Jump to content

300 HP και ο 1.8Τ BFB....


Recommended Posts

Φιλε το ψυγειο λαδιου ειναι πολυ σημαντικο.Δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο για την βελτιωση που θα κανεις αλλα μονο καλο θα κανει αν το βαλεις.Ο 1.8Τ το καλοκαιρι με ψυγειο λαδιου βρισκει την χαρα του :thumbsup: .Το σημαντικο ειναι να μην βαλεις απο αυτα τα ψευτικα που πουλανε καινουρια,αλλα να μπει ψυγειο μαμα απο τουρμπο τετρακινητο Τσελικα,ιντεγκραλε κτλ, 15σειρο και πανω. :new_thumright: .Θα χασεις την μπαλα με τις θερμοκρασιες που θα βλεπεις.Οι χαμηλες θερμοκρασιες ειναι απαραιτητες για 1000 λογους σε αναβαθμιση τουρμπο...

Στα αλογα που θελεις 300-320,σε ολο τον κοσμο κυκλοφορουν εκατονταδες 1.8Τ με ελιμινειτορ 28RS, χωρις κανενα προβλημα αντοχης.βεβαια αλλο αυτο το τουρμπο σε εκδοση Ελιμινειτορ και αλλο σε 28RS κανονικο(καλυτερη αποδοση λογω διαφορετικης πολλαπλης) :new_thumright:

Τελος ο ψεκασμος νερου πανω στο ιντερκουλερ δεν ειναι ουτε εξτριμ ,ουτε τοσο ακριβη λυση οσο νομιζεις.Με οχι πολλα Ευρω γινεται να μπει σε οποιδηποτε αμαξι.Ακριβη λυση ειναι ο ωεκασμος μεσα στην εισαγωγη.

Το δοχειο αναθυμιασεων,και οχι σκετο φιλτρακι,ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Ειδια εντοσθια εχει και ο 2003 Οκταβια RS οποταν νομιζω πως εχετε δικαιο. Αντεχει ο συκεκριμενος κινητιρας.

Φιλε typhoon νομιζα πως μιλαγες για ψεκασμο στην εισαγωγη. Επειδη εχω ειδη ενα μεγαλο FMIC θα περιμενω να δω αν χρειαζεται ο ψεκασμος στο ιντερκουλερ. Γνωριζω πως δεν ειναι περιπλοκο. Εχω δει καπου και οδηγιες για DIY.

Θα το ψαξω για ψυγειο λαδιου... Κακο δεν κανει, εχεις δικαιο...μενω και Κυπρο που η θερμοκρασιες ειναι πιο ανεβασμενες...

Φενετε πως βρεθικε ακρη με προγραμμα....Unichip μαλλον....

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς τα unichip προγράμματα? είναι αξιόπιστη εταιριά?

μόλις πήρα e-mail από τη revo . και αυτοί μπορούν να μου προσφέρουν πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι APR, MTM και REVO είναι οι πιο γνωστές εταιρίες προγραμμάτων βελτίωσης και μάλλον οι πιο αξιόπιστες - όχι ότι δεν υπάρχουν άλλες αξιόπιστες εταιρίες απλά τα προγράμματα αυτών των εταιριών είναι πολυδοκιμασμένα.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει πολυ αυτο το ''κιτ'' Μπορεις να μου πεις λιγο περισσοτερα στοιχεια? Εγω εχω μοτερ απο 1.8ΤQ180ps ΑΕΒ αν δεν κανω λαθος, ντιζογκαζο, με το τουρμπο αριστερα οπως βλεπεις το μοτερ.Μπαινει η gt28rs eliminator που λες? Τι αλλο θα πρεπει να αλλαξω? Λογικα πολλαπλη εξαγωγης. Downpipe εχω ήδη μεγαλυτερο νομιζω 65αρι και full εξατμιση με καταλυτη κλπ...Φοραω και front m.intrclr...Επισης σε τι πιεση θα τα βγαλει τα 300-320 που λετε?Θελει κ μπεκ για να μην στεγνωσει ή αρκουν τα μαμα με ανα καλο προγραμμα...Εγω και 280-300 να το κανω και με χαμηλοτερη πιεση-ροπες δεν με απασχολει γιατι ειμαι FWD και.....U know....A! Επισης μια ενδεικτικη τιμη και αν ειναι ετοιμο το κιτ ή μιλαμε μονο για τουρμπο και τα αλλα τα βρισκεις μονος....

