Jump to content

Πρόγραμμα σε Α5 1.8ΤFSI


a5volos

Recommended Posts

Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις και τις άλλες εταιρίες που ανέφερα για τιμές κλπ. Μήπως δεν κατάλαβαν ποιο κινητήρα έχει το αυτοκίνητό σου και μιλάνε για τον δίλιτρο με τα 180 άλογα; Γενικά με απλό πρόγραμμα μην περιμένεις μεγάλες διαφορές από εταιρία σ'εταιρία οπότε προτίμησε κάτι επώνυμο και φθηνό..

 

 

Μιχάλης

ουπς γραψε λαθος το ειδα το μυν σου.εχω γραψει τα τηλ τους και θα τους παρω αυριο το πρωι μαζι με καποιες αλλες πυ μου προτειναν

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα για το αυτοκίνητό σου έχουν βγάλει οι ABT, ΜΤΜ και μιλάνε για 200-205 άλογα. Κοίταξα στο επίσημο site της Revo και δεν γράφει κάτι για το Α5, είσαι σίγουρος ότι ρώτησες για το Α5 και σου είπαν ότι υπάρχει πρόγραμμα και πάει στα 230 άλογα; Για το Α4 που έχει τον ίδιο κινητήρα δίνουν πάντως 205 άλογα!!

 

 

Μιχάλης

Μαλλον εσυ κανεις καποιο λαθος αν μπεις στο gargate.gr και επιλεξεις προγραμματα ρεβο για τον κινητηρα 1,8 μιλουν για 230 αλογα και 36 κιλα ροπη

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εσυ κανεις καποιο λαθος αν μπεις στο gargate.gr και επιλεξεις προγραμματα ρεβο για τον κινητηρα 1,8 μιλουν για 230 αλογα και 36 κιλα ροπη

Γιατί δεν πας στον Κώστα,να πείτε ένα καφεδάκι,να κάνετε και κανα δυό τηλ και να τελειώνει η ιστορία?

Βόλο-Λάρισα,ο ίδιος τις έχει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας στον Κώστα,να πείτε ένα καφεδάκι,να κάνετε και κανα δυό τηλ και να τελειώνει η ιστορία?

Βόλο-Λάρισα,ο ίδιος τις έχει... ;)

ποιον κωστα? τι εννοεις βολο λαρισα ο ιδιος τις εχει?

Link to comment
Share on other sites

Τον πωλητή στην αντιπροσωπεία στο Βόλο.

Λάρισα-Βόλο,ο ίδιος αντιπρόσωπος είναι...

Το ξερω αλλα εγω δεν παω στο γιαννακοπουλο με τιποτα!!!το αυτοκινιτο το πηρα απο καρεντα αθηνα και για σερβις δεν εχω αποφασισει ακομη

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλα εγω δεν παω στο γιαννακοπουλο με τιποτα!!!το αυτοκινιτο το πηρα απο καρεντα αθηνα και για σερβις δεν εχω αποφασισει ακομη

οκ πάσο :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εσυ κανεις καποιο λαθος αν μπεις στο gargate.gr και επιλεξεις προγραμματα ρεβο για τον κινητηρα 1,8 μιλουν για 230 αλογα και 36 κιλα ροπη

Κατ'αρχήν όταν γράφω κάτι προσπαθώ να το τσεκάρω πρώτα. Δεν τα γράψω για να περνάω την ώρα μου.. Κι εγώ μπήκα στο site της cargate και δεν είδα πουθενά να γράφει για Α5. Τ' ότι αναφέρεται στον ίδιο κινητήρα που έχει το αυτοκίνητό σου δεν σημαίνει τίποτα γιατί οι εγκέφαλοι έχουν διαφορές και δεν βγαίνουν ταυτόχρονα τα προγράμματα για όλα τ'αυτοκίνητα που φοράνε έναν συγκεκριμένο κινητήρα. Επίσης μοντέλο από μοντέλο μπορεί να έχει κι άλλες σημαντικές διαφορές όπως το turbo για παράδειγμα και η απόδοση με πρόγραμμα ν'αλλάζει σημαντικά. Ξαναγράψω ότι το επίσημο site της Revo (που θεωρώ ότι είναι και το πιο αξιόπιστο) ΔΕΝ γράφει τίποτα για Α5. Αλλά έτσι από περιέργεια γιατί δεν πας να σου βάλουν το demo στην cargate; Να ξέρουμε και τι συμβαίνει στην τελική δηλαδή..

