Jump to content

My Blue S3 Project - S3 8L


Recommended Posts

Μήτσο καλό στρώσιμο και γρήγορα να μαζευτουν τα χλμ για να το χαρείς το εργαλείο σου με καλά γρήγορα και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα ρε φίλος:JC_doubleup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε παιδια (Μητσαρα+Αναργυρε) σας ευχομαι οτι καλυτερο και για τα δικα σας αυτοκινητα μιας και τα παλευεται και οι δυο... sHa_thumbgoodjob.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε παιδια (Μητσαρα+Αναργυρε) σας ευχομαι οτι καλυτερο και για τα δικα σας αυτοκινητα μιας και τα παλευεται και οι δυο... sHa_thumbgoodjob.gif

 

Στο χέρι τους είν αι ρε Μήτσε?? Σιγά τα αυγά! Θα τα λιώσουμε :sHa_thumbsup2:

 

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όπως λέει και ο δικηγόρος θα τα λιώσουμε βέβαια το δικό μου κ.δικηγόρε δεν παίρνει και πολλά από λόγια μήπως να του στείλεις ένα εξώδικο μπάς και 'δώ καμιά άσπρη μέρα;;;:sHa_sarcasticlol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αναμένω εντυπώσεις

Καλό στρώσιμο

Μολις εχω νεα θα σε ενημερωσω... Μηπως εχουμε νεα για την κουβερτα της τουρπινας??? (η απαντηση με pm)

 

Στο χέρι τους είν αι ρε Μήτσε?? Σιγά τα αυγά! Θα τα λιώσουμε :sHa_thumbsup2:

 

Δημήτρης

 

βρε θα τους αλλαξουμε τα φωτα ( τα εχω παρει στο κρανιο)

 

 

όπως λέει και ο δικηγόρος θα τα λιώσουμε βέβαια το δικό μου κ.δικηγόρε δεν παίρνει και πολλά από λόγια μήπως να του στείλεις ένα εξώδικο μπάς και 'δώ καμιά άσπρη μέρα;;;:sHa_sarcasticlol:

 

Δεν σε φοβαμαι εσενα θα την βρεις την ακρη...sHa_thumbgoodjob.gif

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια μικρη ενημερωση για το αυτοκινητο μου:

Εγιναν τα πρωτα 500χλμ (στρωσιμο) και αρχισα δειλα-δειλα τα πατηματα, στην αρχη μεχρι τις 4000rpm οπου και σηκωσε (με το ζορι) 0.5bar και μετα 5000rpm οπου σηκωσε (επισης με το ζορι)1.5bar... Να ενημερωσω οτι το αυτοκινητο απ' την ωρα που βγηκε και ξεκινησαν τα χλμ δεν εχει γινει up-date στο προγραμμα και ο εκκεντροφορος εξαγωγης δεν τον εχουμε ακομα στριψει (ειναι σχεδον με μαμα μοιρες). Ευχομαι να ξεκινησει να ξυπναει απο πιο νωρις γιατι αλλιως θα ξηλωθουν ολα καθως αυτο που θελω εγω ειναι τουρπισμα απο πολυ πιο νωρις πχ. 1.5bar στις 4500rpm... Θα δειξει τελικα αν θα τα καταφερουμε (βεβαια ολες οι γνωμες-παρατηρησεις απο εσας ειναι αποδεκτες)...

Link to comment
Share on other sites

Που την ειδες????? sHa_sarcasticlol.gif

Κατσε ρε μεγαλε εκανες 500 χλμ και δεν εκανε κιχ...την αλλη φορα εσπασε στο ρελαντι :sFi_dualpistols:

Edited by Alex
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω οτι εχει αλλαξει και η συμπιεση απο 9.4:1 σε 8.8:1.... Λογο του οτι θελουμε να σηκωσουμε γυρω στα 2.5bar πιεση...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε μεγαλε εκανες 500 χλμ και δεν εκανε κιχ...την αλλη φορα εσπασε στο ρελαντι :sFi_dualpistols:

 

Δεν εσπασε το μοτερ, απλα εσπασε ελατηριο βαλβιδας, αλλο το ενα και αλλο το αλλο (θεωρω εγω)... sHa_thumbgoodjob.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω οτι εχει αλλαξει και η συμπιεση απο 9.4:1 σε 8.8:1.... Λογο του οτι θελουμε να σηκωσουμε γυρω στα 2.5bar πιεση...