Αυτα τα ολιγα......

post-178-1158242167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει πολυ αυτο το ''κιτ'' Μπορεις να μου πεις λιγο περισσοτερα στοιχεια? Εγω εχω μοτερ απο 1.8ΤQ180ps ΑΕΒ αν δεν κανω λαθος, ντιζογκαζο, με το τουρμπο αριστερα οπως βλεπεις το μοτερ.Μπαινει η gt28rs eliminator που λες? Τι αλλο θα πρεπει να αλλαξω? Λογικα πολλαπλη εξαγωγης. Downpipe εχω ήδη μεγαλυτερο νομιζω 65αρι και full εξατμιση με καταλυτη κλπ...Φοραω και front m.intrclr...Επισης σε τι πιεση θα τα βγαλει τα 300-320 που λετε?Θελει κ μπεκ για να μην στεγνωσει ή αρκουν τα μαμα με ανα καλο προγραμμα...Εγω και 280-300 να το κανω και με χαμηλοτερη πιεση-ροπες δεν με απασχολει γιατι ειμαι FWD και.....U know....A! Επισης μια ενδεικτικη τιμη και αν ειναι ετοιμο το κιτ ή μιλαμε μονο για τουρμπο και τα αλλα τα βρισκεις μονος....

Αυτα τα ολιγα......

http://www.atpturbo.com/root/releases/release041205.htm

http://www.atpturbo.com/Merchant2/merchant...gory_Code=VVWTK

http://www.atpturbo.com/Merchant2/merchant...gory_Code=VVWTK

http://www.atpturbo.com/root/releases/release102705_2.htm

http://www.atpturbo.com/root/releases/release050305.htm

Δεν χρειαζεσαι πολλαπλη και η εξατμιση σου ειναι μια χαρα.Μπεκ μαλλον 440,εξαρταται απο το προγραμμα που θα βαλεις.

Edited by typhoon
Link to comment
Share on other sites

http://www.atpturbo.com/root/releases/release041205.htm

http://www.atpturbo.com/Merchant2/merchant...gory_Code=VVWTK

http://www.atpturbo.com/Merchant2/merchant...gory_Code=VVWTK

http://www.atpturbo.com/root/releases/release102705_2.htm

http://www.atpturbo.com/root/releases/release050305.htm

Δεν χρειαζεσαι πολλαπλη και η εξατμιση σου ειναι μια χαρα.Μπεκ μαλλον 440,εξαρταται απο το προγραμμα που θα βαλεις.

 

To eliminator κίτ είναι πολύ γνωστό εδώ και καιρό και πιστεύω ότι αποτελεί πολύ αξιόπιστη λύση, με εξαίρεση τις μαμά πολλαπλές εξαγωγής που τις έχω δει ραγισμένες ήδη σε εφαρμογές κ04.

 

Το πρόβλημα, παρουσιάζεται μόνο κατά τον προγραμματισμό. Η αλόγιστη χρήση του hardware που μόλις τοποθετήσαμε μπορεί πολύ εύκολα να μας σπάσει τον πολυαγαπημένο μας κινητήρα άν δε γίνει με σέβας και σύμφωνα με τις ανοχές στα σωθικά του. Συνεπώς προσοχή στα overboost για να μην έχουμε κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

Το κιτ περιλαμβάνει τούρμπο-injector-πρόγραμμα. Ο κινητήρας σου είναι διαμήκης- Ίδιος με τον δικό μου-ίδιος με το πρώην-αμάξι μου, που είχα εγκατεστημένο το τούρμπο(Passat 1.8T με AEB engine). To κιτ περιλαμβάνει τα πάντα για την εγκατάσταση. λείπουν μονό ορισμένοι σφικτήρες. Επειδή έβγαλα εγώ από το πασσατ το τούρμπο και εγκατέστησα το παλιό μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως μπαίνει σχεδόν εργοστασιακά. Κάθετε τέλια πανό στην πολλαπλή πάνω στο downpipe, οι βίδες είναι οι ίδιες, τα λάστιχα του νερού- λαδιού είναι ίδια(εκτός από ένα που σου δίνετε αdaptor να το αλλάξεις και αλλάζουν οι θέσης που βιδώνουν σε 2 λάστιχα). Μοναδικό πρόβλημα είναι ότι είναι λίγο δύσκολη η εγκατάσταση γιατί είναι λίγος ο χώρος που έχεις γιατί το GT28RS είναι μεγαλύτερο από το εργοστασιακό K03. Το αμάξι φαίνεται τέλειος stock γιατί όλα μένουν στην θέση τους(φιλτροκουτι κτλ.).

