Jump to content

Πρόγραμμα σε Α5 1.8ΤFSI


a5volos

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!

 

Τελικα το περασμενο σαββατο εβαλα το προογραμμα απο τους e-tuners!Το αυτοκινητο αλλαξε 100%!!!Τα παιδια ενδιαφερθηκαν απο την πρωτη στιγμη και μαλιστα ηρθαν στο βολο γιατι εγω δεν βρηκα χρονο να κατεβω αθηνα.Μαζι μ εμενα εβαλε κι ενας φιλος με το τελευταιο α4 κι αυτος επισης ειδε σημαντικη αλλαγη!Θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο Στελιο και στον Κριτωνα για την τελεια δουλεια που εκαναν στα αυτοκινητα! :speak_cool:

 

κανε μια δυναμομετρηση να δουμε πως δουλευουν αυτα τα μοτερ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα και απο μένα.

 

Είμαι κάτοχος ενός Α5 1.8 :thumbsup: . Πριν δυο βδομάδες περίπου αποφάσισα να περάσω πρόγραμμα. Πρωτάρης σε θέματα tuning. Χάρη όμως στο συγκεκριμένο forum έπεσα σε καλά χέρια. Συγκεκριμένα πέρασα πρόγραμμα και εγώ από etuners την προηγούμενη εβδομάδα. Οι συγκεκριμένοι ήρθαν Κοζάνη και μου πέρασαν το πρόγραμμα. Πολυ εξυπηρετικοί και επαγγελματίες. το αυτοκίνητο έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. γραμμικό σε όλο το φάσμα των στροφών και χωρίς το παραμικρό κόψιμο. θα πώ μόνο αυτό, που είναι ενδεικτικό πιστεύω της δύναμης και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα. 60-160[με αλλαγές] σε 10.38 δλ!!! Δυστυχώς δεν είχα μετρήσει πριν το πρόγραμμα. πάντως σύμφωνα με το drive, το εργοστασιακό Α5 κάνει 60-160 σε 16 δλ.!!! ένα μέγαλο ευχαριστο στον Κρίτωνα-Στέλιο-Δημήτρη και στον συμπατριώτη μου Δημήτρη για τις τόσες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

 

Είμαι κάτοχος ενός Α5 1.8 :thumbsup: . Πριν δυο βδομάδες περίπου αποφάσισα να περάσω πρόγραμμα. Πρωτάρης σε θέματα tuning. Χάρη όμως στο συγκεκριμένο forum έπεσα σε καλά χέρια. Συγκεκριμένα πέρασα πρόγραμμα και εγώ από etuners την προηγούμενη εβδομάδα. Οι συγκεκριμένοι ήρθαν Κοζάνη και μου πέρασαν το πρόγραμμα. Πολυ εξυπηρετικοί και επαγγελματίες. το αυτοκίνητο έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. γραμμικό σε όλο το φάσμα των στροφών και χωρίς το παραμικρό κόψιμο. θα πώ μόνο αυτό, που είναι ενδεικτικό πιστεύω της δύναμης και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα. 60-160[με αλλαγές] σε 10.38 δλ!!! Δυστυχώς δεν είχα μετρήσει πριν το πρόγραμμα. πάντως σύμφωνα με το drive, το εργοστασιακό Α5 κάνει 60-160 σε 16 δλ.!!! ένα μέγαλο ευχαριστο στον Κρίτωνα-Στέλιο-Δημήτρη και στον συμπατριώτη μου Δημήτρη για τις τόσες συμβουλές.

 

Απο καταναλωση τι βλεπεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :new_thumright:

Τι ιπποδύναμη και ροπή υπολογίζεις?

Μέτρα και ένα 100-200 αν μπορέσεις. Εγώ με το tt με ίδιο κινητήρα με σένα είχα 21-22 και τώρα σπάω τα 15. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές. Δεν μπορώ να υπολογίσω ιπποδύναμη και ροπή αλλά τα παιδια [etuners] μου είπαν ότι σε δυναμομέτρηση που έγινε [η οποία βρίσκεται και στο site τους] πάνω από 222 άλογα και 32 κιλά ροπή. Πάντως νούμερα ακούγονται πολλά. Σημασία πιστέυω έχει πως πάει το αμάξι στον δρόμο. θα μετρήσω φίλε 100-200 μόλις μπορέσω. πάντως τα 15΄ είναι φοβερός χρόνος. Μπράβο. δεν νομίζω να πιάσω τέτοιο χρόνο. Είμαι και πολύ πιο βαρύς από εσένα.

