Jump to content

Γενικό service +++


Recommended Posts

Επειδή στο section του Α5 άκρα του τάφου σιωπή εχει πέσει, το Μπουζι που φοράει ο 1.8 ειναι το NGK με κωδικό pfr7s8eg;

Επιπλέον αν φοράει και Bosch , ξερει κανεις τον κωδικό?

 

Τέλος, και σε δεύτερο συνεργείο γνωστό που εχω , μου λεει οτι για την αλλαγη της αντλίας νερού θέλει πολύ δουλεια και λυσιμο το αμάξι και για εργαςια να υπολογίζω κανα 150. Φαινεται λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τα bosch FRKPP332S .Αν είναι ίδιος ο κινητήρας με του Α4 , λογικά κάνουν.

Τώρα για την αντλια ναι έχει λίγη φασαρία αλλά όχι και κάτι τραγικό . Θεωρώ πολλά τα 150 ευρω για εργασία μόνο για την αντλια.Αν είναι και για γενικό service , οκ.

Edited by Theodore Saba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο section του Α5 άκρα του τάφου σιωπή εχει πέσει, το Μπουζι που φοράει ο 1.8 ειναι το NGK με κωδικό pfr7s8eg;

Επιπλέον αν φοράει και Bosch , ξερει κανεις τον κωδικό?

 

Τέλος, και σε δεύτερο συνεργείο γνωστό που εχω , μου λεει οτι για την αλλαγη της αντλίας νερού θέλει πολύ δουλεια και λυσιμο το αμάξι και για εργαςια να υπολογίζω κανα 150. Φαινεται λογικό?

Για την αντλία νερού κάνε μια ερώτηση αντιπρ. Νομίζω αν θυμάμαι καλά ότι πάει κομπλέ με περαστικά 400€ μπορεί να κάνω και λάθος ... Αλλά έχεις και την εγγύηση ..... Κάνε μια ερώτηση γιατί αν η διαφορά είναι 50€ μαλλον η αντιπρ. Είναι καλύτερη λύση

 

 

Sent from my I phone

Edited by Χρήστος Dolbi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν άλλαξα αντλία έβαλαν 1,5 λιτ αντιψυκτικό και από ένα 4 λίτρο αποσταγμένο νερό συμπλήρωσαν μέχρι να γεμίσει.

 

Λάδι μαζί με αλλαγή φίλτρου (πάντα) χρειάζεται 4,6 λιτ , οπότε πάρε 5.

Όταν βάζουμε g12 g13 αναμυγνυουμε με νερό βρύσης για να γίνει ή ένωση.....

Καλημέρα

Ρίξε και μια ματιά εδώ για τις μεταλλικές αντλίες νερού.

http://karmakanix.com/knowledgebase/repair-database/engine-block-damage-water-pump-failure/

 

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν αφορά αντιπροσωπεία. Νομίζω οτι Η αντιπροσωπεία μονο για την αλλαγη της αντλίας και την εργασία που ειναι κανα δίωρο θα θέλει τουλ 400 μονο για αυτα.

 

Η εκτίμηση κόστους ειναι απο γνωστό μου μηχανικό αντιπροσωπείας που θα κανει τη δουλεια έξω σε άλλο συνεργείο. Τα ανταλλακτικά ολα μαζι με αντλία νερού ,αντιψυκτικο , λάδια ,φίλτρα (χωρίς φίλτρο βενζίνης ) , Μπουζι λεει κανα 350αρι και η εργασία κανα 150αρι για ολα αυτα.

Για τετοια περίπτωση αναρωτιέμαι αν ειναι λογικό το κόστος.

Σου εχω απαντησει ηδη αναλυτικοτατα με κωδικους και τιμες φιλε μου.(οι τιμες ειναι με φπα, και τις εργασιας) Τι αλλη πληροφορια σου λειπει??