 

Για 300 ίππους η ΑΤΡ συνιστά FMIC και 2.5 inch downpipe (τα έχεις),και καταλύτη. Με το κιτ παίρνεις 550cc Rc injector που αναγκαστικά θα αλλάξεις γιατί τα δικά σου είναι μικρά για τέτοια ιπποδύναμη.

Εκτός απο το κιτ θα πρέπει να πάρεις ένα 3 inch maf και inlet για τούρμπο ,για να περάσεις τους 300 ίππους.

Το πιο περίπλοκο πράγμα είναι το πρόγραμμα. Η mika προσφέρετε από την ΑΤΡ και μπορώ να πω πώς έμμηνα ευχαριστημένος από την δύναμη που είχε, αλλά όλοι προτείνουν προγράμματα από Unichip και REVO.

Εγώ πάντως θα πρότεινα custom program σε δυναμόμετρο. Στοιχίζει περισσότερο αλλά θα κάνει καλύτερη δουλεία.Α ναι….ξέχασα …Το κιτ δουλεύει 1.3 στην αρχή και μετά 1.5 bar me to 2 program

 

Τώρα έρχεται οι σειρά τον εντυπώσεων….

Ένας από τους λόγους που άλλαξα αμάξι ήταν ότι το Πασσατ με 18 inch ελαστικά ΔΕΝ έβρισκε πρόσφυση. Μέσα σε 2-3 μήνες έφαγα τα μπροστινά λάστιχα –χωρίς να το λιώνω στο δρόμο. Σπινάρει ακόμα και με 3 ,αν καταφέρεις να μεταφέρεις την δύναμη στο δρόμο με μαμά συμπλέκτη….(Αν βάλεις το κιτ θες οπωσδήποτε άλλο…). Η δύναμη μετατοπίζεται προς τα πάνω. Πάνω από 3.000 rpm γίνετε κόλαση. Το αμάξι φορτώνει στροφές για πλάκα. Στην εθνική είναι η μεγάλη πλάκα ..Δεν πατάς το πεντάλ της βενζίνης συνέχεια, εκτός αν έχεις ΠΟΛΥ σταθερό πόδι, γιατί το αμάξι ανεβάζει πανεύκολα στροφές. Εγώ το πήγαινα on-off συνέχεια….

 

Η τουρμπίνα έχει περισσότερο Lag αλλά δεν είναι πολύ μεγαλύτερο από την stock. Η δύναμη μετατοπίζετε προς τα πάνω και διαρκεί περισσότερο . Η κατανάλωση πηγαίνει παρά πολύ ψηλά (έκανα μια φορά 200 μίλια με 55 λίτρα),φυσικά αυτό εξαρτάτε από το "βάρος" του ποδιού σου (με το ίδιο setup έκανα και 350 μίλια)....

Εγώ το κιτ το πήρα φτηνά γιατί το αγόρασα 2 μηνών μεταχειρισμένο. Το πήρα 1000 δολάρια(μαζί με πρόγραμμα- injectors)….

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

To eliminator κίτ είναι πολύ γνωστό εδώ και καιρό και πιστεύω ότι αποτελεί πολύ αξιόπιστη λύση, με εξαίρεση τις μαμά πολλαπλές εξαγωγής που τις έχω δει ραγισμένες ήδη σε εφαρμογές κ04.

 

Το πρόβλημα, παρουσιάζεται μόνο κατά τον προγραμματισμό. Η αλόγιστη χρήση του hardware που μόλις τοποθετήσαμε μπορεί πολύ εύκολα να μας σπάσει τον πολυαγαπημένο μας κινητήρα άν δε γίνει με σέβας και σύμφωνα με τις ανοχές στα σωθικά του. Συνεπώς προσοχή στα overboost για να μην έχουμε κλάματα.

Καλο ειναι το eliminator28RS και αξιοπιστο μαλιστα,αλλα εγω δεν θα το εβαζα στο αμαξι μου.Θα προτιμουσα το 25αρι κιτ αναμεσα στα 2 eliminator.To 25αρι και ειναι πιο φθηνο και θα ταλαιπωρησει λιγοτερο το μαμα μαντεμι,και θα ταιριαξει καλυτερα στο project:υψηλη αποδοση-αξιοπιστη λειτουργεια.Ποιος ειναι ο λογος να βαλεις μεγαλουτσικο τουρμπο-28RS- οταν θα το δουλεψεις με φιμωμενη πλλαπλη.Εαν ηθελα αλογα και big-turbo θα επελεγα την γνωστη πατροπαραδοτη λυση,με εξαγωγη,χυτη η σωληνωτη,και οποιο τουρμπο επελεγα να βαλω στην κανονικη του μορφη και οχι σε bolt-on.

