Jump to content

My Blue S3 Project - S3 8L


Recommended Posts

Τελικά τι ήταν Μήτσο?

 

Μαλλον στριμμενο ελατηριο (αν και δεν ειναι σιγουρο γιατι χανουμε λαδι και δεν παει πουθενα... ο χωρος καυσης ειναι πεντακαθαρος, η τουρπινα την πηγα για ελεγχο <και ημουν παρων>> ειναι αψογη, απο την εξατμιση δεν εχουμε ντουμανια και τετοια, αναθυμιασεις δεν εχουμε κατι τρελο οποτε κουκουρουκου...) καθως μπορει να εστριψε καθως το βγαλαμε...

Link to comment
Share on other sites

φίλε το λάδι καιγοταν μάλλον από αναρόφηδη στο μπλόκ όπως τ'άπαμε,ελπίζω να το λύσεις επιτέλους να ησυχάσεις.

Για κέινο που είπαμε πάρε τηλ

Link to comment
Share on other sites

Gia να μην ψαχνω...κανε ενα quote τα spec που φορας τωρα συνολικα!

 

Θα το κανω οταν θα εχουν μπει ολα (συνολικα) πανω στο αυτοκινητο... :sHa_sarcasticlol:

 

ΥΓ. Πιστευω οτι οταν θα τελειωσω (πρωτα ο θεος) στο πατημα στο δυναμομετρο θα βγαλω σιγουρα 800-850............................................................................. γραμμαρια λαδι απο την εξατμιση...:new_sugkrotima:

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

φίλε το λάδι καιγοταν μάλλον από αναρόφηδη στο μπλόκ όπως τ'άπαμε,ελπίζω να το λύσεις επιτέλους να ησυχάσεις.

Για κέινο που είπαμε πάρε τηλ

 

Για ποια αναροφηση λες? αφου το καπακι, τα πιστονια,οι κυλινδροι ειναι πεντακαθαροι και δεν εχουν καταλοιπα απο καυση λαδιου...

 

ΥΓ. οσο αφορα το αλλο που λεγαμε, το παραταω (δεν αξιζει) θα τα πουμε και απο τηλ. φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το καινουργιο set-up του αυτοκινητου (με τα κοκκινα γραμματα για να ξεχωριζουν τα καινουργια απο τα <<παλια>> πραγματα) καθως αλλαξανε οι απαιτησεις τα πιστευω μου:


 

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραγγειλαμε την τουρπινα :icon_turbo:και προχωραμε...αντε και πολυ αργησαμε .... :sHa_thumbgoodjob:

 

Θα ειναι το δωρακι μου (απο εμενα φυσικα) για το 2011... :sHa_hehe:

 

Κια μετα ποιος με πιανει... gym_bike.gif

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλαμε την τουρπινα :icon_turbo:και προχωραμε...αντε και πολυ αργησαμε .... :sHa_thumbgoodjob:

 

Θα ειναι το δωρακι μου (απο εμενα φυσικα) για το 2011... :sHa_hehe:

 

Κια μετα ποιος με πιανει... gym_bike.gif

 

 

 

Ποιο turbo τελικά μεγάλε?

Δλδ το πρόβλημα ήταν στο turbo?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο turbo τελικά μεγάλε?

Δλδ το πρόβλημα ήταν στο turbo?

 

Οχι το προβλημα δεν ηταν το turbo (ακομα δεν ξερουμε ποιο ηταν)...

 

Αλλα μαζι με ολα τα αλλα που κανω, αλλαζω και το turbo comp ct3-5658 με φτερωτες billet και φ104(4' ιντζες)μουτρα με antisearch και 48mm κωλο (για χαμηλο spool), και αντε να δουμε τι θα κανει...:sCo_hmmthink:

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλό με το νέο έτος να τελειώσουν επιτέλους τα μαστορέματα φίλε:sHa_thumbgoodjob:

 

 

 

 

Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι....

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο την παλευεις την υποθεση?

 

Τωρα τελευταια το εχω ξεκινησει... 2.5 χρονια ΜΟΝΟ :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι το προβλημα δεν ηταν το turbo (ακομα δεν ξερουμε ποιο ηταν)...

 

Αλλα μαζι με ολα τα αλλα που κανω, αλλαζω και το turbo comp ct3-5658 με φτερωτες billet και φ104(4' ιντζες)μουτρα με antisearch και 48mm κωλο (για χαμηλο spool), και αντε να δουμε τι θα κανει...:sCo_hmmthink:

 

Καλορίζικο μήτσο! antisurge μάλλον...?

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

το 48αρι με τις θερμοκρασιες καυσαεριων, τι θα γινεται?

