Jump to content

Γενικό service +++


Recommended Posts

Πρόσφατα έκανα Service αλλαγή λαδιών και το έκανα σε αντιπροσωπεία, ο λόγος απλά να πιστοποιούνται εύκολα τα χιλιόμετρα και τα service , κόστος  λογικό
φίλτρο                          14
τάπα καρτερ                 1,6
castrol edge prof 5LT      75
εργασία                         25
 
άλλες εργασίες π.χ. αλλαγή αντλίας νερού ,βάσεις μηχανής κ.λ.π περιφερειακά , πάω σε bosch service και ναι είναι ποιο φτηνά αρκετά, χωρίς απόδειξη εννοείται, αλλά τουλάχιστον αλλαγή λαδιών το πάω σε αντιπροσωπεία ώστε να είναι λογκαρισμένω το αυτοκίνητο

και σίγουρα δεν πας γύρω γύρω να δεις ποιος κάνει καλή και φτηνή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

 

Πρόσφατα έκανα Service αλλαγή λαδιών και το έκανα σε αντιπροσωπεία, ο λόγος απλά να πιστοποιούνται εύκολα τα χιλιόμετρα και τα service , κόστος  λογικό
φίλτρο                          14
τάπα καρτερ                 1,6
castrol edge prof 5LT      75
εργασία                         25

 

άλλες εργασίες π.χ. αλλαγή αντλίας νερού ,βάσεις μηχανής κ.λ.π περιφερειακά , πάω σε bosch service και ναι είναι ποιο φτηνά αρκετά, χωρίς απόδειξη εννοείται, αλλά τουλάχιστον αλλαγή λαδιών το πάω σε αντιπροσωπεία ώστε να είναι λογκαρισμένω το αυτοκίνητο

και σίγουρα δεν πας γύρω γύρω να δεις ποιος κάνει καλή και φτηνή δουλειά

 

 

:LaieA_052:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

 

@metero, άλλη φορά να παίρνεις εσύ ότι ανταλλακτικά μπορείς.

π.χ. το λάδι το βρίσκεις με 7,5 ευρώ το λίτρο και 10 το φίλτρο. Επομένως, αντί για 115 ευρώ, θα έδινες 75 ευρώ.
Στο λέω γιατί και εγώ την 1η φορά, τα πλήρωσα τόσο και από τότε τα πάω εγώ. Εάν ήξερα, θα έπαιρνα τα πάντα μόνος μου.

 

Εγώ άλλαξα στα 95.000 αντλία νερού + παραφλού + εργασία = 270 μαύρα

Edited by somadasta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σημερα εκανα service στα 65000 χλμ σε ενα συνοικιακο συνεργειο. Επειδη δεν εχω και μεγαλη εμπιστοσυνη θα ηθελα να δω αν αλλαχτηκε εστω το φιλτρο καμπινας, γιατι εαν δεν αλλαχτηκε αυτο σιγουρα δεν θα αλλαχτηκαν μπουζι και υγρά φρενων.

 

το φιλτρο καμπινας που βρισκεται ετσι ωστε να το ανοιξω να το δω;

 

 

Ηρθε και παλι η ωρα για service.

 

Ειμαι στα 70000 χλμ, τι θα πρεπει να αλλαξω ή να κοιταξω; 

 

Τι είχες αλλάξει στο προηγούμενο (65000 κμ) ?

 

Σε 5000 κμ ούτε λάδια δεν χρειάζεται, εκτός εάν δεν τα είχες αλλάξει.

 

Ερώτηση, το βιβλίο το έχεις διαβάσει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είχες αλλάξει στο προηγούμενο (65000 κμ) ?

 

Σε 5000 κμ ούτε λάδια δεν χρειάζεται, εκτός εάν δεν τα είχες αλλάξει.

 

Ερώτηση, το βιβλίο το έχεις διαβάσει ?

 

Περυσι ειχα αλλαξει λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, φιλτρο καμπινας και υδραυλικα φρενων.

 

Το βιβλιο service δεν το διαβασα γιατι προτιμω τις αποψεις του φορουμ.

 

Καποιος μου ειχε πει για αντλια νερου και ιμαντα, τι γινεται με αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Τι είχες αλλάξει στο προηγούμενο (65000 κμ) ?

 

Σε 5000 κμ ούτε λάδια δεν χρειάζεται, εκτός εάν δεν τα είχες αλλάξει.

 

Ερώτηση, το βιβλίο το έχεις διαβάσει ?

Καλά έκανε Θοδωρή...