Οι μαμα πολλαπλες εκτος του οτι σπανε,δεν εχουν τις απαραιτητες διαστασεις και σχεδιαση για να το υποστηριξουν(ιδιως το RS)οσον αφορα την αποδοση.

Αν κανεις κατι,καντο σωστα.

Οσον αφορα το προγραμμα,θα επελεγα να το κανει ο γνωστος προγραμματιστης.

Με σωστο προγραμμα,τα 300 δεν ειναι ρισκο και για την πιο αδυνατη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε typhoon θα διαφωνήσω μαζί σου.

Το εργοστασιακό manifold δεν είναι τόσο φιμωμένο όσο τείνουν να νομίζουν οι περισσότερη (φήμη που ξεκίνησε η ΑΡR που παρουσίασε πρώτη δικό της πακέτο τούρμπο με custom manifold(340 hp) και που δεν ξεπερνά την δύναμη του eliminator(350hp) με το ίδιο τούρμπο) . Συμφώνα με την ΑΤΡ (που κατασκευάζει και δικά της manifold) για την ιπποδύναμη του κιτ το manifold ρέει μια χαρά...Έχει, λένε, και κάτι αυλακώσεις που βοηθούν να σπουλαρη 300 rpm πιο γρήγορα το τούρμπο από τα δικά τους manifold .Ψάξε το στο site και θα δεις. Το φίμωμα που παρουσιάζει τα eliminators είναι μετά τα 280 και είναι κυρίως λόγο του inlet σωλήνων. Μάλιστα η ΑΤΡ προτείνει αλλαγή όλης της σωλήνας εισαγωγής με 3 inch, κίνηση απαραίτητη για 300+ δύναμη.

Το GT28RS ταιριάζει καλύτερα στον 1.8Τ. Το GT25 έχει παραπλήσια δύναμη με Κ04 (περισσότερη αλλά όχι αρκετή που να αξίζει τον κόπο). Για την συγκεκριμένη ιπποδύναμη (300 Hp) η GT28RS είναι ιδανική. Δεν πιέζετε στο όριο η τουρμπίνα, ούτος ώστε να βγαίνει από το efficiency range της (δες τα boost maps στο σιτε της ΑΤΡ). Καταλαβαίνετε ότι άμα μια τουρμπίνα δουλεύει στο efficiency range της δεν αυξάνει την θερμοκρασία πολύ...Άρα έχουμε λιγότερο κίνδυνο προανάφλεξης...

Το μαντέμι έχει την ίδια καταπόνηση είτε σε GT28RS είτε σε GT25 και αυτή οφείλετε στην αφαίρεση ενός σιδερένιου στηρίγματος που βιδώνει στο τούρμπο και την μηχανή. Έτσι η βίδες σηκώνουν περισσότερο βάρος και μπορεί να προκαλέσει ραγίσματα. Εγώ πάντως δεν είδα σημαντική διαφορά στα βάρη του Κ03 και του GT28RS ούτε είχα ποτέ πρόβλημα με το manifold μου..

Η δική μου άποψη είναι ότι τα eliminators είναι η καλύτερη λύση για μέχρι 300-320 Hp. Μονό και μόνο άμα δεις το μηχανοστάσιο μετά την εγκατάσταση θα καταλάβεις την ποιότητα του setup. Όλα μοιάζουν stock-μαμά. Μονό το έμπειρο μάτι θα καταλάβει την διαφορά……

Πάντα φιλικά.......

Link to comment
Share on other sites

Τιμη $1,595.00 το hardware και $795.00 για injectors και προγραμμα….

A! Και κατι τελευταιο... Επειδη τωρα θα βαλω προγραμμα φτιαγμενο σε δυναμομετρο απο το ''0''...Αμα λέω αμα παρω το gt28rs kit θα πρεπει να παρω αναγκαστικα και το προγραμμα του, ή κραταω το ήδη υπαρχον και χρυσοπληρωμενο, και του κανουμε νέες ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έρχεται οι σειρά τον εντυπώσεων….