Ο καθε μαστορας ειναι ελευθερος να χρεωνει οτι θελει...γιαυτο υπαρχουν πολλοι και μπορεις να επιλεξεις.

 

 

Λοιπον οπως υποσχεθηκα...οι τιμες ειναι οσα πληρωσα συο συνεργειο μου για τα ανταλλακτικά.

Φιλτρο Βενζινης, 8Κ0201511A - 50,80€

Μπουζι, PFR7S8EG - 56,4€

Αντλια νερου εβαλα γνησια (εχει γινει αντικατάσταση του ανταλλακτικου και ειναι πλέον μεταλλική)και μαζι με κατι αλλα οι κωδικοι εχουν ως εξης:

SEAL, WHT002001 - 1,4€

TOOTH BELT, 06H1211605E - 16€

ΕΝΩΣΗ, 06H121131C - 5€

ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ BZB ΚΟΜΠΛΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ, 06H121026DC - 213,5€

ΨΥΚΤΙΚΟ G12++ 1,5lt - 20,5€

 

Υ.Σ.1:Για να μην κάθεσαι και κανεις προσθεσεις η αντλία ολα μαζι εχουν 256€ και ενδεικτικά για εργατικα εδωσα 73€(για την αλλαγη της αντλιας)

Υ.Σ.2:Ολες οι τιμές ειναι με φπα και αποδειξη ακομα κ η εργασία....απλα το αναφέρω γιατί μερικα πραγματα δεν εννοούνται στην Ελλάδα...οπως η αποδειξη ξεχωριστή για την εργασία(δεν το πηγαινω στη Audi σε συνεργείο που ειδικεύεται σε Group Vag)

Link to comment
Share on other sites

τα έχω κρατήσει ολα αυτα που ειχες αναφέρει. 

Οι τιμες τώρα για το σέτ , την αντλία + τον αντάπτορα + 2 βιδές (οπως είπε η καρέντα) είναι 233+6+1=240 (Το tooth belt εχει σχέση με την αντλία? Δε μου ειπε καποιος κατι για αυτό.) (εδω θα βγάλω τιμολόγιο στο ΑΦΜ του συνεργειου και θα έχω μια εκπτωση μικρη)

Λάδια τα παίρνω τα 5lt Castrol edge FST 5-30 , 45

Τα μπουζί,  52

Φιλτρα-Ψυκτικο θα τα πάρει ο μηχανικός.

 

Απλά για την αλλαγή της αντλίας + το σερβις (λαδια μπουζι φίλτρα - χωρις βενζινης) , 2 γνωστοι μηχανικοί μου ειπαν κανα 150αρι εργασια και οτι θέλει πανω απο δυο ώρες και βάλε και αυτό αναρωτιέμαι αν είναι λογικό, γιαυτό ρωτησα τα παιδια εδω. 

 

Απο βδομάδα θα το κάνω οπως και να έχει να ξεμπλέκω.

Edited by DeadCanWalk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όπως λέει και ο τίτλος, σήμερα πήγαμε για γενικό service + αντλία νερού που ήταν εκτός προγράμματος. Φτάσαμε στα 62500km οπότε  αλλάχτηκαν τα λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο  αέρα, φίλτρο καμπίνας, φίλτρο βενζίνης ( αυτό εντός του ρεζερβουάρ ), μπουζί και για επιδόρπιο αλλάξαμε και την πλαστική αντλία νερού η οποία είχε εμφανή σημάδια διαρροής. Στη θέση της μπήκε μια μεταλλική, που όπως με διαβεβαίωσαν έχει μεγαλύτερη αντοχή από την εργοστασιακή. Το ελπίζω. Φυσικά άδειασε και όλο το ψυκτικό υγρό και μπήκε νέο G12 plus.

