Jump to content

Λιπαντικά - Λάδια


gass

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω λαδια στο αμαξι μου Αudi A3 1.8 TFSI και ειμαι αναμεσα στα CASTROL EDGE 5W-30 και motul specific 504.00/507.00 100% synthetic 5W/30.Εσεισ ποιο θα επιλεγατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

40000????? :sSc_eek: :sSc_eek:

 

Να μη πω καλύτερα ποσα έχει...

 

Κάποτε λέγανε ότι δεν χρειάζονται άλλαγμα... τι ήταν αυτό????

 

Τι βαλβολίνες παίρνει??

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αλλαξω λαδια στο αμαξι μου Αudi A3 1.8 TFSI και ειμαι αναμεσα στα CASTROL EDGE 5W-30 και motul specific 504.00/507.00 100% synthetic 5W/30.Εσεισ ποιο θα επιλεγατε?

 

από πλευράς καταλοίπων τα castrol είναι τα χειρότερα. Τα motul δεν έχουν κατάλοιπα όπως και τα aral 5-30

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται με τις βαλβολίνες στο σασμαν στο Group Vag??

 

Εχω δυο μέρες τώρα που ψάχνω και άκρη δε κατάφερα να βγάλω...

 

Άλλη λένε είναι για 500.000 άλλη για 100.000 αλλη ποτε τι γίνεται ΔΙΑΟΛΕ???? GL4 Η GL5??

 

Πρέπει να αλλαχτούν αν είναι δυνατόν ΠΟΤΕ :sHa_sarcasticlol:

 

Πάντως η καλύτερες λένε είναι αυτές.

 

dymti.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΑΝ ΕΧΕΙΣ part no. G 052 911 A1 (για τις βαλβολινες) τοτε H amsoil mtg75-90 GL4(αυτη της foto)κανει για το αμαξι σου.

Αυτη προτηνει και ο τεχνικος της Amsoil Byron Selbrede.

Link to comment
Share on other sites

αν και φανατικος χρηστης AMSOIL σε μοτο και αυτοκινητο..

 

απο την 75-90 της amsoil λεω να παω σε 75-80 για πιο μαλακη χρηση.

 

θα δω προς fuchs συνθετικη αφου δω τι εχει σε GL 4 μιας και πρεπει να τσεκαρω τι παιρνει το σασμαν μου.

Link to comment
Share on other sites

αν και φανατικος χρηστης AMSOIL σε μοτο και αυτοκινητο..

 

απο την 75-90 της amsoil λεω να παω σε 75-80 για πιο μαλακη χρηση.

 

θα δω προς fuchs συνθετικη αφου δω τι εχει σε GL 4 μιας και πρεπει να τσεκαρω τι παιρνει το σασμαν μου.

 

 

Δηλαδή πάμε για Amsoil... :whoohoo:

 

 

Ποσα λίτρα θέλει μέσα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω ποτέ πρέπει να έλεγχω τα λάδια όταν είναι κρύα η ζεστη η μηχανή;

κρύα και το αμάξι να βρίσκεται σε επίπεδο/οριζόντιο μέρος χωρίς κλίση (ωστε να πετύχεις την βέλτιστη συνθήκη για μέτρηση).

Link to comment
Share on other sites

κρύα και το αμάξι να βρίσκεται σε επίπεδο/οριζόντιο μέρος χωρίς κλίση (ωστε να πετύχεις την βέλτιστη συνθήκη για μέτρηση).

Ευχαριστώ φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πόοοοοοοσο τσίτα το πάς δηλ; και πάλι δύσκολα θα πρέπει να συμπεριφέρεται έτσι το λάδι....

 

Στο δικό μου πάλι άλλαξα εχθές τα 5W30 Castrol Edge με τα αντίστοιχα 5W30 Castrol SLX. Αυτό που πραγματικά με καράφλιασε είναι οτι ένω με τα Edge με cruise control και γύρω στις 2700-3000 στροφές και 6η έβλεπα θερμοκρασία λαδιού 96-99 βαθμούς, σήμερα με παρόμοια εξωτερική θερμοκρασία και ίδιες στροφές και σχέση είδα το λάδι μεταξύ 93-95 βαθμών.....Το SLX γράφει ότι είναι αποκλειστικά για Group Vag, ενώ το Εdge συμπεριλαμβάνει και ΜΒ. Παρατήρησε κανείς κάτι παρόμοιο;

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Η τάπα του αυτοκίνητου γράφει castrol.....στην αντιπροσωπεία έχω βάλει δυο φορές Fuchs

