Jump to content

Intercooler


Recommended Posts

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι Διονυσάρα. Καλορίζικο!

Δημήτρης

Ευχαριστώ Δημήτρη!!! Μόνο το προγραμμα έμεινε τωρα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος και με το intercooler...τα αποτελέσματα πολύ καλα, παραπάνω απο όσο θα περίμενα θα έλεγα!!!

 

Η μετρήσεις που έκανα με το elm είναι: πριν με 28 βαθμούς εξωτερική μετά απο τα πρώτα πατήματα κιόλας 2α 3η 4η θερμοκρασίας εισαγωγής 45++

Μετά: απο 1ο πάτημα 2,3,4 με 27 βαθμούς εξωτερική 25 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής.

 

Μετά απο πολα πατήματα η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε ποτέ τους 35 βαθμούς!!!

Και επιπλέον το αμάξι δουλεύει ξεκούραστα και δεν "λαχανιάζει" ουτε λαγκ ούτε τίποτα!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλος και με το intercooler...τα αποτελέσματα πολύ καλα, παραπάνω απο όσο θα περίμενα θα έλεγα!!!

 

Η μετρήσεις που έκανα με το elm είναι: πριν με 28 βαθμούς εξωτερική μετά απο τα πρώτα πατήματα κιόλας 2α 3η 4η θερμοκρασίας εισαγωγής 45++

Μετά: απο 1ο πάτημα 2,3,4 με 27 βαθμούς εξωτερική 25 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής.

 

Μετά απο πολα πατήματα η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε ποτέ τους 35 βαθμούς!!!

Και επιπλέον το αμάξι δουλεύει ξεκούραστα και δεν "λαχανιάζει" ουτε λαγκ ούτε τίποτα!!!

Σιγουρα με το νεο ic θα εισαι πολυ καλυτερα απο θερμοκρασιες αλλα το ic μπορει να βελτιωνει την θερμοκρασια του εισερχομενου αερα αλλα δεν μπορει να την ριξει πιο χαμηλα απο την εξωτερικη...με αλλα λογια με 27 εξωτερικη το καλυτερο ic θα στην κανει 29 και οχι 25...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα με το νεο ic θα εισαι πολυ καλυτερα απο θερμοκρασιες αλλα το ic μπορει να βελτιωνει την θερμοκρασια του εισερχομενου αερα αλλα δεν μπορει να την ριξει πιο χαμηλα απο την εξωτερικη...με αλλα λογια με 27 εξωτερικη το καλυτερο ic θα στην κανει 29 και οχι 25...

Ναι σωστό αυτό αλά μόνο στο πρώτο πάτημα ήταν τόσο...στα επόμενα ήταν ποιο πάνω..αλά ποτέ πάνω απο 35!!!

Βέβαια δεν ξέρω ποσό σωστά μετράει και το elm!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειτε πρωτο, ειτε τελευταιο πατημα δεν ειναι δυνατον να ερχεται μια ποσοτητα αερα θερμοκρασιας Χ στο τουρμπο, να θερμαινεται απο το τουρμπο, να περνα απο το ic για να κρυωσει απο τον αερα που περνα γυρω απο το ic (θερμοκρασιας Χ και αυτος) και τελικα να καταληγει θερμοκρασιας μικροτερη απο Χ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν συμβαινει όντως αλλα το vag com αυτο λέει πολλες φορές ( δηλ οι αισθητηρες θερμ/σιας) ειδικά χωρις φορτίο να δειχνει την εισαγωγης στιγμιαια 1-2 βαθμους κάτω απότην εξωτερικη,

Αυτο πάντως συμβάινει στανταρ αν προσθεσεις κιτ μεθανόλης στην εισαγωγή , ειδικά στα άσε έχω δει να πεφτει η θερμοκρασια εισαγωγής μεχρι και 8 βαθμους απτην εξωτερική...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν συμβαινει όντως αλλα το vag com αυτο λέει πολλες φορές ( δηλ οι αισθητηρες θερμ/σιας) ειδικά χωρις φορτίο να δειχνει την εισαγωγης στιγμιαια 1-2 βαθμους κάτω απότην εξωτερικη,

Αυτο πάντως συμβάινει στανταρ αν προσθεσεις κιτ μεθανόλης στην εισαγωγή , ειδικά στα άσε έχω δει να πεφτει η θερμοκρασια εισαγωγής μεχρι και 8 βαθμους απτην εξωτερική...

Το κιτ μεθανολης είναι άλλη φάση. Βοηθάει περισσότερο από οποιοδήποτε ψυγείο. Αλλά είναι πολύ πιο σύνθετο και στη τοποθέτηση και στο πρόγραμμα.

 

Κατά την άποψη μου αξίζει η μεθανόλη. Αλλά είναι διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν συμβαινει όντως αλλα το vag com αυτο λέει πολλες φορές ( δηλ οι αισθητηρες θερμ/σιας) ειδικά χωρις φορτίο να δειχνει την εισαγωγης στιγμιαια 1-2 βαθμους κάτω απότην εξωτερικη,

Αυτο πάντως συμβάινει στανταρ αν προσθεσεις κιτ μεθανόλης στην εισαγωγή , ειδικά στα άσε έχω δει να πεφτει η θερμοκρασια εισαγωγής μεχρι και 8 βαθμους απτην εξωτερική...