Όσο αναφορά την κατανάλωση, δεν είδα καμία διαφορά όταν πήγαινα νορμαλ. όταν όμως το πάτησα... αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά και γω όταν βγαίνω βραδυ σε άδεια εθνική η κατανάλωση είναι δράμα. :knife:

Το 15 είναι συμπαθητικός χρόνος αλλα ώρες ώρες βλέπω κάτι βιντεάκια στο youtube που με κάνουν να νιωθω πολύ μικρός. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Καλά και γω όταν βγαίνω βραδυ σε άδεια εθνική η κατανάλωση είναι δράμα. :knife:

Το 15 είναι συμπαθητικός χρόνος αλλα ώρες ώρες βλέπω κάτι βιντεάκια στο youtube που με κάνουν να νιωθω πολύ μικρός. :crazy:

Πάντως το S5 στο you tube το 100-200 το κάνει σε 14 δλ. Δεν νομίζω λοιπόν ότι τα 15 δλ είναι συμπαθητικός χρόνος. Βασικά αυτή είναι και μια απορία μου. Πως γίνεται με ένα απλό προγραμματάκι στο 1.8 ΤFSI να φτάνουμε επιδόσεις του S5 [το S5 στο 60-160 κάνει 9,5 δλ στο you tube]?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το S5 στο you tube το 100-200 το κάνει σε 14 δλ. Δεν νομίζω λοιπόν ότι τα 15 δλ είναι συμπαθητικός χρόνος. Βασικά αυτή είναι και μια απορία μου. Πως γίνεται με ένα απλό προγραμματάκι στο 1.8 ΤFSI να φτάνουμε επιδόσεις του S5 [το S5 στο 60-160 κάνει 9,5 δλ στο you tube]?

 

To S5 φτάνει σχεδόν τα 1800 κιλά... (4.2 V8 είναι αυτός)..

To TT 1.8 είναι στα 1200 περίπου..

600 κιλά είναι χονδρικά 100 άλογα διαφορά..

Άρα 220 + 100 είμαστε θεωρητικά πολύ κοντά στα 354 του S5 και να η διαφορά του μόλις ενός δευτερολέπτου.. :new_thumright:

 

Βέβαια μετά τα 200 άντε γειά μιας και το βάρος δεν δίνει πια μεγάλο πλεονέκτημα αλλά τα 354 αλογάκια αφηνιάζουν.. :laughing:

Edited by itGfloG
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Έχω οδηγήσει το S5 όταν το είχαν φέρει στην αντιπροσωπεία για τα 100 χρόνια της Audi και για ποτε χτύπησα κόφτη τελικής στα 270 ούτε που κατάλαβα.

Εδώ οδηγάω εγώ:

 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μετά τα 200 άντε γειά μιας και το βάρος δεν δίνει πια μεγάλο πλεονέκτημα αλλά τα 354 αλογάκια αφηνιάζουν.. :laughing:

Εκτός των άλλων εκεί παίζει ρόλο και η αεροδυναμική όπου το S5 έχει πλεονέκτημα έναντι των ΤΤ/Α3..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς τι παίζει για πρόγραμμα σε Α5 2.0Τ 211PS με S-tronic? Θέλω να πω έχει διαφορές αν είναι manual το κιβώτιο?

 

Παραπλησια αποτελεσματα , με σωστο επαναπρογραμματισμο δεν υπαρχουν δυσλειτουργιες , ουτε προβληματα .

Οσον αφορα τη δυναοτητα μεταφορας ροπης του σειριακου , ειναι τοση που οποιος την εκμεταλλευτει θα δημιουργησει αλλου προβλημα και οχι στο κιβωτιο / συμπλεκτη .

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :new_thumright:

Τι ιπποδύναμη και ροπή υπολογίζεις?