 

Με χαμηλοτερη συμπιεση Δημητρη λογικα θα στροφαρει λιγο πιο αργα,οχι νωριτερα,αλλα θα εισαι πιο ασφαλης για την πιεση που θελεις να δουλεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Με χαμηλοτερη συμπιεση Δημητρη λογικα θα στροφαρει λιγο πιο αργα,οχι νωριτερα,αλλα θα εισαι πιο ασφαλης για την πιεση που θελεις να δουλεψεις.

 

Η γνωμη μου ειναι πως παρα-ειναι αργο το στροφαρισμα της τουρπινας (μου περναει απο το μυαλο πως <<<μακαρι>> μαλλον εχω καποιο θεμα με το external, οτι μαλλον μενει ανοιχτο και αδειαζει απο καυσαερια η τουρπινα)...

Link to comment
Share on other sites

Με χαμηλοτερη συμπιεση Δημητρη λογικα θα στροφαρει λιγο πιο αργα,οχι νωριτερα,αλλα θα εισαι πιο ασφαλης για την πιεση που θελεις να δουλεψεις.

 

Εσυ Κωσταντινε (κατ' αρχην ποσα κυβικα εισαι) σε ποιες στροφες εχεις 1.5bar (αν θελεις φυσικα μου λες και αν δεν θελεις κοινη θεα στειλε μου την απαντηση με pm)... Σε ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ενημερωση για το αυτοκινητο μου:

Εγιναν τα πρωτα 500χλμ (στρωσιμο) και αρχισα δειλα-δειλα τα πατηματα, στην αρχη μεχρι τις 4000rpm οπου και σηκωσε (με το ζορι) 0.5bar και μετα 5000rpm οπου σηκωσε (επισης με το ζορι)1.5bar... Να ενημερωσω οτι το αυτοκινητο απ' την ωρα που βγηκε και ξεκινησαν τα χλμ δεν εχει γινει up-date στο προγραμμα και ο εκκεντροφορος εξαγωγης δεν τον εχουμε ακομα στριψει (ειναι σχεδον με μαμα μοιρες). Ευχομαι να ξεκινησει να ξυπναει απο πιο νωρις γιατι αλλιως θα ξηλωθουν ολα καθως αυτο που θελω εγω ειναι τουρπισμα απο πολυ πιο νωρις πχ. 1.5bar στις 4500rpm... Θα δειξει τελικα αν θα τα καταφερουμε (βεβαια ολες οι γνωμες-παρατηρησεις απο εσας ειναι αποδεκτες)...

Ρε Μήτσε,τα ξέρεις,ότι αν θέλουμε δύναμη στα ψηλά,ανοίγουμε τα διάκενα.

Αν μας ενδιαφέρει το τράβηγμα απο χαμηλά,τα κλείνουμε.

Που κολλάς??? Έβαλες ασύμμετρους??? Έβαλες ατμοσφαιρικούς????

Edited by Thomas-1.8T
Link to comment
Share on other sites

Εσυ Κωσταντινε (κατ' αρχην ποσα κυβικα εισαι) σε ποιες στροφες εχεις 1.5bar (αν θελεις φυσικα μου λες και αν δεν θελεις κοινη θεα στειλε μου την απαντηση με pm)... Σε ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Δημητρη μαμα κυβισμο εχει το αμαξι και φουλ πιεση εχω γυρω στις 4800.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μήτσε,τα ξέρεις,ότι αν θέλουμε δύναμη στα ψηλά,ανοίγουμε τα διάκενα.

Αν μας ενδιαφέρει το τράβηγμα απο χαμηλά,τα κλείνουμε.

Που κολλάς??? Έβαλες ασύμμετρους??? Έβαλες ατμοσφαιρικούς????

Συμπίεση πατροπαράδοτα μέτρησες με γυαλί και λάδι???

ογκομέτρηση???

Link to comment
Share on other sites

Το external τι ελατήριο έχει?

