Jump to content

My Blue S3 Project - S3 8L


Recommended Posts

[1] Μητσο μια φιλική συμβουλή αν θες απο μενα το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις τα ελατηρια αυτα που εχεις απο ολες της βαλβιδες και να βαλεις καινουργια δεν θα σταθώ σε μαρκα η μαμα ελατήρια.

Απλα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

 

ΥΓ.Για μενα τα μαμα ειναι τα καλύτερα φιλε μέχρι 8000στρ :sHa_thumbgoodjob:

 

[2]Τωρα στο θεμα φιλιας που λες με το ρεκτιφιε τι να σου πω τα εχω δει ολα τα εργα δεν το ξερω τον ανθρωπο[ο δακης ειναι??] Αν εχεις βαλει και μεγαλύτερες βαλβιδες [το εχω παθει στο uno που ειχα] ειχαν βαλει στραβα τους οδηγούς απο της βαλβίδες[γίνετε και στης μαμα βαλβιδες] και μου εσπαγε τα ελατηρια στο ρελαντί αστα φιλε και το ρεκτιφιε φίλος τοτε δεν μου ελεγε τιποτα μεχρι που τα πηρα στο κρανιο και εβαλα ενα μαμα καπακι..

Αστα φιλε οταν υπαρχουν τα λεφτα στην μεση δεν κανεις ευκολα φιλους λυκοφιλίες κάνεις..

tespa καλή συνεχεία με το εργαλείο και εύχομαι χωρίς κανένα αλλο προβλημα να βγει στους δρομους :sHa_thumbsup2:

 

Χρήστο πιστεύεις πως φταίει οτι τα ελατήρια έχουν χλμ ή οτι είναι ενισχυμένα?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο πιστεύεις πως φταίει οτι τα ελατήρια έχουν χλμ ή οτι είναι ενισχυμένα?

 

Μην τρελαθούμε τελείως έτσι? Αν δεν είναι αρμόδιο το ρεκτιφιέ για να κρίνει αν και κατά πόσο τα οποιαδήποτε ελατήρια δεν είναι κατάλληλα ποιός είναι? Ο φούρναρης της γειτονιάς? Όλα τα κινούμενα μέρη ελέγχονται πριν αλλά και κατά τη τοποθέτησή τους στο καπάκι (το όποιο καπάκι). Εκτός, αν αρχίσω εγώ να ανοίγω καπάκια και να κάνω τον ρεκτιφιετζή..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Μήτσο αλλά προσπαθούμε να καταλάβουμε αν σε περίπτωση εχει κάνει

πατάτα το ρεκτιφιέ ή όχι...όσο για φιλίες με επαγγελματίες τέτοιου τύπου...:flag_of_truce:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο πιστεύεις πως φταίει οτι τα ελατήρια έχουν χλμ ή οτι είναι ενισχυμένα?

Αριστο αν και θα μπουμε σε αντιπαράθεση με τα παιδια να πω οτι η προσωπική γνωμη του μηχανικου που φτιαχνει το αυτ/το μου ειναι οτι σε διαφορά setup που εχει κανει οταν βάζει στα καπάκια τα δικα μας αυτα τα ελατήρια τα αυτ/τα εχουν προβληματα μετα απο καποια [χ] χιλιόμετρα με τα προβληματα να επικεντρώνονται στους οδηγούς των βαλβίδων καθώς τα ελατηρια ειναι πολυ σκληρα και ξεκουμπώνουν η εδρες τον βαλβίδων.

 

Να σημειωσω οτι τα αυτ/τα αυτα δουλεύανε 8300+ και 2,00+bar δεν ήταν για βόλτα μονό αλλα ειχαν και καμπόσες κοντρες :flag_of_truce: [κοινως καυτες χιχιχιχι] :sHa_thumbsup2:

 

βεβαία ειναι μονόδρομος αν θελεις να ξεπεράσεις της 8300στρ με μεγαλα setup turbo και κανιβάλους εκκεντροφόρους.. :sFi_gunsmilie:

 

Αυτο που μπορείς να κανείς ειναι πιο συντομους ελεγχους στο καπακι [εξω καπακι ανα 20000χιλ και ανάλογα την χρηση του αυτ/του για να δεις την κατασταση των βαλβιδων και των οδηγών τους, αν και δεν ειναι και τοσο οικονομικο αυτο αλλα μια τετοια ζημια μπορει να φερει μεγάλο μπαμ στο μοτερ δεν βλέπω κατι καλύτερο

 

βεβαία τα προβληματα ειναι συνήθως στους οδηγους και στης μονες ασφαλειες[ξεκουμπώνουν] που εχουν μερικα τετοια set up βαλβιδων και οχι να σπανε τα ελατηρια ας ελπίσουμε να ηταν κατι άσχετο στο μητσο!!!!!

