Jump to content

Μπουζί σε TFSI


Kavouras

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση για τα μπουζι μιας και ηρθε η ωρα αλλαγης τους εβγαλα ενα για να δω τι τυπο φοραει και εγραφαν bosch fr6 kpp 332s θα ηθελα να αναφερω οτι οπτοικα τουλαχιστον ηταν πεντακαθαρα χωρις ιχνος μαυριλας μετα απο 63000χλ το μοναδικο προβλημα ηταν οταν εβαζα μπρος και ηταν κρυο εκανε ακανονιστο ρελαντι και με το που επεφταν οι στροφες εστρωνε η λειτουργεια.θα ηταν καλυτερα να βαλω τα  fr5 kpp 332s??θα εχω καλυτερη λειτουργεια!!!θα ηθελα να αναφερω οτι εχω και προγραμμα.

 

ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα fr5kpp332s ειναι ψυχροτερα απο τα fr6....πραγμα που σημαινει πως εαν αυτο που περιγραφεις που εμενα μου θυμιζει λιγο την "κρυα εκκινηση" γινεται απο τα μπουζι(που ειναι και το πιο λογικο) τοτε θα ενταθει αντι να μαλακωσει καθως τα πιο ψυχρα δυσκολευονται παραπανω στο μιζαρισμα και μεχρι να ζεσταθουν.

 

Ρωτα και τον προγραμματιστη σου,παντως επειδη και εγω εχω πιο ψυχρα μπουζι δεν θεωρω οτι ειναι κατι το τοσο τρομερο η κρυα εκκινηση.Ενα λεπτο υποθεση ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Τα fr5kpp332s ειναι ψυχροτερα απο τα fr6....πραγμα που σημαινει πως εαν αυτο που περιγραφεις που εμενα μου θυμιζει λιγο την "κρυα εκκινηση" γινεται απο τα μπουζι(που ειναι και το πιο λογικο) τοτε θα ενταθει αντι να μαλακωσει καθως τα πιο ψυχρα δυσκολευονται παραπανω στο μιζαρισμα και μεχρι να ζεσταθουν.

 

Ρωτα και τον προγραμματιστη σου,παντως επειδη και εγω εχω πιο ψυχρα μπουζι δεν θεωρω οτι ειναι κατι το τοσο τρομερο η κρυα εκκινηση.Ενα λεπτο υποθεση ειναι!

υπαρχει καποια εντονη διαφορα αναμεσα στα 5αρια και 6αρια στην αποδοση.καταναλωση κτλ???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση για τα μπουζι μιας και ηρθε η ωρα αλλαγης τους εβγαλα ενα για να δω τι τυπο φοραει και εγραφαν bosch fr6 kpp 332s θα ηθελα να αναφερω οτι οπτοικα τουλαχιστον ηταν πεντακαθαρα χωρις ιχνος μαυριλας μετα απο 63000χλ το μοναδικο προβλημα ηταν οταν εβαζα μπρος και ηταν κρυο εκανε ακανονιστο ρελαντι και με το που επεφταν οι στροφες εστρωνε η λειτουργεια.θα ηταν καλυτερα να βαλω τα  fr5 kpp 332s??θα εχω καλυτερη λειτουργεια!!!θα ηθελα να αναφερω οτι εχω και προγραμμα.

 

ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

Φορούσε τα fR6kpp332s ή τα f6kpp332s;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω το NGK έχει 1 Κohm αντίσταση και 0.8 διάκενο και το Bosch 6 Kohm και 0.7 διάκενο.....τώρα αυτό είναι καλό ή κακό να έχει μεγαλύτερη ωμική αντίσταση το μπουζί;

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη ωμική αντίσταση με τη λογική σημαίνει μεγαλύτερη θερμοκρασία στην ακίδα του μπουζί. Τώρα τι συνεπάγεται αυτό για την λειτουργία του κινητήρα.....???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους χρηστός ανέστη χρόνια πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής  έχω γύρο στα 30 χΧΛ και θα πάω για service  και λέω καλό θα είναι να αλλάξω και μπουζί. 

Tι μπουζί βάζουν στην αντιπροσωπεία bosh , ngk , Beru , denso ;

Έχω  το Ε … Α  και γι το μοτέρ μου λέει 2 με 3 μάρκες και μοντέλα  και ψάχνω να βρω διαφορές  και βέβαια  το  σωστό για τον κινητήρα.

