Jump to content

Με τράκαρε και έφυγε...


gpap13

Recommended Posts

Καταρχήν δεν ξέρω αν το θέμα είναι σχετικό στην κατηγορία που το δημοσιεύω, αλλά είμαι έτοιμος να σκάσω...

 

Το απόγευμα, πάω για ένα καφεδάκι, παρκάρω, και κάποια στιγμή μπαίνει ένας τύπος μέσα στο μαγαζί, λέει "έχει κάποιος ένα μαύρο audi???", καταλαβαίνω ότι κάποια μαλακία έγινε... Ο τύπος προσπάθησε να παρκάρει με το κωλοτζιπ του, μου την έσκασε και το έσκασε...

 

Ευτυχώς οι γείτονες πήραν αιρθμό...

 

Μου έσπασε την μάσκα, λίγο το καπό και ψιλοαρκετά τον προφυλακτήρα...

 

Τι κάνω;;; Βρήκα το τηλ του αλλά δεν το σηκώνει...

 

Θα με καλύψει η ασφάλεια;;; Πρέπει να πάρω να κάνω δήλωση;;; Μήνυση;;; Ελπίζω βέβαια να τον βρω αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δηλωση εσυ ανεξαρτητα. Το οτι ελειπε κατα τη δηλωση δε λεει τιποτα. Μσυμβουλεψου και τον ασφαλιστη σου. Γι αυτο την πληρωνουμε την Ασφαλεια. :-)

Link to comment
Share on other sites

Με τις πινακίδες του μπορεις να καταθέσεις μήνυση και να τον κυνηγήσεις. Αν δεν σου κάνει δηλωση αναγκαστικά θα προσφύγεις δικαστικά.

 

 

Δημήτρης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο προφυλακτήρας δεν έχει τόσο μεγάλη ζημειά και φοβάμαι μήπως δεν μου τον αλλάξουνε... Να του τραβήξω κανά κλωτσίδι να μου τον αλλάξουν σίγουρα;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο προφυλακτήρας δεν έχει τόσο μεγάλη ζημειά και φοβάμαι μήπως δεν μου τον αλλάξουνε... Να του τραβήξω κανά κλωτσίδι να μου τον αλλάξουν σίγουρα;;;

χαχχαχαχχαχαχα δν το θεωρω σωστη κινηση.

Παντος μεγαλη μαλακια αυτη, οσα και να δινεις σε ασφαλειες παντα κατι θα συμβει και θα σε παιδεψουν.

Οταν μπηκε αυτος και το ρωτησε αυτο εσυ τον ειδες; Δεν του μιλησες; 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχω παθει αντιστοιχο με μηχανη...ημουν σταματημενος σε κινηση στην κατεχακη και επεσε πανω μου μηχανη με αποτελεσμα να γρατζουνισει αρκετα και τις δυο δεξιες πορτες! Τον βλεπω, κοιταω πινακιδα και ο "κυριος" γκαζωνει και εξαφανιζεται! Βρισκω τηλεφωνο, τον παιρνω και αφου καποια στιγμη το σηκωσε αρχισε να με απειλει γιατι ηταν δικηγορος και οπως μου ειχε πει ηξερε τα κολπα. Εγω εκανα δηλωση, ηρθε ανθρωπος της ασφαλιστικης και ειδε το αμαξι, επικοινωνησαν μαζι του αλλα δεν κατεληξε πουθενα. Αυτος το αρνηθηκε και μου ειπαν μονο με μυνηση ισως εβρισκα ακρη...τελικα δεν εκανα μυνηση γιατι αν και ειχα νομικη καλυψη μου ειπαν οτι ειναι ο λογος μου εναντιον του δικου του οποτε δεν θα δικαιονομουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τοσο απλα ειναι δηλαδη τα πράγματα;  Ο λογος σου εναντίον του δικού του;   Τι χρειαζεται παραπανω; Αυτοπτες μάρτυρες ;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συγγνώμη αλλα σου είπαν μια παπαριά και μισή. Καταρχήν μπορούσε να πάει αυτόφωρο μόνο και μόνο που εγκατέλειψε και επίσης, πίστεψε με, μια χαρά θα τον καμπάνιαζε το δικαστήριο όταν ερχόταν η ώρα. Απλά θα αποζημιωνοσουν μετά απο κανα 1,5 χρόνο.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιαιδιά καλημέρα, ελπίζω να μη κάνει κάτι τέτοιο, έχω και μάρτυρες, οπότε δεν νομίζω να το πάει έτσι, τυχερός μέσα στην ατυχία μου ήμουν... Το αμάξι θα μου το φτιάξει μέχρι και την τελευταία γρατζουνιά...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε δήλωση εσύ στην ασφαλιστική σου, η ασφαλιστική σου θα επικοινωνήσει με την δικιά του και έχει 10 μέρες προθεσμία να απαντήσει αν δέχεται να σου κάνει δήλωση.

Πολλοί αλλάζουν άποψη και κάνουν δήλωση οπότε να μην μπλέκεις με μηνύσεις και δικαστήρια.

Αν δεν δεχτεί τότε ο δρόμος είναι αυτός που σου είπαν τα παιδιά στα προηγούμενα μηνύματα...

Edited by johnas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω... μπλεξίματα από το πουθενά... θα πάω τώρα σε έναν δικό μου φαναρτζή να μου πει τι ζημειές έχει...