Η απόφαση να αλλάξω το φίλτρο βενζίνης ήταν καθαρά δική μου, αφού δεν προβλέπεται από τον κατασκευαστή αλλαγή ποτέ. Αλλά μετά από αυτά που έχω δει και διαβάσει μέσα στο forum για τα το τι μαζεύουν μέσα και τι βλάβες μπορούν να προκαλέσουν ήταν επιβεβλημένο για να μην μείνω από αντλία βενζίνης. Σε συζήτηση που κάναμε με τον μηχανικό μου πρότεινε και αυτός να το αλλάζω το πολύ κάθε 60000km.

 

Και μερικές φωτογραφίες από τις εργασίες :

 

Αντλία νερού attachicon.gifIMG_20150805_111214.jpg

παλιά - νέα attachicon.gifIMG_20150805_112435.jpg

 

φίλτρο βενζίνης attachicon.gifIMG_20150805_114529.jpgattachicon.gifIMG_20150805_124128.jpgattachicon.gifIMG_20150805_114545.jpgattachicon.gifIMG_20150805_122229.jpgattachicon.gifIMG_20150805_123530.jpgattachicon.gifIMG_20150805_123623.jpg

 

και κάποια από τα υπόλοιπα attachicon.gifIMG_20150805_121021.jpgattachicon.gifIMG_20150805_115247.jpg

Να ρωτήσω κάτι φίλε μου επειδή θα κάνω και εγώ το ίδιο περίπου σέρβις

1. Η αντλία νερού που βρίσκεται?

2. Την ημιτασιόν αντλία την πήρες από την αντιπροσωπία ή από αλλού ? (Αν μπορείς να πεις από που)

3. Πόσο σου χρέωσαν για εργασία ? ( γιατί πηγαίνουμε στο ίδιο συνεργείο)

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Βασίλη, έχουμε και λέμε.

1. Ή αντλία νερού βρίσκεται στην αριστερή πλευρά του μοτέρ προς τα πίσω. Αν δεις χαμηλή στάθμη ψυκτικού ή ασπριλες από αλλατα στην περιοχή κάτω από την αντλία, είναι ένδειξη ότι πας για αλλαγή.

2.Την αντλία την είχε το συνεργείο. Ή τιμή τής είναι κάπου στα 65 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

3.Εργασία μόνο για την αντλια δεν θυμάμαι γιατί έκανα γενικό service.Μπορώ όμως να δω την απόδειξη που γράφει συνολικά. Σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τα τρελά πόσα της αντιπροσωπίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για αλλαγή αντλίας νερού είμαι. Οι τιμές από αντιπροσωπεία είναι αυτές που αναφέρεται ~250 ευρώ.
Μου είπε ο μηχανικός, ότι για την αλλαγή της αντλίας θα πρέπει να είναι τελείως κρύο το αυτοκίνητο και είναι δουλείτσα γιατί πρέπει να λυθεί μπροστά το αυτοκίνητο. Δεν ρώτησα τιμή για την την εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Βασίλη, έχουμε και λέμε.

1. Ή αντλία νερού βρίσκεται στην αριστερή πλευρά του μοτέρ προς τα πίσω. Αν δεις χαμηλή στάθμη ψυκτικού ή ασπριλες από αλλατα στην περιοχή κάτω από την αντλία, είναι ένδειξη ότι πας για αλλαγή.

2.Την αντλία την είχε το συνεργείο. Ή τιμή τής είναι κάπου στα 65 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

3.Εργασία μόνο για την αντλια δεν θυμάμαι γιατί έκανα γενικό service.Μπορώ όμως να δω την απόδειξη που γράφει συνολικά. Σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τα τρελά πόσα της αντιπροσωπίας.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Από την 7 φωτό κατάλαβα ότι είναι η επίσημη αντιπρόσωπία της Πάτρας ή κάνω λάθος?

