Jump to content

My Blue S3 Project - S3 8L


Recommended Posts

πιστέυω να τουρμπίζεις γύρω στις 4500 - 4800 αν το κρατήσεις 1800.φαντάσου ότι πάνω απο 7800-8000 δεν πρόκειτε να γυρίσεις άρα μένεις σε ένα σχετικά στενό εύρος στροφών.αν ο κορμός έχει σωστά υλικά και 2000 να είναι γυρνάει 9άρες αμα γουστάρεις.

 

Πιστευω οτι θα εχω καλη πιεση (1,5 bar) σε αυτες τις στροφες (4500-4800rpm) και δεν θελω να στροφαρο πανω απο 8000rpm (δηλαδη να δουλεψω καλα για ενα φασμα 3000rpm)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι μιλησα με το μηχανικο και μου ανακοινωσε οτι το βολαν-πλατο-δισκος ειναι τοποθετημενα και ετοιμα :speak_cool: ...Αυριο ξεκιναει μοτερ ;) ...

Link to comment
Share on other sites

θα πιασεις 60κιλα ροπη Δημητρη με αυτη τη τουρπινα? Γενικοτερα νομιζα οτι 4κυλινδρα μεχρι 500 αλογα,δεν πανε ευκολα πανω απο 55κιλα.Μπορει να κανω λαθως βεβαια και ειναι πιθανο!

 

Παντος 55 κιλα ροπης σε 1800κιλα αμαξι,ειναι Γαμ.......α!!!!!! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

θα πιασεις 60κιλα ροπη Δημητρη με αυτη τη τουρπινα? Γενικοτερα νομιζα οτι 4κυλινδρα μεχρι 500 αλογα,δεν πανε ευκολα πανω απο 55κιλα.Μπορει να κανω λαθως βεβαια και ειναι πιθανο!

 

Παντος 55 κιλα ροπης σε 1800κιλα αμαξι,ειναι Γαμ.......α!!!!!! χαχαχα

 

Ναι αυτο λεω και εγω, οτι στα 2000κυβικα θα εβγαζα πανω απο 60κιλα ροπη, ενω στα 1800κυβικα που ειμαι αυτη την στιγμη υπολογιζω να βγαλω γυρω στα 55-57κιλα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολλα τα κιλα.... ποσα να θελουμε ακομα? Εμενα ο δισκος δεν αντεχει πανω απο 600 στροφαλο.. πρεπει να προσεξω!

Link to comment
Share on other sites

Μητσαρα προχωρα σε θελει ολη η χωρα.

 

Το πες και το κανες -νεις και μπραβο σου.

 

Πολυ καλα εκανες με τον υπερκυβισμο.

Σε αυτα τα μοτερ δεν προσφερει απολυτως τπτ οταν πας για δυναμη και εχει αποδειχθει (αν μιλουσαμε για evo αλαζε)

Το να παρεις καποιο στροφαρισμα την στιγμη που θα μπει τετοιο μεγεθος τουρμπινας το θεωρω λαθος.

 

Δωσε πραμα στο λαο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ να αποκαλυψω και ενα μυστικο το επομενο βημα ειναι να βαλω ενα κορμο 2.000cc τον οποιο εχω ειδη ετοιμο και περιμενει την σειρα του :P σε περιπτωση που δεν μου κανει τα χατηρια το 1.800cc :speak_cool:

Το σκεφτόμουν και γω αυτό και πρέπει να το είχαμε συζητήσει αν θυμάμαι καλά. τεσπα.

Το έχουν κάνει αρκετοί και κανα δυό είναι και μέλη της λέσχης,

σε περίπτωση που θες να πάρεις καμιά ιδέα.

Πιστεύω κατάλαβες για ποιους μιλάω ;)

 

Υ.Γ ονόματα δεν μπορώ να αναφέρω ανοιχτά,χωρίς καν να τους ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το μοτερ εκλεισε!!!

Τα συνεμπλοκ μπροστα μπηκαν!!!

Οι βασεις του μοτερ-σασμαν μπηκαν!!!

Σημερα μπαινει και εισαγωγη μηχανικου θελωντος!!!

 

να μην ξεχασω να ευχαριστησω το μελος μας ΑντωνηςΤΤ για τις βασεις...

 

 

 

 

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

Να ανεβασω και μια φωτο απο τα ζαντολαστιχα-φρενα...

