Jump to content

Audi Hold Assist


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός A4 B8 (1.8 160 HP) ambition εδώ και ένα χρόνο. Σήμερα μόλις παρουσίασε πρόβλημα το hold assist. Για ακρίβεια, προσπαθώντας να το ενεργοποιήσω μου έβγαλε ένα μήνυμα στο trip computer " Audi Hold assist not available". Μήνυμα για το οποίο δεν υπάρχει καμία πληροφωορία στο εργoστασιακό manual (τουλάχιστον όσο μπόρεσα να το ξεψαχνίσω).

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία? Προτάσεις λύσεις?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός A4 B8 (1.8 160 HP) ambition εδώ και ένα χρόνο. Σήμερα μόλις παρουσίασε πρόβλημα το hold assist. Για ακρίβεια, προσπαθώντας να το ενεργοποιήσω μου έβγαλε ένα μήνυμα στο trip computer " Audi Hold assist not available". Μήνυμα για το οποίο δεν υπάρχει καμία πληροφωορία στο εργoστασιακό manual (τουλάχιστον όσο μπόρεσα να το ξεψαχνίσω).

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία? Προτάσεις λύσεις?

 

Ευχαριστώ,

το ιδιο αμαξι εχω φιλε μου και χρησιμοποιω παρα πολυ το hold assist.δεν μου εχει βγαλει κατι τετοιο,ως τωρα τουλαχιστον. μηπως εχουν καμια σχεση τυχων "φαγομενα" τακακια;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Νομίζω πως ήδη γνωρίζεις πως για να ενεργοποιήσεις το Hold Assist πρέπει η μηχανή να "τρέχει" και να φοράς τη ζώνη ασφαλείας. Αλλιώς no assist. Μάλιστα όταν το έχεις ενεργοποιημένο και βγάλεις τη ζώνη ασφαλείας (εννοείται πως είσαι σταματημένος) γυρνάει αυτόματα σε χειρόφρενο. Αν παρόλαυτα έχεις πρόβλημα να πας καρφί στην αντιπροσωπεία Πρέπει λογικά να είσαι εντός εγγύησης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ήδη γνωρίζεις πως για να ενεργοποιήσεις το Hold Assist πρέπει η μηχανή να "τρέχει" και να φοράς τη ζώνη ασφαλείας. Αλλιώς no assist. Μάλιστα όταν το έχεις ενεργοποιημένο και βγάλεις τη ζώνη ασφαλείας (εννοείται πως είσαι σταματημένος) γυρνάει αυτόματα σε χειρόφρενο. Αν παρόλαυτα έχεις πρόβλημα να πας καρφί στην αντιπροσωπεία Πρέπει λογικά να είσαι εντός εγγύησης

+1000000 :sSig_agreed: :sSig_agreed:

 

 

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως πας να ενεργοποιήσεις το Hill Hold χωρίς να φοράς ζώνη ή με σβηστό μοτέρ στου γράφει στο DIS ολόκληρη την ιστορία..."Hill Hold can be enabled only when motor is running and seatbelt is fastened" ή κάτι παρόμοιο τελοσπάντων, δεν γράφει "not available".

 

Μάλλον για αντιπροσωπεία είσαι!

Link to comment
Share on other sites

ρίξε και μια ματιά στο εγχειρίδιο πριν πας στην αντιπροσωπεία μπορεί να λέει για το πρόβλημά σου κάτι και γιατί το παρουσιάζει! :icon_turbo:

Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που ειχε το προβλημα! Ισως το εχει διορθωσει!!!

Ας μας γραψει ο φιλος αν το διορθωσε και τι ηταν ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός A4 B8 (1.8 160 HP) ambition εδώ και ένα χρόνο. Σήμερα μόλις παρουσίασε πρόβλημα το hold assist. Για ακρίβεια, προσπαθώντας να το ενεργοποιήσω μου έβγαλε ένα μήνυμα στο trip computer " Audi Hold assist not available". Μήνυμα για το οποίο δεν υπάρχει καμία πληροφωορία στο εργoστασιακό manual (τουλάχιστον όσο μπόρεσα να το ξεψαχνίσω).

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία? Προτάσεις λύσεις?