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου, πάρε τηλέφωνο, αν δεν παραδεχθεί ότι έφταιγε, συμβουλέψου δικηγόρο, και αν γίνεται να τον καλύψει η ασφάλεια σου, στο κάτω κάτω δεν έφταιγες και έχεις νομική κάλυψη.

Μετά (ελπίζω να μην χρειαστεί) προχωράς κανονικά με δικαστήριο ακόμα και μικρή ζημιά να έχει κάνει.

 

Να γίνει μάθημα σιγά σιγά σε όλους όσους παρατάνε αυτοκίνητα, μηχανές και ανθρώπους χτυπημένους ότι υπάρχει πάντα ένα μάτι που τους έχει δει και το καλύτερο είναι εκείνη τη στιγμή να σταματήσουν να διαχειριστουν την κατάσταση.

 

Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους. Γιατί δεν αφήνουν σημείωμα. Η ασφάλεια δεν χρεώνει κάτι επειδή κάνεις μια δήλωση... Και τέλος πάντων το δικό τους έτσι κι αλλιώς θα το πληρώσουν..

Link to comment
Share on other sites

xrhstosa4b6 είναι θέμα παιδείας, και στην Ελλάδα είναι πονεμένη ιστορία αυτή...

 

Όντως δεν θα τα βάλει από την τσέπη του, εκτός βέβαια αν ο τύπος εχει ξανατρακάρει (νομίζω οι περισσότερες σου δικαιολογούν μέχρι 2 τρακαρίσματα, τα υπόλοιπα τα πληρώνεις) και πλέον δεν τον καλύπτει η ασφάλεια του (αν έχει βέβαια, όλα τα σκέφτομαι...)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ασφάλεια μόνο τον εαυτό του βλάπτει. Αν χτυπά ξύλο πέσει επάνω του ένα μηχανάκι ακόμα και να μην φταίει, αποκλείεται να μπορέσει να καλύψει τα έξοδα για δικαστήρια, περίθαλψη κλπ που θα του βγουν γιατί το μηχανάκι όπως και να το πεις συνήθως έχει ευνοϊκή μεταχείριση. Είναι πιο ευάλωτο από το αυτοκίνητο οπότε και να φταίει εν μέρει πληρώνεις... Ή έτσι νομίζω. Τέλος πάντων σε μια κακη στιγμή εκεί που μπαίνεις φυλακή, με την ασφάλεια τη βγάζεις λάδι αν έχεις τηρήσει βασικούς κανόνες (όχι αλκοόλ, κυρίως)

 

Τώρα για τα ατυχήματα όντως από τα 3 και πάνω χάνεις την έκπτωση. Αλλά είναι ένας λόγος ακόμα να προσέχεις και να γονείς λίγο καλύτερος οδηγός. Η διαφορά στην ασφάλεια δεν είναι τραγική πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κακώς δεν κάλεσες επιτόπου τροχαία και αφαλιστική, για να κάνει την καταγραφή και θα είχες και τους μάρτυρες. Θα το είχες δεμένο το πράγμα και μετά θα σε έψαχνε αυτός. Η εγκατάλειψη μετά από τροχαίο είναι αδίκημα. Τώρα άμα περιμένεις να σε κάνει δήλωση, μπλέξεις με ασφαλιστικές κ.λ.π δυστυχώς κατά την γνώμη μου έχεις δρόμο μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συγγνώμη αλλα σου είπαν μια παπαριά και μισή. Καταρχήν μπορούσε να πάει αυτόφωρο μόνο και μόνο που εγκατέλειψε και επίσης, πίστεψε με, μια χαρά θα τον καμπάνιαζε το δικαστήριο όταν ερχόταν η ώρα. Απλά θα αποζημιωνοσουν μετά απο κανα 1,5 χρόνο.

 

 

Δημήτρης

επειδη εχω εμπειρια και με δικαστηριο (οπου αποζημειωθηκα μετα απο 2,5 χρονια και δυο αναβολες...) δεν θα ειχα προβλημα να το τραβηξω αλλα δεν ειχα μαρτυρες. Η ασφαλιστικη ηρθε επιτοπου, κατεγραψε την πλευρα μου και η αλλη πλευρα μετα απο μερες το αρνηθηκε, οπως εκανε βεβαια με απειλες και την μερα που τον πηρα τηλεφωνο!! Σκεψου οτι μολις τον πηρα (55 χρονων ανθρωπος) μου ειπε οτι εχει αποδειξη αγορας απο Mack Arthur απο αντρικα ρουχα και οτι δεν εχω ελπιδα...καταλαβες για τι λαμογιο μιλαμε;; Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω εμπειρια και με δικαστηριο (οπου αποζημειωθηκα μετα απο 2,5 χρονια και δυο αναβολες...) δεν θα ειχα προβλημα να το τραβηξω αλλα δεν ειχα μαρτυρες. Η ασφαλιστικη ηρθε επιτοπου, κατεγραψε την πλευρα μου και η αλλη πλευρα μετα απο μερες το αρνηθηκε, οπως εκανε βεβαια με απειλες και την μερα που τον πηρα τηλεφωνο!! Σκεψου οτι μολις τον πηρα (55 χρονων ανθρωπος) μου ειπε οτι εχει αποδειξη αγορας απο Mack Arthur απο αντρικα ρουχα και οτι δεν εχω ελπιδα...καταλαβες για τι λαμογιο μιλαμε;;

 

Δεν πειράζει και που δεν είχες. Εμένα ειδικά μου αρέσουν πολύ κάτι τέτοια, θα στον είχα φτιάξει παγωτό. Αλλά αν δεν έχει περάσει πενταετία, ξανασκέψου το.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.