Ένας από τους λόγους που άλλαξα αμάξι ήταν ότι το Πασσατ με 18 inch ελαστικά ΔΕΝ έβρισκε πρόσφυση. Μέσα σε 2-3 μήνες έφαγα τα μπροστινά λάστιχα –χωρίς να το λιώνω στο δρόμο. Σπινάρει ακόμα και με 3 ,αν καταφέρεις να μεταφέρεις την δύναμη στο δρόμο με μαμά συμπλέκτη.

Επειδη κ εγω 18αρες φοραω και ήδη με τα 200κατι αλογα σπιναρει αρκετα,Μπλοκε διαφορικο νομιζω θα βοηθησει...Εχω ακουσει για QUAIFE που βαζουν σε groupVag...Φοραει κανεις μηπως να μας πει εντυπωσεις και αν αξιζει τα λ7?

Link to comment
Share on other sites

θες πρόγραμμα μονό άμα είναι γραμμένο για το setup σου. Δηλαδή πρέπει να είναι εγκατεστημένο το κιτ πριν το πας για πρόγραμμα.....Είναι μεγάλη αλλαγή στον κινητήρα για να γίνουν μονό μερικές ρυθμίσεις στο πρόγραμμα. Έψαξα και εγώ λίγο την λύση του διαφορικού. Βοηθά πολύ στις στροφές αλλά είναι η ευθείες το πρόβλημα .Όσο καλό και αν είναι το διαφορικό πάντα θα έχεις 2 τροχούς να μεταδίδουν κίνηση και πάντα θα έχεις περιορισμένο traction….

 

A! Και κατι τελευταιο... Επειδη τωρα θα βαλω προγραμμα φτιαγμενο σε δυναμομετρο απο το ''0''...Αμα λέω αμα παρω το gt28rs kit θα πρεπει να παρω αναγκαστικα και το προγραμμα του, ή κραταω το ήδη υπαρχον και χρυσοπληρωμενο, και του κανουμε νέες ρυθμισεις?
Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

, ego_o_kostis (300+ αν θυμαμαι καλα) , tasosS3 (290+)

 

:offtopic: Ρε Μητσο κοψε απο εδω κοψε απο εκει σε λιγο θα γραψεις οτι ειναι και ΦΠΕ :knife::new_lol: ακου 300 και 290 χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε typhoon θα διαφωνήσω μαζί σου.

Το εργοστασιακό manifold δεν είναι τόσο φιμωμένο όσο τείνουν να νομίζουν οι περισσότερη (φήμη που ξεκίνησε η ΑΡR που παρουσίασε πρώτη δικό της πακέτο τούρμπο με custom manifold(340 hp) και που δεν ξεπερνά την δύναμη του eliminator(350hp) με το ίδιο τούρμπο) . Συμφώνα με την ΑΤΡ (που κατασκευάζει και δικά της manifold) για την ιπποδύναμη του κιτ το manifold ρέει μια χαρά...Έχει, λένε, και κάτι αυλακώσεις που βοηθούν να σπουλαρη 300 rpm πιο γρήγορα το τούρμπο από τα δικά τους manifold .Ψάξε το στο site και θα δεις. Το φίμωμα που παρουσιάζει τα eliminators είναι μετά τα 280 και είναι κυρίως λόγο του inlet σωλήνων. Μάλιστα η ΑΤΡ προτείνει αλλαγή όλης της σωλήνας εισαγωγής με 3 inch, κίνηση απαραίτητη για 300+ δύναμη.

Το GT28RS ταιριάζει καλύτερα στον 1.8Τ. Το GT25 έχει παραπλήσια δύναμη με Κ04 (περισσότερη αλλά όχι αρκετή που να αξίζει τον κόπο). Για την συγκεκριμένη ιπποδύναμη (300 Hp) η GT28RS είναι ιδανική. Δεν πιέζετε στο όριο η τουρμπίνα, ούτος ώστε να βγαίνει από το efficiency range της (δες τα boost maps στο σιτε της ΑΤΡ). Καταλαβαίνετε ότι άμα μια τουρμπίνα δουλεύει στο efficiency range της δεν αυξάνει την θερμοκρασία πολύ...Άρα έχουμε λιγότερο κίνδυνο προανάφλεξης...