και μια χαρά φαίνεται το λαδάκι δεν έχω κανένα πρόβλημα με αποτέλεσμα σε 5000 χλμ που θα κάνω το μεγάλο σέρβις να χρησιμοποιήσω πάλι τα Fuchs

Τόσο τα βρίσκω το λίτρο πάντα ετσι... FUCHS-GT1-530 €9,00

Edited by kostas_7
Link to comment
Share on other sites

Castrol Edge 5W-30 (η τάπα λαδιού όντως συστήνει CastroL) και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα ακόμα και με την κατανάλωση λαδιού. Πλησιάζει το service των 30.000kms και θα βάλω και πάλι Castrol. Πολύ καλή έως άριστη προσωπική επιλογή θεωρώ τα Aral. Απο τα λίγα που συνεχίζουν να δημιουργούνται στην Γερμανία..

Link to comment
Share on other sites

Στα αμεσου ψεκασμου αυτοκινητα θελουμε εκτος απο 503 και 504 προδιαγραφη και χαμηλο δεικτη NOACK για να μην εχουμε επικαθυσεις στις βαλβιδες,ιδου μια λιστα.

 

01. Amsoil 100% Synthetic 10w30 5.70%

02. Red Line 5w30 6.00%

03. Red Line 10w30 6.00%

04. Amsoil XL 10w30 6.70%

05. Amsoil Heavy Duty Diesel 10w30 6.70%

06. Amsoil 100% Synthetic 5w30 6.90%

07. Valvoline MaxLife Synthetic 10w30 7.00%

08. Amsoil Heavy Duty Diesel 5w30 7.60%

09. Valvoline Synpower 10w30 8.00%

10. Amsoil 100% Synthetic 0w30 8.65%

11. Amsoil XL 5w30 8.90%

12. Red Line 0w30 9.00%

13. Valvoline MaxLife Synthetic 5w30 9.50%

14. Pennzoil Platinum 10w30 9.70%

15. Valvoline Synpower 5w30 10.50%

16. Quaker State Ultimate Durability 10w30 11.10%

17. Pennzoil Ultra 10w30 11.20%

18. Castrol Syntec 0w30 11.28%

19. Pennzoil Ultra 5w30 11.90%

20. Quaker State Ultimate Durability 5w30 12.30%

21. Pennzoil Platinum 5w30 12.50%

 

 

το χαμηλοτερο και το καλυτερο.εγω βαζω 5/30 με 6,9% και αλλαγες καθε 8000-8500km.

 

το καλυτερο ειναι η συχνη αλλαγη λαδιων και καλο λαδι...γιατρικο για επικαθυσεις στις βαλβιδες.

Link to comment
Share on other sites

Castrol Edge 5W-30 (η τάπα λαδιού όντως συστήνει CastroL) και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα ακόμα και με την κατανάλωση λαδιού. Πλησιάζει το service των 30.000kms και θα βάλω και πάλι Castrol. Πολύ καλή έως άριστη προσωπική επιλογή θεωρώ τα Aral. Απο τα λίγα που συνεχίζουν να δημιουργούνται στην Γερμανία..

Φιλε μου τα ΑΡΑΛ δεν παραγονται πλεον στη Γερμανια και τα εχει αγορασει η ΒΡ.Ανηκουν δλδ στην ΒΡ,η οποια τα εχει ξεφτιλισει ποιοτικα!

Υ.Γ. αν κοιταξεις το μπουκαλι στην πισω πλευρα θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

πιο λαδι τις AMSOIL κανει για τον ενα 1.8 tfsi? και γενικα πια ειναι τα τρια καλυτερα με βαση τις προδιαγραφες που εχουν?

Link to comment
Share on other sites

γιατι 5-40 και οχι 5-30(τα βγαζει και 5-30 απο οτι εχω δει) και ποσο τα παιρνεις? και καθε ποσα χιλιομετρα τα αλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

βαζω 5-40 γιατι πηστευω οτι το 30 ειναι ψιλο λαδι για το κλιμα στην ελλαδα με τις ζεστες(αποψη μου παντα).

και το 5-30 αλλα και το 5-40 ειναι εντος προδιαγραφων κατασκευαστη(audi).

το παιρνω απο τον Αγγελοπουλο και αν θυμαμαι καλα εχει 10-11€ το λιτρο.

τωρα οσο για το καθε ποτε τα αλλαζω δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμιση(καθε 5000χλμ-υπερβολικο για πολλους).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.