πέρασε χρόνος από το τελευταίο σέρβις του φιλου όποτε καλό είναι τουλάχιστον να αλλάξει λάδια φίλτρο...τα υπόλοιπα απλά έναν έλεγχο αν χρειάζεται κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανε Θοδωρή...

πέρασε χρόνος από το τελευταίο σέρβις του φιλου όποτε καλό είναι τουλάχιστον να αλλάξει λάδια φίλτρο...τα υπόλοιπα απλά έναν έλεγχο αν χρειάζεται κάτι...

 

Μπουζι, φιλτρο βενζινης, αντλια νερου; Να μην ασχοληθω;

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανε Θοδωρή...

πέρασε χρόνος από το τελευταίο σέρβις του φιλου όποτε καλό είναι τουλάχιστον να αλλάξει λάδια φίλτρο...τα υπόλοιπα απλά έναν έλεγχο αν χρειάζεται κάτι...

 

Σίγουρα καλό του κάνεις με το να του βάλεις φρέσκα λάδια. Αλλά και από την πλευρά του service book να το δεις, λέει για το longlife service 24 μήνες ή 30000κμ . Εντάξει για το 30000κμ και εγώ το θεωρώ υπερβολικό αλλά και αλλαγή λαδιών στα 5000κμ θεωρώ ότι είναι λίγα. Τα 10000-15000 max είναι το καλύτερο διάστημα, αλλά Πάλι είναι προσωπική άποψη μιας και ο κατασκευαστής άλλα προτείνει.

 

Μπουζι, φιλτρο βενζινης, αντλια νερου; Να μην ασχοληθω;

 

Αφού συμπλήρωσες χρόνο και θες να το φρεσκάρεις, άλλαξε λάδια φίλτρο και έναν έλεγχο - καθάρισμα στο φίλτρο αέρα είναι καλό να του κάνεις. Αν ως τώρα δεν έχεις αλλάξει μπουζί, πρέπει να τα αλλάξεις. Για το φίλτρο βενζίνης δεν ορίζεται από το service book αλλαγή, αλλά η πράξη έχει δείξει ότι καλό είναι να αλλάζεται. Οπότε άλλαξε το.

Αντλία νερού αλλάζεις αν και εφόσον έχεις διαρροή και πέφτει η στάθμη του ψυκτικού.Εμένα το παρουσίασε αν θυμάμαι καλά, στις 65000κμ.  Για τον εξωτερικό ιμάντα δεν γνωρίζω μιας και στα 85000 που είμαι δεν το έχω αλλάξει, αλλά σίγουρα θα γράφει το βιβλίο. Αν ρωτάς για ιμάντα χρονισμού, δεν έχει γιατί έχει καδένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους σας

Εδώ και 2 μέρες στο Dis, μου βγάζει μήνυμα για service, μετά από 28 μερες η μετά από 6.000 χλμ

Το αμάξι το πήρα Μάιο, έχω κάνει μόνο 3500 χλμ, αλλά πάντα όπως και στο B5, τηρώ ευλαβικά να κάνω service κάθε χρονο

 

Ο δικός μου μηχανικός βάζει λάδια Fuchs, και λέει ότι είναι καλα

Τα χρεώνει 12e το λιτρο

Βέβαια μου είπε, αν θέλω να πάρω δικά μου λαδια

 

Εσείς τι προτείνετε?

Από που αγοράζετε για να βρω καλή τιμή?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν γίνεται service ο μηχανικός το επαναπρογραμματιζει για service σε ένα χρόνο ή 15000κμ . Υπάρχει και η επιλογή για longlife που είναι 2 χρόνια ή 30000κμ. Στο δικό σου προφανώς είχε γίνει service κάποιους μήνες πρίν το πάρεις ή απλά δεν μηδένισαν την ένδειξη. Αν τα λάδια σου δεν έχουν κλείσει χρόνο, μπορείς να μηδενισεις την ένδειξη μέσα από το car-settings-date/km next service και όταν συμπληρώσεις χρόνο πας για αλλαγή. Αν δεν είσαι σίγουρος κάνε μια αλλαγή και μηδένισε το για να ξέρεις που βρίσκεται.

