Jump to content

Ενοχλητικός θόρυβος στα 190+


Recommended Posts

Καλημερα σε όλους!

Κάθε φορά που το αυτοκινητο ξεπερνά τα 190-195 χλμ ακούγεται ένα "σφύριγμα" απο το τζαμί του οδηγού..

Ο θόρυβος σε καμια περίπτωση δεν ειναι μηχανικος, δεν ακούγεται κάν σε χαμηλότερες ταχύτητες (πχ 180) και εχω την αίσθηση πως επιδεινώνεται οταν με χτυπάει δυνατός πλαγιομετωπικος άνεμος.

 

Εχω ελέγξει τις τσιμουχες του παραθύρου και της πόρτας. Φαινονται οκ. Τουλαχιστον δεν εχουν κανένα εμφανές σκίσιμο η τρυπήμα ενω τις συντηρώ τακτικά με το υγρό που είχαμε πάρει μεσω group buy άρα υποθετω πως δεν εχουν ξεραθεί.

 

Άλλη σκέψη που κάνω ειναι μηπως ειναι αεροδυναμικός θόρυβος απο τον καθρέφτη του οδηγού. Αλλα ειναι απο τα σημεία του αυτοκινήτου που δεν θυμαμαι να εχω πειράξει, δηλαδή ουτε ποτέ τον εχω βγάλει για να πεις οτι δεν έκατσε καλα καποιο λαστιχακι ουτε κατι αλλο.

 

Το εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος σε Β8;;;

Καμια ιδέα για εντοπισμό η αντιμετώπιση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους!

Κάθε φορά που το αυτοκινητο ξεπερνά τα 190-195 χλμ ακούγεται ένα "σφύριγμα" απο το τζαμί του οδηγού..

Ο θόρυβος σε καμια περίπτωση δεν ειναι μηχανικος, δεν ακούγεται κάν σε χαμηλότερες ταχύτητες (πχ 180) και εχω την αίσθηση πως επιδεινώνεται οταν με χτυπάει δυνατός πλαγιομετωπικος άνεμος.

 

Εχω ελέγξει τις τσιμουχες του παραθύρου και της πόρτας. Φαινονται οκ. Τουλαχιστον δεν εχουν κανένα εμφανές σκίσιμο η τρυπήμα ενω τις συντηρώ τακτικά με το υγρό που είχαμε πάρει μεσω group buy άρα υποθετω πως δεν εχουν ξεραθεί.

 

Άλλη σκέψη που κάνω ειναι μηπως ειναι αεροδυναμικός θόρυβος απο τον καθρέφτη του οδηγού. Αλλα ειναι απο τα σημεία του αυτοκινήτου που δεν θυμαμαι να εχω πειράξει, δηλαδή ουτε ποτέ τον εχω βγάλει για να πεις οτι δεν έκατσε καλα καποιο λαστιχακι ουτε κατι αλλο.

 

Το εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος σε Β8;;;

Καμια ιδέα για εντοπισμό η αντιμετώπιση;

 

Το έχω πάθει σε άλλο αμάξι και κοντεψε να με τρελάνει και εμένα τότε θυμάμαι.Στην δικιά μου περίπτωση ήτανε το λάστιχο απο το παρμπρίζ.Βγάλε τους υαλοκαθαριστήρες και δοκίμασε να δεις τι γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αεροδυναμικος θορυβος θα ισχυε και σε αλλες (κοντινες) ταχυτητες περα των 190. Σιγουρα θα εχει να κανει με τα λαστιχακια καπου για τι και το υγρο συντηρησης δε το καθιστα απολυτα αθανατο!

 

Λογω ιδιαιτεροτητας Γιαννη στα συγκεκριμενα χλμ που αναφερεις ειναι αξιοπεριεργο... Κανενα audio live παραδειγμα εχουμε ή μιλαμε για κλασικη περιπτωση λαστιχοσφυριγματος;

 

Υγ. Εναλλακτικα πας μονο με... 189χλμ/ώρα!

 

 

Sent από το πλούσιο εσωτερικό μου κόσμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος του αέρα εννοείται πως ακούγεται και σε λιγότερα χιλιόμετρα.

Απλα στα 190 αρχίζει να ακούγεται το σφύριγμα απο το πουθενά και δυναμώνει κατακόρυφα οσο ανεβαίνει η ταχύτητα.