 

εγω παντως το δικο μου αυτ/το που δεν το λες και βολτας και εμενα οχι και τοσο φιλο με το αυτ/το [του πίνω το αιμα χαχαχα] δουλεβει 8000στρ κοντερισιες 7800στρ πραγματικές δεν ειχα θεμα με τα μαμα ελατηρια και εχει και 150000χιλ το αυτ/το τα ελατήρια τα εχω αλλαξει στα 90000χιλ.. :sHa_thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Και μια μικρη ενημερωση: τελικα θα αλλαξω και τα ελατηρια εξαγωγης, (σετ μαζι με τα ελατηρια εισαγωγης) καθως και αυτα ειναι πολυ χαλια (σαν κατασταση λειτουργιας και κατα 99% απο εκει την επαθα την ζημια) και αυτα που επελεξα να βαλω τελικα ειναι της cat-cams...

 

Και ο Θεος βοηθος, να πανε ολα καλα αυτη την φορα, καθως δεν εχει μεινει τιποτα που να μην εχει αλλαχτει σε αυτο το αυτοκινητο....sCo_hmmthink.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο πιστεύεις πως φταίει οτι τα ελατήρια έχουν χλμ ή οτι είναι ενισχυμένα?

 

Ενημερωση: Ο λογος που επαθα την ζημια ειναι διοτι τα ελατηρια (των βαλβιδων) τα οποια τα ειχα απο εποχης Στρατη (απο το 11/2005 που ειχα φτιαξει το καπακι για το προϊν Leon μου) ηταν παρα πολυ σκληρα με αποτελεσμα να μου μελανιαζουν τα ωστηρια (ειδικα τωρα που εβαλα τους εκκεντροφορους με μεγαλυτερο βυθισμα) και εκτος αυτου λογο του μεγαλυτερου βυθισματος να εχουν αρχισει να κανουν κρακ κατω χαμηλα διοτι ειχαν αρχισει να ακουμπανε οι σπιρες (στα μονα ελατηρια των βαλβιδων εισαγωγης)και να τριβονται οι σπιρες μεταξυ τους (στα δυπλα ελατηρια των βαλβιδων εξαγωγης), να αναφερω επισης οτι τα ελατηρια στις βαλβιδες εισαγωγης ηταν μαρκας (μαλλον) dp (ενω εγω τοτε ειχα πληρωσει ferrea), ενω τα ελατηρια στις βαλβιδες εξαγωγης ηταν (μαλλον και αυτα) dp (τα εξω) και καποιο παντρεμα (απο golf) τα μεσα (που επισης και αυτα τα ειχα πληρωσει για ferrea), να αναφερω επισης οτι μπορει να ειχα πληρωσει ferrea και να μπηκαν (μαλλον) dp, αλλα τοσα χρονια δεν ειχα το παρα-μικρο προβλημα, τυχαιο (δεν νομιζω) ή οχι ετσι ειναι η αληθεια...sHa_thumbgoodjob.gif

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη...τελειωνε με το αυτοκινητο λεμε...εχει και ωραιο χρωμα :icon_turbo:

 

Εγω λες να μην το θελω??? new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου να καταλάβω Μήτσο...σπάσανε γιατί ήταν 2πλά ή επειδή δεν ήταν αυτά

που είχες πληρώσει?

Δλδ αν ηταν ferea θα ήταν οκ?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου να καταλάβω Μήτσο...σπάσανε γιατί ήταν 2πλά ή επειδή δεν ήταν αυτά

που είχες πληρώσει?

Δλδ αν ηταν ferea θα ήταν οκ?

 

Εσπασε (και πολυ αργησε απ΄οτι μου ειπε το ρεκτιφιε) λογο κακης ποιοτητας ελατηριων (πιστευω πως αν ειχα ferrea θα ηταν οκ τωρα)...

Link to comment
Share on other sites

Ενα εισαγωγης (μονό) δεν εσπασε ?

 

 

Ηλιας ...

 

Ναι εσπασε 1 ελατηριο απο τις βαλβιδες εισαγωγης (με τα μονα ελατηρια)...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλά τελειώματα και καλά αποτελέσματα :sHa_thumbsup2:

 

 

 

Δημήτρης

 

Ευχαριστω ρε Μητσαρα μακαρι να πανε (οπως λες) ολα καλα γιατι εχω βαρεθει απο την πολυ αναμονη-χρηματα-συνεργεια κτλ...κτλ...κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε Μητσαρα μακαρι να πανε (οπως λες) ολα καλα γιατι εχω βαρεθει απο την πολυ αναμονη-χρηματα-συνεργεια κτλ...κτλ...κτλ...

Ελα τελειωνε εχεις και κλεισμενο πατημα :icon_turbo::whistling:

Link to comment
Share on other sites

...αυτό δεν είναι κλεισμένο πάτημα,είναι αυτοκτονία...:flag_of_truce:

Και ο Χρηστος για αυτοκτονια πηγαινε...αλλα :sHa_sarcasticlol:

Link to comment
Share on other sites

Και ο Χρηστος για αυτοκτονια πηγαινε...αλλα :sHa_sarcasticlol:

 

Μην τα μπερδεύεις μεγάλε...το άλλο είναι 20vt(που λέει ο Μήτσος)...:sFun_nahnahna3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.