Jump to content

[Λύθηκε] - Βοηθεια πνιγομαστε


Recommended Posts

Θα το κοιταω που και που αλλα νομιζω οτι την σιλικονη την βαζεις για στεγανοποιηση γενικα.Ε γιαυτο την εβαλα και εγω.Απλα θα το παρακολουθω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι μικρη η τρυπα δεν θα εχεις προβλημα αλλα εχε κατα νου σου οτι πρεπει να βρεις κατι πιο σιγουρο επειδη μπορει μετα απο κανα δυο χρονια να το εχεις ξεχασει και η σιλικονη λογω θερμοκρασιας κινητηρα να τα ψιλοπαιξει και μπορει ναι μεν το νερο να μη μπαινει οπως εμπαινε αλλα να δακρυζει και να σου κανει πιο υπουλη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοιταξε τα μαρσπιε βουλωνουν απο λασπη και φυλλα και γεμιζουν νερο υστερα το νερο βγαινει εσωτερικα απο τις εγκωπες και ερχονται στο πατωμα πιθανοτερα απο την πισω πορτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φιλε μου ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα

 

εμενα επαιρνε νερα απο την τρυπα που παει απο τον οδηγο για το καπω που ανοιγει. Δες το εμενα δεν ειχε κλεισει καλα και επαιρνε νερα δες αμα στα ηχεια σου, στις πορτες δεν εκλεισαν καλα !!!

Edited by dimitris A4TFSIQ
ορθογραφία, συντακτικό
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα

 

εμενα επερνε νερα απο την τρυπα που παει απο τον οδηγω για το καπο που ανοιγει δεσ το εμενα δν ειχε καλα κλισι καλα και επερνε νερα δες αμα στα ηχεια σου στησ πορτες δν κλισαν καλα !!!

:g: ...Δεν καταλαβα τπτ...

Link to comment
Share on other sites

g.gif ...Δεν καταλαβα τπτ...

 

E που να καταλάβεις ρε Αρίστο.Είναι ξεκάθαρο.

Πρέπι να δί τη τρίπα απώ τον οδηγώ που πάι το καπώ για να ανίξι.Εκί δεν έκλινε καλά και επίσις να δι στα ιχία στις πόρτες

αν δεν κλίσαν καλά.

Τώρα πόσο πιο λιανά να στο κάνω.

Αμάν πια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα και από μένα.

έχω το ίδιο πρόβλημα στο πάτωμα πίσω από το συνοδηγό.

πουθενά αλλού και με όλα τα πλαινά στεγνά.αποκλιστικά το πάτωμα.

το θέμα είναι ότι όποτε τυχαίνει να έχει ναερό ούτε το έχω πλύνει πρόσφατα ούτε έχει βρέξει.

τα νερά είναι εκεί χωρίς αιτία.πρόσφατα άλλαξα λάδια και το κοίταξα από κάτω. ούτε γρτζουνιά ούτε τρύπα.

δεν καταλαβαίνω από που μπαίνουν.

είναι βρεγμένο όλο το πάτωμα και είναι σα να μπαίνουν κάθετα από κάτω.ούτε τα πλαινά κάτω από το κάθισμα ούτε το αεριστίρι για τα πόδια ούτε τίποτα.

και το θέμα είναι ότι κάθε φορά ο πατέρας μου (που δικό του είναι το αμάξι) νομίζει ότι καποιος φίλος μου κάθεται πίσω και του πέφτει το μπουκαλάκι με το νερό.?!?!?!?!?!

και άντε τώρα να τον πίσεις για το αντίθετο.

οπότε το δικό μου θέμα είναι πιόσύνθετο γιατί έχω να αντιμετοπίσω όχι μόνο τα νερά αλλά και τον πατέρα μου.

όπως είπατε για τις τάπες στο μπροστινό μέρος, μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για το πίσω δεξιά πάτωμα?

πφ.....αλλο και τούτο πάλι....

Edited by lolenopoulos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγνώμη για το double post αλλά βρήκα τη λύση

μεταξύ καπό και παρμπρίζ ακριβώς μπροστά του συνοδηγού έχει μια σχάρα που πέφτουν τα νετά για να πέσουν στο δρόμο.

δεν πέφτουν έτσι απλά βέβαια....αλλά έχει μια λεκάνι με συφωνάκι.αυτό λοιπόν ήταν φραγμένο. τώρα ακριβώς πως δεν κατάλαβα κι εγώ ΑΛΛΑ το νερό κύλαγε στη λαμαρίνα και έμπαινε στα πόδια του συνοδηγού από κάποια τρύπα (μάλλον δίοδος καλωδίων).

 

τα νερά όπως είπα παραπάνω τα έβλεπα συσσορευμένα ακριβώς πίσω από το συνοδηγό και νόμιζα ότι έμπαιναν από κάπου τοπικά.

 

εκεί όμως είανι το θέμα

η διαδρομή του νερού ήταν παρμπρίζ > βουλομένο λεκανάκι > τρύπα > πόδια συνοδηγού (ελάχιστη ροή που απλώς κύλαγε προς τα πίσω) > πίσω από το συνοδηγό (όπου λόγω στεγανότητος {ειρωνία...!!!} τα έβλεπα μαζεμμένα)

 

 

άρα καταλλήγουμε ότι είχα το ίδιο πρόβλημα με τον akefalos αλλά από τη δεξιά μεριά.

 

Έτσι με τακτικό έλεγχο της μπανιέρας θα είμαι στεγνός.

Edited by lolenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Την βρηκα την λυση καιομολογω ειναι απο πατατα δικια μου.Διπλα απο τον εγκεφαλο μπροστα απο το τιμονι στο χωρο του μοτερ και διπλα στο δοχειο με τα υγρα φρενων υπηρχε μια μικρη ταπα οσο το μικρο μας δαχτυλακι που αμα την βγαλεις εχει μια τρυπα η οποια βλεπει μεσα στο αμαξι κατω απο το τιμονι.Εγω ο εξυπνακιας εβγαλα την ταπα και περασα απο εκει το καλωδια του ρευματος για το ηχοσυστημα.Ακριβως πανω απ την τρυπα υπαρχει και ενα μεγαλο κομματι που παταει στο παρμριζ και ειναι περασμενος ο υαλοκαθαριστηρας νομιζω νεροχυτης λεγεται.Ε ηταν φαγωμενο ενα σημειο απο αυτο το πλαστικο και σε συνδιασμο με την τρυπα οταν επεφτε νερο στο παρμπριζ τσουλαγε στην τρυπα και εμπαινε μεσα και ετσι καναμε μπανιο.Αλλαξα τον κομμενο νεροχυτη και εκλεισα και την τρυπα με σιλικονη και τελος το θεμα.Μετα πηρα το λαστιχα και του εριχνα πανω στο σημειο και δεν περναγε μεσα ουτε σταγονα.Και ετσι αλλο ενα θεμα λυθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.