 

Ευχαριστώ,

 

Αν το απενεργοποιείς και ενεργοποιείς λίγο τακτά μπορεί να σου παρουσιάσει το προβληματάκι που προανέφερες αλλά δεν είναι τίποτα

καθώς αν σβήσεις και ανοίξεις τον διακόπτη μετά απο ακινητοποίηση του οχήματος όλα επανέρχονται φυσιολογικά,ή ακόμα μετά απο λίγη ωρίτσα

π.χ. 5 λεπτά.Δεν είναι τίποτα αυτό πιστεύω και δεν είναι σφάλμα του οχήματος,προκαλείτε απο "κακό" χειρισμό.

 

Φιλικά πάντα.

 

Χρήστος

Edited by ChRiS82
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σημερα ξαφνικα πηγα να ενεργοποιησω το hold assist και μου εβγαλε μυνημα hold assist not available. Επισης ενω φοραω ζωνη δεν απεμπλεκει αυτοματα το χειροφρενο. Κωδικος σφαλματος που κατεγραψε ειναι

 

00473 - Control Module for Elect. Park/Hand Brake (J540)

008 - Implausible Signal - Intermittent

 

 

 

Freeze Frame:

Hex Value: 0x0240

Hex Value: 0x4026

Hex Value: 0x1217

Hex Value: 0x01AA

Hex Value: 0x00FF

 

Τα παιξε το εγκεφαλακι που ειναι στο πισω δεξια θολο?

post-16294-0-04487100-1485536846_thumb.jpeg

Edited by xristoskor
Link to comment
Share on other sites

Χριστάρα μου βγάζει έλεγχο στις συνδέσεις (βύσματα) και την καλωδίωση το ross tech. Δεν μου βγάζει βλάβη στο εγκεφαλάκι με αυτό το κωδικό. Δεν ρίχνεις μια ματιά στις καλωδιώσεις, μήπως έχουν κάπου υποστεί καμια διάβρωση στις επαφές τους?

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παιδιά παρουσιάστηκε και σε μένα το ίδιο προβλημα (audi hold assist not available). To αυτοκίνητο είναι του 2008.

Έχει βρεθεί η λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, qtek είπε

Παιδιά παρουσιάστηκε και σε μένα το ίδιο προβλημα (audi hold assist not available). To αυτοκίνητο είναι του 2008.

Έχει βρεθεί η λύση για το συγκεκριμένο πρόβλημα?

Για αρχή κάνε έναν έλεγχο σε διαγνωστικό και γράψε μας τι σου βγάζει. Μπορεί να στο σβήσουν και να μην στο εμφανίσει ξανά, μπορεί να σβήσει και μόνο του και να δουλέψει κανονικά μετά.

 Εμένα έστρωσε μόνο του μετά από λίγη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα συνδεθω με διαγνωστικό και θα δούμε...

Για να φτιάξει από μόνο του δεν το βλέπω, είναι τώρα 2 εβδομάδες με το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

το διαγνωστικό (OBD eleven) μου έβγαλε σφάλμα για τον sensor του συμπλέκτη (βραχυκύκλωμα ως προς γείωση) και για την μονάδα των φρένων J540. Δείτε τις φωτο.

Τα σφάλματα τα μηδένιζα και μετά από λίγο τα ξαναεμφάνιζε.
Μάλλον πρόκειται για το σενσοράκι στο πετάλ του συμπλέκτη ή για τη μονάδα των φρένων?

Γνωρίζει κανείς για το κόστος και των δύο? Θα το πάω την άλλη εβδομάδα στην αντιπροσωπεία για service οπότε θα το δουν εκεί.

φωτο_2.jpg

φωτο_1.jpg

Edited by qtek
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά αλλάχτηκε η ανλία που είναι πίσω από το πετάλ του συμπλέκτη.Το σενσοράκι βρίσκεται μέσα σ' αυτήν

κωδικός: 8K1721401H , Τιμή 227€ +210€ εργασία.

Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε, αλλά εμφανίστηκε άλλο:

Μερικές φορές το πετάλ του συμπλέκτη έχει "κενό" και σκληραίνει μετά από τη μέση της διαδρομής. Το αυτοκίνητο έχει μείνει στο συνεργείο

για να μου αλλάξουν πάλι την αντλία, μη τυχόν ήταν ελλαττωματική!!!

Αναμένουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλαξαν πάλι την αντλία στο πετάλ του συμπλέκτη και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε (ελλαττωματικό αντ/κό!!!!!!!!!!!!).

Όλα τώρα Ο.Κ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.