Το μαντέμι έχει την ίδια καταπόνηση είτε σε GT28RS είτε σε GT25 και αυτή οφείλετε στην αφαίρεση ενός σιδερένιου στηρίγματος που βιδώνει στο τούρμπο και την μηχανή. Έτσι η βίδες σηκώνουν περισσότερο βάρος και μπορεί να προκαλέσει ραγίσματα. Εγώ πάντως δεν είδα σημαντική διαφορά στα βάρη του Κ03 και του GT28RS ούτε είχα ποτέ πρόβλημα με το manifold μου..

Η δική μου άποψη είναι ότι τα eliminators είναι η καλύτερη λύση για μέχρι 300-320 Hp. Μονό και μόνο άμα δεις το μηχανοστάσιο μετά την εγκατάσταση θα καταλάβεις την ποιότητα του setup. Όλα μοιάζουν stock-μαμά. Μονό το έμπειρο μάτι θα καταλάβει την διαφορά……

 

Ε πως ρε φιλε,αφου οι αυλοι της μαντεμενιας πολλαπλης εχουν μιροσκοπικη διαμετο,και αυτο ειναι λογικο αφου σχεδιαστηκε για την μικρουλα την Κ03.Και εγω καταλαβαινω το θετικο της ολης υποθεσης,δηλαδη το οτι δεν χρειαζεται αλλαγη η εξαγωγη και καλα θα κανεις να το βαλεις εσυ,αφου το εχεις ηδη :new_thumright: .Ομως αν ραγισει η εξαγωγη,την εκατσες για τα καλα που λενε,γιατι μετα θα πρεπει να παραγγειλεις εξαγωγη για Κ03 :new_lol: Στην τελικη τα 500Ε που κοστιζει μια μαντεμενια πολλαπλη η τα 1100 που εχει το χταποδι δεν θα σε σωσουν!

Και εγω,δεν πιστευω οτι το ελιμινειτορ θα βγαλει ακριβως τα ιδια αλογα με την κανονικη τουρμπινα,θα βγαλει κατι παρακατω.

Η καταπονηση που αναφερω δεν εχει να κανει στην προκειμενη περιπτωση με το βαρος,αλλα ειναι η θερμικη καταπονηση.

Link to comment
Share on other sites

Ε πως ρε φιλε,αφου οι αυλοι της μαντεμενιας πολλαπλης εχουν μιροσκοπικη διαμετο,και αυτο ειναι λογικο αφου σχεδιαστηκε για την μικρουλα την Κ03.Και εγω καταλαβαινω το θετικο της ολης υποθεσης,δηλαδη το οτι δεν χρειαζεται αλλαγη η εξαγωγη και καλα θα κανεις να το βαλεις εσυ,αφου το εχεις ηδη :new_thumright: .Ομως αν ραγισει η εξαγωγη,την εκατσες για τα καλα που λενε,γιατι μετα θα πρεπει να παραγγειλεις εξαγωγη για Κ03 :new_lol: Στην τελικη τα 500Ε που κοστιζει μια μαντεμενια πολλαπλη η τα 1100 που εχει το χταποδι δεν θα σε σωσουν!

Και εγω,δεν πιστευω οτι το ελιμινειτορ θα βγαλει ακριβως τα ιδια αλογα με την κανονικη τουρμπινα,θα βγαλει κατι παρακατω.

Η καταπονηση που αναφερω δεν εχει να κανει στην προκειμενη περιπτωση με το βαρος,αλλα ειναι η θερμικη καταπονηση.

Όπως προανέφερα όλο το κόλπο είναι πόσα άλογα θέλεις να πας... Για 300-320 οι αυλοί της μάμας εξαγωγής ρέουν μια χαρά... Είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό γιατί είχα το κιτ αρκετό καιρό στο παλιό μου αμάξι και έχω προσωπική άποψη.

Το κιτ της ΑΤΡ αποδίδει περισσότερο αποτι το κιτ της ΑPR (goapr.com). H APR έχει custom manifold και κανονικό GT28RS (παλιά χρησιμοποιούσαν άλλο τούρμπο αλλά τώρα χρησιμοποιών αυτό).Το ΑΤΡ κιτ έχει 350 hp και το ΑPR kit 340 HP....Δεν έχει μεγάλη διάφορα ..έστω και αν το παίζει συντηρητικά η APR ( παρόλο που ακούγετε το αντίθετο για το πρόγραμμα της ΑΤΡ (λίγο advance για να είναι σίγουρη)...

