Jump to content

Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!


Recommended Posts

Σασμαν θες 1000άρικο περίπου με εργασία και υγρά. Και δεν ξέρεις και τι χρήση έχει υποστεί.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 hours ago, Dikonou said:

Να ψάξω για σασμαν; Γιατί εάν πάω επισκευή 480 βγαίνουν ανταλλακτικά μόνο......+ εργατικά.....

DSG.......!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Φίλε μου τι συμπτώματα είχες και άλλαξες σασμάν;;;;

Στο dragy αν δεν είχες την αλλαγή της 4ης θάσουν κοντά στο 9.5. και φαίνεται και στο 100-180 που είσαι πλέον κάτω από 7σεκ...όσο για τα 25 μέτρα δεν είναι ακριβώς ετσι....απο τα διαγράμματα φαίνεται ότι μέχρι κόφτη τετάρτης θάσουν μπροστά από το μαμισιο σασμάν και ενώ το μακρύ 200αριζει σε λιγότερα μέτρα παραμένει οστοσο οριακά πίσω από το νέο σε μια θεωρητική κοντρα !περα όμως από αυτό πως σου φαίνεται στη καθημερινότητα σου;;

Δεν είναι πιο πρόθυμο το αμάξι στο πάτημα με το το κοντιτερο σασμάν;;;

Link to comment
Share on other sites

Στα 100-190 με το normal κιβωτιο ειχες 8,38 και τωρα με το πιο κοντο 8,17 αρα σε μια θεωρητικη κοντρα θα ησουν μπροστα καποια μετρα κενα με το νεο σασμαν.

Ομως τωρα λογω αλλαγης σε 5η χανεις αυτο το πλεονεκτημα στα  200 αν παει ομως πιο μακρια η αναμετρηση πχ στα 220 θα ειναι διαφορετικο  το αποτελεσμα.

Αν ομως  η κοντρα σταματουσε  στα 200 κοφτης ταχυμετρου(τελικη ταχυτητα) και στα 2 αυτοκινητα οντως θα ησουν 25 μετρα  πιο πισω.

μηπως η λυση ειναι να αυξησεις τον κοφτη στις 7300 πχ για να πιανεις το τυπικα καθιερωμενο 100-200 με 4η?

Link to comment
Share on other sites

0χι φίλε μου...αυτό προσπάθησα να εξηγήσω...δεν θα είναι 25 μέτρα πίσω....δηλ 6 αυτοκίνητα....δεν γίνεται στα 190 νασάι μπροστά και στα 200 6 αμάξια πίσω....πάλι μπροστά θαναι...πολύ λίγο αλλά μπροστά....

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια με το μακρύ έχεις 9.8 το 100-200 και 10.2 με το κοντό...για να δεις πως θαταν σε μια κόντρα από τα 100 ως περίπου τα 200 πρέπει να δεις που θαταν τα δύο αμάξια πχ μετά από 10σεκ...έτσι λοιπόν το μακρύ θαχε διανύσει 430 +12.5μετρα δηλ 442.5μετρα και το κοντό 455-12.5 δηλ πάλι 442.5μετρα....θαταν πλάι πλάι στην καλύτερη για το μακρύ...αλλά μέχρι εκεί γιατί αμεσως μετα ακολουθεί και το μακρύ με την αλλαγή σε 5η οπότε θα άρχιζε να μένει πάλι πίσω....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vxr-silver said:

Στα 100-190 με το normal κιβωτιο ειχες 8,38 και τωρα με το πιο κοντο 8,17 αρα σε μια θεωρητικη κοντρα θα ησουν μπροστα καποια μετρα κενα με το νεο σασμαν.

Ομως τωρα λογω αλλαγης σε 5η χανεις αυτο το πλεονεκτημα στα  200 αν παει ομως πιο μακρια η αναμετρηση πχ στα 220 θα ειναι διαφορετικο  το αποτελεσμα.

Αν ομως  η κοντρα σταματουσε  στα 200 κοφτης ταχυμετρου(τελικη ταχυτητα) και στα 2 αυτοκινητα οντως θα ησουν 25 μετρα  πιο πισω.

μηπως η λυση ειναι να αυξησεις τον κοφτη στις 7300 πχ για να πιανεις το τυπικα καθιερωμενο 100-200 με 4η?