Μέτρα και ένα 100-200 αν μπορέσεις. Εγώ με το tt με ίδιο κινητήρα με σένα είχα 21-22 και τώρα σπάω τα 15. :whistling:

Μέτρησα φίλε μου και 100-200 και είμαι στα 15,5 δλ. Τέτοιο χρόνο κάνουν σύμφωνα με πολλά βιντέκια που είδα στο youtube, bmw 335d, bmw 330i, audi tts, mercedes c 350, s3, astra opc...!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα φίλε μου και 100-200 και είμαι στα 15,5 δλ. Τέτοιο χρόνο κάνουν σύμφωνα με πολλά βιντέκια που είδα στο youtube, bmw 335d, bmw 330i, audi tts, mercedes c 350, s3, astra opc...!!!!

 

Ναι, είναι πολύ καλός χρόνος, ειδικά αν σκεφτείς πόσο βάρος έχει το αμάξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό

το S3 το βγάζει περίπου σε 12'' στο D...

Φίλε μου το είδα και στάνταρ έχει πρόγραμμα ή είναι είναι σε κατηφόρα. Και το δικό μου σε κατηφόρα το κάνει σε 12 δλ. Ούτε η Μ3 Ε46 δεν κάνει δώδεκα. Μη τρελαθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να έχει πρόγραμμα. Αν και κοιτάζοντάς το με προσοχή μάλλον πιο κοντά στο 13 είναι ο χρόνος του.

Έχω βίντεο από φιλαράκι με s3 που έχει βγάλει μόνο το μεσαίο καζανάκι που κάνει 100-200 σε 16-17 δευτερόλεπτα αλλά με 30 βαθμούς και 2 συνεπιβάτες.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια εγινα και εγω προσφατα κατοχος Α5 1.8Τ (170hp). Ειχα πριν το τελευταιο ΤΤ 2.0Τ. Η αληθεια ειναι οτι ο

2.0Τ ειναι ολα τα λεφτα και πιστευω οτι αν λαβεις υπ οψην και τη διαφορα βαρους ο 2.0Τ και 1.8Τ πρεπει να εχουν την ιδια καταναλωση παρολο που ο 2.0Τ βγαζει πιο πολλα αλογα και ροπη. Το λεω αυτο γιατι αν συγκρινω τα 2 αμαξια το ΤΤ ειχε 10lt/100km πραγματικη καταναλωση και το Α5 13 lt/100km περιπου (το ΤΤ ειναι 200κιλα πιο ελαφρυ).

Σκεφτομαι και εγω λοιπον να βαλω προγραμμα στο Α5 γιατι ειχα μαθει σε περισσοτερα αλογα και μικροτερο βαρος.

Η Revo ενω εχει βγαλει προγραμμα για 1.8Τ κινητηρες του γκρουπ δεν εχει βγαλει γι αυτον του Α5 ακομα (πρεπει να το φτιαξουν για τον εγκεφαλο του Α5).

Οποτε σκεφτομαι για ΜΤΜ. Δεν εχω βαλει ποτε προγραμμα σε κανενα απο τα AUDI που ειχα, οποτε θελω να ακουσω γνωμες και προτασεις για εταιριες που βαζουν προγραμματα. Εχει καποιος σας εμπειρια απο τετοιες εταιριες ακομα και αν ηταν σε Seat, VW κινητηρα. ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγινα και εγω προσφατα κατοχος Α5 1.8Τ (170hp). Ειχα πριν το τελευταιο ΤΤ 2.0Τ. Η αληθεια ειναι οτι ο

2.0Τ ειναι ολα τα λεφτα και πιστευω οτι αν λαβεις υπ οψην και τη διαφορα βαρους ο 2.0Τ και 1.8Τ πρεπει να εχουν την ιδια καταναλωση παρολο που ο 2.0Τ βγαζει πιο πολλα αλογα και ροπη. Το λεω αυτο γιατι αν συγκρινω τα 2 αμαξια το ΤΤ ειχε 10lt/100km πραγματικη καταναλωση και το Α5 13 lt/100km περιπου (το ΤΤ ειναι 200κιλα πιο ελαφρυ).

Σκεφτομαι και εγω λοιπον να βαλω προγραμμα στο Α5 γιατι ειχα μαθει σε περισσοτερα αλογα και μικροτερο βαρος.