Ηχητικα το τοποθετώ στην πανω αριστερή γωνία της πόρτας.

Οποτε για το παρμπρίζ, θεωρητικά, το αποκλείω. Οι υαλοκαθαριστηρες στα b8 χωνονται κατω απο το καπω οποτε επισης μαλλον δεν ειναι απο εκει.

Ήθελα κυρίως να δω εαν το παθαίνει καποιο αλλο παιδι απο εδω με Α5, Α4 2010 και μετα καθώς τοτε άλλαξαν τους καθρέφτες με νέους...

Εναλλακτικά αλλάζουμε τσιμουχες αλλα φοβάμαι μηπως μετα την αλλαγη αρχίσει να το κανει απο τα 120 :P

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιάννη, νόμιζα ότι ακούς τακ-τακ στο τζάμι!!! Θεωρώ πως έχει να κάνει με το λάστιχο. Διακοσαρισε το και θα σταματήσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιάννη, νόμιζα ότι ακούς τακ-τακ στο τζάμι!!! Θεωρώ πως έχει να κάνει με το λάστιχο. Διακοσαρισε το και θα σταματήσει.

Μπορει να είδε οτι το Τάκ-Τάκ δεν πιάνει και άρχισε να μου σφυρίζει!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα απο την πορτα ειναι. Πηγαινε σε εναν φανοποιο και πες τους να σου πατησει ελαχιστα προς τα μεσα την πορτα να εφαρμοζει καλυτερα, 10!δευτερολεπτα δουλεια ειναι. Το ειχα και εγω αυτο καποτε οταν ειχα το a4 b5

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι ακούγεται από την πάνω κορυφή της μεσαίας κολώνας

audi_a4.jpg

αυτό που λες δεν είναι απίθανο ρε Άγγελε.

Αλλά στο άσχετο να χαλάρωσε η πόρτα??

Θα το δοκιμάσω πάντως αφού φαίνεται το πιο εύκολο να γίνει και αρκετά λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι ακούγεται από την πάνω κορυφή της μεσαίας κολώνας

audi_a4.jpg

αυτό που λες δεν είναι απίθανο ρε Άγγελε.

Αλλά στο άσχετο να χαλάρωσε η πόρτα??

Θα το δοκιμάσω πάντως αφού φαίνεται το πιο εύκολο να γίνει και αρκετά λογικό...

δοκιμασε αλλα με προσοχη εκεινη την ωρα να πατησεις με τον αγκωνα σου εκεινο το σημειο με κλειστο παραθυρο και θα δεις οτι θα αλλαξει θορυβο. Και μενα σε εκεινο το σημειο εκανε τον θορυβο. Απλα θα στο φτιαξει ο φανοποιος αμεσως. Ποσα km εχεις στο αμαξι γενικα?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καμια φορα η λυση ειναι ποιο απλη ...εισαι σιγουρος οτι το παραθυρο σου κλείνει τερμα??? μηπως εχει τερμα επανω (αναμεσα στα λαστιχα) κατι σαν βρωμια και εν τελη δεν κλεινει εντελως....

 

2ον μηπως ο καθρεφτης σου δεν εχει ανοιξει 100% ΣΩΣΤΑ?αναδιπλωσε τον και ανοιξε τον παλι ΤΕΡΜΑ (αυτο με τον καθρεπτη το ειχα παθει στο παλιο αμαξι .....αν δεν τον ανοιγα σωστα σφυριζε )

Edited by Χρήστος Dolbi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ο καθρέφτης ειναι τέρμα ανοιχτός.

Για βρωμια αναμεσα στα Λαστιχα του παραθύρου ειναι αλήθεια πως δεν εχω κοιτάξει καθώς ποτέ δεν ειχα προβλημα με νερό η έστω υγρασία ακομη και οταν το έπλενα σε πλυντήριο τύπου τούνελ. Σε κάθε περίπτωση με βλεπω να κατεβαίνω σύντομα στο γκαράζ με οδοντογλυφίδες και μπατονετες για να τσεκάρω :) :) :)

 

Το αμέσως επομενο βήμα να δω αυτο που είπε ο Αγγελος μεσα στην εβδομαδα ώστε στα τελη της εβδομάδας που θα κάνω ταξιδι να το τσεκάρω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας φορτώσει το αυτοκινητο για την πρωτη έξοδο του καλοκαιριού και περιμένοντας γυναίκα και κόρη να κάνουν την εμφάνιση τους σκέφτηκα οτι παλι θα μου σπάσει τα νεύρα ο *#^&@€θόρυβος και θυμήθηκα την συμβουλή του Αγγελου.