 

Όταν βολευτείς μου λες για την εργασία

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από δύο χρόνια και 11.000 km περίπου (συνολικά 37.000) έκανα και εγώ γενικό service.(πάντα γενικό κάνω). Αλλάχτηκαν λάδια , φίλτρο λαδιού , φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα , το φίλτρο αέρα καθαρίστηκε (ήταν σχεδόν καινούργιο) , και τα μπουζί τα οποία μάλλον δεν χρειάζονταν αλλαγή.

Επειδή είχε πέσει η στάθμη του αντίψυκτικού (7 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο δεν είχα συμπληρώσει ποτέ) έγινε έλεγχος και πρεσαραν το όλο κύκλωμα αλλά διαρροή δεν βρήκαμε. Μου είπαν να το παρακολουθώ μήπως παρουσιάσει κάτι στο μέλλον. Φυσικά έγιναν και όλοι οι έλεγχοι που περιλαμβάνει το γενικό service.

Τα ανταλλακτικά αγοράστηκαν απέξω στα 120 ευρώ , λάδια Aral, φίλτρα Man,μπουζί NGK, ενώ η εργασία 62 ευρώ (περιλαμβάνει μια μικρή έκπτωση που έχω σαν πελάτης) σε επίσημη αντιπρόσωπεια με 2 χρόνια δωρεάν οδική βοήθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα.Τα λάδια σου γιατί τα πήρες Aral;Κανονικά οι κινητήρες μας,επειδη είναι και ευαίσθητοι,συνηθως βάζουμε οι περισσότεροι τα Castrol edge 5-30.Σου τα πρότεινε κάποιος ή μόνος σου τα αγορασες;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιο λάδι έχει τις απαιτούμενες προδιαγραφές, είναι κατάλληλο. Ο λόγος που προτείνονται από τις αντιπροσωπείες τα castrol , είναι γιατί έχει κάνει εμπορική συμφωνία audi με την castrol.

Και εγώ aral βάζω...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όποιο λάδι έχει τις απαιτούμενες προδιαγραφές, είναι κατάλληλο. Ο λόγος που προτείνονται από τις αντιπροσωπείες τα castrol , είναι γιατί έχει κάνει εμπορική συμφωνία audi με την castrol.

Και εγώ aral βάζω...

Αυτό ακριβώς... Εχω βάλει και castrol στο παρελθόν ,αλλά τώρα στο μαγαζί που ψωνίζω  (είναι πολύ φίλος) έχει τα Aral οπότε πήρα αυτά.

Και την προϋγούμενη φορά Aral είχα βάλει και η κατανάλωση ήταν μηδενική 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς... Εχω βάλει και castrol στο παρελθόν ,αλλά τώρα στο μαγαζί που ψωνίζω  (είναι πολύ φίλος) έχει τα Aral οπότε πήρα αυτά.

Και την προϋγούμενη φορά Aral είχα βάλει και η κατανάλωση ήταν μηδενική 

 

το ότι είναι μηδενική δεν είναι ποιο ανησυχητικό από το να καίει , εφόσον έκαιγε !!???   αυτό σημαίνει ότι είναι ποιο χοντρό, μπορεί να έχεις άλλα θέματα κάνε έλεγχο για θερμοκρασία λαδιού εάν είναι ανεβασμένη ,  το θέμα είναι να λιπαίνεται σωστά ο κινητήρας και όχι το να μην καίει

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν έχει αλλάξει τίποτα από castrol σε aral.Παρολο που πήγα από 5-30 σε 5-40 ,οτι έκαιγε, καίει και πάλι.Ειναι θέμα ανοχων των μετάλλων.

Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι μηδενική δεν είναι ποιο ανησυχητικό από το να καίει , εφόσον έκαιγε !!???   αυτό σημαίνει ότι είναι ποιο χοντρό, μπορεί να έχεις άλλα θέματα κάνε έλεγχο για θερμοκρασία λαδιού εάν είναι ανεβασμένη ,  το θέμα είναι να λιπαίνεται σωστά ο κινητήρας και όχι το να μην καίει

Μα δεν είπα ότι με το castrol έκαιγε . Ούτε με το ένα ούτε με το άλλο μου έκαιγε λάδι. Κάπου το έχω ξαναγράψει ότι ποτέ δεν είχα κατανάλωση λαδιού.