 

 

Δεν νομιζω να εχουμε καποιο θεμα εκει, γιατι αλλιως :sSc_jawdrop2:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια το εχω ξεκινησει... 2.5 χρονια ΜΟΝΟ :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol: :sHa_sarcasticlol:

Μητσαρα μια χαρα σε βρισω ρε φιλε !!!Χαρα στο κουραγιο σου.Μηπως το καθυστερεις επιτηδες για να εχεις κατι να ασχολεισαι? :sHa_sarcasticlol:

Link to comment
Share on other sites

ισως οι comp να μην εχουν τραγικο προβλημα για καποιο λογο, παντος εχω δοκιμασει και τις 2 επιλογες(σε αλλες τουρμπινες), δηλαδη μεγαλη φτερωτη εξαγωγης με μικρο μαντεμι (AR) και μικρη/μετρια φτερωτη με μικρο και μεγαλο AR και απο την προσωπικη και μονο εμπειρια, εχω δει οτι το μονο που εχει δουλεψει καλυτερα στις θερμοκρασιες ειναι η επιλογη του μεγαλυτερου σε AR μαντεμιου. Γι΄αυτο και δεν αλλαζω το .82AR προς το παρον και ας εχει λιγο αργοτερο σπουλαρισμα. Το κακο ειναι οτι κερδιζεις σε σπουλαρισμα σε μικροτερο μαντεμι, αλλα χανεις ψηλα σε κρατημα πιεσης.

 

Θα δειξει!

 

μπορεις να μετρησεις τις διαστασεις των φτερωτων της τουρμπινας που εχεις? εισαγωγης και εξαγωγης, μικρη και μεγαλη?

Edited by A80Avant
Link to comment
Share on other sites

απο οτι φαινεται οι comp προτεινονται περισσοτερο με 63αρια μαντεμια. Προσφατα σε ενα email που ειχα παρε δωσε με τον justin, επεμενε οτι το 63αρι μαντεμι ειναι το καλυτερο. Ετσι βγαζουν καλο σπουλαρισμα, και αρκετα αλογα αν εχουν μεγαλες φτερωτες, αλλα χαιρω πολυ, ετσι βγαζουν καλο σπουλαρισμα και οι garrett.

 

Αυτος που γνωριζω και χρησιμοποιουσε την comp355 στο S2 του, ειχε θερμοκρασιες καυσαεριων 1000-1050 στον κοφτη σε πατημα και ο προγραμματιστης του, του ειπε οτι ειναι ανεκτες εφοσον δεν το κραταει για πολυ ωρα.

 

Κατι παρομοιο ειχα και εγω με την 3071, μονο που λογω υπερβολικου backpressure στην εξατμιση, δεν κραταγε πιεση ψηλα εμενα, οποτε οι θερμοκρασιες ποτε δεν πηγαν πανω απο 980.

 

(ολες οι μετρησεις πανω στο μαντεμι της τουρμπινας)

Link to comment
Share on other sites

έχω μπεί στον πειρασμό να δώ πόσο θα κερδίσει σε spool η δικιά μου με το 63άρι hotside και τις αλουμινένιες φτερωτές ... απότι ξέρω είχε ένα στην Κύπρο ο dog.

Μαλλον θα το δοκιμάσω όταν το βάλω κι'εγώ συνεργείο

Link to comment
Share on other sites

Κ

Μητσαρα μια χαρα σε βρισω ρε φιλε !!!Χαρα στο κουραγιο σου.Μηπως το καθυστερεις επιτηδες για να εχεις κατι να ασχολεισαι? :sHa_sarcasticlol:

 

 

Αν και καποιος μπορει να με ελεγε μ@λ@κ@, αλλα αυτος ειναι ο λογος...:sHa_sarcasticlol:

 

Χαιρομαι που καποιοι με καταλαβαινουν..........:new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

ισως οι comp να μην εχουν τραγικο προβλημα για καποιο λογο, παντος εχω δοκιμασει και τις 2 επιλογες(σε αλλες τουρμπινες), δηλαδη μεγαλη φτερωτη εξαγωγης με μικρο μαντεμι (AR) και μικρη/μετρια φτερωτη με μικρο και μεγαλο AR και απο την προσωπικη και μονο εμπειρια, εχω δει οτι το μονο που εχει δουλεψει καλυτερα στις θερμοκρασιες ειναι η επιλογη του μεγαλυτερου σε AR μαντεμιου. Γι΄αυτο και δεν αλλαζω το .82AR προς το παρον και ας εχει λιγο αργοτερο σπουλαρισμα. Το κακο ειναι οτι κερδιζεις σε σπουλαρισμα σε μικροτερο μαντεμι, αλλα χανεις ψηλα σε κρατημα πιεσης.

 

Θα δειξει!

 

μπορεις να μετρησεις τις διαστασεις των φτερωτων της τουρμπινας που εχεις? εισαγωγης και εξαγωγης, μικρη και μεγαλη?

 

 

Βασιλη δεν την εχω ακομα στα χερια μου την τουρπινα (την εχω πληρωσει) την περιμενω περιπου 10-15/01/2011...

 

Οποτε μολις με το καλο την παρω θα σου πω....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.