 

Στο Α3 με τον ίδιο κινητήρα δίνουν 220 άλογα και στο site της cargate για τον 1.8TSI δίνουν 220 πάλι. Αλλά υπάρχει περίπτωση όπως ανέφερα το δικό σου αυτοκίνητο να μην έχει το ίδιο turbo. Τώρα που βρήκαν αυτοί τα 230 και σου είπαν, δεν ξέρω, και το ακούω πρώτη φορά.

 

 

Μιχάλης

 

Υ.Γ. Κι εμένα το 2006 μου έλεγαν σε revo dealer ότι έχει βγει πρόγραμμα για το αυτοκίνητό μου, κι όταν πήγα από εκεί να βάλω το demo μου είπαν, "α δεν υπάρχει ο κωδικός του αυτοκινήτου σου εδώ!".

Link to comment
Share on other sites

Για κανέναν 1.8tfsi (α3, α4, α5) ΔΕΝ έχει βγεί πρόγραμμα ακόμη για AUDI από την REVO. Ρώτησα ο ίδιος προσωπικά (όχι μέσω τρίτων...''ακουσα'', ''μου είπαν'' κτλ κλτ) και αναμένεται να το κυκλοφορήσουν στο εμπόριο έως το τέλος του μήνα. Η αναφορά που κάνουν σε διαφημίσεις και στην σελίδα τους είναι για το Seat (διαφορετικός εγκέφαλος) και για το τί ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κλυκλοφορήσουν για τα Audi όταν είναι έτοιμοι. Η βελτίωση που μου είπαν είναι 210 άλογα και 34 κιλά ροπής.

Link to comment
Share on other sites

Milisa kai ego simera me revo kai piga kai apo ekei.Exoun diathesimo to programma gia enan mono sugekrimeno kodiko egefalou.Milame panta gia A3 1.8T.Sygekrimena to teleutaio gramma tou kodikou einai G.To diko mou einai F kai den uparxei akoma.Ypomoni.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

Απ οτι φαινεται βρηκα την ακρη για προγραμμα.Κατα πασα πιθανοτητα θα το φορεσω μεσα στον μηνα οποτε θα στειλω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

Απ οτι φαινεται βρηκα την ακρη για προγραμμα.Κατα πασα πιθανοτητα θα το φορεσω μεσα στον μηνα οποτε θα στειλω εντυπωσεις.

τι προγραμμα φιλε?καλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Στο Α3 με τον ίδιο κινητήρα δίνουν 220 άλογα και στο site της cargate για τον 1.8TSI δίνουν 220 πάλι. Αλλά υπάρχει περίπτωση όπως ανέφερα το δικό σου αυτοκίνητο να μην έχει το ίδιο turbo. Τώρα που βρήκαν αυτοί τα 230 και σου είπαν, δεν ξέρω, και το ακούω πρώτη φορά.

 

Παντως απο προσωπικη εμπειρια, μιας και εχω προγραμματισει και Α3 και Α5, μηχανολογικα ειναι παραπλησια συνολα , το ιδιο και η τελικη ισχυ που θα αποδωσουν. Ειναι ευκολο να ξεπερασεις τα 220ΗΡ με αυτο το μοτερ που ειναι (οπως ολα τα TSI/TFSI) πολυ "ροϊκο"ψηλα και η ισχυς που κερδιζει με προγραμμα ειναι αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω, κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα γι'αυτά τα μοτέρ. Εγώ έμεινα στο νούμερο που είχε αναφέρει ο φίλος (230) γιατί δεν το έχω δει γραμμένο πουθενά, ούτε καν στο site της εταιρίας.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω, κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα γι'αυτά τα μοτέρ. Εγώ έμεινα στο νούμερο που είχε αναφέρει ο φίλος (230) γιατί δεν το έχω δει γραμμένο πουθενά, ούτε καν στο site της εταιρίας.

