Jump to content

Γενικό service +++


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος, σήμερα πήγαμε για γενικό service + αντλία νερού που ήταν εκτός προγράμματος. Φτάσαμε στα 62500km οπότε  αλλάχτηκαν τα λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο  αέρα, φίλτρο καμπίνας, φίλτρο βενζίνης ( αυτό εντός του ρεζερβουάρ ), μπουζί και για επιδόρπιο αλλάξαμε και την πλαστική αντλία νερού η οποία είχε εμφανή σημάδια διαρροής. Στη θέση της μπήκε μια μεταλλική, που όπως με διαβεβαίωσαν έχει μεγαλύτερη αντοχή από την εργοστασιακή. Το ελπίζω. Φυσικά άδειασε και όλο το ψυκτικό υγρό και μπήκε νέο G12 plus.

Η απόφαση να αλλάξω το φίλτρο βενζίνης ήταν καθαρά δική μου, αφού δεν προβλέπεται από τον κατασκευαστή αλλαγή ποτέ. Αλλά μετά από αυτά που έχω δει και διαβάσει μέσα στο forum για τα το τι μαζεύουν μέσα και τι βλάβες μπορούν να προκαλέσουν ήταν επιβεβλημένο για να μην μείνω από αντλία βενζίνης. Σε συζήτηση που κάναμε με τον μηχανικό μου πρότεινε και αυτός να το αλλάζω το πολύ κάθε 60000km.

 

Και μερικές φωτογραφίες από τις εργασίες :

 

Αντλία νερού IMG_20150805_111214.jpg

παλιά - νέα IMG_20150805_112435.jpg

 

φίλτρο βενζίνης IMG_20150805_114529.jpgIMG_20150805_124128.jpgIMG_20150805_114545.jpgIMG_20150805_122229.jpgIMG_20150805_123530.jpgIMG_20150805_123623.jpg

 

και κάποια από τα υπόλοιπα IMG_20150805_121021.jpgIMG_20150805_115247.jpg

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη καλησπερα,

 

Καταρχην με 'γεια το σερβις!

 

Πες μας αν εχει αυκαριιη τιμουλα για την αντιλια νερου κ το φιλτρο βενζινης.

 

Κ μιας ερωτησουλα ακομα. λαδι εβαλες 5w40 ;

 

Ευχαριστω,

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάνο.

Αντλία aftermarket 65€ και φίλτρο βενζινης original vag 50€

 

Λαδια είναι δεύτερη φορά που βάζω 5-40.

Φυσικά πληρούν τις προδιαγραφές της audi και από όσα έχω διαβάσει προσφέρουν μεγαλύτερη προστασία σε μεγαλυτερες θερμοκρασίες και αντέχουν περισσότερο όταν το πιεζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωμένος Θοδωρή :JC_doubleup: ! Μεγειές!

 

Τώρα τσουλάει δλδ για να με πας επιτέλους βόλτα :JC_cheesy: ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα τα εκανες γιατι δεν αγορασες το γνησιο αντιψυκτικο g13;

Γνήσιο αντιψυκτικό ?Δεν ήξερα ότι υπάρχει και ούτε το σκέφτηκα να το ζητήσω. Αυτό είχαν προφανώς αυτό έβαλαν. Άσε που δεν είχα πάει προετοιμασμένος για αντλία. Για service πήγα και είδαν ότι είχε μια μικρή διαρροή τόσο μικρή που δεν είχε πέσει η στάθμη του αντιψυκτικού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανανεωμένος Θοδωρή :JC_doubleup: ! Μεγειές!

 

Τώρα τσουλάει δλδ για να με πας επιτέλους βόλτα :JC_cheesy: ?

Ευχαριστώ Σταθακο !

 

Με εμένα βολτα το μόνο που ίσως γουσταρεις είναι οι μουσικές μου.... Από γκαζια μην περιμένεις εκπλήξεις...Άλλοι είναι οι γρήγοροι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταθακο !

 

Με εμένα βολτα το μόνο που ίσως γουσταρεις είναι οι μουσικές μου.... Από γκαζια μην περιμένεις εκπλήξεις...Άλλοι είναι οι γρήγοροι...

Νομιζω πως και στα δυο ταιριαζουμε...

Εκτος απο τα ευχελαια !

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

¨Όχι ότι είναι κάτι ιδιαίτερο,αλλά για λόγους πληρότητας, σημειώνω

ότι η κεντρική αντιπροσωπεία διαθέτει πλέον(πάνω από εξάμηνο) μόνο G13.Τα G12 ,G12+ κλπ ,δεν παράγονται πλέον.¨Αρα

όποιος αλλάζει ψυκτικό υγρό τώρα χρησιμοποιεί G13(ή συμπληρώνει με G13 αν χρειάζεται, γιατί υπάρχει συμβατότητα).Αν υπάρχουν τα G12 κλπ αντιψυκτικά σε συνεργείο απλώς έχουν ξεμείνει.