Η Revo ενω εχει βγαλει προγραμμα για 1.8Τ κινητηρες του γκρουπ δεν εχει βγαλει γι αυτον του Α5 ακομα (πρεπει να το φτιαξουν για τον εγκεφαλο του Α5).

Οποτε σκεφτομαι για ΜΤΜ. Δεν εχω βαλει ποτε προγραμμα σε κανενα απο τα AUDI που ειχα, οποτε θελω να ακουσω γνωμες και προτασεις για εταιριες που βαζουν προγραμματα. Εχει καποιος σας εμπειρια απο τετοιες εταιριες ακομα και αν ηταν σε Seat, VW κινητηρα. ??

 

Καταρχήν καλώς μας ήρθες :sHa_thumbsup2:

Κατά δεύτερον, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και αλλού πέρα από την ΜΤΜ.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγινα και εγω προσφατα κατοχος Α5 1.8Τ (170hp). Ειχα πριν το τελευταιο ΤΤ 2.0Τ. Η αληθεια ειναι οτι ο

2.0Τ ειναι ολα τα λεφτα και πιστευω οτι αν λαβεις υπ οψην και τη διαφορα βαρους ο 2.0Τ και 1.8Τ πρεπει να εχουν την ιδια καταναλωση παρολο που ο 2.0Τ βγαζει πιο πολλα αλογα και ροπη. Το λεω αυτο γιατι αν συγκρινω τα 2 αμαξια το ΤΤ ειχε 10lt/100km πραγματικη καταναλωση και το Α5 13 lt/100km περιπου (το ΤΤ ειναι 200κιλα πιο ελαφρυ).

Σκεφτομαι και εγω λοιπον να βαλω προγραμμα στο Α5 γιατι ειχα μαθει σε περισσοτερα αλογα και μικροτερο βαρος.

Η Revo ενω εχει βγαλει προγραμμα για 1.8Τ κινητηρες του γκρουπ δεν εχει βγαλει γι αυτον του Α5 ακομα (πρεπει να το φτιαξουν για τον εγκεφαλο του Α5).

Οποτε σκεφτομαι για ΜΤΜ. Δεν εχω βαλει ποτε προγραμμα σε κανενα απο τα AUDI που ειχα, οποτε θελω να ακουσω γνωμες και προτασεις για εταιριες που βαζουν προγραμματα. Εχει καποιος σας εμπειρια απο τετοιες εταιριες ακομα και αν ηταν σε Seat, VW κινητηρα 1.8Τ η' 2.0Τ. ??

Παρεπιπτοντως γιατι ολοι αποφευγουν ν απαντησουν σε ερωτησεις για προγραμματα? :) Δεν ειναι κακο να πεις αν καποια εταιρια σ αρεσει/δεν σ αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα και στο άλλο τόπικ που έγραψες Μάριε. Προσωπικά, θα απέφευγα την ΜΤΜ, θεωρώ ότι υπάρχουν πιο αποδοτικά προγράμματα με σημαντικά λιγότερο κόστος.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μου ειπανε οτι υπαρχει ενας τυπος καπου στη Βαρη που κανει αναβαθμιση με 500€ περιπου και οτι ερχονται απ ολη την Ελλαδα για να κανουν αναβαθμισεις σε αυτον. Ισχυει, ειναι αξιοπιστα τα προγραμματα του και πως τον λενε ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μου ειπανε οτι υπαρχει ενας τυπος καπου στη Βαρη που κανει αναβαθμιση με 500€ περιπου και οτι ερχονται απ ολη την Ελλαδα για να κανουν αναβαθμισεις σε αυτον. Ισχυει, ειναι αξιοπιστα τα προγραμματα του και πως τον λενε ξερει κανεις?

Μηπως μιλας για τον Ανδριανακη?

Link to comment
Share on other sites

...μου ειπανε οτι...

 

...υπαρχει ενας τυπος...

 

...καπου στη Βαρη...

 

...αναβαθμιση με 500€ περιπου...

 

Προσωπικά αν άκουγα μια φράση να περιλαμβάνει τα παραπάνω, δεν θα ασχολιόμουν καν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.