 

Αυτό που γράφει ο φίλος δηλαδή να ανεβάσει κόφτη για να γλιτώσει μία αλλαγή, έχει όντως αποτέλεσμα, το είχα κάνει εγώ όταν έβαλα stage 2 πρόγραμμα στο dsg. Και μιλάμε για dsg όπου οι αλλαγές δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα. Όταν όμως είσαι κοντά με τον άλλο και στο σημείο εκείνο γλιτώνεις εντελώς την αλλαγή που θα έκανες, η διαφορά φαίνεται. Ακόμα καλύτερα όταν σε αυτές τις παραπάνω στροφές ανά ταχύτητα το μοτέρ εξακολουθεί να δίνει, οπότε κερδίζεις και σε δύναμη. Ο κόφτης μου είναι στις 7500 αλλά μετά από πολλές δοκιμές είχα βρει ότι οι ιδανικές αλλαγές ήταν στις 7200. Υπάρχει όντως διαφορά σε σχέση με τις 6800, καθώς η αλλαγή σε 5η έρχεται στα 210 και όχι στα 190, οπότε σε ένα πάτημα μέχρι και τα 210 γλιτώνω την αλλαγή. Επίσης, το μοτέρ τη βγάζει τη δύναμη μέχρι εκεί, άρα εκμεταλλεύομαι 400 ακόμα ωφέλιμες στροφές και ας μην παραλείπουμε και το επίσης σημαντικό ότι η επόμενη αλλαγή πέφτει πάντα ψηλότερα, εκεί που το μοτέρ βγάζει παραπάνω δύναμη. Το τελικό αποτέλεσμα, χωρίς να το χαρακτηρίζω εντυπωσιακό, είναι το κερασάκι στη βελτίωση 1ου σταδίου, έτσι τουλάχιστον το είδα σε μένα. Δεν ξέρω για μέτρα κτλ., αλλά είναι το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και ισχύει....και το όφελος είναι διπλό όπως ακριβώς εξηγείς με δεδομένο το μοτερ να μην κάνει κοιλιά εκεί ψηλά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/8/2019 at 5:29 PM, tsitis said:

Φίλε μου τι συμπτώματα είχες και άλλαξες σασμάν;;;;

Στο dragy αν δεν είχες την αλλαγή της 4ης θάσουν κοντά στο 9.5. και φαίνεται και στο 100-180 που είσαι πλέον κάτω από 7σεκ...όσο για τα 25 μέτρα δεν είναι ακριβώς ετσι....απο τα διαγράμματα φαίνεται ότι μέχρι κόφτη τετάρτης θάσουν μπροστά από το μαμισιο σασμάν και ενώ το μακρύ 200αριζει σε λιγότερα μέτρα παραμένει οστοσο οριακά πίσω από το νέο σε μια θεωρητική κοντρα !περα όμως από αυτό πως σου φαίνεται στη καθημερινότητα σου;;

Δεν είναι πιο πρόθυμο το αμάξι στο πάτημα με το το κοντιτερο σασμάν;;;

 

Απλά έσταζε από παντού....ρουλεμαν πριζντιρεκτ με τζόγο....αλλαξαν και όλα κομπλέ!!!

Το έχω πλέον και κάθεται....χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dikonou said:

 

Απλά έσταζε από παντού....ρουλεμαν πριζντιρεκτ με τζόγο....αλλαξαν και όλα κομπλέ!!!

Το έχω πλέον και κάθεται....χαχαχαχαχαχαχα

κοινώς.......μάτωσε!!!!! (το σασμάν)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα να τσεκάρω τι κάνει μετά από τόσο καιρό..... 

2.05 σήκωσε οβερ με κάποιο παίξιμο του οβερ κατά την διάρκεια του φούσκωματος και 1.32 κοφτη στις 7200 με 5η στο κιβώτιο. 

Θα φωνάζει τώρα κάποιος αλλά....... 

IMG_20200209_132147.jpg

Edited by Dikonou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο dyno φίλε George, δρόμο με 2η 3η που ξεκινάμε συνήθως να του βαράμε στ αυτιά ούτε 1.9 δε σηκώνει οβερ... 

Να τα λέμε κι αυτά χαχαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Dikonou said:

Στο dyno φίλε George, δρόμο με 2η 3η που ξεκινάμε συνήθως να του βαράμε στ αυτιά ούτε 1.9 δε σηκώνει οβερ... 

Να τα λέμε κι αυτά χαχαχαχα

δηλαδή εγώ στο dyno τι θα σηκώσει? 2,2???

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με 5η σου λέω θα σηκώσει πιο πάνω ναι με το boost..... 
Τότε δεν είναι και επικίνδυνο;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Dikonou changed the title to Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.