Η τιμή των λαδιών σου είναι λογική . Τα καλά λάδια εκεί γύρω παίζουν. Ρίξε μια ματιά και σε έναν γνωστό με λάδια εκεί στον Πειραιά ( τον ξέρουν και οι πέτρες ) μήπως τα έχει πιο φθηνά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα καλησπερα

Το συγκεκριμενο αμαξι εκανε ανελειπως για 8 χρονια service στην Καρεντα Αμαρουσιου , καθε Φεβρουαριο

Εγω το πηρα Μαιο

Αρα ειχε κανει service 3 μηνες πριν την αγορα

Εγω παντα κανω service καθε χρονο

Οποτε τελος Φεβρουαριου θα το κανω

Ο Μηχανικος , μου εδειξε και ενα δοχειο , που του ειχε παει , καποιος αλλος με Audi

Ειχε διπλο ονομα . και το δευτερο αν θυμαμαι καλα , ηταν liquid , η καπως ετσι

Kαι μου ειπε οτι ειναι πολυ καλα , και αν τα βρω να τα παρω , φθανει να εχει προδιαγραφες για Audi

 

Αυτο το μαγαζι στον Πειραια με τα λαδια , μπορεις με pm , να μου τον πεις?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Liqui Moly είναι τα λάδια που λες. Εγώ πάντως βάζω Castrol Edge FST 5w/30 που συνήθως αγοράζω από το μαγαζί στον Πειραιά και τους τα πάω στην Καρέντα. Ένα 4λτ και ένα 1λτ χρειάζεσαι και περισσεύει και μισό λίτρο για συμπλήρωμα.

Edited by stefan147
Link to comment
Share on other sites

Καλα Στεφανε , δεν παιζεσαι

Αμεση ανταποκριση στον στοχο

Σαν να λεμε Αραουχο

 

Και το καταστημα ειναι πολυ κοντα

Θα τους επισκεφθω

 

Τα Liqui Moly ειναι κατωτερα απο τα castrol?

Ποιο φιλτρο λαδιου να παρω?

Eπισης καπου διαβασα εδω , οτι θα χρειαστει και καποια ροδελα αν αλλαξω το φιλτρο λαδιου?

Link to comment
Share on other sites

Τα liqui moly έβαλα και εγώ αυτή την φορά. Θεωρώ ότι είναι καλύτερα από τα castrol. Το μαγαζί είναι αυτό που σου έγραψε ο stefan. Πάρε ένα 5 λίτρο και θα σου μείνει λίγο για συμπλήρωμα http://www.trade-wind.gr/liqui-moly-top-tec-4200-5w30-1-lt-1722.html

Edited by Theodore Saba
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα σ'ευχαριστω

Σ'αυτο που ρώτησα, που διάβασα εδώ στο forum, ότι στην αλλαγή φίλτρου, χρειάζεται νέο λαστιχο/κολάρο για τυχόν διαρροές, ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλειεται , να εγραψαν κατι , οσον αφορα το φιλτρο η την τρομπα βενζινης

Αλλα καποιος επεμενε για κατι που αφορουσε τα λαδια , γιατι απο εκει εγλειφε το λαδι και υπηρχαν απωλειες

Μηπως εννουσαν για καμμια ταπα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για την τάπα θα λες που είναι σχεδόν μια χρήσης, είναι μολυβένια και συνήθως χαλάει μετά από ξεβίδωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως λέει ο Κώστας.

Ειναι η τάπα του κάρτερ που ειναι καλο να αντικαθίσταται σε κάθε αλλαγη.

Αν εχεις τα προηγούμενα τιμολόγια σέρβις θα δεις οτι το κόστος ειναι πολυ μικρό για να μην την αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και Γιάννη καλημέρα

Άρα καλά το θυμομουν

Αυτή τη τάπα, την έχει το γνωστό μαγαζί στον Πειραιά η να πω του μηχανικού να την παραγγείλει?

Τι φίλτρο να πάρω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ που είναι και κοντά σου και πες τους να σου δώσουν φίλτρο για το αμάξι σου. Mahle ή Mann και είσαι κομπλέ. Τάπα δεν ξέρω αν θα χουν αυτοί αλλά ρώτα, δε χάνεις κάτι. Πάρε και ένα φίλτρο αέρος και ένα φίλτρο καμπίνας (ίδιες μάρκες με του λαδιού) και δε σου λείπει κάτι για το service. Ο μάστορας μόνο την τοποθέτηση θα χρειαστεί να κανει.

 

Καλημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλο μαγαζί είναι. Βασικά αυτά που θες για ένα απλό λιπαντικό service (λάδια, φίλτρο λαδιού/αέρα/καμπίνας) τα έχουν και τα δύο μαγαζιά. Απλά ο Tradewind ειδικεύεται κυρίως στα λιπαντικά και δεν ξέρω αν θα χει φίλτρα αέρος/καμπίνας ετοιμοπαράδοτα. Οι άλλοι στο Μοσχάτο έχουν σίγουρα απόθεμα γιατί πήρα πολύ πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.