 

Εδω ειναι (μπροστα) η παλια ζαντα 18' και (πισω) η καινουργιες 19'

 

 

Και εδω το αμορτισερακι του μοτερ:

 

 

sjxt42jtn98tw9twyf58_thumb.jpg

 

Καθως επισης το short-shift:

px4qgs2114mrjtnqha8f_thumb.jpg

 

 

 

Edited by NOEL-S3
Link to comment
Share on other sites

Eimai περιεργος ποσο θα σου αντεξει η κοντρα βαση της VF του σασμαν σε αυτη την ιπποδυναμη που θα εχεις.... :D

Εγω την εκοψα... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Eimai περιεργος ποσο θα σου αντεξει η κοντρα βαση της VF του σασμαν σε αυτη την ιπποδυναμη που θα εχεις.... :D

Εγω την εκοψα... :unsure:

 

Ευχομαι να αντεξει γιατι αλλιως :cry: (θα ξανα βαλω την μαμα με power-flex dog-bone)

Link to comment
Share on other sites

αισχος! την εχεις ηδη γρατζουνισει τη ζαντα! κακως! Γρηγορα εξω και στον πεττα!!!!

Δυστιχος ετσι την πηρα :cry:

Link to comment
Share on other sites

τάσο πίστεψε με ότι το μοτέρ μας υπερκυβισμένο φτάνει και 70 κιλά ροπή.για το στροφάρισμα πάνω απο 8400 δεν αξίζει με τα μέχρι τώρα πράγματα που έχω δει και κάνει.

Link to comment
Share on other sites

τάσο πίστεψε με ότι το μοτέρ μας υπερκυβισμένο φτάνει και 70 κιλά ροπή.για το στροφάρισμα πάνω απο 8400 δεν αξίζει με τα μέχρι τώρα πράγματα που έχω δει και κάνει.

 

Για να το λες κατι θα ξερεις παραπανω απλα με το turbo που ειδα που "παει" καθαρα για δυναμη η ροπη δεν ξερω αν προσφερει και πολλα σε σχεση με το μπλεξιμο του ρεκτιφιε κλπ κλπ εφοσον παντα ο κυλινδρος ειναι σε καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγη μπηκε μαζι με την πεταλουδα και την φλατζα εισαγωγης Evoheatshield Large port :thumbsup: και φυσικα προχωραμε (με λιγο αργα βηματα :cry: αλλα...προχωραμε)

Link to comment
Share on other sites

Τα νερά πότε θα αρχίσουν να κυκλοφορούνε??? :speak_cool:

 

Εεεεεεεεεε... Θελουμε λιγο καιρο ακομα μεχρι αυτο...Υπομονη και επιμονη και ολα θα πανε καλα...Σημερα μπαινει χταποδι-τουρπινα-external-down pipe μηχανικου θελωντος...

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεε... Θελουμε λιγο καιρο ακομα μεχρι αυτο...Υπομονη και επιμονη και ολα θα πανε καλα...Σημερα μπαινει χταποδι-τουρπινα-external-down pipe μηχανικου θελωντος...

 

Ο Θεός,που πήγε...?? :g:

Ρε βάλτου λίγο νέφτι να τελειώνει!! :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός,που πήγε...?? :g:

Ρε βάλτου λίγο νέφτι να τελειώνει!! :speak_cool:

Ο θεος κανει οτι μπορει αλλα αν δεν θελει ο μηχανικος δεν... :thumbsup:

Νεφτι? Ρε ακουαφορτε θα του βαλω και θα τρεχει μεχρι να πατησει χιονι (καλοκαιριατικα)...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπηκαν σημερα μπεκ-down pipe-εξατμισακι external-ψαλιδια και γεφυρα και προχωραμε (με αργα-αργα βηματα)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπηκαν σημερα μπεκ-down pipe-εξατμισακι external-ψαλιδια και γεφυρα και προχωραμε (με αργα-αργα βηματα)

Μηπως δεν θέλει νέφτι αλλά ''λάδωμα''?? :g::P

Link to comment
Share on other sites

Με χαρα σας ανακοινωνω οτι μολις παρελαβα ;) το Haldex-controler (το μπλε εγκεφαλακι για το πισω διαφορικο :thumbsup: )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους, μιας και το ποσο (ευρω) εχει ξεφυγει που εχει ξεφυγει απο τους υπολογισμους ειπα να αλλαξω λουρια-τεντωτηρες καθως και μια τρομπα νερου (οχι οτι εχουν καποιο προβλημα αλλα προληπτικα οπως κανω παντα σε ολα τα μοτερ μου)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.