 

   Ευχαριστώ  εκ τον προτέρων όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους χρηστός ανέστη χρόνια πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής  έχω γύρο στα 30 χΧΛ και θα πάω για service  και λέω καλό θα είναι να αλλάξω και μπουζί. 

Tι μπουζί βάζουν στην αντιπροσωπεία bosh , ngk , Beru , denso ;

Έχω  το Ε … Α  και γι το μοτέρ μου λέει 2 με 3 μάρκες και μοντέλα  και ψάχνω να βρω διαφορές  και βέβαια  το  σωστό για τον κινητήρα.

 

   Ευχαριστώ  εκ τον προτέρων όλους.

καλημέρα και χρόνια πολλά!

Λόγω μοτέρ δικού σου, υποθέτω ότι στο δικό σου μοτέρ (1.2tsi) ότι βάζουν bosch. Όμως δεν είναι υποχρεωτικό αφού οι αντιπροσωπείες προμυθεύονται και εκτός audi parts πράγματα και να σου βάλουν κάποιας άλλης εταιρίας με τα ίδια (ακριβώς) χαρακτηριστικά που λέει η audi.

 

Προσωπικά στο δικό μου αμάξι (1.8tfsi, BZB μοτέρ) άλλαξα μπουζί στα 30.000km και ήταν σαν καινούρια, έχοντας διανύσει τα πρώτα 20.000km πλήρως "εργοστασιακός" και 10.000km με πρόγραμμα revo stage 1. Επίσης στα 60.000km, ξανα-αλλάζω μπουζί (πάλι με τα εργοστασιακά -bosch σε μένα-) και πάλι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, που θεωρητικά δεν χρειάζονταν ΚΑΝ αλλαγή, αλλά για ψυχολογικούς λόγους είπα να τα αλλάξουμε.

 

Κατά την δική μου προτροπή και εν συντομία τι λέω σε φίλους και γνωστούς όταν συζητάμε το ίδιο θέμα:

- αν το αμάξι είναι "μαμά", ακολουθείς ευλαβικά ό,τι λέει το manual συντήρησης με τα διαστήματα που ορίζει αυτό (σου έχει δοθεί μαζί το manual χρήσης του αυτοκινήτου).

- αν το αμάξι φοράει μόνο πρόγραμμα, μπορείς να μειώσεις τα διαστήματα κατά 50% για ψυχολογικούς (κυρίως) λόγους. Αν δεν είσαι "κάφτης", προσωπικά θεωρώ ότι εκτός της συχνότερης αλλαγής λαδιών (πχ κάθε 10.000km), δεν χρειάζεται κάτι άλλο αμάξι.

- αν το αμάξι είναι πιο πειραγμένο (full 1ο στάδιο με φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση-κτλ, ή έχει γίνει και big-turbo, διαστήματα μειωμένα τουλάχιστον στο 50%!)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε kavouras  τελικά άλλαξα με το service  τα μπουζί , και φορά  όπως όλα τα 1.2 της VW GROUP    τα NGK  IZFR6P7 όπως το αναγράφει και η ίδια η εταιρία NGK .  Για το θέμα αν έπρεπε θα σας τα βγάλω photo να τα δείτε μάλλον έπρεπε διότι δεν ήταν και σε καλή μοίρα .βέβαια εγώ είχα προϊστορία με τον πολλαπλασιαστή  και τον έχω αλλάξει   εργοστασιακός πάντα .Προσωπικά  αφού λέω  να αλλάξω το φίλτρο βενζίνης λες να αλλάξω και τα μπουζί έτσι τα άλλαξα όχι ότι μου είχα παρουσίαση κάποιο πρόβλημα. Και είμαι Full εργοστασιακός  απλά  κατ΄εμε  πιστεύω  είναι πολύ τα 60χΧΛ για μπουζί . Αυτά τα μπουζί είναι ιριδίου σας παραθέτω το pdf  τις NGK για τα συγκεκριμένα μπουζί.

http://www.ngk.com.tr/fileadmin/templates/Dokumente/EN/Presse/2012/NGK_Presseinfo_Neue_ZK_EN.pdf

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία στο άλλο αυτοκίνητο μιας και στο audi δεν έχει έρθει η ώρα της αλλαγής, θα σου πω ότι εκτός από θέμα μάρκας είναι και θέμα τρόπου οδήγησης και που κάνει το αυτοκίνητο τα περισσότερα χιλιόμετρα.Εγώ που γράφω αρκετά χιλιόμετρα εθνικής, τα μπουζί βγαίνουν πάντα σε καλή κατάσταση και τα αλλάζω μόνο γιατί έχουν γράψει 50 με 60000 km.