Εγώ έχω ακούσει για ραγίσματα του manifold που προκαλούνται από βάρος σε συνδυασμό με θερμική καταπόνηση του manifold. Έχει πολύ καιρό να ακούσω για ραγισμένο manifold. Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα είναι με της βίδες που βιδώνουν το manifold sto turbo και το πρόβλημα διορθώθηκε από την ΑΤΡ. Παντός και με custom πάλι το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίζεις .Περισσότερα ραγίσματα άκουσα για custom παρά για μαμά manifolds στο passatworld.com.

Σε τελική ανάλυση όλα εξαρτώνται από το που θέλεις να φτάσεις το αμάξι. Άμα θες 300 ίππους το eliminator είναι ιδανικό....Για περισσότερους κοιτάζεις την λύση την δική σου (custom manifold ktl)

 

IMG_0308small.jpg

και μια φοτο του κιτ οταν το πρωτοπηρα

 

Πάντα φιλικά.......

 

Φτασαμε της 3 σελιδες και ακομα να καταληξουμε καπου.Χεεχεε

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Σε τελική ανάλυση όλα εξαρτώνται από το που θέλεις να φτάσεις το αμάξι. Άμα θες 300 ίππους το eliminator είναι ιδανικό....Για περισσότερους κοιτάζεις την λύση την δική σου (custom manifold ktl)

Ετσι,σωστο ειναι αυτο που λες :new_thumright: .

 

Ακου και το αλλο ομως.Στην ελληνικη αγορα υπαρχει κιτ με 28R(αρα εφαρμοζεται και με 28RS,2871),το οποιο δινει την τουρμπινα σε κανονικη της μορφη,τα παντα απο ρακορακια για νερα,λαδια και το πιο σημαντικο ενωνει την τουρμπινα στην μαμα πολλαπλη της ΚΟ3 με πλακακι 2 οψεων.

Δηλαδη ενας μπορει να βαλει μια τετοια τουρμπινα στην μαμα πολλαπλη,χωρις να κλειδωθει στο ελιμινειτορ(γιατι αν παθει κατι η πολλαπλη αναγκαστικα θα ξαναβαλει την μαμα απο την Κ03),και αν καποτε στο μελλον αποφασισει να ενισχυσει τον κινητηρα,η τα παιξει η πολλαπλη του, χτυπαει πανω ενα χταποδακι για πολλα αλογα,και βαζει πανω η την δικια του την τουρμπινα,αναλογα ποια ειναι, η αν θελει πιο μεγαλη την πουλαει(σε οτι αμαξι θελει) και βαζει πιο μεγαλη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι,σωστο ειναι αυτο που λες :new_thumright: .

 

Ακου και το αλλο ομως.Στην ελληνικη αγορα υπαρχει κιτ με 28R(αρα εφαρμοζεται και με 28RS,2871),το οποιο δινει την τουρμπινα σε κανονικη της μορφη,τα παντα απο ρακορακια για νερα,λαδια και το πιο σημαντικο ενωνει την τουρμπινα στην μαμα πολλαπλη της ΚΟ3 με πλακακι 2 οψεων.

Δηλαδη ενας μπορει να βαλει μια τετοια τουρμπινα στην μαμα πολλαπλη,χωρις να κλειδωθει στο ελιμινειτορ(γιατι αν παθει κατι η πολλαπλη αναγκαστικα θα ξαναβαλει την μαμα απο την Κ03),και αν καποτε στο μελλον αποφασισει να ενισχυσει τον κινητηρα,η τα παιξει η πολλαπλη του, χτυπαει πανω ενα χταποδακι για πολλα αλογα,και βαζει πανω η την δικια του την τουρμπινα,αναλογα ποια ειναι, η αν θελει πιο μεγαλη την πουλαει(σε οτι αμαξι θελει) και βαζει πιο μεγαλη. ;)

Αν εχω καταλαβει καλα η λογικη του ''the Doq'' ειναι να δειχνει το μοτερ οσο πιο μαμα γινεται...Κ εγω συμφωνω με αυτη την σκεψη ωστε οταν θελω να το πουλησω, να βαλω το μαμα τουρμπο για να φαινεται απειραχτο το αμαξι και να μην μπει σε σκεψεις ο αγοραστης...Και αμα γουσταρεις μετα πουλας το κιτ κανα χελαρικακι εχτρα...! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,όντος έτσι μου αρέσει....Παρόλο που και custom να βάλεις άμα κράτησης τα παλιά μπορείς πάντα να επαναφέρεις το αμάξι στην κανονική του μορφή..(για διαμήκης που έχουν χώρο ……)

Έχει κανένας δοκιμάσει adaptor σε τούρμπο. Παλιά στα πρώτα πείραμα με big turbo σε 1.8T, έβρισκες πανεύκολα τέτοια προϊόντα αλλά μόλις έβγαλε το τούρμπο κιτ της α APR εξαφανιστήκαν τα περισσότερα. Δεν άκουσα και τα καλύτερα πάντως για τα adaptors από το passatworld kai audiworld....