 

Εχει βγαλει και η powerlogic προγραμμα για αυτο το μοτερ. Σε Α3 που εχω βαλει παει πολυ καλα, δεν εχω κανει ομως μετρηση ακομα γιατι θα βαλει εξατμιση και μετα..

Edited by michpan
Μην σβήνεις το [/quote] από τα quote των μηνυμάτων που κάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "πρόγραμμα για συγκεκριμένο μοτέρ". Υπάρχει "πρόγραμμα για συγκεκριμένο αμάξι με συγκεκριμένο εγκέφαλο, συγκεκριμένης παραγωγής, με συγκεκριμένο μοτέρ" μόνο! Αλλο το Α3, άλλο το Α5, κι ας έχουν ίδια μοτέρ.. Αυτό απλά για να μην γίνονται παρεξηγήσεις και νομίζουν κάποιοι ότι ένα πρόγραμμα βγαίνει για όλα τα μοντέλα που φορούν τον ίδιο κινητήρα..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "πρόγραμμα για συγκεκριμένο μοτέρ". Υπάρχει "πρόγραμμα για συγκεκριμένο αμάξι με συγκεκριμένο εγκέφαλο, συγκεκριμένης παραγωγής, με συγκεκριμένο μοτέρ" μόνο! Αλλο το Α3, άλλο το Α5, κι ας έχουν ίδια μοτέρ.. Αυτό απλά για να μην γίνονται παρεξηγήσεις και νομίζουν κάποιοι ότι ένα πρόγραμμα βγαίνει για όλα τα μοντέλα που φορούν τον ίδιο κινητήρα..

 

Αυτο εννοειτα... Ακομα και στην ιδια παρτιδα ενος μοντελου μπορει να υπαρχουν δυο και τρεις διαφορετικες σειρες εγκεφαλων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω, κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα γι'αυτά τα μοτέρ. Εγώ έμεινα στο νούμερο που είχε αναφέρει ο φίλος (230) γιατί δεν το έχω δει γραμμένο πουθενά, ούτε καν στο site της εταιρίας.

 

 

Μιχάλης

Kανε υπομονη μια εβδομαδα εμεινε και θα το δεις και με χαρτι απο δυναμομετρο!

Link to comment
Share on other sites

Η παρατήρησή μου είχε να κάνει με την εταιρία που έλεγε κάτι που δεν υπήρχε πουθενά γραμμένο επίσημα. Κι αυτό γιατί έχουν συνηθίσει εδώ στην Ελλάδα να "φουσκώνουν" κάπως τα πράγματα. Θυμάμαι όταν είχα πρωτορωτήσει για πρόγραμμα είχα ακούσει από 190 έως 230 άλογα.. Οτι ήθελε ο καθένας έλεγε..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σε ολους!

 

Τελικα το περασμενο σαββατο εβαλα το προογραμμα απο τους e-tuners!Το αυτοκινητο αλλαξε 100%!!!Τα παιδια ενδιαφερθηκαν απο την πρωτη στιγμη και μαλιστα ηρθαν στο βολο γιατι εγω δεν βρηκα χρονο να κατεβω αθηνα.Μαζι μ εμενα εβαλε κι ενας φιλος με το τελευταιο α4 κι αυτος επισης ειδε σημαντικη αλλαγη!Θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο Στελιο και στον Κριτωνα για την τελεια δουλεια που εκαναν στα αυτοκινητα! :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.