Edited by Theodore Saba
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε kavouras  τελικά άλλαξα με το service  τα μπουζί , και φορά  όπως όλα τα 1.2 της VW GROUP    τα NGK  IZFR6P7 όπως το αναγράφει και η ίδια η εταιρία NGK .  Για το θέμα αν έπρεπε θα σας τα βγάλω photo να τα δείτε μάλλον έπρεπε διότι δεν ήταν και σε καλή μοίρα .βέβαια εγώ είχα προϊστορία με τον πολλαπλασιαστή  και τον έχω αλλάξει   εργοστασιακός πάντα .Προσωπικά  αφού λέω  να αλλάξω το φίλτρο βενζίνης λες να αλλάξω και τα μπουζί έτσι τα άλλαξα όχι ότι μου είχα παρουσίαση κάποιο πρόβλημα. Και είμαι Full εργοστασιακός  απλά  κατ΄εμε  πιστεύω  είναι πολύ τα 60χΧΛ για μπουζί . Αυτά τα μπουζί είναι ιριδίου σας παραθέτω το pdf  τις NGK για τα συγκεκριμένα μπουζί.

http://www.ngk.com.tr/fileadmin/templates/Dokumente/EN/Presse/2012/NGK_Presseinfo_Neue_ZK_EN.pdf

 

Μου κάνει εντύπωση  που φοράνε ngk ιριδίου και όχι πλατίνας πάντως .. :sCo_hmmthink:

Edited by KeM
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

παιδια τι μπουζι φοραω μηπως τα βρω εκτος αντιπορσωπειας που θελω αλλαγη;

Α3 1.8 tfsi quattro 2009 facelift CDA κινητηρας

Edited by Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έβγαλα ακριβώς άκρη, για πειραγμένο πρώτο στάδιο αυτοκίνητο, ποια μπουζί συνίστανται ως καλύτερα για τον κινητήρα μας? πλατίνας ή ιριδίου? Bosch ή Ngk??

 

Ρωτώ γιατί έρχεται η ώρα και για τα δικά μου...

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλα ειναι να βαλεις τα ngk pfr8s8eg που ειναι ενα βαθμο πιο ψυχρα απο τα μαμα (ngk pfr7s8eg)η μπορεις να βαλεις τα bosch τα fr 5 kpp 33s που ειναι επισης ενα βαθμο πιο ψυχρα απο τα μαμα .

 

Ολα τα παραπανω ειναι διπλης πλατινας lazer και ειναι για 60000χλμ αλλα καλο ειναι να τα αλλαζεις πολυ πιο νωρις λογο προγραμματος μη τα αφηνεις τοσα πολλα χιλιομετρα.

 

Τωρα τα ιριδιου ειναι πολυ καλα και αυτα και τετοια φοραω και εγω (ngk bkr7eix ενα βαθμο πιο ψυχρα απο τα μαμα)ΑΛΛΑ αυτα δεν ειναι για πολλα χιλιομετρα εγω π,χ καθε 9000-10000 χλμ τα αλλαζω δεν τα κραταω παραπανω ,μπορει να φαινεται λιγο υπερβολικο αλλα εγω ετσι αισθανομαι ετσι κανω ,βασικα αυτα τα μπουζι πανω απο 15000 χλμ δεν κανει να τα κρατας εφοσον φορας προγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

μάλλον για τα Bosch με βλέπω, εκτός αν αφήσω τα μαμά όπως λέει ο Πάνος - ουσιαστικά τώρα, τι θα κερδίσω με τα ένα βαθμό πιο ψυχρά, έχει καταλάβει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα bosch πάρα το γεγονός ότι είναι ένα βαθμό πιο ψυχρά τα δίνει ως ΟΕΜ αντικατάστασης η εταιρία.

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.