Jump to content

A3 sportback 1.8TFSI Stronic (full ΦΠΕ, ΙΗΙ και εν τέλει κ04-064)


Recommended Posts

Πολύ ψαγμενο αυτοκίνητο. Να το χαίρεσαι και πάντα απροβληματιστο.

Α,εννοείται ότι θέλω βόλτα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν σημασια τα αλογα σαν απολυτο νουμερο,απο την στιγμη που εσενα σε ευχαριστει το αμαξι οπως ειναι νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο.

καλες και απροβληματιστες βολτες.

BRAVO MAN

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψαγμένοοοοοοο πόσα έδωσε η thule;

 

Ξέρεις ότι έχει όριο μέγιστης ταχύτητας.

Αλλιώς το βλέπω κάμπριο.....

Edited by Dikonou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψαγμένοοοοοοο πόσα έδωσε η thule;

 

Ξέρεις ότι έχει όριο μέγιστης ταχύτητας.

Αλλιώς το βλέπω κάμπριο.....

Εδωσε τουλαχιστον 30 αλογα!!!!

Χαχαχαχαχα

 

Οριο ταχυτητας;ποσο; 250km/h?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κράτα σταθερά λοιπόν μεταξύ 130 & 250 και είσαι ΟΚ. Βαστάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

130.

Μετά από επικοινωνία με τη thule, η προφορική απάντηση που πήρα είναι πως προτείνεται η ταχύτητα ταξιδίου να μην υπερβαίνει τα 130km/h.

Ανεπίσημα κατάλαβα ότι τα όρια είναι αισθητά μεγαλύτερα.

 

Προσωπικά όμως έχω "φλωρέψει" πολύ και πλέον όταν έχω το παιδί μεσα (άρα και μπαγκαζιέρα στα ταξίδια), πηγαίνω "κυρία" στο δρόμο. Φλας σε κάθε αλλαγή κατεύθυνσης, ομαλές επιταχύνσεις, αμυντική οδήγηση κτλ.

Φαντάσου ότι....ούτε εγώ δε με αναγνωρίζω...

 

 

:sHa_hehe:

 

 

edit: σε forum εξωτερικού που διάβασα πάλι για τη thule, η ταχύτητα ταξιδίου που προτείνεται είναι τα 120mph (=160km/h 190km/h). 

(έτσι για την ιστορία, μιας και εκτός απροόπτου, δε θα ξεπεράσω ποτέ τα 120km/h-130km/h, κι αυτά σε προσπέραση!)

Edited by Kavouras
διόρθωση mph=km/h
Link to comment
Share on other sites

120mph =~ 195 kmh

 

Οπότε κοιτά καλυτερα τα φόρουμ μηπως μιλούσαν στα ποσα χιλιόμετρα η Thule γίνεται UFO!! :P :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

120mph =~ 195 kmh

 

Οπότε κοιτά καλυτερα τα φόρουμ μηπως μιλούσαν στα ποσα χιλιόμετρα η Thule γίνεται UFO!! :P :P

ετοιμάζεται:

 

https://youtu.be/OnoNITE-CLc?t=1m31s

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστω πολυ παιδια!

 

Ας γραψω τις πρωτες εντυπωσεις απο την οδηγηση:

Να σημειωσω αρχικα οτι εχω παρει boost controler ωστε να μην "ξεζουμιζω" την τουρμπινα καθε μερα. Δεν υπαρχει και λογος.

 

αυτη η πιεση (high) που προανερεφα ειναι για.... Δυσκολες ωρες.

Στην "καθημερινη" πιεση (low) εχω ρυθμισει στο 1,5 σταθερο και πεφτει μετα τις 6000 στο 1,1. Που και στη low δεν το λες και "αργο" το αμαξι.

 

Γενικα ο,τι κι αν καναμε, δεν κραταει πιεση πανω απο 1,3 στις 6500 χωρις να την ψησεις απο το πρωτο πατημα.

Ακομα και στη μηχανικη πιεση που εχω 1-1,1 μπαρ παντου, κακα τα ψεματα ειναι αρκετα γρηγορο το αμαξι αν κρινω και απο καποια φιλικα ανοιγματα, αλλα δεν ειναι τοσο ευχαριστο μεσα στην πολη οπου χρειαζεσαι ρεπριζ για να μην δουλευεις το μοτερ σαν ατμοσφαιρικο.

 

Γενικα ακομα και στην υψηλη πιεση προσπαθησαμε να βγαζει τη δυναμη γραμμικα για να μην σπινιαρει το αμαξι αλλα δυστυχως στην υψηλη πιεση οπου χτυπας 2μπαρ, το αμαξι σπινιαρει σε κακο οδοστρωμα τη δευτερη ταχυτητα (μονο). Αναμενομενο εν μερει.

Το εντυπωσιακο (κατα τη γνωμη μου) ειναι οτι δε νιωθεις το αμαξι να "πεφτει" στις υψηλες στροφες, κατι που ηταν πολυ ενοχλητικο με την κ03.

 

Επισης παρατηρησα (στο high) οτι στην αλλαγη, "χτυπαει" πιεση 1,7 και χτιζει μεχρι το 1,85.

 

Πυρομετρο δεν εχω "τρελο". Δηλαδη εχω 850 βαθμους μετα απο 5 απανωτα ανοιγματα 2α-5η, κοβεις, 2α-5η κτλ. Που αν δεν ειχαμε να ρυθμισουμε δε θα παταγα ποτε ετσι το αμαξι. Το "πεθαινεις".