 

Ελεγξα το b-pillar εκει δηλαδή που ενώνονται η μπροστινή με την πισω πόρτα στο ψηλότερο σημείο τους..

Με γυμνό μάτι δεν φαίνονταν καποια διαφορα, αλλα ψηλαφιζοντας την περιοχή και με τη βοηθεια "ειδικών" εργαλείων :P είδα οτι η κορυφή της κολωνας της πισω πόρτας ηταν ελάχιστα πιο εξω απο το τελείωμα της μπροστινής.

 

Απλα πίεσα την κορυφή της πισω πόρτας λιγο πιο μεσα και ξεκίνησα χωρις μεγάλες ελπίδες.

Ανεβαίνω κηφισο με λογικές ταχύτητες και δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα εκτός απο μια αίσθηση οτι ειχα λιγο περισσότερη ησυχία στο αυτί μου. Σκέφτηκα οτι μπορει να ηταν απλα placebo η επειδη απλα ειχε κοιμηθεί το κοριτσάκι μου και η γυναίκα μου της ειχε κλείσει το ipod.

 

Καπανδριτι μαλακασα, ειχε σαφώς μειωμένη κίνηση οποτε θεώρησα ασφαλές το 200αρισμα. Οντως μειωμένος ο θόρυβος αλλα υπαρκτός. Σταματάω Σειριο και πιέζω λιγο ακομη το σημείο.

 

Ω, του θαύματος!

 

Πραγματικα ευχαριστήθηκα ταξιδι. Εώς 220 (κοντέρατα και σε κατωφερεια) καμια σχεση με πριν.. Φανταστείτε οτι ενω πριν απο 2 εβδομάδες έκανα το Αθήνα -Θεσσαλονίκη (απο Αλιμου εώς τον Τιταν) σε περιπου 4.30 ωρες σημερα έκανα οριακά λιγότερες απο 4 με πολυ πιο ήσυχο κεφαλι...

 

Τελικα η ουσία κρύβεται στις λεπτομέρειες...

Ευχαριστω τον Άγγελο και όλα τα παιδια που βοήθησαν με τις συμβουλές τους!!!

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ολα καλα. Πλεον μπορεις να πηγαινεις ανετα χωρις περιεργους θορυβους. Να ξερεις οτι μετα απο λιγο καιρο ισως στο ξανακανει,οποτε το ξερεις το κολπο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!! Τελος καλο, ολα καλα!

Ελα στο δικο μου, με 220 σε 10 λεπτα θα παιρνεις depon :P (λογο της εξατμισης φυσικα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σου ευχομαι να επαναλαβεις ολες τις προβληματικες εκδρομες εκ νεου χαχαχα!!

 

Καλες αθόρυβες απολαύσεις φιλε μου!

 

 

Sent από το πλούσιο εσωτερικό μου κόσμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα τον έφτιαχνα τον θόρυβο μόνο και μόνο να μου θυμίζει ότι 200ρίζω και να κόβω, γιατί 200ρίζει πολύ εύκολα το άτιμο!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα τον έφτιαχνα τον θόρυβο μόνο και μόνο να μου θυμίζει ότι 200ρίζω και να κόβω, γιατί 200ρίζει πολύ εύκολα το άτιμο!!!!

Απο τη μια ηταν οντως πολυ σπαστικός (θα ανεβάσω βίντεακι σύντομα) απο την άλλη εχεις απόλυτο δικιο αφου λειτουργούσε ασυναίσθητα σαν "κόφτης" και απο τη στιγμη που φτιάχτηκε το "ξεχείλωσα" (τηρουμένων των αναλογιών για τις δυνατότητες μου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποοο ρε φιλε, ποσο σπαστικοο! Ευτυχως που το βρηκες...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αααα, δεν το είχα καταλάβει έτσι, είχα στο μυαλό μου κάτι πιο ήπιο. Αυτό είναι όντως πολύ ενοχλητικό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.