τους μισούς κυλίνδρους, γλιστρες, καδένες και κάποια άλλα, έγινα καινούργιος ελπίζω,  μια χαρά φαίνεται το μοτέρ αν και δεν το έχω περπατήσει και πολύ.

Ο μηχανικός μου έκανε το αμάξι χριστουγεννιάτικο δέντρο γιατί μου έκαψε κεντρικό εγκέφαλο , 400 ζημιά , φυσικά δεν το δέχτηκε καν, τσακώθηκα και όλα όμορφα.

Τώρα είμαι περιμένοντας να πέσω στον επόμενο μλκα ??

Αν δεν ήμουν θαμπωμένος ακόμα από την ομορφιά του, θα του είχα βάλει φωτιά, αντί για φωτιά του πετάω ακόμα λεφτά, ολοκληρώθηκε το B&O sound ( παρεπιπτόντως με τα λεφτά που έχω δώσει για τον ήχο, θα είχα φτιάξει ηχοσύστημα για διαγωνισμό, καθαρός ήχος και μέχρι εκεί, πολύ κατώτερο των προσδοκιών μου),

μπήκαν αυτόματοι καθρέπτες, κοιτάζω για ουρανό μαύρο αλκαντάρα  αν και φοβάμαι μην γίνει σαν τάφος, μάλλον θα πάω και για ένα safe stage 1.

Τα έγραψα μαζεμένα γιατί πλέον μπαίνω πολύ σπάνια. ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, konan είπε

Έκανα επισκευή, άλλαξα τους μισούς κυλίνδρους, γλιστρες, καδένες και κάποια άλλα, έγινα καινούργιος ελπίζω,  μια χαρά φαίνεται το μοτέρ αν και δεν το έχω περπατήσει και πολύ.

Ο μηχανικός μου έκανε το αμάξι χριστουγεννιάτικο δέντρο γιατί μου έκαψε κεντρικό εγκέφαλο , 400 ζημιά , φυσικά δεν το δέχτηκε καν, τσακώθηκα και όλα όμορφα.

Τώρα είμαι περιμένοντας να πέσω στον επόμενο μλκα ??

Αν δεν ήμουν θαμπωμένος ακόμα από την ομορφιά του, θα του είχα βάλει φωτιά, αντί για φωτιά του πετάω ακόμα λεφτά, ολοκληρώθηκε το B&O sound ( παρεπιπτόντως με τα λεφτά που έχω δώσει για τον ήχο, θα είχα φτιάξει ηχοσύστημα για διαγωνισμό, καθαρός ήχος και μέχρι εκεί, πολύ κατώτερο των προσδοκιών μου),

μπήκαν αυτόματοι καθρέπτες, κοιτάζω για ουρανό μαύρο αλκαντάρα  αν και φοβάμαι μην γίνει σαν τάφος, μάλλον θα πάω και για ένα safe stage 1.

Τα έγραψα μαζεμένα γιατί πλέον μπαίνω πολύ σπάνια. ?

Καλημέρα. Αν δεν κάνω λάθος έχεις τοποθετήσει RSNAV. Συνεργάστηκε με το ηχοσύστημα (B&O) που τοποθέτησες;

 

ΥΓ: Έλα μη μασάς καινούριο το έκανες!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.