Και από τα δύο είμαι ευχαριστημένος, και τα δύο έχουν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή , και τα δύο είναι 5-30 ,απλά εγώ το πήρα επειδή αυτό είχε ο φίλος στο μαγαζί του, επειδή έχει πολλούς πελάτες με Mercedes οι οποίοι το προτιμούν

Link to comment
Share on other sites

sorry γράψε λάθος , πάντως άποψη μου  είναι  είναι να χρησιμοποιούμε ότι λέει η αντιπροσωπεία, έχουν κάνει πειράματα αυτοί για εμάς , μην πειραματιζόμαστε και εμείς ,

από την άλλη λάδια είναι όλα με συγκεκριμένες προδιαγραφές ............

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σημερα εκανα service στα 65000 χλμ σε ενα συνοικιακο συνεργειο. Επειδη δεν εχω και μεγαλη εμπιστοσυνη θα ηθελα να δω αν αλλαχτηκε εστω το φιλτρο καμπινας, γιατι εαν δεν αλλαχτηκε αυτο σιγουρα δεν θα αλλαχτηκαν μπουζι και υγρά φρενων.

 

το φιλτρο καμπινας που βρισκεται ετσι ωστε να το ανοιξω να το δω;

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από το ντουλαπάκι έχει μια θυρίδα που ανοίγει ξεβιδώνοντας βίδες. Μπαίνει συρταρωτά. Δες εδώ έχει τέλειο οδηγό η mann filter

 

 

@ Πάντως αν θες την άποψη μου, κακώς δεν ήσουν εκεί, έστω να δεις αν μπήκαν τα πράγματα που πλήρωσες. 

Edited by Theodore Saba
Link to comment
Share on other sites

λίγο παράξενο δεν είναι αυτό που λες !!??? εάν έχεις την εντύπωση ότι μπορεί να σε κοροϊδέψουν γιατί το πας εκεί τότε !!??? σίγουρα όχι για ποιο φθηνά.....

Link to comment
Share on other sites

πηγα και το εβγαλα και το ειδα. Δεν ειχε κανενα σκουπιδακι σε καμια πτυχη του και το χρωμα ηταν ομοιομορφο παντου. εδειχνε πεντακαθαρο.

 

σε περιπτωση που δεν ειχε αλλαχθει δεν θα πρεπει να ειχε καποια σκουπιδακια ή αλοιωση του χρωματος;

Link to comment
Share on other sites

λίγο παράξενο δεν είναι αυτό που λες !!??? εάν έχεις την εντύπωση ότι μπορεί να σε κοροϊδέψουν γιατί το πας εκεί τότε !!??? σίγουρα όχι για ποιο φθηνά.....

 

ψαχνω να βρω ενα μηχανικο εκτος αντιπροσωπιας που να κανει σωστη δουλεια, κυριων για οικονομικους λογους, και θα ηθελα να τον τεσταρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινας με "σκοτεινές " δουλειές να τεστάρεις...

 

Για την ιστορία τα φίλτρα με ενα φυσιγμα φαίνονται καινούρια....μπουζι μπορείς να τα βγάλεις να τα δεις.

 

Λίγο τραβηγμένο να άφησε παλιό μπουζί Γιατί μπορεί να γίνει ζημιά. Βέβαια έχω πετύχει αυτοκίνητο που υποτίθεται ότι είχε καινούριο ιμάντα χρονισμου και ήταν παλιός

 

Λίγη προσοχή στην αρχή. Κάλο θα ήταν να είναι φίλος σου. Αν δε γίνεται, να είναι έστω γνωστός σου ωστε να ξέρεις τι άνθρωπος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.