Το intercooler του s3 ομως παρολη την ταλαιπωρια σταθηκε "ανετα" στο υψος του.

 

Οι πιεσεις ειναι οντως καλα υποσχομενες για καλα νουμερα. Τωρα υπομονη μεχρι να ανεβω δυναμομετρο.

Προσωπικα (το ξαναγραφω) αν βγαλει 300 αλογα θα πεταξω τη σκουφια μου.

Ένα μικρό update: να αναφέρω ότι μόλις πέσουν λίγο οι θερμοκρασίες (25 βαθμοί εξωτερική θερμοκρασία), εμφανίζονται κάτι "τρελά"....

2+bar.jpg

(περίπου 0,1bar πάνω σε όλες τις πιέσεις)

Ρε λες να με φλερτάρει κι εμένα η μπιέλα τώρα που με είδε τρέντι και ηλιοκαμμένο αγόρι?  :sHa_sarcasticlol:

 

Ανυπομονώ να έρθει ο χειμώνας να το πάω μία δυναμομέτρηση έτσι για την απορία τι βγάζει το αμάξι.

Στο δρόμο πάντως είναι πολύ γραμμικό και πολύ ωραίο.

 

 

ΥΓ: Το μόνο που με ξενερώνει είναι ότι όταν ανοίγει η σκάστρα με πίεση πάνω από ~1,5bar, ακούγεται λες και σκάει μπαλόνι... :(

ΥΓ2: σκέφτομαι να το κόψω λίγο...τρόμαξα όταν είδα το 2+bar... :P

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το boost...... χειμώνα θα κατεβάζεις λίγο το ποσοστό ή το gain για να έχεις ίδιες πιέσεις και το κεφάλι σου ήσυχο........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update: να αναφέρω ότι μόλις πέσουν λίγο οι θερμοκρασίες (25 βαθμοί εξωτερική θερμοκρασία), εμφανίζονται κάτι "τρελά"....

attachicon.gif2+bar.jpg

(περίπου 0,1bar πάνω σε όλες τις πιέσεις)

Ρε λες να με φλερτάρει κι εμένα η μπιέλα τώρα που με είδε τρέντι και ηλιοκαμμένο αγόρι?  :sHa_sarcasticlol:

 

Ανυπομονώ να έρθει ο χειμώνας να το πάω μία δυναμομέτρηση έτσι για την απορία τι βγάζει το αμάξι.

Στο δρόμο πάντως είναι πολύ γραμμικό και πολύ ωραίο.

 

 

ΥΓ: Το μόνο που με ξενερώνει είναι ότι όταν ανοίγει η σκάστρα με πίεση πάνω από ~1,5bar, ακούγεται λες και σκάει μπαλόνι... :(

ΥΓ2: σκέφτομαι να το κόψω λίγο...τρόμαξα όταν είδα το 2+bar... :P

Νομίζω ότι ένα τσικ ακόμα το παίρνει......δώσε πόνο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάβουρας μπροστά παίρνει ρε μεγάλε?

 

 

Δημήτρης

Άσε και ανέβηκε η κατανάλωση... :sHa_hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να "ανανέωσω" το topic μου σχετικά με τον καθαρισμό του αυτοκινήτου μου (μπας και βάλω ιδέες και σε άλλους :P ).

Δε θα αναλωθώ σε καθαρισμό εξωτερικό ή την καμπίνα (εσωτερικό-καθίσματα-ουρανός κτλ), αλλά θα γράψω λίγο για τον καθαρισμό του μηχανοστασίου που όλοι αγαπάμε και θα θέλαμε να το βλέπουμε "στην τρίχα", αλλά σχεδόν κανείς δεν το παραδέχεται μεγαλόφωνα. :D

 

Εδώ βλέπουμε φωτογραφία πριν:

image4.jpeg

 

Ντάξει, δεν το λες τελείως χάλια, παρόλα αυτά χρειαζόταν καθάρισμα μετά από τόσο καιρό που έχω το αμάξι.

Καταναλώνοντας λοιπόν μπόλικο WD40 (σχεδόν μισό μπουκαλάκι των 400ml μιας και ήταν πολύ βρώμικο κυρίως το καπάκι της μηχαν΄ςη), αλλάζοντας χρώμα σε 2 λευκά πανιά και βάζοντας κάτω την εφευρετικότητά μου ώστε να χρησιμοποιήσω ό,τι μπορούσε να μου διατεθεί

 

image5.jpeg

 

καταλήξαμε σε αυτό το αποτέλεσμα:

 

image6.jpeg

 

image7.jpeg

 

Σίγουρα θα μπορούσε να γίνει και καλύτερη δουλειά, αλλά μετά από 3 ώρες τρίψιμο με το πανί και 1,5 ώρα με μπατονέτες (γιατί δεν χωρούσε παντού το χέρι μου), δεν είχα κουράγιο για άλλο τρίψιμο. :)

 

 

 

ΥΓ: να σημειώσω ότι τον καθαρισμό του μηχανοστασίου πρώτη φορά τον έκανα μετά από 7 χρόνια κτίσης του οχήματος. Η πραγματικότητα αδικείται από τις φωτογραφίες. Η μαυρίλα που είχε το καπάκι από την κολλημένη σκόνη μαζί με λάδι-αναθυμιάσεις κτλ, ήταν απίστευτη....Περνούσες το πανί και έβγαινε στρώση ολόκληρη από όπου σκούπιζες!!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παρακαλώ, η πολλαπλή εισαγωγής μέσα τι έχει?

 

 

Δημήτρης

Έννοια σου και θα δεις από κοντά όταν τη λύνουμε στο DIY.... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.