 

Εαν συμβαίνει αυτό (εγώ με απλό εμπρός ic χωρίς μεθανόλη δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ) τότε είναι κάποιο bug του συστήματος καταγραφής ή των αισθητήρων γιατί, όπως έγραψα και σε προηγούμενο post, από φυσικής άποψης δεν γίνεται όταν στηρίζεσαι στο εξωτερικό αέρα να σου ψύξει τον αέρα μέσα στο κύκλωμα του ic, να επιτυγχάνεις θερμοκρασίες μικρότερες από αυτόν τον εξωτερικό αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Το κιτ μεθανολης είναι άλλη φάση. Βοηθάει περισσότερο από οποιοδήποτε ψυγείο. Αλλά είναι πολύ πιο σύνθετο και στη τοποθέτηση και στο πρόγραμμα.

 

Κατά την άποψη μου αξίζει η μεθανόλη. Αλλά είναι διαδικασία.

 

δεν χρειαζεται να φτιαξεις προγραμμα με μεθανολη , το αντιθετο θα ελεγα , τη βαζεις για να ελέγξεις τα πυρακια , τυχόν hot spots σε βαλβιδες από συγκεντρωση carbon και βασικα χαμηλωμα της θερμοκρασιας εισαγωγής ειδικα το καλοκαιρι.

Ετσι φτιαχνεις προγραμμα χωρις μεθανολη και ο εγκεφαλος διορθωνει μ΄νος του το εξτρα καυσιμο ( από την λειτουργια + - 25% στα μπέκ), εχεις δηλ ενα μαξιλαρακι  ασφαλειας αν δεν δουλέψει σωστα.

οσον αφορα την τοποθετηση δεν ειναι τοσο δυσκολη ,αν ασχοληθεις λιγο και με βασικες γνωσεις ηλεκτρ/κων  τη βαζεις και μονος σου , το εχω γραψει και παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Εαν συμβαίνει αυτό (εγώ με απλό εμπρός ic χωρίς μεθανόλη δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ) τότε είναι κάποιο bug του συστήματος καταγραφής ή των αισθητήρων γιατί, όπως έγραψα και σε προηγούμενο post, από φυσικής άποψης δεν γίνεται όταν στηρίζεσαι στο εξωτερικό αέρα να σου ψύξει τον αέρα μέσα στο κύκλωμα του ic, να επιτυγχάνεις θερμοκρασίες μικρότερες από αυτόν τον εξωτερικό αέρα!

δεν μιλαμε για τρελες διαφορες αλλα για ενα δυο βαθμους και σε σταθερο γκα΄ζι δηλ σε υποπιεση. επειδη το εχω δει και στο δικό μου δεν νομιζω ότι έχουν λάθος οι αισθητηρες πάντως, ισως εχει να κάνει με την πιεση του αερα ή κατι άλλο

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαμε για τρελες διαφορες αλλα για ενα δυο βαθμους και σε σταθερο γκα΄ζι δηλ σε υποπιεση. επειδη το εχω δει και στο δικό μου δεν νομιζω ότι έχουν λάθος οι αισθητηρες πάντως, ισως εχει να κάνει με την πιεση του αερα ή κατι άλλο

Αυτο λεω...απο αποψη φυσικης δεν ειναι δυνατον. Η σχεση πιεσης - θερμοκρασιας (αν ξεχασουμε οσα εγραψα πριν για την θερμοκρασια εξερχομενου αερα και το ic που παιζει τον ρολο του εναλλακτη θερμοτητας) ειναι αναλογη, δηλαδη οσο αυξανεται η πιεση, αυξανεται και η θερμοκρασια του αεριου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Καλησπέρα Σας,

Έχει δοκιμάσει κανεις το intercooler της apr? Σκέφτομαι να το τοποθετήσω σε συνδυασμό με την down pipe apr. Ακόμη δεν έχω πρόγραμμα αλλά σκοπεύω να τοποθετήσω όλα τα περιφερειακά και έπειτα να πάω σε πρόγραμμα.

Σας ρωτάω διότι είμαι λίγο άσχετος με αυτά!

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει τιμές για I/c και dp της Apr?ρωταω γιατι εγώ είχα ρωτήσει πριν κανα χρόνο και ζαλίστηκα....

 

Προσωπική άποψη πάντως αν σκόπευα να ρίξω 2000 ευρώ στο αμάξι δεν θα τα πετούσα να βάλω ένα I/c και ένα dp...

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει μια άκρη από Ελβετία με κανένα χιλιάρικο μαζι με τα μεταφορικά.

1000 ευρω κ για τα 2 μαζί με μεταφορικά? είναι τραγικά λίγα...1000ρικο κάνει μόνο το Κούλερ εδώ Ελλάδα...μηπως είναι μεταχειρισμένα?
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι και τα δυο μαζι 1000 ευρω καλα ειναι για apr, οχι οτι και παλι ειναι λιγα αλλα λες ειναι apr και το δικαιολογεις , εαν ειναι μονο για ενα απο τα δυο ειναι πολλα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά, έχω λίγο καιρό να γράψω καθώς τρέχω με δουλειά τελευταία. Έχω το 2.0TSI με στειτζ 1 και εισαγωγη ρεβο και με βαγκ που μετραω ειμαι στα 280+-. Θέλω να ρωτήσω για το i/c της APR καθως ειμαι πολυ ερωτευμέννος με την συγκεκριμένη εταιρια αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι η αλλαγη απο 6 λιτρα σε 13 λιτρα που ειναι της APR. Θέλω να μου πείτε αν με την ihi που εχω τωρα θα εχω αισθητο λαγκ και επειδη συντομα με βλεπω για κ04 κιτ αν και για την κ04 ακομα μηπως ειναι τεραστιο το κουλερ και χανω το σκιρτισμα και την ανταποκριση που εχω τωρα στο γκαζι. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.