Edited by ankarage
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όπως λέει και ο τίτλος, σήμερα πήγαμε για γενικό service + αντλία νερού που ήταν εκτός προγράμματος. Φτάσαμε στα 62500km οπότε  αλλάχτηκαν τα λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο  αέρα, φίλτρο καμπίνας, φίλτρο βενζίνης ( αυτό εντός του ρεζερβουάρ ), μπουζί και για επιδόρπιο αλλάξαμε και την πλαστική αντλία νερού η οποία είχε εμφανή σημάδια διαρροής. Στη θέση της μπήκε μια μεταλλική, που όπως με διαβεβαίωσαν έχει μεγαλύτερη αντοχή από την εργοστασιακή. Το ελπίζω. Φυσικά άδειασε και όλο το ψυκτικό υγρό και μπήκε νέο G12 plus.

Η απόφαση να αλλάξω το φίλτρο βενζίνης ήταν καθαρά δική μου, αφού δεν προβλέπεται από τον κατασκευαστή αλλαγή ποτέ. Αλλά μετά από αυτά που έχω δει και διαβάσει μέσα στο forum για τα το τι μαζεύουν μέσα και τι βλάβες μπορούν να προκαλέσουν ήταν επιβεβλημένο για να μην μείνω από αντλία βενζίνης. Σε συζήτηση που κάναμε με τον μηχανικό μου πρότεινε και αυτός να το αλλάζω το πολύ κάθε 60000km.

 

Και μερικές φωτογραφίες από τις εργασίες :

 

Αντλία νερού attachicon.gifIMG_20150805_111214.jpg

παλιά - νέα attachicon.gifIMG_20150805_112435.jpg

 

φίλτρο βενζίνης attachicon.gifIMG_20150805_114529.jpgattachicon.gifIMG_20150805_124128.jpgattachicon.gifIMG_20150805_114545.jpgattachicon.gifIMG_20150805_122229.jpgattachicon.gifIMG_20150805_123530.jpgattachicon.gifIMG_20150805_123623.jpg

 

και κάποια από τα υπόλοιπα attachicon.gifIMG_20150805_121021.jpgattachicon.gifIMG_20150805_115247.jpg

Μηπως θυμασαι ή γνωριζεις ποσα λιτρα αντιψυκτικο χρειαζεται το αυτοκίνητό μας?Και πόσα λιτρα λαδι(με αλλαγη φιλτρου).

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θυμασαι ή γνωριζεις ποσα λιτρα αντιψυκτικο χρειαζεται το αυτοκίνητό μας?Και πόσα λιτρα λαδι(με αλλαγη φιλτρου).

Ευχαριστω

 

Όταν άλλαξα αντλία έβαλαν 1,5 λιτ αντιψυκτικό και από ένα 4 λίτρο αποσταγμένο νερό συμπλήρωσαν μέχρι να γεμίσει.

 

Λάδι μαζί με αλλαγή φίλτρου (πάντα) χρειάζεται 4,6 λιτ , οπότε πάρε 5.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την αντλία νερού τι παιζει?

Φοράει ίδια το 4αρι με το 5αρι?

Ξερουμε part numbers? Και τι αντλία είναι αυτη η after market?

 

Δακρύζει ελάχιστα η δικη μου σε ένα σημείο και θα πρέπει να ετοιμάζομαι σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φορανε την ίδια, ολα τα Audi 1.8 kai 2.0 tfsi φορανε την ιδια αντλια νερου. 

Κωδικός νομίζω  06H121026 AB(για τους αριθμους ειμαι σχεδον σιγουρος τωρα για τα τελευταια γράμματα οχι τοσο  :sCo_idk3: ) 

Δεν εχω ΕΤΚΑ καποιος που εχει μπορει να τα εξακριβώσει.

Τιμη γνήσιας δεν γνωρίζω με ένα τηλεφωνο στην καρεντα θα σου πουν, παντως οι ιμιτασιον ξεκινουν απο 38 ευρω με ταβανι τα 81 ευρω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εξαρτάται από το τί αλλαξες στο προηγούμενο. Στις 60000 πρέπει να αλλάξει μπουζί. Οπότε αν το επόμενο service είναι σε 15000 κμ ,καλύτερα άλλαξε τα τώρα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Επιπλέον ρίξε μια ματιά στην αντλία νερού που πονάει. Επίσης αν δεν έχεις αλλάξει υγρά φρένων άλλαξε τα.

Link to comment
Share on other sites

Γνήσιο αντιψυκτικό ?Δεν ήξερα ότι υπάρχει και ούτε το σκέφτηκα να το ζητήσω. Αυτό είχαν προφανώς αυτό έβαλαν. Άσε που δεν είχα πάει προετοιμασμένος για αντλία. Για service πήγα και είδαν ότι είχε μια μικρή διαρροή τόσο μικρή που δεν είχε πέσει η στάθμη του αντιψυκτικού.

Αντιψυκτικο μπαίνει μονο το G a13 a8 jm1 πια σε όλα τα Audi

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τί αλλαξες στο προηγούμενο. Στις 60000 πρέπει να αλλάξει μπουζί. Οπότε αν το επόμενο service είναι σε 15000 κμ ,καλύτερα άλλαξε τα τώρα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Επιπλέον ρίξε μια ματιά στην αντλία νερού που πονάει. Επίσης αν δεν έχεις αλλάξει υγρά φρένων άλλαξε τα.

 

Έχω την εντύπωση ότι υγρά φρένων αλλάζουν στις 120.000 ή στα 4 χρόνια. Είναι βέβαια μικρό το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.