Σφραγίζει σωστά?

άλλαξες εκκεντροφόρους και χρόνισες μαμά?

Η φλάτζα έχει το μαμά ύψος?

Συμπίεση πήρες?

 

Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις μηχανικό?Σόρρυ φίλε αλλά έχεις πάρα πολύ καιρό και ακόμα δεν το έχεις χαρεί καθόλου!Είναι κρίμα να το κάνεις παϊδάκια!Στα λέω χύμα γιατί τα πέρασα και η αλήθεια πονάει!Με την pt67 Που είχα 2λιτρος στις 4500 έκανα πάρτυ!Στις 5000 είχα όλη την πίεση!

Link to comment
Share on other sites

Το external τι ελατήριο έχει?

Σφραγίζει σωστά?

άλλαξες εκκεντροφόρους και χρόνισες μαμά?

Η φλάτζα έχει το μαμά ύψος?

Συμπίεση πήρες?

 

Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις μηχανικό?Σόρρυ φίλε αλλά έχεις πάρα πολύ καιρό και ακόμα δεν το έχεις χαρεί καθόλου!Είναι κρίμα να το κάνεις παϊδάκια!Στα λέω χύμα γιατί τα πέρασα και η αλήθεια πονάει!Με την pt67 Που είχα 2λιτρος στις 4500 έκανα πάρτυ!Στις 5000 είχα όλη την πίεση!

Μιχάλη,δες λίγο shoutbox για 1,25 έκκεντρα,αυγά κλπ που γράφω,γιατί κάπου κόλλησα με την μπάλα τώρα και δεν θυμάμαι.

Θα γράψω καμιά π@π@ρι@....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,ότι έχω τώρα.

Αν επιλέξουμε μικρά διάκενα βαλβίδων,παρατηρούμε ότι ότι στο κατώτερο μέρος της καμπύλης για μικρή μεταβολή των μοιρών έχουμε αντίστοιχα αρκετό βύθισμα της βαλβίδας.Αυτό σημαίνει ότι οι βαλβίδες θα ανοίξουν ομαλά,ακολουθώντας τον ρυθμό του εισαγόμενου μείγματος και θα κάνουν σωστή πλήρωση του κυλίνδρου στις χαμηλές και μεσαίες στροφές. Στις υψηλές θα έχουμε μια μικρή ανεπάρκεια καυσίμου,με αποτέλεσμα πτώση στην απόδοση. Αν ανοίξουμε τα διάκενα αντιστρέφονται,γιατί η βαλβίδα ανοίγει ποιο απότομα.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και στο τηλ...το turbo δεν φταίει,ισως να ειναι και το μοναδικό που δεν φταίει.

Κατα τα άλλα,φτιαξε πρόγραμμα,εκκεντρα κτλ και τοτε θα καταλάβεις.:sHa_thumbgoodjob:

Εγω με μικρότερο turbo απο σένα(εστω και όχι τοσο ψαγμενο οσο το δικό σου)

στις 4.400 εχω 2bar με 3η,μαμα καπάκι,μονο εισαγωγής εκκεντροφορο.

Ψαχτο....και πάλι.:new_thumright:

Edited by Aristos
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και στο τηλ...το turbo δεν φταίει,ισως να ειναι και το μοναδικό που δεν φταίει.

Κατα τα άλλα,φτιαξε πρόγραμμα,εκκεντρα κτλ και τοτε θα καταλάβεις.:sHa_thumbgoodjob:

Εγω με μικρότερο turbo απο σένα(εστω και όχι τοσο ψαγμενο οσο το δικό σου)

στις 4.400 εχω 2bar με 3η,μαμα καπάκι,μονο εισαγωγής εκκεντροφορο.

Ψαχτο....και πάλι.:new_thumright:

Sorry Μήτσε για το off.

Δεν σε σπάει τα νεύρα που δουλεύει σαν...Harley???

Και γιατί ασύμμετρους αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Sorry Μήτσε για το off.

Δεν σε σπάει τα νεύρα που δουλεύει σαν...Harley???

Και γιατί ασύμμετρους αν επιτρέπεται?

 

Τι εννοείς σαν harley ρε τρελέ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.