 

Οff topic... Προσπαθώ να πίσω κάποιο αμερικανό να στείλει Cy ένα ολόκληρο milltek σύστημα εξάτμισης που περιλαμβάνει και καταλύτη milltek....Άμα κατσι η φάση το big-turbo project θα αργήσει να ξεκινήσει...

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Ρε Μητσο κοψε απο εδω κοψε απο εκει σε λιγο θα γραψεις οτι ειναι και ΦΠΕ :knife::new_lol: ακου 300 και 290 χαχαχαχα

 

Eπεσα εξω? :whistling: Πες τα πραγματικα νουμερα να το μπαλωσουμε :new_lol:

Link to comment
Share on other sites

Για 300-320 οι αυλοί της μάμας εξαγωγής ρέουν μια χαρά...

 

Δυστυχώς μπαίνω αργά στη συζήτηση. Παρότι συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την άποψη του φίλου Dog,

θα διαφωνήσω κάθετα με την παραπάνω δήλωση. Έχετε μετρήσει λιγάκι τις διατομές της εργοστασιακής πολλαπλής; Ο δείκτης σας δεν χωράει μέσα. Περιμένετε να περάσουν καυσαέρια για 300 άλογα από εκει;

 

Εδώ στα S3/TT 225 και μετά βίας βγάζει 280 με ΦΠΕ, ελεύθερες εξατμίσεις και ό,τι άλλο πιο ελεύθερο μπορεί να μπει.

Από αυτή την πολλαπλή αποκλείεται να περάσει κάτι παραπάνω, χωρίς να ραγίσει/σπάσει, σας το υπογράφω υπεύθυνα, με μηχανολογική μελέτη και στατιστικές έρευνες γιατί:

Το 95% των ΦΠΕ μέχρι σήμερα έχουν ραγισμένη πολλαπλή εξαγωγής. Σε όλες τις κλίμακες και τις πλατφόρμες αυτοκινήτων που μπαίνει ο 1.8Τ. Ακόμη και μαμά αυτοκίνητα την ραγίζουν/σπάνε.

Γιατί έχει πολύ λεπτά τοιχώματα και είναι μικρή η διατομή των αυλών με αποτέλεσμα να μην αντέχει τη θερμοκρασία και να ανοίγει το υλικό. :cry:

Είναι μακράν από τα αδύναμα σημεία των 1.8Τ και σίγουρα χρήζει βελτίωσης.

 

Επομένως, καλό το eliminator kit αλλά πάρε και μια πολλαπλή για να μην ψάχνεις μετά και ξαναπληρώνεις τοποθέτηση.

 

Τάσε... Είδες τι συμβαίνει όταν δεν κατεβαίνεις στην Αθήνα με το εργαλείο σου; :P:

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, καλό το eliminator kit αλλά πάρε και μια πολλαπλή για να μην ψάχνεις μετά και ξαναπληρώνεις τοποθέτηση.

Μα το eliminator ταιριαζει μονο στην μαμα Κ03 πολλαπλη και στο μαμα down-pipe.Ο φιλος εχοντας ηδη το eliminator τουρμπο,δεν μπορει τωρα να βαλει πολλαπλη με πατημα απο κανονικη GT28RS.Η μονη πολλαπλη που μπορει να βαλει ειναι χταποδι σωληνωτο χειροποιητο για Κ03(εχει ο ΠΟΠΑΥ,1200Ε) η αν βρει πουθενα μαντεμενια πολλαπλη για Κ03 με μεγαλυτερους αυλους(δυσκολο εως απιθανο).Αυτο γραφω εδω και τοσα ποστ.

Γι αυτο λεγεται eliminator.Γιατι αντικαθιστα πληρως την Κ03 και καθεται μονο εκει που καθεται αυτη.Εχουν τροποποησει το πατημα της για την πολλαπλη και το μαντεμι της σε σχεση με την κανονικη GT28RS,δινοντας της διαστασεις και σχημα πανομοιοτυπα της Κ03.Βγαζεις την μια και βαζεις την αλλη χωρις να αλλαξεις τιποτα.Αυτο λεγεται bolt-on.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.